Čistenie peria v paplónoch

Aby ste mali príjemný deň už od samotného rána, potrebujete mať v prvom rade kvalitný spánok. A v čistých obliečkach sa odjakživa spí najlepšie. A to nielen z psychologického, ale aj zo zdravotného hľadiska. Pravidelné pranie posteľnej bielizne a čistenie peria v perových paplónoch zbaví posteľ neželaných baktérií a zlepší kvalitu vzduchu v spálni. Vôňa čistých perín vám zrelaxuje myseľ pred spaním a čisté obliečky budú šetrné k vašej pleti aj vlasom. Poradíme vám ako vyčistiť periny a obliečky tak, aby sa vám každú noc spalo ako v rozprávke. 

Čistenie peria: čo by ste mali vedieť pri praní perín 

Perové paplóny sú obľúbené vďaka tomu, že sa s ľahkosťou prispôsobia telu a regulujú teplotu. Správne čistenie peria predĺži ich životnosť a spraví ich ešte viac nadýchanými.

Prvým krokom k úspešnému praniu posteľnej bielizne a paplónov je prečítanie si inštrukcií na ich visačke. Niektoré materiály alebo periny väčších rozmerov sú určené len pre profesionálne čistiarne. Neriskujte preto, že znehodnotíte periny aj vašu práčku a odneste ich k profesionálom. Vianočné upratovanie alebo jarné upratovanie sú na to vhodným obdobím, keďže periny by ste mali čistiť aspoň raz do roka.

TIP: Kvalitné perové paplóny či vankúše nájdete u nás vo Westwing. Kliknite si na jeden z následujúcich odkazov: Periny a Vankúše!

Čistenie peria podľa materiálu

Perové paplóny a vankúše bývajú vyplnené dvomi typmi výplne: perím alebo jemnejším páperím, známym ako prachové perie. Doplnkovými zložkami v perinách a vankúšoch býva vlna, hodváb alebo bavlna. Prípadné alergie na výplň paplónov a vankúšov bývajú spôsobené roztočmi v perí, nie perím samotným. Správne ošetrené a udržiavané perie je hypoalergénne a má výborné termoizolačné vlastnosti, pričom si udržiava jemnú a nadýchanú štruktúru.

Perie ako výplň paplónov 

Perie, pochádzajúce z hornej vrstvy peria vtákov má v strede stonku, takzvané brko, na ktoré treba dať pri praní veľký pozor. Pri praní v práčke nikdy netlačte do pracieho bubna periny nasilu, brká by ste mohli takýmto nešetrným zaobchádzaním polámať. Pri praní perových perín v práčke sa odporúča do bubna pridať loptičky, ktoré zabránia lámaniu peria. Použiť môžete loptičky do sušičky, vložené do ponožiek. Bežné práčky v domácnostiach zvládnu oprať perovú perinu s váhou okolo 400 gramov.

Páperie v paplónoch

Páperie pochádza zo spodnej izolačnej vrstvy peria vtákov. Sú to tie najjemnejšie pierka pod hornou vrstvou peria. Páperie rastie bez strednej stonky, takzvaného brka, a má úžasné izolačné vlastnosti. Páperové periny je možné oprať vlastnoručne u vás doma za pomoci jemných pracích prostriedkov. Niektoré z nich si môžete vyrobiť sami, čím ušetríte náklady na ich kúpu aj miesto v poličke s čistiacimi prostriedkami.

Ako prať periny: krok za krokom

Niektoré periny a vankúše je možné oprať aj v práčke a tie väčších rozmerov ručne vo vani. Ako na domáce čistenie peria sa dočítate v nasledujúcich bodoch.

Nielen čistenie peria je dôležité, ale vedieť ako na čistenie práčky, aby sa nielen vaše periny vyprali dobre, ale aj vaše prádlo.

  1. Pranie perových paplónov v práčke alebo vo vani

    Štítok na vašich perinách a paplónoch vám jasne napovie, na akej teplote môžete daný výrobok oprať. Väčšinu perových paplónov je možné oprať na 40, niektoré aj na 60 stupňoch. Jemnejšie páperie sa väčšinou odporúča prať pri teplote vody do 35 stupňov Celzia. Pokiaľ sa vaša perina s ľahkosťou zmestí do pracieho bubna, smelo použite na čistenie práčku. Nastavte ju na nízke otáčky, približne 400 otáčok za minútu. Perovú perinu v práčke však preplákajte dvakrát, aby sa z peria vymyl všetok čistiaci prostriedok a nečistoty. Väčšie periny operte ručne vo vani. Dôležité je na záver ich poriadne prepláchnuť čistou vodou.

