THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Ako vyčistiť žehličku: tipy a triky

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín tak, aby ste nepoškriabali jej povrch? A ako si poradiť s vodným kameňom? Žehlička je domáci spotrebič a jej údržbu a čistenie by ste mali poznať rovnako ako správne techniky žehlenia košieľ. Aj malá pripálenina na jej povrchu môže totižto zničiť vašu obľúbenú blúzku alebo nohavice. Prinášame vám niekoľko overených metód ako poľahky vyčistiť žehličku a udržať ju v perfektnom stave. Vďaka našim tipom vás pri žehlení už nič neprekvapí. A vaše oblečenie bude vždy vyzerať akoby ste ho práve vyzdvihli z čistiarne.

Čo ovplyvňuje stav žehličky?

Žehlenie je rutinná činnosť, ktorú si častokrát spríjemňujeme sledovaním televízie alebo počúvaním hudby. Stačí však len malá chvíľka nepozornosti, či nesprávne nastavená teplota a pripálenina je na svete. Alebo v našom prípade, na povrchu žehličky. Rozpálená žehlička dokáže aj z malej potlače na tričku spraviť veľký problém. Rovnako je to aj so syntetickými a jemnými tkaninami, keď ich prežehlíte žehličkou na príliš vysokej teplote.

Stav povrchu vašej žehličky môže ďalej znehodnotiť aj náhodné prejdenie žehličkou po gombíkoch, cvočkoch alebo zipsoch. Tretím faktorom, vplývajúcim na stav vašej žehličky je usadzovanie vodného kameňa a jej nesprávne skladovanie. Aj s týmito problémami vám poradíme.

Na našej stránke Westwing je vždy bezplatná registrácia: nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ako vyčistiť spálenú žehličku podľa typu žehličky?

Predtým, ako sa pustíte do čistenia vašej žehličky si dôkladne prečítajte pribalený návod ako vyčistiť žehličku. Povrch žehličky sa rýchlo rozpáli na vyše 200 stupňov, pričom plocha kovovej žehličky znesie aj niekoľkonásobne vyššiu teplotu. To znamená, že je v podstate nemožné spáliť samotný povrch žehličky. Pripáleniny na žehliacej ploche teda pochádzajú z vášho oblečenia, alebo aj z nahromadeného škrobu.

Dobrou správou však je, že existuje niekoľko tipov, ako tieto pripáleniny bezpečne odstrániť. Pri čistení žehličiek vo všeobecnosti platí pravidlo používať šetrné čistiace prostriedky a neabrazívne handričky a hubky. Ako vyčistiť žehličku podľa typu žehliacej plochy sa dočítate nižšie.

Žehlenie s keramickou žehličkou

Aj vaše šaty sa niekedy nepríjemne vyhŕňajú a vy strávite celý deň ich uhladzovaním? Môže za to statická energia, nahromadená v látke. Riešením je používanie keramickej žehličky, ktorá statickú energiu eliminuje. Žehličky s keramickou plochou sú obľúbené aj preto, že nespália tak ľahko oblečenie ani na vyšších teplotách. Na druhej strane, negatívom keramickej žehličky je jej kratšia životnosť. 

Žehlenie s kovovou žehličkou

Kovové žehličky sú známe aj pod názvom suché žehličky. Pozostávajú len zo žehliacej plochy a nevyužívajú systém naparovania. Tieto žehličky sú váhovo ľahšie a s hladkosťou kĺžu po látke. Žehlenie s nimi ide doslova ako po masle a ich údržba je veľmi nenáročná. Pri ich používaní však existuje vyššia možnosť spálenia oblečenia. 

Žehlenie s teflónovou žehličkou 

Teflón je nepriľnavý materiál, ktorý s ľahkosťou kĺže po povrchu žehlenej látky. Teflónová žehlička je taktiež veľmi ľahká na čistenie, pozor si však treba dať na to, aby ste ju pri používaní a čistení nepoškriabali. Teflónová žehlička sa na rozdiel od iných druhov žehličiek neodporúča čistiť sódou ani soľou.

Ako vyčistiť spálenú žehličku: 6 domácich trikov

1. Ocot s vodou

Možností je hneď niekoľko. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a šetrne ním pretrite povrch žehliacej plochy. Ocot je veľmi silné domáce čistidlo, ktoré vám pomôže aj pri otázke ako vyčistiť kanvicu.

