zhrdzavený zámok

Hrdza je trpezlivým umelcom. Nájdete ju na rôznych povrchoch a nie je vždy jednoduché zbaviť sa jej. Čo myslíte, majú kečup, citróny, ocot, zemiaky, vínny kameň a sóda niečo spoločné? Všetko sú to účinné prostriedky na odstraňovanie hrdze a ekologické upratovanie domácnosti. Či sú to záhradné nástroje alebo kuchynský drez, oranžové škvrny a hrdza pridávajú vašim obľúbeným veciam na veku. Vyzerajú opotrebovanejšie a špinavšie, ako v skutočnosti sú. Ako odstrániť hrdzu v domácnosti a jej okolí? Máme pre vás pripravené účinné rady a nápady. Poďte sa inšpirovať!

Čo je to hrdza a ako vzniká?

Hrdzaveniu predmetov stačí dostatok času a nedostatok pozornosti. Hrdza vzniká, keď kov čelí dlhodobému kontaktu s vodou a kombinuje sa s kyslíkom, vtedy vzniká oxidácia. Tento proces postupne narúša kov a zmení ho na sypkú, červeno hnedú látku, čiže hrdzu. Korózia je porézna, postupne opadáva a odhaľuje ďalší povrch kovu. Preniká do hĺbky nechránených železných a oceľových predmetov, oslabuje ich, a časom ich môže úplne zničiť. Hrdzu odstráňte preto okamžite! 

4 metódy ako odstrániť hrdzu

Spôsobov, ako na to, sa nájde mnoho. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ktoré fungujú spoľahlivo a najlepšie!

1. Manuálne odstránenie

Drôtená kefa, vedro a môžete ísť na to. Je to prácny spôsob, najmä v prípade, ak sa snažíte odstrániť hrdzu z väčšej plochy. Dajte pozor aj na to, aby ste nepoškodili povrch. V prípade väčších kovových častí podliehajúcich korózii, využite profesionálov.

2. Využitie metódy pieskovania

Vďaka pieskovaniu bude výsledný efekt omnoho lepší. Sami pravdepodobne pieskovanie nezvládnete, najmä kvôli nedostatku techniky a priestorov. Pieskovanie patrí medzi ekologické spôsoby, ako odstrániť hrdzu zo skorodovaných povrchov. Spolu s hrdzou sa odstráni špina a staré nátery. Využíva sa pri tom piesok alebo sóda a stlačený vzduch pod vysokým tlakom. Ich pôsobenie na povrch odstráni špinu a hrdze a zostane len čistý kov. Tiež odbúrate mastnotu a povrch tak bude dokonale pripravený na nanášanie farby. Pieskovaním je povrch čistý a zjednotený. 

3. Kvapalný prostriedok – odhrdzovač

Odhrdzovač je tekutý prostriedok na to, aby odstránil hrdzu z kovov a zamedzil jej vzniku. Použite ho na prvotné ošetrenie hrdze a následné brúsenie. Sám o sebe nie je tak účinný ako samotné brúsenie, no odhrdzovačom povrch aj odmastíte. Predtým ako aplikujete ďalšiu náterovú hmotu, nemusíte odhrdzovač oplachovať. Výhodou odhrdzovača je, že zabezpečuje dobré antikorózne vlastnosti a po dôkladnom vyschnutí zvyšuje priľnavosť ďalších náterov. 

4. Elektrolytické odhrdzovanie

Elektrolytické odhrdzovanie je známy pre znalcov chémie a fyziky a takmer akýkoľvek predmet zbaví hrdze, v závislosti od veľkosti zvolenej nádoby. Na odhrzdovanie touto metódou budete potrebovať nekovovú nádobu, zdroj jednosmerného prúdu, ampérmeter a dva plechy na vytvorenie anódy a katódy. Elektrolytický roztok vytvoríte pomocou uhličitanu sodného – pracej sódy. Proces odhrdzovania trvá hodinu alebo dve.

6 spôsobov ako odstrániť hrdzu podľa typu materiálu či povrchu

1. Spôsoby ako odstrániť hrdzu z nerezu

Nerez patrí medzi špeciálne povrchy, s ktorým treba vedieť zaobchádzať. Existujú tri najhlavnejšie metódy odstránenie hrdzy z nerezu.

