mramor ako stolík

Minimalistický, jemný a elegantný. Týmito tromi slovami by sa dal opísať obľúbený a odolný materiál s názvom mramor, ktorý patrí k nadčasovým trendom so skvelými vlastnosťami. Mramorové doplnky aj kusy nábytku sú v domácnosti nielen praktickými pomocníkmi, ale aj dekoráciou zdobiacou nejednu miestnosť. Veľmi dobre si vedia poradiť aj s inými materiálmi, ako keramika, imitácia dreva či porcelán. Sú jemné, no pritom výrazné a pútajú na seba pozornosť. A kým v minulosti sa mramor používal na stavbu honosných sídiel, dnes je dôležitou súčasťou našich domovov. Premýšľate, že by ste si nejakým mramorovým kúskom osviežili dom či byt? Nechajte sa inšpirovať radami, ktoré pre vás zozbieral Westwing. 

Mramor v interiéri

Mramor patrí medzi materiály v interiéri vhodné do každej miestnosti a všetkých štýlov. Poteší klasikov, ktorí nemajú v láske vyzývavé a farebné doplnky a dekorácie do bytu, no tiež milovníkov extravagancie hľadajúcich niečo “viac”, čo vynikne a zmení celú miestnosť.

Výhodou mramoru je to, že ho nájdete v mnohých farbách, od najrozšírenejšej bielej s čiernou, až po svieže možnosti, ako fialová farba, modrá farba či dokonca ružová farba. Rôzne farebné kombinácie môžete dekorovať menšími doplnkami alebo kvetmi. Skvelé sú napríklad umelé kytice alebo živé jarné kvety v žltej, červenej a bielej. Najväčšou výhodou mramoru je jeho unikátnosť. Zaujímavé farebné žilky sú tvorené prírodou, a preto nenájdete ďalší kúsok, ktorý by vyzeral rovnako, ako ten váš.

Druhy mramoru

Vedeli ste o tom, že mramor nie je len jeden? Existuje niekoľko druhov a typov, ktoré sa od seba odlišujú farbou a celkovým prevedením. Najpopulárnejšie prevedenia sú:

  • Kararský mramor – jeho charakteristickou vlastnosťou je čisto biely, prípadne modro-šedý vzhľad. Svoje meno dostal podľa talianskeho mesta Carrara, kde sa prirodzene vyskytuje.
  • Čierny mramor – ako už z názvu vyplýva, čierny mramor má krásnu sýtu čiernu farbu. Jeho najväčšie ťažiská sú v Poľsku a Írsku.
  • Červený mramor – tento typ mramoru priťahuje snáď najviac pozornosti. V domácnostiach nie je tak rozšírený, no určite stojí za to, aby ste nad ním porozmýšľali. Jeho najväčšie ťažisko je v Rumunsku.
  • Sivý mramor – tento druh vzniká z čistého vápenca.
  • Šternberský mramor – charakteristický bielou farbou a ťažbou v Českej republike.

Okrem všetkých spomenutých sa môžete stretnúť aj s viacfarebnými druhmi, ako napríklad žltý, zelený alebo ružový. Všetky odtiene sú obľúbené, pretože, na rozdiel od rozšíreného bieleho a čierneho, sú celkom raritou. V interiéroch sa nenachádzajú tak často, ako iné typy, čo z nich robí ešte väčšiu vzácnosť.

Pravý mramor alebo mramorový vzhľad?

Pravý mramor je drahá záležitosť a nie každý si ho môže dovoliť. Dobrou správou však je, že na to, aby ste ho doma mali, nepotrebujete platiť tisíce eur. Existujú rôzne iné možnosti, ako napríklad nábytok s mramorovým vzhľadom. Takéto kúsky sú vyrobené z iného materiálu, spravidla z kameňa, a následne sú upravené tak, aby ako mramor vyzerali. To, či siahnete po prvej alebo druhej možnosti je čisto na vás. Všetko sa odvíja hlavne od vášho rozpočtu a toho, koľko ste ochotní investovať do interiérového kúsku. Originálny a drahší kúsok je ťažší a odolnejší. Nepoškodí sa tak ľahko, a preto si aj po rokoch zachováva rovnaký elegantný vzhľad. 

