Porcelánové vázy

Porcelán bol kedysi obľúbeným materiálom, nachádzal sa v každej domácnosti a plnil veľké množstvo úloh. Okrem toho, že išlo o skvelý praktický kúsok, to bola ja štýlová ozdoba vhodná hlavne do tradične zariadeného domu. Časom sa akosi vytratil a nahrádzali ho iné materiály v interiéri, ako napríklad kov, drevo či sklo. Dnes je však všetko inak a porcelán sa pomaly vracia, aby doplnil zbierku doplnkov vašej domácnosti. Dajte mu šancu a vdýchnite svojej domácnosti trochu histórie.

Tradície a druhy porcelánu

  • Krásne farebné taniere, šálky a misky, rôzne nádobky s ornamentami a množstvo iných kúskov patrilo v minulosti k základu domácnosti.
  • Vďaka ich štýlovému dizajnu ich mali ľudia nielen v skrinkách, kde dnes bežne skladujeme kuchynský riad, ale tiež vo vitrínach a na poličkách.

A síce je porcelán roky obľúbený na Slovensku a v celej Európe, jeho krajinou pôvodu je Čína. Tento materiál sa tu vyrábal už v 7. storočí, kedy však šlo skôr o jednoduchšie predmety bez špeciálneho zdobenia.

  • V prvých rokoch sa vyrábal sivozelený porcelán, neskôr sa objavil aj ten čistobiely a viacfarebný. V Európe sa ako prví chytili výroby porcelánu Nemci, k nim sa neskôr pridalo Rusko, Česko a ďalšie krajiny. Na prekvapenie, výrobný proces bol tajný, čo bol dôvod, prečo sa výrobky líšili vzhľadom na miesto, kde sa produkovali.
  • V Česku sa objavila prvá výrobňa porcelánu v 16. storočí, na Slovensku až v 18. storočí, presnejšie v roku 1789.
  • Väčšina porcelánok bola otvorená tajne, pretože Viedeň zakazovala otváranie nových tovární. Prvé porcelánové výroby sa s tým čínskym nemohli ani len rovnať. Išlo o neprofesionálne predmety z menej kvalitného materiálu. Časom sa celý proces zlepšil a urýchlil, vďaka čomu sa aj na náš trh dostali výrobky s pekným dizajnom a za primeranú cenu.

3 druhy porcelánu

Porcelán sa radí k tým najkvalitnejším a najušľachtilejším keramickým materiálom. Má skvelé vlastnosti a obsahuje 50% kaolinu, 25% kremeňa a 25% živice. Delí sa do viacerých skupín, no spravidla sa stretnete s tromi hlavnými, a to:

  1. Porcelán z tvrdej pasty: niekedy sa nazýva aj pravý porcelán, prvykrát bol vyrobený v 7. storočí
  2. Porcelán z mäkkej pasty: na rozdiel od porcelánu z tvrdej pasty je charakteristický tým, že nie je tak odolný a tvrdý. Na vypaľovanie sa využíva omnoho nižšia teplota. Vznikol v 18. storočí v Číne.
  3. Kostný porcelán: obsahuje 48-50% popolu hovädzích kostí. Jeho charakteristickými vlastnosťami je nízka hmotnosť, hladkosť a pružnosť.

Ako sa vyrába porcelán?

Tak ako proces výroby iných keramických výrobkov, aj proces produkcie porcelánu je pomerne jednoduchý a rýchly.

  1. Dôležitá je hlina, ktorá sa zmieša s ďalšími prísadami, vytvaruje sa a následne vypáli v peci. Základ predstavuje tzv. mulit, vzácny minerál, ktorý vzniká zo živice a kaolínu pri teplote približne 1100°C.

  2. Porcelán sa vyrába zo zmesi oxidu kremičitého, ílov, živca, kremeňa a iných materiálov v malom množstve. Prísady sa spolu kombinujú v odlišných pomeroch, až kým nedosiahnu svoje charakteristické vlastnosti. Na základe toho, aké materiály sa využili a v akom množstve, sa odlišujú jednotlivé typy porcelánu.

  3. Keď je produkt hotový, upraví sa do požadovanej podoby, to znamená nafarbí sa a prejde sa špeciálnym lakom, aby sa pekne leskol.

Porcelán vs. keramika

Mnohí ľudia mylne veria, že porcelán a keramika sú jedno a to isté, prípadne že ide o veľmi podobné materiály. V skutočnosti to ale nie je pravda. Kým keramika predstavuje jednu veľkú skupinu, porcelán je druh keramického materiálu. Jeho proces výroby sa však od klasickej keramiky odlišuje, čo spôosobuje, že sú predmety drahšie.

Porcelán je teda materiál vyrábaný z keramiky a na to, aby mohol vzniknúť, je nutné, aby sa jednotlivé zložky zahriali na vysokú teplotu. Vďaka tomu procesu vznikajú odolné výrobky vhodné na rôznorodé použitie. Ich zloženie sa líši v závislosti od toho, na čo ich chcete využiť alebo aký typ si kupujete.

Keramika je obľúbeným materiálom, využíva sa na dennom poriadku a je spravidla lacnejšia. Vyrábajú sa znej dlaždice, taniere, toalety a doplnky do domácnosti, no nájdete ju aj v hodinkách, telefónoch, lietadlách či autách. Keramika má množstvo typov a je rozšírená po celom svete. Môže byť ľahká alebo ťažká, krehká alebo odolnejšia.

Kde a ako sa môžete porcelán využiť v interiéri? 

Porcelán mnohí berú ako materiál, ktorý sa do moderných domácností už nehodí a mal by byť nahradený niečím iným. V skutočnosti to ale nie je pravda, pretože tento materiál je štýlový, zaujímavý a dokáže pritiahnuť pozornosť. Nerobí mu problém žiadny štýl bývania a vie sa prispôsobiť každej jednej miestnosti. Dôležité je len to, aby ste mu našli správne miesto a dobre ho zakomponovali do prevládajúceho trendu.

Výrobkov z porcelánu nájdete na trhu neúrekom, vďaka čomu sa hodia do každej jednej miestnosti. Nemusíte ich mať len v kuchyni, kde by si plnili svoju praktickú povinnosť, ale aj v obývačke, spálni či hosťovskej izbe. Pri nakupovaní však nezabúdajte, že dôležité sú nielen tvar a veľkosť daného kúsku, ale tiež interiérové farby. Od tých sa odvíja to, či je predmet vhodný do vašej domácnosti, alebo by ste mali hľadať ďalej.

Do jednotlivých miestností sa hodí niečo iné. Vyberte si podľa našich praktických rád:

  1. Kuchyňa: porcelánový riad je tým najlepším riešením do každej domácnosti. Vyzerá štýlovo, jednoducho sa kombinuje s inými doplnkami a keď ho vystavíte vo vitríne, môžete z neho vytvoriť dekoráciu.
  2. Spálňa a obývačka: porcelán vynikne hlavne vo forme nádob a váz na konferenčnom alebo príručnom stole. Doplňte ho živými sušenými alebo umelými kvetmi a dodajte mu farebnosť.
  3. Chodba: na chodbu je masívna váza s čerstvými kvetmi ako stvorená, prípradne malý tanierik na kľúče.
  4. Kúpeľňa: do kúpeľne sa hodia rôzne porcelánové nádoby na zubné kefky, hrebeň či iné potreby.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!