  1. Opatrne zvolené čistiace prostriedky: Oproti hrdzi z menej ušľachtilých kovov je hrdza na nereze ľahšie odstrániteľná. Tento spôsob využite pre poriadok v kuchyni s nerezovými spotrebičmi. Na nerez radšej nepoužívajte prostriedky s obsahom chlóru alebo síry.
  2. Tekutý čistič: Polotekuté mlieko na nerez pomáha a vyčistíte s ním aj vodovodné batérie. Postihnuté miesto utrite mäkkou handričkou a potom vyčistite vlhkou handrou. Nakoniec vysušte. Pomôžu vám aj špeciálne čistiace pasty na nerez. 
  3. Domáci pomocníci: Bežné ovocie ako citrón vám pomôže so škvrnami od hrdze na nerezových kuchynských nádobách, spotrebičoch, riadoch a nožoch. Vytlačte šťavu z citróna a priložte pomocou vaty alebo hubky na miesto s hrdzou. Miesto potierajte, kým sa hrdze nezbavíte. Citrón je aj prostriedok na čistenie kanvice, detaily si pozrite v našom príspevku: ako vyčistiť kanvicu

RÝCHLY TIP: Nerezový povrch spotrebičov vyleštíte buď octom, olivovým olejom a následne ho preleštite saponátom alebo prostriedkom na nerez. Pomôže vám aj parný čistič.

2. Spôsoby ako odstrániť hrdzu z kovu

Užitočných návodov, ako odstrániť hrdzu z kovu, nájdete množstvo. Snažte sa prípadne aj o eko riešenie, ak to pri čistení ide.

  • Ocot na všetko: Ocot je ideálny na malé predmety. Môžete ich dať do nádoby, zaliať a nechať pôsobiť aspoň deň, ale pokojne aj dlhšie. Ak sa hrdza pustila, predmety prepláchnite, osušte a vyvetrajte. Na väčšie hrdzavé plochy dajte ocot do rozprašovača, postriekajte a nechajte pôsobiť. 
  • Domáci radcovia: Kde funguje ocot, dobre urobí aj citrón v tandeme buď so soľou alebo pracou sódou. Hrdzavé miesta posypte soľou alebo sódou, pokvapkajte citrónovou šťavou a nechajte pôsobiť. Pred opláchnutím pomáha mechanické trenie. Citróny, limetky a soľ, prípadne aj pracia sóda pomáhajú nielen v boji proti korózii, ale aj s leštením povrchov. Tieto látky sú tiež spôsobom, ako vyčistiť hrnce zvonku.

3. Spôsoby ako odstrániť hrdzu z dlažby

Na čistenie dlažby máte na výber z viacerých spôsobov, chemických aj prírodných.

  • Sila špeciálnych prípravkov: Existujú špeciálne prostriedky, ktoré vás hrdzavých šmúh zbavia. Účinkujú spoľahlivo, hoci sú chemické a agresívne.
  • Prírodná pomoc nadovšetko: Rozpustite vo vode mydlo a naneste na škvrny, nechajte zaschnúť. Odšťavnite citrón a naneste zaschnuté mydlo. Nechajte 10-20 minút pôsobiť. Očistite drôtenou kefou a nakoniec zmes odstráňte studenou vodou. V prípade potreby postup opakujte.

Zaberá aj sóda bikarbóna v kombinácii s tekutým pracím prostriedkom. Zmiešajte ich, naneste na miesta od hrdze a nechajte pôsobiť 60 minút. Hmota nesmie vyschnúť, inak stvrdne, preto ju preventívne pokropte vodou. Nakoniec vyčistite drôtenou kefou a odstráňte tlakovým čističom.

4. Spôsoby ako odstrániť hrdzu z vane a wc

Hrdza je schopná preniknúť aj do porcelánovej sanity, ako sú misy, umývadlá, obkladačky. Odstráňte ju aj tam!

