Ateliér Papaver

Bez ohľadu na ročné obdobie sú živé kvety vždy krásnou dekoráciou interiéru. Upútajú svojou krásou, farbou, originálnym zložením či prirodzenou jednoduchosťou. Kvetinové aranžmány zapadajú aj do aktuálne obľúbeného trendu v interiérovom dizajne, ktorým je navrhovanie a zariaďovanie interiérov v súlade s prírodou a obklopovanie sa prírodnou vegetáciou. Katka z Ateliér Papaver vám poradí užitočné tipy ako na kvetinové aranžmány a výzdobu. Pýtate sa aké kvety voliť s prihladnutím na ročné obdobie? Alebo ako sa starať o živé kvety vo váze? Nájdete tu odpovede na všetky vaše otázky!

Predstavujeme vám Ateliér Papaver

Ateliér Papaver funguje už od roku 2010 a okrem prírodou inšpirovanej floristiky sa venuje aj záhradnej architektúre a výzdobám svadieb či eventov. Majiteľky ateliéru dbajú na sezónnosť kvetov a využívanie výlučne prírodných materiálov. Ak by ste ich chceli navštíviť, zavítajte na Blumentálsku 13 v Bratislave. Nájdete u nich vždy čerstvé rezané kvety, kopec izbových rastlín, črepníkov či váz. Okrem iného, Ateliér Papaver organizuje aj kurzy kvetinovej školy, kde vás rady naučia základy aranžovania a viazania vencov a kytíc.

V posledných rokoch sa ľudia čím ďalej tým viac obracajú k prírodným aranžmánom. Nechávajú kvietky vyniknúť bez zbytočných príkras, a z kytíc sa postupne vytráca umelosť a ťažoba.

Katka, Ateliér Papaver

Rozhovor s Ateliér Papaver

Aké sú súčasné trendy vo vytváraní kvetinových aranžmánov? Všimli ste si aj vy v Ateliéri Papaver špeciálne trendy, ktoré by sa v tomto roku mohli Slovákom páčiť?

Popravde veľmi nesledujem všetky možné vymyslené aktuálne trendy. V posledných rokoch však vnímam, že sa ľudia čím ďalej tým viac obracajú k prírodným aranžmánom. Nechávajú kvietky vyniknúť bez zbytočných príkras a z kytíc sa postupne vytráca umelosť a ťažoba. Ajkeď samozrejme je to ešte dlhá cesta, kým to vymizne úplne. Tiež sa začína klásť čoraz väčší dôraz na lokálnosť (nielen vo floristike). Nenazvala by som to však úplne trendom, ale skôr uvedomením.

Aké kvetinové dekorácie na svadbu či oslavu patria u Slovákov medzi najobľúbenejšie? A aké kvety voliť s prihladnutím na ročné obdobie?

Pri svadbách či oslavách veľmi záleží na tom, kde sa konajú a aká má byť ich celková atmosféra. Pri menších záhradných či vidieckych svadbách alebo narodeninových garden party sú samozrejme výzdoby jednoduchšie. Kvety na svadbu sú menej honosné pri menších záhradných svadbách ako napríklad pri svadbách v kaštieli. Situácia s Covidom spôsobila, že viacero svadieb bolo komornejších a viac casual, a to sa odrazilo aj na výzdobách. Veľké aranžmány vystriedali drobné vázičky s pár kvietkami. Veľmi sa teším z toho, že čoraz viac neviest chce na svadbe aj niečo iné ako zeleno bielu klasiku. Neboja sa tiež väčších rozcuchaných svadobných kytíc.

Čo sa týka konkrétnych druhov kvietkov, na sezónnosť sa naozaj oplatí prihliadať. Napríklad také pivonky by sa dali zohnať aj v zime. Boli by však predražené a maličké, tým pádom ich použitie stráca význam. Takže ak máte svadbu na jar, voľte napríklad iskerníky, veternice alebo tulipány. Možno vychytáte aj sezónu orgovánu. Potom prídu na rad milované pivónie, následne ich vystriedajú všelijaké letné lúčnejšie kvietky a bylinky. Neskôr prídu na rad dálie a cínie, ktoré prejdú plynule až do jesene. Najdôležitejšie však je, aby ste si našli niekoho, koho štýlu a tvorbe veríte a nechajte si poradiť.


Ak by sme si chceli vytvoriť vlastnú kyticu zo živých kvetov, čoho by sme sa mali držať? Akým zlatým pravidlom sa riadite v Ateliéri Papaver pri aranžovaní kytíc?