  2. Aké prostriedky sú vhodné na čistenie peria?

    Na stránkach Westwing nájdete tipy na upratovanie a čistenie za pomoci domácich čistidiel pre celú domácnosť. Okrem pracích prostriedkov, určených na pranie peria, môžete na pranie perových paplónov použiť aj obyčajnú mydlovú vodu. Vhodné na dezinfekciu a čistenie sú aj sóda bikarbóna a ocot. Na čistenie peria si vyrobte čistidlo z polovice pohára octu a ¼ pohára jedlej sódy. A čím sa perie neodporúča čistiť? Na čistenie peria nepoužívajte aviváž ani agresívne pracie prostriedky. Pred čistením peria v práčke poriadne vymyte aj nádržku, aby sa žiadna z týchto látok k periu nedostala ani omylom.

  3. Správne sušenie je rovnako dôležité

    Periny a vankúše vyberte z práčky ihneď po skončení prania, aby sa v nich nezačala tvoriť pleseň. Následne ich vystrite na uterák a ďalším uterákom z hora pritlačte. Keď ste vysali toľko vlhkosti, koľko len bolo možné, vložte periny a vankúše do sušičky. Nastavte ju na nízku teplotu do 30 stupňov a každých 20 minút zastavte, aby ste vankúše a periny natriasli. Po 45 minútach sušenia pridajte do sušičky loptičky na sušenie. Vďaka nim celý proces urýchlite a zabránite zamotávaniu sa perín. Sušenie môže trvať 4 – 6 hodín a na záver periny aj vankúše nechajte vystreté doschnúť na sušiaku. Kým perové periny môžete sušiť na sušiaku aj bez použitia sušičky, pri prachovej výplni sa to neodporúča.

Tipy ako vyprať posteľnú bielizeň

Ľahnúť si do čistej posteľnej bielizne je jeden z najpríjemnejších pocitov na svete. Čerstvo oprané posteľné obliečky nielenže príjemne voňajú, ale zaručia vám aj zdravú pokožku a vlasy. Odstránením prachu a roztočov z vašej posteľnej bielizne navyše znížite riziko vzniku alergií. Posteľnú bielizeň by ste mali prať podľa potreby, dobrým zvykom je však vymeniť ju za čistú aspoň raz týždenne.

Pri praní vždy postupujte podľa inštrukcií na visačke a bielizeň perte zatvorenú a z rubnej strany. Do pracieho bubna môžete pridať aj niekoľko kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja pre lepšiu vôňu. A aby si ju posteľná bielizeň uchovala čo najdlhšie, skladujte ju na suchom a čistom mieste.

Vyskúšali ste už metódu skladania bielizne podľa Marie Kondo? Tá odporúča obliečky vankúšov poskladať dovnútra zloženej návliečky na paplón. Aj takýto malý tip na upratovanie vám pomôže lepšie si zorganizovať svoju domácnosť. Aký druh prania si vyžadujú návliečky podľa materiálu?

  • Bavlnená posteľná bielizeň sa väčšinou perie na 40-60 stupňoch. Nastavte rýchlosť otáčok na 1200, aby ste predĺžili životnosť materiálu.
  • Flanelové obliečky môžete poväčšine smelo nastaviť na 60 stupňov Celzia.
  • Hodvábne obliečky perte vždy osobitne, so špeciálnym prípravkom a najlepšie chránené vakom na pranie. Teplota vody by nemala prekročiť 30 stupňov Celzia.
  • Posteľné obliečky z mikrovlákna nezadržiavajú prach a sú vhodné pre alergikov. Prať ich môžete až na 60 stupňoch a nevyžadujú žehlenie.

TIP: Kvalitnú posteľnú bielizeň nájdete aj u nás vo Westwing. Kliknite si tu: posteľné obliečky!

Starostlivosť o periny a vankúše

Perové vankúše a periny nestačí správne čistiť len vtedy, keď u vás doma prebieha jarné upratovanie. O periny sa treba správne starať po celý rok.

  • Periny a vankúše vždy po použití natraste a pravidelne ich vetrajte.
  • Nikdy si do nich nelíhajte s mokrými vlasmi, vlhkosť by mohla podporiť tvorbu plesní vo vankúšoch.
  • Mimo používania, periny a vankúše vždy skladujte na suchom a dobre vetranom mieste.

Čistenie peria nie je také náročné ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. A investícia v podobe času, venovanému správnej údržbe perových paplónov sa vám za roky ich používania mnohonásobne vráti.

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky na klubovej stránke Westwing, vďaka ktorým bude váš dom ešte krajším domovom!