Kokedama: nápady týkajúce sa trendu dekorácie rastlín
Bez machu to nepôjde! Zelený mach prepožičiava kokedame špecifický tvar aj vlastnosti. Japonský minimalizmus a cit pre detail vtisol tomuto ekologickému a zároveň ekonomickému spôsobu pestovania fascinujúcu originalitu a zároveň jednoduchosť. Jej využitím môžete oživiť svoj interiér, držať krok s najnovšími trendmi alebo rozšíriť svoju vášeň pre aranžovanie kvetov. Ako vznikla kokedama a ktoré rastliny sú na to vhodné? Ako ju pestovať a starať sa o ňu, aby vám dlho vydržala? Môžete si ju vyrobiť aj vy, sami doma? To všetko sa dozviete z nášho článku.
Bez machu to nepôjde! Zelený mach prepožičiava kokedame špecifický tvar aj vlastnosti. Japonský minimalizmus a cit pre detail vtisol tomuto ekologickému a zároveň ekonomickému spôsobu pestovania fascinujúcu originalitu a zároveň jednoduchosť. Jej využitím môžete oživiť svoj interiér, držať krok s najnovšími trendmi alebo rozšíriť svoju vášeň pre aranžovanie kvetov. Ako vznikla kokedama a ktoré rastliny sú na to vhodné? Ako ju pestovať a starať sa o ňu, aby vám dlho vydržala? Môžete si ju vyrobiť aj vy, sami doma? To všetko sa dozviete z nášho článku.
Čo je to kokedama?
Kokedama vychádza z japonskej filozofie pestovania a dizajnu rastlín. Názov je zložený z dvoch japonských výrazov „koke“ (mach) a „dama“ (guľa). Oba výrazy vystihujú podstatu dekorácie: machová guľa, v ktorej rastie rastlina. Kokedama bol pôvodne bonsaj, pestovaný bez kvetináča. Tento spôsob pestovania vynašli ľudia, ktorí sa nechceli zaobísť bez reprezentatívnych stromov, no nemali dosť zdrojov na drahé bonsajové kvetináče. Hoci boli bonsaje kokedama známe najskôr ako „bonsaje chudobných ľudí“, neskôr sa pevne zakorenili aj v ďalších domovoch, kde vládla láska k zeleni.
5 dôvodov, prečo sa zamilujete do tejto rastliny
Ľudia po celom svete milujú kokedamu a zdieľajú svoje nápady na sociálnych sieťach. Čím to však je, že sú tieto machové gule také očarujúce? Tu je 5 dôvodov, prečo by sa takáto kvetinová výzdoba na japonský spôsob mohla ujať aj u vás doma.
- Dekoratívny vzhľad: Atraktívne machové gule zaručene pritiahnu pozornosť každého a to bez ohľadu na to, či visia zo stropu, dláždia terasu alebo stoja na parapetnej doske.
- Šetrenie miestom: Kokedama je ideálna výzdoba aj pre malý priestor, keďže sa dá zavesiť voľne do priestoru či na stenu a vynikne aj ako drobný doplnok kdekoľvek.
- Ekológia: Nepotrebujete žiadne doplnkové nádoby a kvetináče, stačí im hlina a mach, ktoré sú prirodzene rozložiteľné v prírode.
- Jednoduchá starostlivosť: Kokedama sa nepolieva tak často ako iné izbové rastliny, stačí ju raz týždenne ponoriť do vody a nechať mach nasať vlhkosť.
- Originalita: Ideálna príležitosť pre každého, kto rád tvorí a má svoje obľúbené rastliny, ktorým tak môže vtisnúť vlastnú pečať dokonalosti.
Izbové rastliny a kokedama: ako si správne vybrať?
Kam všade sa hodí kokedama a aké rastliny sú pre ňu vhodné? Výber je široký, no má aj svoje obmedzenia. Pripravili sme pre vás pár tipov.
