Frézie: jarné prebudenie pre váš domov
Kvetinová výzdoba, či už v podobe živých alebo umelých kvetov poteší každého. Pohľad na ne upokojuje a dodáva na optimizme. Kvety na balkón alebo aj kvety do záhrady majú skutočné relaxačné účinky. Jedny z najkrajších kvetov sú aj pôvabné frézie, ktoré majú biele aj fialové kvety. Frézie skrášľujú okolie a pôsobia nežne. Pochádzajú z južnej Afriky a u nás sú veľmi obľúbené pre svoje príjemne voňavé a trvanlivé kvety v rôznych odtieňoch. Nádherne voňajú a sú vhodné na pestovanie v kvetináči aj na záhrade priamo v zemi. Potešia každého záhradkára a za starostlivosť sa odmenia krásnym vzhľadom. Poďte si po inšpiráciu, ako sa o ne starať!
Kvetinová výzdoba, či už v podobe živých alebo umelých kvetov poteší každého. Pohľad na ne upokojuje a dodáva na optimizme. Kvety na balkón alebo aj kvety do záhrady majú skutočné relaxačné účinky. Jedny z najkrajších kvetov sú aj pôvabné frézie, ktoré majú biele aj fialové kvety. Frézie skrášľujú okolie a pôsobia nežne. Pochádzajú z južnej Afriky a u nás sú veľmi obľúbené pre svoje príjemne voňavé a trvanlivé kvety v rôznych odtieňoch. Nádherne voňajú a sú vhodné na pestovanie v kvetináči aj na záhrade priamo v zemi. Potešia každého záhradkára a za starostlivosť sa odmenia krásnym vzhľadom. Poďte si po inšpiráciu, ako sa o ne starať!
Frézie: tie najdôležitejšie fakty
Frézie patria čiastočne medzi jarné kvety, ktoré sa sadia na jar priamo na vonkajšie stanovisko alebo ich môžeme pestovať ako izbovú rastlinu a sadiť už na jeseň. Ich biele kvety sú v rozpuku počas celého leta. Kvety môžu mať aj iné sfarbenie, záleží od konkrétnej odrody. Frézie môžeme sadiť v menších skupinkách alebo aj samotné. Dosahujú výšku 45 – 50 centimetrov. Sú to hľuznaté rastliny, príbuzné irisom a gladiolám.
Frézie majú za sebou veľmi zaujímavú históriu. Do pestovania ich zaviedol v roku 1878 nemecký lekár a botanik Dr. Friedrich Freese. Boli predstavené uprostred viktoriánskej éry a stali sa okamžitým hitom. Symbolizujú nevinnosť, čistotu a dôveru, a sú stále viac populárnym rezaným kvetom na kvetinové aranžmány a kytice. Vždy symbolizovali priateľstvo, a tiež ohľaduplnosť.
Frézie sú skvelým darčekom pre priateľov a často sa využívajú pri rodinných obradoch, ako sú krstiny a svadby. Používajú sa tiež na vonné oleje, ktoré bežne nájdete v mnohých parfumoch, mydlách, šampónoch, krémoch a iných kozmetických prípravkoch. Frézie sú už po stáročia veľkou súčasťou rôznych kultúr po celom svete. Môžete ich poznať aj ako nápadné žlté kvety.
Frézie a dekoračné nápady v interiéri
Máte radi kvety vo váze? Doprajte si jemné frézie, ktoré pôsobia neodolateľne. Sú často aj inšpiráciou pre umelé kvety v kvetináči alebo aj umelé kytice do váz, pretože majú drobné hlavičky a nápadný vzhľad kalicha. Frézia bielej farby je vhodná hlavne na rez, a preto je vhodná na aranžovanie kvetov do interiéru. Ľahko sa kombinuje s inými druhmi kvetov a rastlín, najmä ak ide o aranžovanie živých kvetov do váz.
Kvety vo váze
Pri zdobení interiéru sa potešia predovšetkým romantické typy, pre ktoré sú kvety základným dekoračným prvkom. Výzdoba pomocou kvetov sa hodí na rôzne príležitosti, ale predovšetkým sa frézie darujú formou kytice na svadby a pri narodení dieťaťa. Avšak zaujať môžu aj aj formou kytice v strede jedálenského stola alebo na komode v obývačke. Tu však treba mať na pamäti, aby ste vybrali tú správnu vázu.