  • Účinné kyseliny: Na kúpeľňovú sanitu, dlažby a obklady sa najčastejšie používajú výrobky na báze kyselín. Medzi tie prírodné patria octová, citrónová a vínna, alebo aj vínny kameň. Pemza vo forme čistiacich tyčiniek spoľahlivo odstráni škvrny od hrdze a leští povrch. Okrem nej čistí aj vodný kameň a minerálne usadeniny na sanite. Odporúčame ich na čistenie rúry. Odstránia mastnotu. Stačí škvrny pretrieť pemzou, kým vznikne pena a opláchnete vodou.
  • Silnejšie kyseliny:  Ak príroda nepomohla, siahnite po silnejších kyselinách v komerčných výrobkoch, akými sú kyselina sírová a šťaveľová. Kyselina reaguje s hrdzou a pomáha ju uvoľniť. WC vyčistíte aj ústnou vodou. 

Prečítajte si naše ďalšie tipy do kúpeľne:

  • Ako vyčistiť odtok: potrebujete šálku octu, 2 šálky sódy bikarbóny, 4 šálky vriacej vody. Šálku sódy zalejte vriacou vodu a nechajte pôsobiť pár minút. Dosypte šálku sódy a ocot, následne nechajte pôsobiť a zalejte vriacou vodou.   
  • Ako vyčistiť sprchový kút: váš sprchový kút sa bude krásne ligotať po použití bieleho octu a sódy bikarbóny. Vyskúšajte sami!
  • Ako zakryť staré obkladačky: najrýchlejšie riešenie je zrkadlo alebo vešiaky na uteráky, ktoré obkladačky prekryjú, prípadne polička na kúpeľňové drobnosti.

5. Spôsoby ako odstrániť hrdzu z textilu

Ak máte na oblečení alebo bytovom textile hrdzu, môžete ju odstrániť buď bielym octom alebo citrónovou šťavou. Textíliu položte na starý uterák a malé množstvo bieleho octu aplikujte priamo na škvrnu. Môžete potrieť aj polovicou citróna. Osušte čistým, bielym uterákom. Rozložte na slnku a keď škvrna začne blednúť, vyperte ako obvykle. 

6. Ostatné tkaniny

Tkaniny, ktoré sa nedajú prať, buď odnesiete do čistiarne, alebo skúsite domáci recept:

  • Citrónovú šťavu a soľ zmiešajte do hustej zmesi a otestujte na menej viditeľnom mieste.
  • Ak tkanina reaguje dobre, naneste zmes na miesto s hrdzou a umiestnite na slnko.
  • Zvlhčujte citrónovou šťavou, kým škvrna nezmizne. Prebytočnú soľ odstráňte kefkou.

Čistenie sedačiek má iný postup:

  • Príborovým nožom zoškrabte toľko hrdze, koľko sa dá a povysávajte.
  • V miske zmiešajte dve lyžice prostriedku na umývanie riadu, lyžicu amoniaku a dve šálky teplej vody.
  • Bielou tkaninou naneste na škvrnu a nechajte 5 minút pôsobiť. Vyčistite ďalšou handričkou.
  • Nakoniec očistite handričkou s čistou vodou a nechajte zaschnúť.

Ak by škvrna úplne nezmizla, spravte hustú pastu zo soli a citrónovej šťavy, naneste najmenej na dve hodiny a po uschnutí zmesi povysávajte. Funguje to dokonca aj na koberce. Ak si netrúfate, pokojne sa obráťte na odborníkov.

Najlepšia prevencia proti vzniku hrdze

Venujte pozornosť dôkladnej prevencii. Oplatí sa investovať čas a energiu, aby ste si ušetrili zbytočné starosti.

Nebezpečné vlhko

Hrdzu spôsobuje voda a vlhko. Aby ste tomu zabránili, udržujte predmety suché a čisté, nenechávajte ich ležať len tak vo vode. Kovové predmety skladujte na suchom, vetranom mieste, najmä bez vlhkosti.

Zvoľte si ten správny kov

Je potrebné, aby ste si zvolili kov odolný voči korózii. Hliník a nehrdzavejúca oceľ sú najodolnejšie kovové materiály. Ak nie je možné zadovážiť si predmet z daných materiálov, výrobcovia využívajú proces galvanizácie, čo je pokrytie kovu iným druhom, odolnejším voči korózii.

Ak vás čaká upratovanie domácnosti, skontrolujte, či u vás nezačína kvitnúť hrdza a zatočte s ňou, ako sa patrí.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!