Domček pre hmyz: DIY návod ako vyrobiť hmyzí hotel
V prírode platí, že každý, aj ten najmenší tvor, je na Zemi dôležitý a plní svoju funkciu. Dvojnásobne to platí pre opeľovače a hmyz celkovo. Je to niečo, čo ste si pravdepodobne nevšimli, ale za ostatných 30 rokov vedci hlásia masívne úbytky hmyzu v Európe. Vymieranie hmyzu je vážny problém pre ekosystémy a potravinové reťazce, ale aj pre budúcnosť nás samotných. A to určite stojí za pozornosť. Uľahčite opeľovačom život a vytvorte im priateľské prostredie. Hmyz potrebuje biodiverzitu a úkryt. Vytvorte ju! My vám ponúkame jedno z riešení – návod na domček pre hmyz.
V prírode platí, že každý, aj ten najmenší tvor, je na Zemi dôležitý a plní svoju funkciu. Dvojnásobne to platí pre opeľovače a hmyz celkovo. Je to niečo, čo ste si pravdepodobne nevšimli, ale za ostatných 30 rokov vedci hlásia masívne úbytky hmyzu v Európe. Vymieranie hmyzu je vážny problém pre ekosystémy a potravinové reťazce, ale aj pre budúcnosť nás samotných. A to určite stojí za pozornosť. Uľahčite opeľovačom život a vytvorte im priateľské prostredie. Hmyz potrebuje biodiverzitu a úkryt. Vytvorte ju! My vám ponúkame jedno z riešení – návod na domček pre hmyz.
Na čo slúži hmyzí domček a prečo je dôležitý?
Nie každý má pozitívny vzťah k hmyzu. Hmyzí domček je dobrý začiatok, ako ho zlepšiť a niečo sa o hmyze naučiť. Nech aj vaše plánovanie záhrady zahŕňa aj tento dôležitý prvok.
Pýtate sa prečo je dôležitý?
- Záhrada bez pesticídov – užitočný hmyz vám pomôže zbaviť sa škodcov, ktorí napádajú rastliny a nenápadne udržujú rovnováhu záhrady. Ďalšia výhoda je opelenie kvetov okrasnej a úžitkovej záhrady. Prilákajte lienky, osamelé včely, motýle, ucholaky, zlatoočky, mole a iný užitočný hmyz. Zdravá záhrada za to iste stojí!
- Náhrada prirodzeného prostredia – to, čo zničil človek v prirodzenom prostredí, nahraďte na svojom kúsku záhrady. Pre začiatok postačí aj živý plot, v ktorom hmyz vždy prežíval a ktorý sa časom, napríklad masívnou výstavbou, vytratil. Hmyzí domček nesmie chýbať.
- Lepšie porozumiete prírode – hmyz je pre nás zvláštny a nevieme, čo očakávať. Určite vám však neplánuje škodiť. Ak sa rozhodnete pre hmyzí domček, časom zistíte, čím sa chrobáky živia, ako žijú, akí sú užitoční a nenahraditeľní.
- Zapojte deti – deti sú dôležitá generácia, ktorá bude jedného dňa rozhodovať. Vštepte im povedomie o ekológii, biodiverzite a dôležitosti každého tvora na tejto planéte. Deti budú rady pozorovať život hmyzu a starať sa o hmyzie domčeky. Bzučanie hmyzu pôsobí terapeuticky. Spravte z toho činnosť celej rodiny a započúvajte sa do týchto vzácnych zvukov prírody. Robte to s dobrým pocitom, že možno zachraňujete svet.
Ako vyrobiť domček pre hmyz: podrobný návod
Domček pre hmyz môže mať rôzne veľkosti – od malých, ktoré zavesíte na strom, až po veľké, ktoré je nutné postaviť na zem.
Potrebujete:
- zdravé smrekové dosky (zakúpite v hobby obchode), použite napríklad 2×40 cm dosky a 3×15 cm na bočné a vnútorné steny,
- drevorezné skrutky,
- preglejka na zadnú stenu domčeka,
- výplňový materiál (použite konáre s navŕtanými otvormi, slama, mach, tŕstie, bambus, šišky, tehly, pórové tvárnice),
- pletivo alebo sieťovina.
