Dracena v interiéri

Tejto exotickej kráske len málokto odolá – dracena voňavá si veľmi rýchlo získala obrovský fanklub pestovateľov izbových rastlín po celom svete. V interiéri pôsobí ako hviezda aranžovania, ktorá do neho ihneď vnesie sviežosť a pocit uvoľnenia. Čo sa však skrýva za jej podmanivým šarmom? Ako sa o ňu správne starať a vytvoriť jej doma tie najvhodnejšie podmienky? Poďte sa s nami pozrieť na skvelé rady a nápady, vďaka ktorým sa bude mať dracena u vás ako v perinke!

Čo je dracena voňavá a prečo sa hodí do interiéru?

Predstavujeme vám dracenu voňavú, alebo Dracaena fragrans – tropickú africkú rastlinu rastúcu od Sudánu až po Mozambik na juhu, Pobrežie Slonoviny na západe a Angolu na juhozápade. V Európe sa ako izbová rastlina presadila na začiatku 19. storočia a od toho momentu jej popularita nezadržateľne rástla. Sama o sebe však dracena voňavá rastie celkom pomaly a vyznačuje sa štruktúrovaným kmeňom, z ktorého vyrastajú úzke, dlhé listy pripomínajúce palmu – niet sa preto čo čudovať, že dostala prezývku falošná palma. Pre svoj vzhľad sa radí medzi najobľúbenejšie veľké izbové rastliny vhodné pre akýkoľvek štýl bývania.

4 dôvody prečo si zaobstarať túto populárnu rastlinu

Táto exotická kvetinová výzdoba je dostupná v širokej škále rôznych druhov. Medzi výhody draceny voňavej sa radí predovšetkým:

  1. spôsob rastu hlavne do výšky – to ju robí nenáročnou na priestor, vďaka čomu ju budete môcť ľahko umiestniť do akéhokoľvek priestoru;
  2. nenáročnosť na svetelné podmienky – nemá rada priame slnečné žiarenie, a preto dokáže byť nádhernou ozdobou tienistejších častí domácnosti;
  3. stálozelené listy – podobne ako v prípade iných izbových rastlín, ako napríklad lopatkovec či papraď izbová, aj dracena vás bude tešiť krásnou, sviežou zeleňou počas celého roka;
  4. pútavé osvieženie priestoru – od pompézneho glamourového štýlu cez romantický vidiecky štýl až po strohý industriálny štýl, stačí pre ňu vybrať vkusný kvetináč a bude dokonalou ozdobou každého aranžovania!

Táto zelená výzdoba znie priam dokonale, však? Skrýva v sebe jediný háčik, a tým je jej toxicita. Dávajte preto pozor na domácich maznáčikov, ak by ste spozorovali, že majú chuť schrúmnuť jej listy.

Druhy draceny

Na svete existuje množstvo druhov draceny, ktoré sa líšia vzrastom, farbou listov a kvetmi. Pozrite sa, koľkými ďalšími kultivarmi sa môže pochváliť práve naša dracaena fragrans!

  • Massangeana: tento druh je najrozšírenejší a jeho listy sa vyznačujú žltkastým, limetkovo-zeleným pásikom pozdĺž stredu. 
  • Lindenii: listy tohto kultivaru majú žlté okraje namiesto pásika cez stred.
  • Victoria: tento druh je sfarbením veľmi podobný kultivaru “Massangeana” – tiež má listy so žltým pásikom cez stred, ale listy sú celkovo menšie, širšie, takmer v tvare trojuholníka. V záhradkárskych centrách je dostupný len zriedkavo.
  • Lemon Lime: táto dracena má na listoch žlto-biele pásiky pozdĺž sivo-zeleného stredu.
  • Limelight: kultivar s týmto menom má lesklé žlto-zelené listy, ktoré sa s dorastaním postupne zafarbujú na svetlejšiu limetkovo-zelenú.

Dracena voňavá: podmienky pre domáce pestovanie

Domáci pestovatelia zvyčajne volia pre dracenu veľké kvetináče, aby mala hneď od začiatku dostatok priestoru pre rast. Keďže potrebuje stále klimatické podmienky, interiér je pre ňu ako stvorený! Najlepšie sa jej darí na svetlých miestach chránených od priameho slnečného žiarenia, prievanu, klimatizácie či radiátora. Ako väčšina tropických rastlín miluje vlahu – rozprašovač vody by mal byť preto vždy po ruke.

