THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Čistenie kachličiek handrou

Kúpili ste si kedysi najkrajšiu dlažbu akú ste našli, no časom začína vyzerať úplne inak? Alebo ste sa práve nasťahovali do staršieho priestoru a to, čo ste našli, nespĺňa vaše očakávania? Chceli by ste, aby bola vaša dlažba konečne lesklá a čistá, bez mastných škvŕn a zanesených špár, ale neviete ako na to? Čistenie dlažby je základom pre jej dlhotrvajúcu krásu a oslnivosť. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na čistenie dlažby, ktoré vám pomôžu vrátiť jej pôvodnú krásu. Či už je to často používaná dlažba v kúpeľni, alebo kamenná dlažba na terase, poradíme vám, čo s ňou.

Ako a čím vyčistiť dlažbu

Dlažba nám vie robiť radosť po dlhú dobu, no dokáže narobiť aj plno starostí. Hlavne ak jej nevenujeme pravidelnú pozornosť, alebo keď sa v domácnosti dejú väčšie zmeny. Odrazu sa na nej objavia rôzne fľaky, šmuhy, škvrny, nečistoty alebo aj pleseň, ktorá nejde len tak ľahko vyčistiť. Ako si s tým poradiť a čo všetko budete potrebovať na čistenie dlažby?

Potreby na čistenie dlažby

Aby bola vaša dlažba vždy čistá, ligotavá a bez škvŕn, bude potrebovať rôzne pomôcky. Niektoré si viete kúpiť, niektoré máte bežne doma a iné si môžete aj sami vyrobiť.

  • metla a lopatka
  • vysávač
  • sada špongií a handričiek
  • papierové kuchynské utierky
  • mop a vedro
  • chemické, špeciálne alebo ekologické prostriedky na čistenie dlažby
  • podlahový parný stroj pre domácnosti

Nie každý z nás má rád upratovanie domácnosti, s nami to pôjde ale ľahsie. Zaregistrujte sa zdarma na Westwing a získajte nielen praktické inšpirácie, ale aj skvelé ponuky.

Spôsoby na čistenie dlažby

Kým sa pustíte do čistenia, premyslite si o akú dlažbu sa jedná a čo konkrétne potrebujete vyčistiť. Inak budete čistiť špinu, ktorá je „zažraná“ a inak bude prebiehať pravidelná údržba. Veľa záleží aj od typu materiálu a jeho umiestnenia. Ak sa jedná o dlažbu vo vlhkých alebo citlivých priestoroch, ako je napríklad kúpeľňa, práčovňa, garáž alebo špajza, dôležité bude myslieť aj na jej dezinfekciu.

Prírodné prostriedky na čistenie dlažby, ktoré si môžete vyrobiť sami

V obchodoch dnes nájdete mnoho účinných a bezpečných prípravkov na čistenie dlažby. Niektoré využívajú silu prírody, iné obsahujú množstvo chemických látok, ktoré môžu mať aj nepriaznivé „vedľajšie“ účinky. Niekedy sa bez nich nezaobídeme, no vieme ich spotrebu regulovať. Ak vám záleží nielen na čistote vlastnej domácnosti, ale aj na čistom životnom prostredí a zároveň hľadáte aj niečo ekonomické, pripravili sme pre vás pár tipov.

Sóda bikarbóna a ocot je perfektná kombinácia na čistenie dlažby

Najjednoduchšie riešenie pre bežné znečistenie dlažby je zaručene ocot a sóda. Pripravte si zmes v pomere 2 dielov octu a 1 dielu sódy, vždy podľa veľkosti plochy, ktorú potrebujete vyčistiť. Naneste, nechajte pár minút pôsobiť, opláchnite čistou vodou a vytrite dosucha.

Kyselina citrónová nie je len na varenie

Na odstránenie vodného kameňa, ale aj nepoddajných fľakov od cementu alebo sadry použite potravinársku kyselinu citrónovú v prášku. Zmes pripravíte z 1l vody a 3-5 polievkových lyžíc (60-100g) prášku. Kvapalinou pretrite škvrny a povrch dôkladne opláchnite čistou vodou.

Čistenie dlažby s vôňou citrónu

Ak potrebujete vyčistiť špáry medzi dlažbou, spoľahnite sa na citrón a sódu. Použite odšťavovač citrusov a do šťavy z jedného celého citrónu namočte zubnú kefku alebo hubku na umývanie riadu. Potom na ňu naneste sódu a pretrite špáry. Nechajte 15 minút pôsobiť a potom už len opláchnite čistou vodou a utrite do sucha.

Citrusový čistič na čistenie dlažby

Máte doma zvyšné pomaranče alebo iné citrusy? Využite ich na čistenie dlažby. Postrúhajte kôru alebo ju jemne orežte a vložte do šálky s octom. Nechajte namočené 14 dní a potom pridajte rovnaké množstvo vody. Zmes môžete naliať aj do sprejovej nádobky, s ktorou sa vám bude zmes ľahšie nanášať tam, kam práve potrebujete.

Umývanie dlažby podľa jej typu

Všetky dlažby potrebujú našu pozornosť, aby zostali čisté a krásne. Pri výbere čistiacich prostriedkov a spôsobu čistenia dlažby zohľadnite na materiál dlažby. Niektorá má väčšiu nasiakavosť, iná potrebuje viac leštenia. Dole si pozrite zoznam najčastejšie používaných dlažieb a ich materiály a možnosti ich čistenia.

