Upratovanie pred Vianocami

Hurá Vianoce! Kto by sa na ne netešil? Čaká nás stôl plný dobrôt, vôňa koláčov, rodinná atmosféra, čarovné príbehy a darčeky pod stromčekom. Ale kým to všetko príde, čaká na nás vianočné upratovanie! Príprava na Vianoce nám môže zabrať dosť veľa času a obrať nás o energiu a radosť z vianočných chvíľ. Nemusí to tak ale byť. Pripravili sme pre vás zaujímavé inšpirácie a tipy na upratovanie, aby to pred Vianocami išlo všetko hladko a rýchlo. Poďme na to, pekne krok za krokom.

Kontrolný zoznam: čo budete potrebovať na vianočné upratovanie?

Pred Vianocami mávame plnú hlavu starostí, ako urobiť svojim blízkym radosť a stihnúť všetko, čo chceme. Na čo by ste nemali zabudnúť, aby ste sa cítili počas Vianoc príjemne a v čistote? 

Pripravte si pomôcky pre vianočné upratovanie:

  • súprava špongií a handričiek
  • vysávač
  • žehlička a žehliaca doska
  • čistiace prostriedky na riad, podlahu a okná
  • vedro a mop
  • lopatka a metlička
  • úložné krabice a boxy

Nachystajte všetky dôležité miesta pre sviatočnú atmosféru:

  • umyte okná a parapetné dosky
  • upracte skrinky
  • pripravte miesto pre vianočný stromček
  • povysávajte aj ťažko dostupné miesta
  • vyžehlite vianočné textílie
  • urobte si poriadok v kuchyni a jedálni 
  • urobte poriadok v skrini
  • utrite prach na svietidlách, poličkách a dekoráciách
  • vyčistite sedačku, vankúše a koberec v obývačke
  • umyte podlahy

Ako na vianočné upratovanie

Krok 1: Tipy na vianočné upratovanie

Nalaďte sa na výsledok. Predstavte si sviatočné chvíle v upratanej a voňavej domácnosti. Venujte pozornosť detailom, ktoré by vás mohli rozladiť, napríklad prach na obrazoch či pod televíznym stolíkom. Zbavte sa zbytočností a urobte miesto novým veciam a užitočným potrebám. Preberte staré vianočné ozdoby a zbavte sa tých, ktoré nepoužívate alebo sú už poškodené. 

Krok 2: Poriadok v kuchyni

Aby sa vám dobre pieklo a aby ste s radosťou pripravovali vianočné dobroty, urobte si predtým dokonalý poriadok v kuchyni a v špajzi. Umyte poličky, skrinky a zásuvky, a nezabudnite vyčistiť sporák, digestor aj varnú dosku. Umyte príbory a servírovacie riady a misy. 

Špeciálnu pozornosť venujte jedálenskému stolu a jeho okoliu. Skontrolujte, či nie je nič poškodené a či máte prestieranie v správnom počte pre každého člena domácnosti alebo aj pre hostí. 

Krok 3: Vianočné upratovanie v obývačke

Kde trávime počas Vianoc najviac času? Samozrejme za stolom, no zvyčajne aj na sedačke v obývačke. Pripravte sa preto na pohodlie. Rozhliadnite sa, zbavte všetko prachu a nečistôt a nezabudnite pripraviť miesto aj pre vianočné svetelné reťaze. Vyčistite sedačku a vankúše a vyperte deky. Povysávajte koberec a venujte pozornosť aj rastlinám a knihám v knižnici.

Rozmyšľáte pri upratovaní aj na zmeny v obývačke? Pozrite si naše inšpirácie do obývačky, ktoré vám učarujú a pomôžu k zmene vo vašej obývačke a hlavne k pohode počas vianočných sviatkov.

Krok 4: Upratovanie v kúpeľni

Ak upratujete kúpeľňu denne, nebude to až také náročné. Aby kúpeľňa voňala čistotou, pretrite všetko čistiacim prostriedkom a zbavte vodovodné batérie a obklad vodného kameňa. Použiť môžete aj ekologickú zmes vody a octu, alebo citrón pre krajšiu vôňu. Nevynechajte ani podlahu.

Krok 5: Poriadok v skrini

Čakáte, že si pod stromčekom nájdete nejaké pekné nové veci? Využite vianočné upratovanie a urobte si miesto v skrini. Povyberajte všetky veci zo skrine či šatníka a utrite police mierne navlhčenou handričkou. Počkajte kým police vyschnú a vráťte naspäť len tie veci, ktoré naozaj potrebujete. 

Krok 6: Čistenie peria 

Aj vankúše či paplóny z peria si zaslúžia pred Vianocami vašu pozornosť. Pripravte si nádobu s teplou vodou a pridajte do nej hobliny z mydla na bielizeň. Vyberte perie z obalov a vložte ho do nádoby. Po dvoch hodinách perie vyberte, povytláčajte z neho vodu a rozprestrite na rovný povrch, kde sa voľne presuší.   