Zlaté pravidlo pri aranžovaní kytíc je poriadne odlistovať stonky! Je to veľmi dôležité. S kvetmi sa potom lepšie pracuje, pomačkané listky v aranžmáne nebudú zahnívať a kvietky dlhšie vydržia. Čo sa týka skladby sortimentu, u nás v ateliéri Papaver je každá kytica ako taká malá záhradka. Neobľubujeme veľmi jednodruhové kytice a ani strohé záhrady.

Vyberte si nejaké hlavné kvietky s väčšou hlavičkou, k tomu niečo drobnokveté na objem a výplň. Pridajte aj niečo rastúce do výšky, aby to nebola taká nuda a niečo nám aj trošku povytŕčalo. Nakoniec pridajte zeleň – teda rastlinky s okrasným listom. S týmto receptom sa nedá nič pokaziť, len si dávajte pozor na farby.

Ako by sme sa mali starať o kyticu kvetov, aby vo váze vydržala čo najdlhšie? Sú v interiéri miesta, kam by sme kvety dávať nemali?

Starostlivosť o kvety vo váze je veľmi jednoduchá. Každý deň vymienať vodu vo váze a pravidelne zastrihávať stonky. Ak chceme byť ale úplne pedantní tak takto:

Najlepšia je odstáta voda v izbovej teplote. Pri každej výmene je super opláchnuť aj vázu a stonky kvetov pod tečúcou vodou. Minimalizujeme tak zahnívanie stoniek, ktoré sa prirodzene deje. Zaváží aj množstvo vody. Väčšina rastlín má tvrdé stonky, také potrebujú vo váze veľa vody, kľudne aj do výšky hladiny 10-15 cm. Rastliny s mäkkými stonkami, ako sú napríklad tulipán, hyacint, modrica, iskerník alebo veternica si vystačia s vodou do výšky hladiny zhruba 5 cm.

Čo sa týka zastrihávania stoniek tak platí, že čím je rez ostrejší a čerstvejší, tým ľahšie dokáže rastlina vodu prijať. Preto je dobré kvety nanovo zrezať aj každý druhý deň. Drevnaté stonky nastrihnite ostrými záhradníckymi nožnicami pozdĺžne, aby sa čo najviac zväčšila plocha rezu, cez ktorú rastliny pijú vodu a živiny. Platí to napríklad pre orgován alebo kalinu. Druhým spôsobom je pobúchať konce stoniek kladivom, aby sa narušili pletivá a rastliny mohli piť.

Kvety vydržia najdlhšie čerstvé na chladnejších miestach. Teplo spôsobuje, že sa z kvetov uvoľňuje viac vody, ako dokážu prijať, čo zapríčiňuje skoršie vädnutie. Vyhnite sa preto umiestneniu vázy v blízkosti zdrojov sálavého tepla, ako sú radiátory, krby, a sporáky. Kvety nepokladajte ani na miesta s priamym slnečným žiarením, alebo vedľa misy s ovocím. Ovocie dozrievaním vylučuje etylén, ktorý podporuje vädnutie kvetov.

Akú farebnú paletu kvetov a kvetinovej výzdoby je vhodné kombinovať? Je lepšie kvetinové aranžmány obmedziť len na niekoľko odtieňov, alebo je lepšie miešať rôzne farby?

Záleží len na tom, čo chcete dosiahnúť a aká kvetinová výzdoba sa vám páči. Paleta sa dá obmedziť na zopár farieb, ale dajú sa tiež miešať rôzne odtiene. Všetko si vopred veľmi dobre premyslite. Ak nemáte predstavivosť, dnes si stačí otvoriť Pinterest a nechať sa inšpirovať.

Napríklad kombinácia bielej a červenej je taká päsť na oko. Ale ak zvolíte vhodný sortiment, zakomponujete aj bordovú a na prepojenie a zjemnenie pridáte niečo bledoružové, hneď to pôsobí inak. Každá farba ma milión odtieňov a rôzne sýtosti. Je potrebné sa s tým vyhrať a napokon aj niečo na prvý pohľad neskombinovateľné sa dá vymyslieť tak, aby to pôsobilo oku lahodiaco.

Dúfame, že vám rady a nápady budú napomocné pri výbere kvetov a kvetinovej výzdoby vášho interiéru. Ak hľadáte ďalšie inšpirácie, zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky!