Predeľovací paraván

Potrebujete doma trochu súkromia? Alebo len predeliť či zútulniť svoj príbytok? Moderné predeľovacie steny sú ideálnou voľbou! Hodia sa do každého interiéru i štýlu a dokážu za pár minút zmeniť charakter miestnosti. Z akých materiálov môžu byť vyrobené, alebo aké existujúce zariadenie interiéru môžete využiť pre účel predelenia priestoru? Dnes vám ukážeme niekoľko možností a poradíme čím a ako oddeliť jednu časť izby od druhej jednoducho a hravo. Niekedy stačí naozaj len pár zmien a odrazu získate doma nový pracovný kútik, tiché miesto či takmer izbu navyše.

Predeľovacie steny do bytu aj domu

Spojená obývačka s kuchyňou v byte alebo aj v dome dnes nie je ničím výnimočným. Súčasná doba však nečakane priniesla aj nové výzvy. Ako zabezpečiť pocit súkromia jednotlivých členov domácnosti? Ako zútulniť veľkometrážny dom, ktorý na papieri vyzeral vzdušne, no zrazu mu čosi chýba? Začnime krátkym prehľadom možností.

Čo sú predeľovacie steny?

Predeľovacie steny sa používajú všade tam, kde by klasická murovaná priečka mohla narušiť statiku, priestor, svetlosť alebo variabilitu miestnosti. Ich cieľom je fyzicky alebo vizuálne oddeliť priestor, no zároveň ho úplne neuzavrieť. Využívajú sa na to rôzne materiály v podobe plátov, tyčí, lamiel, dosiek alebo závesov. Využiť sa však dajú aj časti nábytku, doplnkov alebo zariadenia.

Iné usporiadanie nábytku

Najľahšou možnosťou ako vyčariť v priestore novú atmosféru alebo zvýšiť jeho praktické využitie, je zmena usporiadania nábytku. Kým začnete nábytok presúvať, premerajte si ho a nakreslite si viaceré možnosti usporiadania na papier. Možno stačí otočiť sedačku, presunúť stolík s televízorom alebo knižnicu a hneď získate nový priestor.

Štýlové deliace steny

Efektným riešením ako oddeliť priestor a nenarušiť jeho pôvodný dizajn alebo ho naopak ešte zveľadiť, sú štýlové deliace steny. Ich využitím dokážete interiérový dizajn doviesť k úplnej dokonalosti. Mnohé deliace steny sú totiž samostatným umeleckým kúskom, vytvoreným z dreva, kovu alebo skla.

Paravány a predeľovacie steny

Potrebujete len dočasné riešenie? Nie je nič jednoduchšie ako použiť skladací paraván, ktorý jednoducho zložíte, keď ho už nebudete potrebovať. Zároveň ho môžete presúvať tam, kde ho práve potrebujete. Na výber sú rôzne materiály a typy, od látkových, cez ratanové až po drevené.

Optické predeľovacie steny

Nechce sa vám priveľmi zasahovať do usporiadania nábytku alebo montovať novú deliacu stenu? Na predelenie priestoru môžete využiť aj rozličné interiérové farby, tapety alebo aj koberec. Toto mäkké predelenie je efektné a zároveň jednoduché. Farby a vzory voľte tak, aby ste zvýraznili rozdiel, no zároveň zachovali vybraný štýl bývania.

Predeľovacie steny: výhody a nevýhody

Pocit súkromia

Jedným z hlavných dôvodov prečo sú predeľovacie steny v súčasnosti také populárne, je zabezpečenie pocitu intimity. Každý z nás potrebuje sem tam čas len pre seba a miesto, kde sa bude cítiť dobre a v bezpečí, bez nutnosti obhajovať svoj osobný priestor. S deliacou stenou je to naozaj jednoduché.

Zvukolam

Deliacou stenou dokážete vytvoriť nielen pocit súkromia, ale môžete tak zabrániť aj prenosu nežiadúcich zvukov. Ak napríklad potrebujete pracovať, kým sa v inej časti izby hrajú vaše deti, predeľovacie steny vám v tom môžu pomôcť. Zvoľte taký tvar a materiál deliacej steny, ktorý zvuky odrazí alebo pohltí, ale neprepustí.

Viac alebo menej svetla

Jednoznačnou výhodou deliacich stien je ich variabilnosť. Ak potrebujete v oddelenom priestore dostatok svetla, zvoľte stenu, ktorá svetlo prepustí. A naopak, ak sa potrebujete svetla zbaviť a vytvoriť tmavší kút, zvoľte pevnú stenu bez medzier.

Dizajnový prvok

Nepopierateľnou výhodou predeľovacích stien je ich vizuálna stránka. Môžu to byť aj originálne diela, vďaka ktorým aj celková výzdoba priestoru získa nový rozmer. Či už budú zo zdobeného skla, vyrezávaného dreva alebo z kovových platní so špeciálnou úpravou, získajú pozornosť každého a zároveň prakticky poslúžia. Nevýhodou takýchto riešení môže byť ich vyššia cena.