Krok 7: Marie Kondo metóda 

Najdôležitejšie je rozhodnúť sa, či si upratať naozaj chcete. To je podľa Marie Kondo prvý odrazový mostík pre ďalšie kroky aj pri vianočnom upratovaní. Potom vás už bude viesť vaša túžba po zmene a zámer, ktorý chcete dosiahnuť. Predstavujte si ako má váš uprataný priestor vyzerať. Ak neviete ako na to, nazrite do časopisov a hľadajte nové inšpirácie pre spálne, do obývačky, či inšpirácie do kuchyne.

Ďalším a často najťažším krokom, je triedenie. Nazbierajte odvahu a zbavte sa vecí, ktoré nepoužívate, sú poškodené a neslúžia vám. Zároveň sa nesnažte urobiť všetko naraz. Postupujte postupne, z kategórie na kategóriu. Začnite oblečením, pokračujte knihami, dokumentami a rôznymi drobnosťami a krabice so spomienkami si nechajte až na koniec. Ponechajte si len tie veci, ktoré vo vás vyvolávajú šťastie a radosť. 

3 najlepšie tipy na upratovanie po Vianociach

Všetko čo začína, raz aj skončí. Aj Vianoce. Zostanú po nich však krásne spomienky a vy si môžete vydýchnuť, že ste všetko dobre zvládli. Aby to tak naozaj bolo, pridajte si k zoznamu na vianočné upratovanie aj body, týkajúce sa skladovania ozdôb, upratania stromčeka a zvyškov jedla.

Skladovanie vianočných dekorácií

Existuje veľa šikovných spôsobov, ako vianočné ozdoby uložiť tak, aby vydržali až do budúceho roka bez poškodenia. Môžete na to použiť rôzne krabice, napríklad tie od topánok. Nezabudnite v nich vytvoriť špeciálne priehradky alebo obaliť ozdoby novinami. Tak ich ochránite pred poškodením a rozbitím, čím sa vyhnete nepríjemným prekvapeniam pred ďalšími Vianocami. Môžete si kúpiť aj špeciálne úložné boxy alebo škatule, v ktorých vaše ozdoby získajú zaslúžené miesto.

Stromček

Čo s odzdobeným vianočným stromčekom po Vianociach? Záleží v prvom rade od toho, aký stromček máte. 

Živý stromček rezaný – môžete rozpíliť na kusy a použiť ako palivo alebo ho nechať pri kontajneri ako komunálny odpad. Prípadne ho môžete vrátiť do predajne, v ktorej ste ho kúpili, ak taká možnosť existuje.

Živý stromček v kvetináči – môžete presadiť do záhrady alebo umiestniť na balkón či terasu. Kvetináč však nezabudnite izolovať pred zimou, aby korene nezmrzli a stromček vám mohol robiť radosť aj ďalšie Vianoce.

Umelý stromček – stačí zbaliť do krabice a odložiť do garáže, komory či podkrovia, kde môže počkať na ďalšie vianočné upratovanie a posedenie pod stromčekom. Takto vám môže slúžiť veľa rokov.

Čo s prebytočným jedlom?

Po Vianociach je potrebné postarať sa ešte aj o zvyšky jedla, ktoré zostali po hodovaní v chladničke, či na servírovacích tanieroch. Niektoré jedlá sa dajú zmraziť a použiť neskôr, iné stačí zabaliť do úložných dóz a odložiť do chladničky. Vďaka tomu sa zbavíte starostí s prípravou jedla a získate chutnú večeru za pár minút. 

Vianočné upratovanie: nepotrebné darčeky

Dostali ste darček, ktorý bol zaiste darovaný z lásky, ale vám sa zrovna nehodí? Odložte ho na neskôr, alebo ho rovno posuňte ďalej. Niekomu určite urobí zaslúženú radosť. Všetko, čo sa vám nehodí dajte do úložných boxov a označte si to. A ak zrovna nemáte miesto navyše, krabiciam s nepotrebnými darčekmi nájdite nové miesto hneď po Vianociach.

Na záver stojí za to zdôrazniť jednu vec: vianočný čas by mal byť časom nehy, radosti, rodinného tepla a nie stresu, spojeného s nutnosťou zorganizovať dokonalý Štedrý večer.

Preto pamätajte: vianočné upratovanie je dôležité, ale najdôležitejšou vecou je rovnováha a potešenie zo života a z tohto špeciálneho ročného obdobia.

Nezabudnite sa zaregistrovať aj u spoločnosti Westwing, aby ste dostali dennú dávku inšpirácie pri dekorovaní vášho príbytku.