Farebná fasáda bytového domu

Vlastníte dom a radi by ste ho celý udržali v čistote? Interiér aj exteriér si zaslúžia rovnakú pozornosť. Využite jarné upratovanie a vyčistite všetko. Na fasády domov pôsobí čas, životné prostredie a organizmy. Nečistíte ju len pre estetiku, ale pre zdravý životný priestor. Pozrite si naše rady a nápady, aby vlastnoručné čistenie fasády vášho domu bolo úspešné. Podľa odborníkov je potrebné zateplené fasády čistiť raz za 3-5 rokov a ostatné raz za 5-8 rokov. Čistenie fasády prispieva k peknému vzhľadu domu a v prípade predaja zvyšuje jeho hodnotu.

Čo znečisťuje fasádu a prečo by ste ju mali pravidelne čistiť? 

Na prvý pohľad jednoduchá otázka. Fasádu čistite, aby dobre vyzerala. Fľaky, nečistoty alebo plesne na fasáde, jej na kráse rozhodne nepridávajú. Nepodceňujte ale funkčné hľadisko. Nech je vaša fasáda reprezentatívna.

Zateplená fasáda znižuje cirkuláciu vzduchu a obzvlášť severná strana zvykne byť vlhká. Vlhko je vynikajúcou živnou pôdou pre plesne. Zanedbaním čistenia sa plesne môžu dostať až do interiéru a znehodnotiť aj interiér a zariadenie domu. Nehovoriac o negatívnych účinkoch na zdravie. Nečistoty, machy a lišajníky by mohli zhoršiť paropriepustnosť fasády a zhoršiť prúdenie vzduchu. Dôvodov na čistenie fasády je viac ako dosť.

Hlavné faktory znečistenia fasád

  • Dym, smog, exhaláty áut a priemyslu
  • Víriaci sa prach, či blato
  • Kyslý dážď, UV žiarenie-vyblednutie fasády, vietor, dážď a sneh
  • Plesne, machy a lišajníky 
  • Popínavé rastliny, graffiti, živočíchy, napríklad lastovičky

Čistenie fasády: 4 možnosti

Pýtate sa či si fasádu vyčistíte aj sami? Áno aj nie. Niektoré úkony nechajte na odborníkov, aby ste svojej nehnuteľnosti neuškodili. Ako na to ak plánujete takéto veľké upratovanie?

Čistenie fasády vysokotlakou vodou

Medzi najbežnejšie tipy na upratovanie patrí čistenie fasád vysokým tlakom vody. Tu sa dá napríklad využiť svojpomocný prístup. Ak chcete odstrániť blato, prach či pavučiny, siahnite po tomto spôsobe. Tlak vody je ozaj vysoký a táto metóda sa nehodí pre mäkšie typy fasád. Prúd by mal smerovať aspoň zo vzdialenosti 15 cm. Postupne skúšajte, aký tlak vody je vhodný.

Čistenie fasády vodou a rotačnou kefou

Ďalšia alternatíva očisty je rotačná kefa s vodou. Využíva sa aj pri zámkovej dlažbe. Je to šetrnejší spôsob čistenia bez rizika poškodenia fasády. Používa sa pri tom demineralizovaný chemický koncentrát, ktorý na seba nadväzuje organické nečistoty ako napríklad mastnotu a dokáže čistiť do hĺbky. Tento spôsob sa hodí aj na nečistoty spôsobené dymom a sadzami.

Tip: Zaujíma vás pokládka zámkovej dlažby? Pozrite si náš postup ako úspešne a svojpomocne zvládnúť pokládku zámkovej dlažby.

Čistenie fasády pieskovaním

Tlakový spôsob čistenia pieskom nie je až tak rozšírený kvôli veľkej prašnosti. Táto metóda je veľmi účinná najmä pri kamenných obkladoch. Existujú varianty s vlhčeným pieskom, ktoré prašnosť eliminujú.

Čistenie fasády suchým ľadom

Novinkou čistenia fasád je použitie suchého ľadu. Jeho obľúbenosť rastie vďaka ekologickosti a šetrnosti k fasáde. Na čistenie sa používa špeciálne zariadenie, ktoré strieka na stenu suchý ľad o teplote -70 až -80°C. Táto teplota vystaví nečistoty teplotnému šoku, poruší ich štruktúru, a na odstránenie ich stačí už len “ofúkať”.

Ako sa starať o vašu fasádu

Fasádu domu najčastejšie tvoria omietky, nátery a obklady. Alfou a omegou pre dlhú životnosť domu a príslušenstva je výber tých najkvalitnejších. Okrem čistenia sa o fasádu domu postaráte najlepšie kvalitnou povrchovou úpravou. 

Jednotlivé druhy fasády, ktoré sú overené

Na Slovensku sa najčastejšie používajú omietky a nátery najmä na rodinné domy. Populárne sú vďaka veľkej variabilite štruktúr a farieb, cenovej dostupnosti a jednoduchému spracovaniu. Hlavnou výhodou omietok je ich výborná priľnavosť – schopnosť dostatočne tuho sa udržať nielen na murive alebo betóne, ale aj na zatepľovacích systémoch. Popularitu postupne získavajú aj obklady. 

Omietka musí byť zdravá, inak nemôže plniť svoju funkciu – praskliny či opadané časti by mohli znehodnotiť nielen konštrukciu steny, ale aj zostávajúcu omietku. Všetky vrstvy obvodovej steny, omietky a nátery, tvoria jeden celok a preto musia spolupracovať. 