Domček pre hmyz návod – takto postupujte krok za krokom:
- Dlhšie dosky použite na boky domčeka, kratšie na dno, strechu a poschodie (miery voľte ľubovoľné) a pospájajte skrutkami dokopy.
- Naplňte domček materiálom, použite drievka, konáriky, slamu, dosky s otvormi, navŕtané bambusové kúsky, kartón, záhradný mulč a mach.
- Zozadu pripevnite preglejku.
- Spredu upevnite pletivo alebo sieťovinu s väčšími otvormi.
- Zaveste na vhodné miesto.
- Rozmery domčeka, počet priečinkov, aj použité materiály sú len na vás. Zistíte, že váš dom určite skrýva použiteľný materiál.
Ako vyrobiť včelí hotel: podrobný návod
Ubytujte opeľovače priamo v záhrade. Pomôžete včelám a vaša okrasná záhrada zajasá. Bežný obyvateľ včelieho hotela je zväčša včela samotárka. Zaujímavé na nich je, že sa živia záhradnými škodcami a kvety opeľujú, aj keď je chladnejšie alebo prší, teda aj vtedy keď včely medonosné nelietajú.
Včely samotárky obľubujú rôzne hrúbky trubičiek z bambusu, cukrovej trstiny, ploché kamene, škridlu alebo otvory tehly. Včelí hotel umiestnite na záveterné, slnečné a južne orientované miesto, ďalej od ciest a chemicky ošetrených polí. Dbajte, aby bol vchod do domčeka hladký a dostatočne veľký, aby si hmyz neporanil krídla. Ak vlastníte menšiu plochu, ako balkón a terasa s kvetmi, hmyzí domček je pre vás ideálny!
Potrebujete:
- 6 drevených dosiek (minimálna hrúbka 1,5 cm, rozmery závisia od veľkosti hotela),
- PVC rúrky alebo duté konáre (napr. bambus, trstina, ostružina),
- lepidlo na drevo,
- ručnú pílku.
Vytvorte rám
Rozhodnite sa o rozmeroch hmyzieho hotela a a vyznačte si to na drevených doskách. 1 doska bude slúžiť ako základňa, 1 bude tvoriť chrbát, 2 bočné steny a 2 strechu hotela.
Príprava dosiek
Ak ste sa rozhodli o rozmeroch, môžete dosky teraz narezať pomocou pílky. Uistite sa však, že dosky na strechu sú dostatočne dlhé, aby bol hotel dobre chránený pred dažďom.
Bočné dosky pre hotel
Dosky, ktoré budú slúžiť ako bočnice hotela narežte pod uhlom 45 stupňov.
Lepenie
Používajte výhradne lepidlo na drevo. Pripevnite bočné a zadnú časť hotela o základňu.
Vytvorte chodbičky
Použítím PVC rúriek vytvorte chodbičky. Dbajte nato, aby ste striedali priemery otvorov. Na vyplnenie priestoru medzi rúrkami používajte hlinené alebo drevené bloky. Chodbičky by mali byť dostatočne hlboké (4-18 cm) s dostatočným priemerom (2-12 mm).
Upevnite strechu
Pomocou lepidla pripevnite zvyšné dve dosky určené na strechu. Ak chcete, aby bol váš domček ešte odolnejší, zrežte strešné dosky pod uhlom 45 stupňov a spojte ich pomocou pántu a skrutiek.
Nájdite vhodné miesto
Včelí alebo hmyzí hotel umiestnite na teplé miesto chránené pred silným vetrom, napr. na vonkajšej stene domu.
Nápady na ďalšie hmyzie domčeky
V zdravej záhrade nájdete množstvo hmyzu. Prilákajte čo najviac užitočných druhov!
- Domček pre ucholaka – v skutočnosti vám do ucha nevlezú, nemusíte sa ich báť. Vašu záhradu pomáhajú čistiť od vošiek. Stačí vám malý hlinený kvetináč, ktorý naplníte slamou a zaistíte pletivom. Špagátom upevníte na konár ovocného stromu tak, aby sa dotýkal kmeňa a obrátite hore dnom. Presúvate podľa potreby a množstva vošiek.
