Veľké upratovanie: čistenie kože

Upratovanie naše každodenné. Či ho máme radi, alebo nie, poriadok musí byť. Upratovanie domácnosti môže upokojiť a priviesť človeka na nové myšlienky a nápady aj na nové rozloženie nábytku. Medzi rutinu patrí aj čistenie kože, či iné činnosti, spojené s upratovaním. Ak robíte veľké upratovanie, môžete nájsť napríklad dávno stratené poklady. Udržať si motiváciu je náročné, ale pocit spokojnosti z dobre vykonanej práce je na nezaplatenie. Prinášame vám rady a nápady, ako zvládnete čistenie kože, aj iné – menej populárne povinnosti. Inšpirujte sa!

Veľké upratovanie: naše rady, ako jednoducho na to

Veľké upratovanie je veľmi užitočná činnosť, nech sa nám už do toho chce alebo nie. Vyčistíme všetky zabudnuté kúty, skrine a okná až ku stropu. Ak chcete upratať okrem bytu či domu tak trochu aj v sebe, môžete sa inšpirovať aj svetoznámou Marie Kondo. Vyberiete si veci, ktoré k životu naozaj potrebujete a vyvolávajú vo vás radosť. Tým, čo nepotrebujete pomôžeme napríklad ľuďom v núdzi. Poradíme, ako hravo zvládnete čistenie kože.

Materiály v interiéri: koža a ekokoža 

Koža patrí medzi najobľúbenejšie materiály v interiéri. S jej používaním sa však spája aj čistenie kože. Aby vydržala slúžiť čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu náležite postarať. 

Koža a ekokoža sa stali pevnou a vyhľadávanou súčasťou interiérov. Hlavný rozdiel medzi nimi je vo výrobe. Kým koža je prírodného pôvodu, ekokoža je lacnejšou a odolnejšou alternatívou voči opotrebovaniu a poškriabaniu, z netoxického polyuretánového vlákna. Patrí medzi udržateľné materiály v interiéri. Navyše je možné vyrobiť ju vo farbách od výmyslu sveta, zatiaľ čo výber farebných variant pri koži je obmedzenejší. Obľúbená je aj recyklovaná koža.

Kombinácia materiálov

Perfektne sa dopĺňajú s väčšinou materiálov. Výnimkou je asi len sklo, ktoré v tejto kombinácii pôsobí v domácnosti chladne. Výrobky z kože sú praktické z hľadiska údržby a odolnosti. Hlavne ak s vami spoločnú domácnosť zdieľajú zvierací priatelia a deti. Či máte sedačku, stoličky, postele, doplnky do bytu, alebo sedacie vaky, údržba nie je veľmi náročná. Čiastočky prachu, roztočov a iných alergénov sa v koži nezachytávajú tak ako v iných materiáloch. Aj preto býva koža vhodnou voľbou aj pre alergikov a astmatikov.

Čistenie sedačiek a čistenie kože: tipy a návody, ako na to 

Čistenie sedačiek z kože a ekokože v domácom prostredí sa nezaobíde bez toho, aby ste vedeli, aké čistiace prostriedky sú pre ne určené a nenarobili si škody. Pri čistení koženej sedačky sa vyhnite použitiu prostriedkov obsahujúcich bielidlo, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Na čistenie odporúčame použiť bielu alebo bledú handričku, pretože farebná by mohla odfarbovať. Je tiež dôležité vyhnúť sa použitiu tvrdej kefy na kožené povrchy, aby nedošlo k poškriabaniu.

Postupujte vždy opatrne

Pred prvým použitím čistiaceho prostriedku ho najskôr otestujte na malej ploche a málo viditeľnom mieste sedačky. Koži ani ekokoži neuškodí čistá voda. Ak sa na ekokoži objaví predsalen fľak, skúste si do vody primiešať trochu saponátu alebo mydla a vyčistiť. Materiál by nemal byť premočený, preto sa snažte ekokožu po čistení osušiť. 

Na čistenie kože doma by mala stačiť tiež voda so saponátom, prípadne aj bez, ak ide základné čistenie. Pri koži je užitočné vedieť, aká je jej povrchová úprava. Vo všeobecnosti sa pre koženú sedačku odporúča impregnácia, aby ste zabránili prenikaniu špiny do jej pórov. Tá zabezpečí ochranu voči mastnote, bežnému znečisteniu, odstráni škrabance a zabráni vysušovaniu a vzniku prasklín.