Veľmi dôležitou vlastnosťou je paropriepustnosť steny, ktorá začína a končí pri paropriepustnosti všetkých vrstiev. Ak dáte na stenu paro-nepriepustný náter alebo omietku, pod povrchom sa začne kondenzovať vodná para, ktorá po dlhodobom pôsobení nakoniec poškodí konštrukciu domu.

Farby na fasáde

Ak chcete mať farebnú fasádu, vyriešte to jednoducho. Nátery sú zvyčajne dobre vodoodpudivé a používajú sa aj ako povrchová úprava omietok. Tak ako omietku, ani náter nemožno použiť bez ohľadu na podklad. Rozdelenie farieb, podobne ako u omietok, nie je jednoznačné a prechádzajú vývojom. Staršie typy farieb sa nahrádzajú novými, tie čo sa neosvedčili, sa prestávajú používať alebo im modifikáciou zlepšujú vlastnosti. Trh momentálne ponúka prevažne akrylátové, čiže disperzné, silikónové, vápenné a silikátové farby.

#1 Akrylátové farby

Sú zmývateľné, odolávajú  poveternostným vplyvom, neprepúšťajú vodu. Do istej miery sú paropriepustné. Nehodia sa ale na zavlhnuté či čerstvo sanované objekty. Náterové hmoty tejto skupiny patria medzi najpredávanejšie aj preto, že i amatéri s nimi dosahujú veľmi dobré výsledky.

#2 Silikónové farby

Ich zloženie a vlastnosti sú veľmi podobné akrylátovým farbám. K výhodám silikónových farieb patrí ich pružnosť, dajú sa umývať a sú najmä paropriepustné. Hodia sa na všetky typy podkladov.

#3 Vápenné farby

Dobrá paropriepustnosť, hodia sa na vlhké omietky a povrchy s veľkým prestupom vodných pár z interiéru. Nevýhodou vápenných náterov najčastejšie býva dosiahnutie sýtych odtieňov a farebná stálosť.

#4 Silikátové farby

Vytvrdzujú starú omietku a sú veľmi dobre paropriepustné. Dajú sa nanášať iba na suché, vyzreté minerálne podklady.

Tip: Hľadáte inšpirácie na farby a ich kombinácie? Pozrite si naše ďalšie články a nechajte sa inšpirovať tipmi na interiérové farby.

Čistenie fasády: najčastejšie otázky

Radi vám poradíme, pretože vieme, čo vás najviac zaujíma. Tu sú naše odpovede.

Čo je dôležité pri údržbe fasády?

Pri fasádach zohrávajú dôležitú úlohu kvalitné materiály a predlžovanie životnosti fasády správnou starostlivosťou. Pozorujte fasádu, či rokmi nedochádza k poškodeniu omietky alebo usadzovaniu plesní. Stačí pravidelné umývanie wapkou s menším tlakom vody a vyššou teplotou. Odstránite prach a exhaláty, povrch odmastníte. Umývaním robíte aj preventívnu dezinfekciu proti plesniam a riasam. Ak sa fasáda už zelená, odborník ošetrí povrch biocídnym prípravkom, zmyje horúcou vodou a aplikuje impregnáciu. Niekedy je fasáda plesňami vyblednutá. V tomto prípade potrebuje kompletnú sanáciu. 

Ako môžem zlepšiť svoju fasádu?

Nasaďte rastliny. Vchod do domu nechajte obrásť kvetmi. Oblúkovú konštrukciu umiestnite pred vchod, nechajte ovinúť ťahavými ružami a vítajte hostí uličkou plnej vône a krásy ruží. Priamo do zeme alebo črepníkov nasaďte rôznofarebné plamienky, schizandru, či vistériu. Potrebujú len konštrukciu, aby sa mohli ťahať do výšky a efektne ozdobia váš príbytok. Dodatočne namontujte štýlové okenice stredomorského vzhľadu. Celý rok budete ako na dovolenke. Možno vašu fasádu zlepší obklad z dreva alebo kameňa.

Ako vyčistiť drevenú fasádu?

Ideálnym dreveným obkladom je termodrevo s 30-ročnou životnosťou, menšia nasiakavosť, rozmerová stabilita, odolné voči vlhku. Pri náznaku šednutia, stačí natrieť olejom s UV filtrom. Nemusíte, ak vám patina nevadí, časom sa jeho vzhľad zmení na rustikálny štýl. 

Ako udržiavať sklenenú fasádu?

Sklenenú fasádu budete pravdepodobne čistiť častejšie počas roka. Pri malých plochách je to jednoduché, stačí voda s octom a dobrá utierka, či ekologický čistič okien. Pri väčších plochách porozmýšľajte o odbornej nanotechnologickej impregnácii, ktorá zabraňuje usadzovaniu nečistôt. Na skle sa vytvorí hydrofóbna vrstva a pri daždi sa vďaka nej sklo čistí od nečistôt a prachu a nič sa na ňom neusadí. Impregnácia vydrží  2-5 rokov a ušetrí vám veľa práce.

Ako vyčistiť betónovú fasádu?

Pohľadový betón je moderný materiál. Svoje využitie nachádza v moderných stavbách. Jeho čistenie prenechajte profesionálom. Vyčistia vám ho vysokotlakovým čistením či pieskovaním s jemným abrazívom a nakoniec impregnujú. 

Dúfame, že sme vás presvedčili, že nielen upratovanie domácnosti, ale aj celého domu, je užitočné a zmysluplné.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!