- Domček pre lienky – nazbierajte suché, otvorené šišky, zatlačte ich postupne šupinami do seba, vytvorte niekoľko vrstiev na seba, do tvaru pyramídy. Pre spevnenie môžete medzi šupiny šišky vložiť vetvičku. Medzery medzi šiškami doplňte suchým lístím. Ako strechu použite dlaždice alebo škridle opreté o seba. Šišky udržujte v suchu.
Kde umiestniť domček pre hmyz
Hmyzí hotel umiestnite v záhrade na také miesto, aby bol chránený pred vetrom, na poloslnečnom mieste, ideálne orientovanom na juh alebo juhovýchod. Výborné je miesto pri jazierku, záhone kvetov alebo živom plote. Na týchto miestach sa rýchlo zaplní novými obyvateľmi.
Pre dobrý prístup by nemala hmyzí hotel zakrývať vegetácia. Ak je váš hmyzí hotel veľký, položte ho na vyrovnanú spevnenú plochu z tehál alebo betónových tvárnic. Entomológovia uprednostňujú pred vytvorením jedného veľkého domčeka menej menších pre jeden druh hmyzu. Menší domček umiestnite aspoň do metrovej výšky.
Tipy do záhrady:
- Hmyz prilákate aj tak, že v okrajovej časti záhrady vysadíte poľné kvety. Tiež umiestnite kvety, ktoré priťahujú konkrétny druh hmyzu, vytvoríte jazierko a navŕtané klátiky zo stromu kde-tu necháte v menej viditeľnej časti záhrady.
- Prestaňte používať insekticídy a pesticídy a zamerajte sa na pestovanie medonosných rastlín. Nechajte na záhrade malé ostrovčeky trávy s lúčnymi kvetmi. Dokonalý trávnik je estetický, ale veľa života v ňom nenájdete.
- Umiestnite v záhrade napájadlo pre opeľovača a vtáctvo.
- Hmyzie domčeky sa okrem užitočnosti stanú dekoratívnym prvkom záhrady.
- Skontrolujte, či sa v blízkosti domčeka vyskytujú mravce v záhrade, niektoré druhy sú drevokazné, ako napríklad mravec obrovský a mravec horský.
Užitočné tipy na záver
Dajte pozor, aby v dreve neboli praskliny, vtedy nedôjde ku kolonizácii hmyzom. Pred guľatinou uprednostnite drevený hranol a vyvŕtajte doňho otvory. Údržba spočíva v kontrole všetkých častí hmyzieho hotela. Koncom leta odstráňte všetky časti, ktoré podliehajú rozkladu a plesni a nahraďte ich novými. V neskorú jeseň presuňte hotel s hmyzom na chladné a suché miesto, aby ste chránili jeho obyvateľov. Na jar ho vráťte späť.
Na výrobu hmyzieho domčeka uprednostnite prírodné produkty, chemicky neošetrené, napríklad šišky, slamu, bambusové kúsky, tehly s otvormi a pórovité tehly, drevo, mach, kôru stromov, suchú trávu, žalude, bukvice, povrázky, rákosie, stonky slnečníc, prázdne makovice, práchnivé drevo, vetvičky a kamienky. Recyklujte a využite aj plechovky, staré vtáčie búdky a drevené palety na väčšie domčeky.
Na steny domčeka môžete použiť starý nábytok, strechu zabezpečte pred dažďom a vlhkom napríklad plechom alebo asfaltovým šindľom s miernym presahom. Na ochranu obyvateľov domčeka pred vtákmi zakryte prednú stranu pletivom.
Extra tipy pre aktivity vonku: Možno patríte ku kutilom, ktorých baví práca na čerstvom vzduchu. Vyskúšajte návod, ako vyrobiť šarkana, alebo aj krmítko pre vtáky urob si sám. Zapojte do akcie aj vaše ratolesti a majte z ručne vyrobených výrobkov skutočnú radosť! Je to zároveň nielen tip na aktivitu, ale aj tip na darček.
Veríme, že sme vás inšpirovali a naše urob si sám postupy. Domčeky kúpite síce hotové, ale lepší pocit vyvolá vlastnoručne vyrobený.
Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!