kuchynský interiér

Interiérový dizajn kuchyne, aj jej úlohy sa v čase trochu zmenili. Obľúbená miestnosť bytu, kde sa všetci členovia domácnosti alebo návšteva radi stretnú na kávičke, koláčiku a na kus reči. Kto by nemiloval vône pripravovaného jedla, pečenie medovníkov alebo prípravy vianočnej večere? Mamina, alebo babkina kuchyňa v mnohých evokuje domov a teplo. Radi vám tento pocit sprostredkujeme vďaka našim tipom a radám, ktoré sa hodia možno práve teraz aj vám. Kuchyňa je čarovné miesto. Poďte sa spolu s nami inšpirovať!

Interiérový dizajn kuchyne: dôležité prvky dizajnu

Zariadenie kuchyne v modernej dobe je vysoko funkčné. Dnes v kuchyniach ľudia trávia viac času. Varenie, pečenie, písanie úloh, pozeranie televízie, rodinné rozhovory, často aj práca z domu. Plánovaniu kuchyne venujte pozornosť, aby zmysluplne splnila účel. Porozmýšľajte, čo v kuchyni robievate, čo vám chýba, aký priestor na ňu máte, aký rozpočet, či sa vám do nej zmestí stôl so stoličkami, alebo ktoré spotrebiče potrebujete a môžete sa pustiť do plánovania. Sledujte trendy a interiérový dizajn a vyčarujete kuchyňu svojich snov. Prejdite si naše rady a nápady.

Inšpirácie a nápady na dizajn kuchyne

Ak sa neviete rozhodnúť, ako zariadiť byt, príjemný a praktický je minimalizmus v byte. Ten bude trendom aj v roku 2022. Spĺňa ho napríklad škandinávske bývanie, industriálny štýl, alebo boho štýl. Tieto štýly charakterizuje vzdušnosť priestoru, väčšinou prírodné materiály, ale napríklad aj kov, jednoduchosť, vzdušnosť, voľnosť priestoru a čisté línie.

Ako plánovať kuchyňu 

Interiérový dizajn kuchyne zahŕňa aj plánovanie. Pri plánovaní kuchyne na mieru začnite kuchynskou linkou. Práve tá bude najdôležitejšia ako úložný a pracovný priestor. Rozmyslite si, kde budú elektrospotrebiče a drez. Pri rekonštrukcii a návrhu kuchyne v tom musíte mať jasno kvôli elektroinštalácií a prívodom vody.

Kuchyňa potrebuje dostatok pracovného priestoru a taktiež aj vhodné osvetlenie kuchyne. Pri plánovaní sa zamerajte na to či všetky spotrebiče, doplnky do kuchyne a riad budú mať v nej svoje miesto. Popremýšľajte o svietidlách. Akému typu dáte prednosť, či bude zavesené nad stolom alebo stropné, či bodové, vyberte digestor s osvetlením, aby ste pri varení mali osvetlenú aj túto plochu. 

Interiérový dizajn kuchyne: aby všetko ladilo

Moderní architekti a dizajnéri kuchyne navrhujú v spoločnom priestore s obývačkou. Tu by ste mohli uvažovať o tom, aký bytový dizajn a štýl bývania sa vám páči, aby vzhľad oboch častí miestnosti pôsobil harmonicky a jednoliato. Takýto priestor by ste mohli opticky predeliť kuchynským ostrovčekom, jedálenským stolom, alebo knižnicou. Výborným trendom sú sklenené steny ako predelenie miestností. Pozrite si aj náš článok obývačka s kuchyňou pre ďalšie inšpirácie.

Zariaďte sa podľa priestoru

Porozmýšľajte o jedálenskom kúte podľa toho, ako to priestor dovoľuje. Kuchyne v byte ponúkajú skromnejší priestor pre postavenie stola a stoličiek. Vyriešiť to môže rozťahovací stôl, alebo vyklápacie stolíky pripevnené k stene. Interiérový dizajn kuchyne môže mať rôzne podoby. V dome sú naprojektované kuchyne s veľkorysejším priestorom, často spolu s obývačkou. Tu sa uplatnia extra jedálne so stolom pre viac hostí alebo ostrovčeky, ktoré poslúžia ako pracovná a jedálenská plocha.  

Praktickosť kuchyne je základ. Položte si otázku koľko času trávite v kuchyni, aké je zariadenie interiéru v ostatnej časti bytu alebo domu a ako dôležitá táto miestnosť pre vás je. Či chcete využiť aj niektorú z moderných technológií, koľko spotrebičov potrebujete v kuchyni umiestniť, čo všetko treba uskladniť, ako má vyzerať špajza. 