Iné materiály nie sú síce tak ťažké, no majú podobné vlastnosti. Ak ich máte v kuchyni, môže sa stať, že na nich bude vidno zárezy alebo iné manuálne poškodenie. Keď sa však o ne budete dobre starať, nemusíte sa niečoho takéhoto vôbec báť. Či už máte doma pravý mramor alebo len nábytok s mramorovým vzhľadom, dávajte si pozor na kyseliny. Tie vedia zničiť oba typy povrchov, nehľadiac na to, akú sú kvalitné a odolné.

Štýly interiéru, v ktorých môžete použiť mramor

Trendov a štýlov interiéru je dnes nespočetné množstvo, vďaka čomu si z nich vie vybrať každý presne to, čo potrebuje alebo chce. Mramor je univerzálnym kúskom a poradí si s takmer všetkými štýlmi. Najlepšie vyzerá v minimalizme, kde doplní jednotlivé miestnosti, nebude príliš biť do očí a krásne zapadne. Svoje miesto si tiež nájde v industriálnom štýle, ktorý je známy svojou chladnosťou a neosobnosťou. Tmavé interiérové farby si skvelo sadnú hlavne s čiernym alebo čierno-bielym mramorom.

Ďalšou možnosťou je škandinávsky štýl. Ten je veľmi podobný minimalizmu s tým rozdielom, že v sebe kombinuje viac doplnkov a trochu dreva. A práve drevo dokáže chladnejší kameň zjemniť a miestnosti pridať na útulnosti. Tento krásny kus kameňa sa nehodí do rustikálneho štýlu s množstvom dreva, textilu a doplnkov. Dôvod je ten, že mramor je sám o sebe výrazný, čo spôsobuje, že potrebuje miestnosť, kde iné výrazné prvky nebudú. V minimalistickom štýle vyzerá skvelo skombinovaný s jednou, maximálne dvomi farbami. Rovnako to platí pre industriálny štýl.

Kombinácia s inými materiálmi

Pri zariaďovaní jednotlivých miestností by ste sa mali nechať unášať svojou vlastnou fantáziou. Vyberajte si veci, ktoré sa vám páčia a sedia s inými kúskami v domácnosti. Nebojte sa nevšedných kombinácií s inými materiálmi, farbami, vzormi alebo rozmermi.

K najlepším materiálom k mramoru sa radia satén a zamat, známe svojou eleganciou a nadčasovosťou. Kúpte si mramorový stolík a postavte ho k oknu, kde bude visieť textil z jedného zo spomínaných materiálov. Prípadne ho postavte k zamatovému kreslu, sedaciemu vaku či stoličke. Je dôležité, aby ste chladnému kameňu dodali trochu tepla domova. Inak by mohol byť príliš chladný a v miestnosti nesplniť svoju úlohu nadčasového a luxusného prvku. Keď si vyberiete stôl, sledujte jeho nohy alebo podstavec. K mramoru sa skvelo hodia metalické farby, ako zlatá a strieborná. Takto sfarbené nohy vedia oživiť celý kúsok a dokonca aj miestnosť.

Ak by ste nechceli príliš výraznú dekoráciu s mramorom, zamerajte sa na detaily. Tie tvoria celú domácnosť a sú dôležitejšie, než si myslíte. Čo tak vyskúšať lampu s pekným mramorovým podstavcom? Alebo by ste chceli skôr kvetináč, do ktorého nasadíte izbové rastliny? Skúšajte, meňte a vytvárajte nové trendy. Stojí to za to.

Ako ho udržiavať v top stave

Mramor je síce odolný, no ak chcete, aby vyzeral stále tak dobre, ako v prvý deň po kúpe, je potrebné, aby ste sa oň správne starali. Držte sa niekoľkých pravidiel.

  1. Vyhýbajte sa používaniu kyselín a iných, príliš silných čistiacich produktov. Zložky v nich by mohli materiál rozožrať a zničiť tak, že by sa už nedal opraviť.
  2. Väčšie škvrny odstráňte okamžite, aby na povrchu neurobili ešte viac škody. Utierajte ich suchou alebo mierne vlhkou bavlnenou handričkou.
  3. Na povrch nepoužívajte ostré predmety, ako napríklad drôtenka či dokonca nôž. Kameň je odolný, no lakovaný či matný povrch by ste si veľmi jednoducho zničili.
  4. Na vyčistenie mramoru od bežných, menších nečistôt, vám bude stačiť len voda alebo trochu saponátu. Na väčšie škvrny použite menej agresívne prípravky.
Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!