2. Kombinácia octu so sódou bikarbónou

Druhý spôsob je žehličku položiť na octom nasiaknutú handru. Po pol hodine státia žehličku pretrite čistou vodou a osušte. Pokiaľ samotný ocot s vodou pripáleninu neodstránili, primiešajte do teplého octu niekoľko lyžičiek soli alebo sódy bikarbóny a proces čistenia zopakujte. Jedlá sóda a ocot sú taktiež vhodným prostriedkom na čistenie mosadze. Pozor si však dajte pri čistení teflónovej žehličky – jej povrch nikdy nečistite sódou, ani soľou.

3. Prostrediok na umývanie riadu alebo prací gél

Čistiaci prostriedok na odstránenie pripálenín môžete ďalej vyrobiť zmiešaním prostriedku na umývanie riadu alebo pracieho gélu s vodou. Pripáleniny sa budú lepšie odstraňovať z ešte teplej žehličky, buďte však opatrní a pred čistením ju odpojte z elektrického prúdu. 

4. Odlakovač na nechty

Poradiť si s pripáleninou vám pomôže aj obyčajný odlakovač na nechty. Aplikujte ho na povrch žehličky handričkou alebo vatovou tyčinkou, ktorou dočiahnete aj dovnútra naparovacím dier. Nakoniec povrch opäť pretrite handrou s čistou vodou a osušte. 

5. Citrónová štava a sóda bikarbóna

Ako vyčistiť žehličku za studena? Zmiešajte citrónovú šťavu s jedlou sódou, až kým sa nevytvorí homogénna pasta. Naneste ju na povrch žehličky a nechajte pôsobiť po dobu piatich minút. Rovnako môžete na žehličku naniesť aj zubnú pastu, zmiešanú s trochou vody a nechať pôsobiť. Nakoniec pastu zotrite a žehličku umyte handrou s vodou a osušte do sucha.

6. Použite ľad

Našou poslednou radou je ako odstrániť roztopený plast z povrchu žehličky. Plast najprv ochlaďte priložením ľadu a následne jemne zoškrabte plastovým nožíkom. Povrch žehličky nakoniec vyčistite jednou z našich overených metód.

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

Je vaša žehlička stará len niekoľko mesiacov, no už nekĺže po oblečení tak hladko ako keď ste ju kúpili? Ba čo viac, zanecháva na vašom oblečení fľaky a z naparovacích dierok vypadávajú malé kúsky podobné kriede? Toto všetko sú znaky, že je čas vyčistiť vašu žehličku od vodného kameňa.

Na odstránenie vodného kameňa z povrchu žehličky opäť použite ocot a vodu. Pri čistení parných dier vám pomôžu vatové tyčinky. Pre odstránenie vodného kameňa priamo pri zdroji problému, vymyte octom aj nádobku na vodu. Ako na to? Naplňte nádržku vodou a octom v pomere 1:1 až bude do tretiny plná. Zapnite žehličku na strednú teplotu a nechajte ju naparovať 5 až 10 minút, kým sa všetok ocot nevyparí. Proces nakoniec zopakujte s čistou vodou a žehlička je pripravená na ďalšiu kopu oblečenia, čakajúceho na vyžehlenie.

Ako sa starať o žehličku

Keď vám raz žehlička sadne presne do ruky, bola by škoda meniť ju každých pár mesiacov za novú. Pri správnom skladovaní a údržbe to však nebude váš prípad. Žehličku po žehlení vždy vyprázdnite, nechajte vychladnúť a skladujte postavenú na suchom a tmavom mieste.

Žehličku pravidelne čistite a vymývajte aj nádržku na vodu. Používaním výhradne demineralizovanej a destilovanej vody z fľaše predĺžite jej životnosť a minimalizujte výskyt vodného kameňa. Pri prestávkach počas žehlenia žehličku odkladajte na silikónovú podložku a buďte šetrní aj k elektrickému káblu. Nikdy ho neomotávajte okolo žehličky príliš natesno, aby sa nepoškodil.

Investovať čas do správnej starostlivosti o vaše domáce spotrebiče vám z dlhodobého hľadiska ušetrí aj peniaze. Ak vám naše rady o správnej starostlivosť a čistení žehličky pomohli, nezabudnite si prečítať ani ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty.

Zaujíma vás ako vyčistiť aj iné predmety vo vašej domácnosti? Pozrite si naše rady a nápady v upratovaní a prečítajte si tipy na upratovanie a čistenie iných predmetov:

Na našej stránke Westwing je vždy bezplatná registrácia: nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!