Priestor pre prácu

Stačí pár zmien v priestore a odrazu viete doma aj pracovať či tvoriť. Home office je dnes nielen trendy, ale často aj nevyhnutnosť. S predeľovacou stenou môže byť premena domu či bytu na pracovňu naozaj jednoduchá a rýchla. Zároveň s ňou obohatíte svoj bytový dizajn o nový prvok. Pri plánovaní domácej pracovne nezabudnite na svetlo, ideálne aj to denné.

Zakrytie neželaných častí

Výhodou deliacich stien je aj možnosť nebadane schovať to, čo nechcete aby bolo vidieť. Napríklad zadnú stranu televízora, hraciu plochu detí, bočnú stenu pracovne, alebo aj neporiadok pred nečakanou návštevou. Ak máte paraván, ten viete využiť aj pri príprave nehnuteľnosti na predaj. Mobilná priečka vám uľahčí aj home staging a fotenie.

Predeľovacie steny: ako oddeliť jednu časť izby od druhej

Páči sa vám čo všetko dokážu predeľovacie steny? Vďaka nim nemusíte byť ani interiérový dizajnér, aby ste dokázali oddeliť priestor vo vlastnom príbytku. Tu sú naše praktické rady a nápady ako na to:

  1. Predstavte si výsledok: premyslite si, čo všetko potrebujete do izby umiestniť a zvyšným veciam nájdite nové miesto alebo sa ich zbavte metódou od Marie Kondo.
  2. Urobte si nákres: nakreslite si viaceré možnosti usporiadania a vyberte tú, ktorá vám prinesie najviac úžitku alebo potešenia.
  3. Využite to, čo už máte: zvážte, či nemáte vhodné časti nábytku alebo doplnkov, ktoré by oddelenie umožnili.
  4. Objednajte to, čo vám chýba: ak doma nemáte nič, čím by ste priestor oddelili, porozhliadnite sa po nových možnostiach.

Oddeľte priestor nábytkom

Stredne vysoký nábytok ako konzolový stolík, vitrína alebo komoda postavená v priestore alebo za sedačkou pomôže priestor oddeliť a zároveň vpustí dostatok svetla do ďalšej časti izby. Postavte navrch kvety alebo inú dekoráciu a vytvorte si vlastný kútik na čítanie, hobby alebo prácu. Využiť môžete aj regál alebo otvorenú knižnicu, použiteľnú z oboch strán.

Využite doplnky do bytu

Oddeliť priestor dokážete aj takými doplnkami ako je kvetináč s väčšou rastlinou. Ak rastline potrebujete dať výšku, postavte ju na stolček, skrinku alebo komodu, alebo rastliny môžete aj zavesiť do priestoru. Na predelenie priestoru vám môže poslúžiť aj stojace zrkadlo alebo stojaca lampa.

Inštalujte predeľovacie steny

Ak túžite do svojho priestoru vniesť niečo nové a originálne, využite trendové materiály v interiéri, ako sú drevené lamely, kovové platne či pieskované sklo. Deliacu dosku si viete objednať na mieru aj online a s inštaláciu si určite poradíte. A keby aj nie, zaiste vám dodávateľ pomôže.

Inšpirácie na zariadenie interiéru

Predeľovacie steny nie sú jedinou praktickou a zároveň estetickou pomôckou pre zveľadenie bývania. Aké sú ďalšie interiérové trendy 2022, ktoré by ste mohli využiť? Tu je pár z nich:

Pozitívne prostredie

Vytvorte si doma pozitívne zázemie a priestor pre obnovu síl. Ideálny bude kútik, kde môžete v pokoji meditovať, čítať si, tvoriť alebo aj cvičiť. Stačí vám aj pohodlné kreslo a mäkký koberec alebo stolík na písanie či vyrábanie šperkov. Hlavne nech je to miesto útulné a príjemné.

Štýlový minimalizmus v byte

Zariaďte sa jednoducho no štýlovo. Využite dizajnovo čistý, ale zato praktický a striedmy wabi-sabi alebo škandinávsky štýl. Jednoduchá sivá sedačka, drevený stolík, jedno umelecké dielo a zatvorená knižnica budú stačiť. Dôraz venujte kvalite a na množstvo vecí zabudnite.

Návrat k prírode

Pozvite prírodu k sebe domov. Využite prírodné materiály všade tam, kde je to možné. K dispozícii máte prírodné drevo, kameň, mramor, prútie, juta, ratan a sklo. Doplňte zeleň v akejkoľvek podobe. Či už je to vertikálna záhrada, kokedama, zimná záhrada alebo jedna väčšia rastlina v kvetináči či umelé kvety v kvetináči, záleží od vkusu a vybraného štýlu.

Tak čo poviete, možností je naozaj veľa, že? Aj v existujúcich priestoroch dokážete vyčariť vysnívaný priestor, len sa netreba báť experimentovať. Držte sa svojej pôvodnej vízie a určite sa vám to podarí.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte pravidelnú dávku inšpirácií aj exkluzívnych ponúk pre vaše vysnívané bývanie.