Ako vybrať vázu
Keď hľadáte tú správnu nádobu na kvety, zamyslite sa najskôr nad obsahom. Prezrite si, koľko stoniek frézií máte a koľko sa ich do vázy zmestí. Nechcete ich zničiť, ale tiež chcete mať vázu plnú a nadýchanú. Keď začínate aranžovať do väčšej a širokej vázy, kvety sa vám rozídu a vznikne vám veľa medzier. To je to správne miesto, kam sa vám bude hodiť kvetinárska páska. Pomocou nej vytvoríte mriežkový systém, ktorý udrží všetky stonky na danom mieste.
Ako rezaný kvet vydrží frézia vyše týždňa. Ak aranžujete do užšej vysokej vázy, môžu byť stonky frézií príliš malé. Preto do dolnej časti pridajte trochu pokrčeného priesvitného celofánu, aby ste ich trochu posilnili a dostali vyššie. Ak je vaša váza nepriehľadná, môžete dokonca použiť plastové tašky alebo igelitové obaly do koša – za predpokladu, že nebudú vo váze viditeľné. Takto to robia skúsení aranžéri.
Kvetinová výzdoba na iný spôsob
Ak by ste radi trošku viac s výzdobou experimentovali, máte ešte mnoho ďalších možností. Jednou z nich je aj výroba kvetinovej koruny z frézií, ktorá môže slúžiť nielen ako ozdoba vo vlasoch krásnej ženy či dievčaťa, ale aj ako dekorácia na zavesenie na vchodové dvere. Tiež môžete vyskúšať vyrobiť kvetinový kornútok s farebnými stužkami. Výhodou je, že môžete aranžovať rôzne dĺžky frézií a tie potom budú vyzerať v kornúte ako veselá farebná zmrzlina.
Ako sa správne starať o frézie?
Pre správny rast frézie v záhrade je dôležité napodobniť jej pôvodné prostredie. Rastliny frézie kvitnú najlepšie, keď sa denné teploty pohybujú okolo 16 – 21°C a nočné teploty okolo 7 – 13°C. Mali by ste vedieť, že frézie dlhodobo netolerujú mráz. Preto ak budú vystavené obdobiam pod mínus 4°C, určite neprežijú. Dajú sa pestovať ako letničky alebo izbové rastliny v chladnejších klimatických podmienkach.
Vo svojom pôvodnom prostredí – na našej južnej pologuli – kvitne frézia na jeseň a potom zaspí, keď sú zimné teploty príliš vysoké. V zónach severnej pologule kvitne na jar a spí, keď sú letné teploty príliš vysoké. Či už sa pestuje na záhrade alebo v kvetináčoch, prvým krokom správnej starostlivosti o fréziu je poskytnúť jej vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu. V rozmočenej pôde jej jemné hľuzy hnijú.
Ideálne je, ak fréziu vysadíte do mierne piesočnatej pôdy, ktorú ste obohatili o organický materiál zadržiavajúci vlhkosť. Preferuje umiestnenie na plnom slnku, ale znesie aj svetlý tieň. Keď frézia aktívne rastie a kvitne, pôda by sa mala udržiavať vlhká. Po odkvitnutí by sa mala nechať prirodzene odumrieť. Keď lístie zhnedne a odpadne, pôdu môžete nechať vyschnúť. Ak sa pestuje v kvetináči alebo ako jednoročná verzia, čas odkvitnutia by bol vhodný na prípravu na uloženie hľuzy na suchom mieste vo vnútri.
Frézie na balkóne či v záhrade
Frézie sú náročné na svetlo, takže ich saďte na slnečné stanovisko alebo do mierneho polotieňa. Starostlivosť o frézie väčšinou spočíva len v udržiavaní vlhkej pôdy počas vegetačného obdobia. Frézie, pestované v záhrade, budú mať skvelý úžitok z kvetinového hnojiva na všeobecné použitie. Stačí, aby ste jej ho dopriali raz ročne pred obdobím kvitnutia.
Rastliny frézie v záhrade by sa tiež mali od seba oddeliť každé tri až päť rokov. Pretože rastliny frézie vyprodukujú na svojich malých klenutých stonkách veľa kvetov, je dobré ich podoprieť prsteňom alebo rastrom podobným mriežke. Tieto okrasné rastliny majú buď jednoduché alebo dvojité kvety a majú širokú škálu farieb: modrá farba, fialová farba, biela, oranžová, žltá, červená a ružová farba. Medzi bežné odrody, vhodné do záhrady patria: Athene, Belleville, Demeter, Mirabel, Oberon, Snowden.
Či už sa rozhodnete pestovať frézie na balkóne alebo v záhrade, pri dobrej starostlivosti vás odmenia nádhernými kvetmi a sladkou vôňou. Veríme, že vás svojimi vlastnosťami očarili.