Návrh podľa seba

Navrhnite v kuchynskom štúdiu zmysluplné rozdelenie poličiek, skriniek, aby ste všetko dôležité mali po ruke podľa toho ako potrebujete. Interiérový dizajn kuchyne necháme na vás podľa preferovaného štýlu, ktorý máte radi. Naša rada je – hlavne dobre udržiavateľný a kvalitný povrch, ktorý ľahko umyjete a utriete. Kuchynskú linku zariaďujete na dlhé roky dopredu, preto je dobré si premyslieť, ako má vyzerať. Nie je to vždy jednoduchá úloha.

Podlaha v kuchyni je základ

Podlahu voľte ľahko umývateľnú, nie veľmi studenú, ak v kuchyni trávite viac času varením alebo pečením. Kuchyňa je rizikovým miestom kde sa tekutiny ľahko vylievajú, prská olej a kde sa vaše deti učia stolovať. Ak si predsa len vyberiete chladnú dlažbu, pouvažujte o podlahovom kúrení. 

Najvhodnejšími podlahovými materiálmi sú odolné lamináty, kvalitné drevo, linoleum, korok alebo marmoleum. Kto rieši udržateľnosť, drevo, korok a marmoleum sú materiály dosť odolné do kuchýň a navyše aj prírodného pôvodu. Marmoleum je zmes ľanového oleja, juty, drevenej a korkovej drte, živice z ihličnatých stromov a vápencovej múčky. Neodporúča sa však ako podlaha napríklad do kúpeľne. 

Veľmi dobre vyzerajú čierne kuchyne. Čisto čierna farba zmenšuje priestor, takže je vhodná skôr do väčších miestností. V byte vynikne kombinácia bielej a čiernej len na niektorých miestach kuchyne. Nechajte čiernu vyznieť len na horných, alebo dolných skrinkách, pracovnej doske, efektné sú dymové sklá skriniek v kombinácii s ostatnými bielymi skrinkami. Záleží len na vás.  


Interiérový dizajn kuchyne: moderné interiérové farby a materiály

Interiérové trendy 2022 dlhodobo uprednostňujú organické materiály, otvorenosť, ale aj zmysluplnosť priestoru, čisté línie, čoraz väčší dôraz na udržateľnosť, farby prírody a veľa zelene v priestore. Zelená farba vystupuje do popredia. 

Interiérové farby na rok 2022 budú naďalej prírodné – biela, odtiene sivej, krémovej, čierna farba, odtiene zelenej, pastelovej modrej, ružovej, ale aj žltej. Skôr je to paleta neutrálnych a zemitých, ako výrazných farieb. Kombinujú sa zemité s odtieňmi iných, spomínaných farieb a vznikajú pekné kontrasty.

Interiérový dizajn kuchyne bude naklonený skôr prírodným materiálom ako drevo s viditeľnou štruktúrou – jaseň, dub a orech, sklo, keramika, kamenina, ratan, bambus, koža, žula, kameň alebo mramor. Čoraz populárnejšie sú kuchyne bez úchytiek, s otváraním len na zatlačenie. 

Povrch kuchynskej linky pritom vyzerá celistvo, akoby bola z jedného kusu. Ak si vytvoríte policu na vystavenie keramiky, tiež nešliapnete vedľa. Lesk na dlaždiciach a kuchynskej linke bude tiež trendom. Takisto, návrat k vintage predmetom, ktoré do priestoru vdýchnu teplo.

Doplnky do kuchyne: ako držať krok s módou v interiéri

Ak už premýšľate aké doplnky do kuchyne, je to tá príjemnejšia časť zariaďovania tohto priestoru. Nechajte sa pri výbere ovplyvniť trendom a vyberajte prírodné materiály alebo kov a ich kombinácie. V kuchyni určite nesmie chýbať základ, akým sú taniere, misky, príbory a poháre. Tiež kuchynské hrnce, servírovacie misy, rôzne varechy, sitká a elektrickí pomocníci ako mixéry, roboty a varné kanvice.

Pohrajte sa s doplnkami

V doplnkoch môžete do priestoru priniesť vintage nádych. Napríklad staré valčeky na cesto alebo vázy, prípadne poháre na víno, či starý porcelán po starej mame. Krásne sú staré vyšívané obrusy na stôl. Vintage štýl je stále IN!

Ako výzdoba poslúžia svietniky, sviečky a obrazy v rámoch, hodiace sa ku kuchyni. Bodku za celkovým dojmom dáte kvetmi v črepníkoch, zeleň je v moderných trendoch vyzdvihnutá ako dôležitý doplnok a prírodný prvok priestorov. 

Zariadenie kuchyne nie je maličkosť, naplánujte ju do detailu, aby vám mohla slúžiť dlhé roky. Môžete sa inšpirovať radami aj pre home staging. Sleduje aktuálne trendy a dobrý home stager vie, ako má vyzerať interiérový dizajn kuchyne.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!