Keramická dlažba

Keramika a keramická dlažba má väčšinou lesklú glazúru, ktorú stačí pretrieť bežným čistiacim prostriedkom na dlažbu. Ak ste na nej našli šmuhy od gumy, spôsobené napríklad pri presúvaní nábytku, hračiek alebo spôsobené topánkami, na ich odstránenie použite opäť gumu. Môže to byť guma kancelárska, ale aj podrážka čistej tenisky. Vhodná je aj jelenicová handrička, vďaka ktorej bude dlažba vyzerať ako nová.

Mramorová dlažba

Po položení mramorovej dlažby je užitočné vyčistiť ju špeciálnym výrobkom na báze vosku a po vyutieraní ju ešte preleštiť leštiacim prípravkom. Na bežné čistenie mramoru stačí navlhčená mäkká handra alebo veľmi dobre vyžmýkaný mop. Ak chcete zabrániť žltnutiu svetlého mramoru, pretrite mramor (približne trikrát ročne) handrou napustenou zmesou vody a citrónu. Aby sa farba nezničila, dlažbu ihneď opláchnite čistou vodou.

Gres

Gres je tvrdý materiál s nízkou nasiakavosťou, odolný proti nárazu, chemikáliám aj bežnému znečisteniu. Či už ho máte leštený, alebo matný, stačí ho povysávať, alebo utrieť kusom vlnenej látky a raz do týždňa aj umyť s čistou vodou alebo špeciálnym čistiacim prostriedkom na gres. Ak sa potrebujete zbaviť škvŕn, napríklad od kávy alebo vína, použite radšej špeciálne prípravky na čistenie gresu.

Lesklá dlažba

Ak ste sa rozhodli pre vysoko efektnú lesklú dlažbu, rátajte s tým, že jej budete musieť venovať pozornosť pravidelne. Prípravok na čistenie dlažby prispôsobte typu materiálu (mramor, gres, keramika) a nepoužívajte drsné materiály, aby sa povrch nenarušil. Nezabudnite vyleštiť mäkkou handrou alebo mopom. Na väčšie plochy sú vhodné aj podlahové parné čističe.

Kamenná dlažba

Kamenná dlažba je veľmi efektná, ľahko sa vysáva aj umýva čistou vodou. Ak je to dlažba na balkón alebo ju máte na terase, použiť môžete aj wapku (vysokotlakový čistiaci stroj) a spolu s dlažbou môžete opláchnuť aj záhradný nábytok z paliet. Pri čistení väčšieho znečistenia však použite len špeciálne prípravky na to určené. Vyhnite sa práškovým a agresívnym prípravkom, ktoré by mohli povrch nenávratne narušiť. Ak chcete zvýšiť lesk, použite tiež na kameň určené prípravky.

Naše tipy ako na čistenie dlažby

Najlepšou prevenciou pred znečistenou dlažbou, je jej pravidelná údržba. Hoci sa zdá, že to bude jednoduchšie ako s kobercom, nemusí to tak byť vždy. Aj čistenie dlažby má svoje pravidlá. Aby ste nemuseli riešiť ako na to, keď už je „špina zažraná“ aj v škárach medzi dlažbou, pripravili sme pre vás pár dôležitých pravidiel.

Čo môžeš urobiť hneď, neodkladaj „na potom“

Ak vám majstri práve položili a vyšpárovali novú dlažbu, zabudnite na oddych. Spýtajte sa, ako dlho musí schnúť a hneď ako to bude možné, pustite sa do čistenia. Nech boli akokoľvek profesionálni a spoľahliví, skontrolujte to. Čím dlhšie totiž zostanú na dlažbe zvyšky škárovacej hmoty, betónu či omietky, ale aj bežné znečistenia, tým ťažšie to neskôr pôjde dolu.

Pravidelné čistenie dlažby

Každá dlažba potrebuje pozornosť. Vyhraďte si jeden deň v týždni a umyte ju. Vyhnete sa tak vrstvám prachu a mastnoty, ktorá sa nebadane dostane do špár. Hoci to na prvý pohľad nie je vidno, časom sa špáry a póry zanesú a budú sa čistiť oveľa náročnejšie. Pravidelnosť vám uľahčí námahu aj množstvo minutých čistiacich prostriedkov.

Dôkladne a s citom

Pri čistení dlažby nešetrite námahou, dávajte si však pozor na to, aby ste ju nepoškodili nevhodnými prostriedkami. Venujte pozornosť nielen povrchu dlažieb, ale hlavne špáram. Ak sa jedná o rohy alebo kúpeľňu, používajte na ich čistenie kefky a hubky a nezabudnite ani na pravidelnú dezinfekciu.

Použite kreativitu

Ak sa vám zdá, že vaša dlažba už je stará, ošúchaná alebo sa čistí naozaj ťažko, nevzdávajte to. Dnes už existuje veľa spôsobov, ako vyčistiť aj naozaj starú a ufúľanú dlažbu. K dispozícii sú rôzne parné a tlakové čistiace stroje aj rôzne chemické a prírodné prostriedky. Stačí len hľadať a skúšať, čo sadne tej vašej.

Nech je už vaša dlažba akákoľvek, mala by vám robiť radosť. Ak jej budete venovať pozornosť od začiatku položenia, pravidelne počas užívania a aj v prípade náhodného znečistenia, určite sa vám odmení pekným vzhľadom aj čistotou. O to viac na nej potom vynikne aj zariadenie interiéru, terasy či balkónu.

Zaujíma vás ako vyčistiť aj iné predmety vo vašom byte či dome? Pozrite si naše tipy na upratovanie, kde vám poradíme ako na čistenie a upratovanie domácnosti a čistenie iných predmetov:

Nechajte sa inšpirovať aj našou ponukou a zaregistrujte sa zdarma na našej stránke Westwing.