TIP: Cez leto je balkón a terasa tiež skvelým miestom pre túto exotickú krásku. Musí tu však byť v miernom tieni a chránená od vetra. Zimná záhrada s vykurovaním bude zas skvelá po ochladení.

Kedy a ako pestovať dracenu?

Keď majú draceny vhodné podmienky, ich listy zostanú krásne zelené bez náznakov poškodenia počas celého roka. Ich životnosť je približne 2-3 roky a potom začnú postupne žltnúť. Nemusíte sa o vašu dracenu obávať, pretože je to úplne prirodzený proces – stačí ich potom odstrániť. Ak by vám rástla príliš do výšky, opatrne odrežte vrchy jej stoniek. Nové púčiky listov začnú onedlho rašiť okolo rezu. 

Kedy bude kvitnúť?

Draceny voňavé nie sú veľmi spoľahlivými kvetonositeľmi. Ak však bude mať táto rastlina vhodné podmienky po dobu približne 5 rokov, kedy dosahuje zrelosť, môže zakvitnúť 1 až 3-krát do roka. Pre interiérové druhy sa táto šanca ale znižuje. Keď kvitnú, ich vôňa pripomína kombináciu jazmínu, orgovánu a medu s čerstvo pokosenou trávou. Zaujímavosťou je, že kvety sa otvárajú so západom slnka a kvitnú každú noc po dobu približne jedného mesiaca. Je to skutočná nádhera!

Dracena voňavá a jej starostlivosť

Ako sme už spomínali, dracena voňavá má rada stabilné podmienky. Patrí medzi skvelé kvety do obývačky, ale napríklad vôbec nie je vhodná do tmavej kúpeľne. Ak hľadáte kvety do kúpeľne, skvelým tipom je dracena “Lucky Bamboo”. Naspäť však ku našej voňavej krásavici – na čo by ste pri jej umiestnení v interiéri teda mali myslieť?

Svetlo

Ideálnym miestom pre túto rastlinu je stanovište blízko okna s tlmeným slnečným žiarením. Príliš málo svetla spôsobí, že listy začnú strácať sýtosť farieb, a taktiež sa spomalí celkový rast. Ak je dracena príliš exponovaná priamemu slnečnému svetlu, jej listy sa spália a začnú vädnúť. V exteriéri by mala byť na tienistom mieste.

Pôda

Kyprá pôda je presne to, čo dracena miluje. Dobrá priepustnosť je tiež veľmi dôležitá, pretože nemá rada, keď sú jej korene vo vode. Najvhodnejšie pH pôdy je v škále od 6,1 do 6,5. Pre viac informácií, pozrite sa na náš článok ako zistiť ph pôdy.

Voda

Pôda by mala byť rovnomerne vlhká, nie však premočená, počas celého vegetačného obdobia od jari do jesene. Na zimu je potrebné obmedziť zalievanie, ale nenechajte pôdu úplne vyschnúť. Príliš mokrá alebo suchá pôda narúša zdravie rastliny. Nezabudnite ani na vlhkosť ovzdušia okolo draceny – pravidelné rozprašovanie vody na listy jej zabezpečí skvelé podmienky.

Dracena voňavá: hnojenie

Draceny voňavé uprednostňujú organicky výživnú pôdu. Preto sa odporúča počas vegetačného obdobia použiť tekuté hnojivo – stačí raz do mesiaca. Údržba počas zimy je jednoduchá, pretože ju nemusíte vôbec hnojiť.

Aj vy ste sa zamilovali do draceny voňavej? Aranžovanie kvetov v interiéri bude s touto palmou ešte zelenšie! Nezabudnite jej nájsť pekné, svetlé miesto, a ak hľadáte izbové kvety do tieňa, odporúčame niektoré z jej dalších kultivarov. Veľké rastliny sa v interiéri jednoznačne radia medzi stálozelené trendy, pretože význam kvetov a zelene je v dnešnej dobe nesmierne dôležitý. S dracenou bude váš domov plný upokojujúcej sviežosti!

Osviežte vašu domácnosť tropickou krásou draceny voňavej a nechajte jej zeleň vyniknúť v nádhernom aranžovaní s pútavými doplnkami. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!