kontajnerový podlahový dom

Kontajnerové bývanie je poslednou dobou čoraz obľúbenejšie. Nie je tak finančne náročné a má množstvo výhod, ktoré ľudí presvedčia o jeho kúpe. Dokonca, kontajnery sú často v štýlovom prevedení, vďaka čomu vyzerá celý dom zaujímavo a príťažlivo. Spravidla pripomína jedno alebo dvojpodlažný minimalistický dom s plochou strechou a niekoľkými oknami. Vnútro je však takmer na nerozoznanie od iných nehnuteľností, takže si ho viete upraviť presne podľa seba. Premýšľate, že by ste vyskúšali takéto bývanie aj vy? Westwing si pre vás pripravil jeho najväčšie výhody a nevýhody.

Bývanie v kontajnerovom dome

Bývanie v kontajnerovom dome si zamilujete hneď, ako sa doň nasťahujete. Pravdou je, že keď budete vo vnútri, ani si len neuvedomíte, že nie ste v “klasickom” dome postavenom z tehál. Interiér si dokážete upraviť presne tak, ako potrebujete, pomocou štýlových doplnkov a kvalitného nábytku. Okrem toho, v tomto dome sa budete cítiť aj veľmi dobre, pretože vďaka nemu prispievate k ochrane životného prostredia a planéty. Nový životný štýl si hneď obľúbite a nebudete chcieť skúšať nič iné.

Aké výhody a nevýhody má kontajnerové bývanie?

Kontajnerové domy predstavujú udržateľnosť a nový spôsob bývania, ktorý tu roky nebol. Majú veľa výhod a silných stránok, vďaka čomu si ich obľúbia rôzne typy ľudí. Dokonca, presvedčia aj mnohých vyznávačov tradičného štýlu.

Výhody kontajnerových domov

  • rýchla konštrukcia – stavba kontajnerových domov je omnoho rýchlejšia ako stavba tých klasických. Dôvod je ten, že kontajnery sú spravidla už hotové, prípadne sa ešte upravujú, aby správne sadli. Nehovoriac o tom, že drobné detaily a úpravy sa dajú urobiť priamo na mieste.
  • šetria financie – stavba kontajnerových domov je o stovky až tisícky eur lacnejšia. Samozrejme, všetko závisí od toho, aké kontajnery využijete a aký veľký dom plánujete, no suma by sa mala, v porovnaní s klasickým domom líšiť. Ušetrené financie viete následne využiť na dekorovanie interiéru a exteriéru.
  • sú ekologické a pomáhajú životnému prostrediu – na stavbu domov sa často využívajú už existujúce kontajnery. To znamená, že využijete niečo, čo sa prestalo používať a pravdepodobne by bolo zničené.
  • flexibilita a mobilita – kontajnery môžete kedykoľvek vziať a presunúť na iné miesto. A síce by bol celý presun náročný, ako finančne, tak aj psychicky a fyzicky, stále máte akúsi možnosť zmeniť svoje bydlisko.
  • kreativita – kontajnery sa dodávajú v rôznych veľkostiach, vďaka čomu si ich viete prispôsobiť presne podľa vašich predstáv. Interiér vyzerá štýlovo a priestranne, a preto ho dokážete vyzdobiť do požadovaného štýlu.
  • odolnosť – a netreba zabúdať ani na vysokú odolnosť, ktorá zaručí, že váš dom bude aj po rokoch odolávať zlému počasiu a iným externým podmienkam.

Nevýhody kontajnerových domov

Samozrejme, ako každá vec, tak aj tento typ a štýl bývania má svoje nevýhody a mínusy. Sú síce len maličké, no ešte predtým, ako sa do kontajnerov presťahujete, by ste o nich mali vedieť.

  • náročné získanie stavebného povolenia – kontajnerové domy sú stále novým fenoménom, a preto môže byť pomerne náročné získať stavebné povolenie. Podmienky sa spravidla líšia od jednotlivých miest.
  • zavedenie energií – na to, aby ste mohli v dome fungovať, potrebujete energie, ako napríklad elektrinu. Takéto niečo vám však musí spraviť licencovaný a špecializovaný elektrikár, ktorý má s kontajnerovými domami už nejaké skúsenosti.
  • viaceré dodatočné úpravy – kontajnery sú síce vyrobené z odolnej ocele, no v niektorých podmienkach nemusia vydržať, a preto je dôležité, aby ste ich prispôsobili. Napríklad, nával ťažkého snehu môže preliačiť strechu, preto by ste si ju mali upraviť tak, že bude odolná aj v extrémnom počasí. To isté platí pre steny a miesta, kde sú zabudované okná.

Lepšie bývanie a čo to prináša?

Bývanie v kontajnerovom dome so sebou prináša niekoľko povinností a dôležitých úloh, ktoré musíte splniť. Tým prvým je hlavne to, že po postavení je nutné jednotlivé steny posilniť a zatepliť. Takýmto spôsobom dom vydrží omnoho dlhšie, bude odolávať nepriaznivým externým podmienkam a nebude vám z neho unikať teplo. Mnohí ľudia nemajú záujem o kontajnerové domy hlavne z dôvodu nepekného exteriéru. A síce táto stavba nemusí vyzerať ako ten najkrajší dom v okolí, viete si ho veľmi pekne upraviť. Nasaďte kvety a dajte ich do okien, spravte si predzáhradku pred domom, alebo si vypestujte trávu v okolí. Je len na vás čo využijete, no je dôležité, aby ste si nehnuteľnosť prispôsobili presne podľa seba a svojho preferovaného štýlu.

Zariadenie interiéru kontajnerových domov môže byť v akomkoľvek trende, je jedno či pôjde o minimalizmus, rustikálny alebo industriálny štýl. Snažte sa však myslieť naň dopredu, aby ste si vybrali správne typy kontajnerov. To znamená, že napríklad industriálny štýl je charakteristický kombináciou tmavých farieb, a ak sa v dome nechcete cítiť nepríjemne a stiesnene, vyberajte si skôr kontajnery s vyšším stropom. Naopak, minimalizmus bude vyzerať dobre aj v kontajneroch, kde nie je príliš miesta. Bledé farby vedia interiér opticky zväčšiť a priniesť doň potrebné svetlo.

Pri zariaďovaní nezabúdajte na doplnky a dekorácie do bytu, tie by mali byť skôr masívnejšie a v menšom počte, aby zbytočne nezaplnili interiér. Vyberajte štýlové vázy, svietniky, lampáše či vonné sviečky.

WE CARE by Westwing Collection

Ak hľadáte inšpiráciu na udržateľnejší produkt pre váš domov, určite nemusíte hľadať ďaleko. Na to sa zameriava nová kolekcia Westwing s príslušným názvom: WE CARE by Westwing Collection. Produkty v tejto kolekcii sa budú hodiť aj do štýlového kontajnerového bývania.

Vytvorili sme kolekciu WE CARE by Westwing Collection, ktorá je nielen krásna, ale aj udržateľná. Vďaka svojim nadčasovým dizajnom, neutrálnym farbám a elegantným tvarom sa naša kolekcia perfektne hodí do každého interiéru. Od veľkého nábytku, ako sú pohovky a komody, až po menšie kusy, ako sú lampy a textílie. Pre váš interiér sme navrhli veľký výber vysoko kvalitných produktov. Veríme, že existuje udržateľný spôsob, ako žiť krásne – a sme tu, aby sme pracovali na vytvorení jeho najinšpirujúcejšej verzie.

Štýlové kontajnerové bývanie: najčastejšie otázky

S kontajnerovými domami sa spája množstvo rôznych otázok. Zodpovedali sme tie najčastejšie, aby ste vedeli, čo od takéhoto bývania očakávať.

  • Koľko stoja kontajnerové domy? Jednotná cena za kontajnerové bývanie neexistuje, pretože jednotlivé domy sa od seba odlišujú veľkosťou, počtom miestností a množstvom ďalších parametrov. Na začiatok sa teda rozhodnite, akú veľkú nehnuteľnosť by ste chceli a následne si dajte vypracovať podrobnú cenovú ponuku.
  • Ako dlho trvá, kým sa kontajnerový dom postaví? Stavba kontajnerových domov je rýchla a zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 90 dní. Aj v tomto prípade platí, že všetko záleží od náročnosti stavby – aký veľký dom chcete, či bude mať poschodie, prípadne či chcete nejaké “špeciálne” prvky, ako balkón, terasu a iné.
  • Aká je životnosť kontajnerov? Kontajnery sú veľmi odolné a vedia vydržať desiatky rokov. Je však potrebné, aby ste sa o ne správne starali a hneď na začiatku ich upravili nosnými stenami a izoláciou.
  • Je kontajnerový dom bezpečný? Áno, pretože funguje ako úplne bežný rodinný dom postavený z tehál. Jeho bezpečnosť závisí na tom, aké bezpečnostné prvky využijete. Či to bude len zámok na dverách alebo aj plot, brána a nejaké kamerové zariadenie.
  • Ako postaviť kontajnerový dom? O váš kontajnerový dom sa postará špecializovaná spoločnosť. Na Slovensku ich funguje rovno niekoľko, a tak si viete vybrať, kto vám postaví váš nový domov.
Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!