V ponuke je dnes množstvo prípravkov či už na samotné čistenie kože, regeneračné roztoky, impregnačné roztoky, prípadne vosky a krémy v sprejoch. Ak domáca starostlivosť nestačí, treba kontaktovať odborníka, ktorý sa vám o sedačku postará a odborne ju vyčistí a ošetrí. Ak sa o kožu na sedačke dobre a pravidelne postaráte, môže vám v perfektnej kondícii vydržať 20 až 30 rokov.

Čistenie kože: naše rady

Zariadenie interiéru, čo sa kožených výrobkov týka, nemusí tvoriť len sedačka. Z kože sú taburetky, stoličky, boky postelí, kreslá a o povrch všetkých sa treba zodpovedajúco starať. Kožený nábytok by ste mali držať zhruba 50 centimetrov od zdrojov tepla ako oheň z krbu, ohrievačov a kúrenia.

Nielen čistenie kože je kľúčové. Aj externé faktory vplývajú na jej dobrú kondíciu. Kožu nevystavujte priamemu slnku a inému silnému zdroju svetla. Ochránite ju od popraskania a vyblednutia. Pokiaľ ide o sedačku, raz do týždňa ju pretrite vlhkou bavlnenou handričkou, môžete použiť aj špeciálny prípravok na čistenie sedačky. Po umytí môžete sedačku ošetriť voskom v spreji a celú ju ním natrieť. Väčšinou je bezfarebný a dá sa použiť aj na iné kožené výrobky, ako napríklad kožené topánky, dámske kabelky alebo bundy. 

Keď sa stane nehoda

Čerstvé škvrny odstraňujte hneď navlhčenou handričkou. Vyliate nečistoty odsajte papierovými utierkami a následne pretrite jemnou handričkou. Striedavo používajte všetky sedáky, aby bola bola koža všade rovnako vysedená a rovnakého vzhľadu. 

Pri koži bledých odtieňov neodporúčame klásť na sedačku doplnky do bytu ako napríklad vankúše a deky. Mohli by do nej pustiť farbu. Minimálne treba sledovať, či sa tak nedeje a doplnky prípadne odstrániť. Biele a bledé sedačky sú náchylnejšie na zožltnutie, ak ich umývame bežnými čistiacimi prostriedkami. 

Čistenie kože: užitoční pomocníci

Existujú súpravy na čistenie bledých sedačiek, ktorými vyčistíte škvrny od džínsov alebo žuvačiek. Čistenie kože svetlých farieb je potrebné počas roka robiť trochu intenzívnejšie. Dva až štyrikrát do roka by ste mali kožu kompletne vyčistiť a naimpregnovať. Ak sa na koži vyskytujú škvrny, na ktoré si sami netrúfate, kontaktujte odborníka. Predídete tak zničeniu.

Rady a nápady do domácnosti

Počas jari, keď sa všetko prebúdza novým životom, väčšinou robíme jarné upratovanie. Je to ako príjemné prebudenie z temnoty a zbavenie sa nánosov zimy, s úplne novou energiou. Vianočné upratovanie patrí tiež k tým väčším v roku a dúfame, že sa všetkým ten poriadok bude páčiť. Ak sa na takéto veľké robenie poriadku chystáte aj vy, určite nie je na škodu spraviť si plán postupu vo vašom príbytku a zapojiť všetkých členov domácnosti, ktorí môžu pomôcť. Budete hotoví skôr a nevyčerpáte sa.

Tipy na upratovanie sa odlišujú vzhľadom na materiál v interiéri. Poupratujte spolu a pozrite sa na praktické rady a nápady. Záleží len od vás, aké čistiace prostriedky použijete. Dnes existujú rôzne prípravky, ktoré sú šetrné k prírode, ale je možné si ich aj vyrobiť doma, ak nie veľmi dobre znášate zakúpenú chémiu. Skúste použiť citróny, sódu bikarbónu a ocot, čistota a dezinfekcia domácnosti zaručená.

Či už sa chystáte na veľké upratovanie alebo robíte poriadok priebežne, dobré rady sa hodia vždy. Udržiavanie čistoty  zaručí pocit šťastia, pohody a dobrej nálady,

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!