Výber rastlín pre kokedamy
Ak si plánujete vyrobiť vlastnú kokedamu, určite príde na rad otázka: ktoré rastliny sú na to vhodné? Najdôležitejším kritériom je veľkosť. Rastlina by mala byť čo najmenšia, tak aby naplnila pôvodný zámer japonského bonsaj originálu. Dôležitý je aj výber vhodného substrátu a prísad pre zvolenú rastlinku. Vaša kokedama môže byť vytvorená napríklad z nasledujúcich rastlín:
- Sukulenty: Echeveria (skalná ruža), rozchodník, havortia
- Kvitnúce rastliny: bromélia, orchidea, fialka, zakrpatená ruža
- Cibuľové kvety: kvitnúce jarné kvety ako napríklad nízke botanické tulipány, hyacinty, narcisy
- Zelené rastliny: brečtan, papraď, slezník, monstera minima, okrasná tráva
Výber miesta pre kokedamy
Môžete ich umiestniť kdekoľvek v interiéry, na miestach, kde nie je veľmi dusno, prievan alebo príliš teplo či priveľmi slnečno. Vodné sú aj ako netradičné kvety na balkón alebo ako alternatíva pre umelé kytice, ktoré sú rovnako vhodné aj pre tmavšie zákutia. Ideálne je ich zavesiť do priestoru, kde majú možnosť vyniknúť a vytvárať pôsobivé zátišia, no zútulnia aj poličku, stolík či parapetnú dosku. Atraktívne sú všade tam, kde sa hodia aj kvety vo váze, ako je komoda, stôl či konferenčný stolík.
Malé a jemné sukulenty umiestnite tak, aby nezanikli v priestore, alebo ich zoskupte dokopy. Veľké, alebo zaujímavo dekoratívne listy je ideálne využiť tam, kde môže vyniknúť ich krása, teda na jednoduchom pozadí. Pri umiestnení na zem či vyvýšenom mieste, použite misku.
DIY: ako si vyrobiť svoju vlastnú kokedamu?
Kokedama je malé umelecké dielo, ktoré poteší každého. A navyše to zvládnete sami! Či už túžite vyrobiť si kokedamu pre seba, alebo pre niekoho iného, pripravili sme pre vás jednoduchý návod, ako na to.
Príprava:
- vhodná rastlina (pozri vyššie)
- čerstvé machové pláty
- vhodný substrát (podľa typu rastliny, základ je íl a záhradný substrát)
- prísady do substrátu (podľa typu rastliny, napr. zeolit, pemza, granulové hnojivo)
- nástroje – kvetinový drôt, nylonová šnúra alebo konopný špagát a nožnice
- pomôcky – voda, misa, utierateľný nepremokavý obrus/plachta
- dekorácie – podnos, misa (ak bude rastlina položená)
Návod na výrobu: 5 krokov k vlastnej kokedame
Pripravte si všetky pomôcky a priestor. Aby ste sa vyhli znečisteniu od zeme, korienkov, machu alebo vody, pokryte pracovný priestor utierateľným obrusom alebo plachtou. Ďalej postupujte podľa pokynov:
Odkryte koreňový bal
Vyberte rastlinu z jej kvetináča a jemne obnažte korene tak, že z koreňového balu odstránite čo najviac pôdy.
Tvarujte guľu
Zmiešajte vybrané druhy pôdy v miske alebo priamo na plachte a postupne prilejte trochu vody. Hmotu miešajte, kým z nej nevytvoríte pevnú guľu. Tá by nemala byť príliš veľká, ale dosť veľká na to, aby sa do nej zmestili korene. Keď je guľa tak pevná, že ju môžete zhodiť na dosku bez toho, aby sa rozpadla, hmota má dokonalú konzistenciu.
Zapracujte korene
Potom zhora vtlačte do gule otvor, čím vytvoríte akúsi misku, do ktorej môžete zapustiť korene svojej rastliny. Potom pôdu vytvarujte späť do pevnej gule, ktorá rovnomerne obklopuje koreňový bal.
Naneste vrstvu machu
Teraz rozložte najväčší plát machu na stôl zelenou stranou nadol. Umiestnite guľu do stredu a vyklopte bočné strany plátu smerom hore tak, aby machová vrstva obopínala guľu. Ak sú ešte medzery, pridajte ďalšie kúsky machu, aby guľa vyzerala všade pekne a zelene.
Upravte mach
Napokon to celé omotajte drôtom, špagátom alebo niťou. Pre zaistenie dlhodobej stability vašej kokedamy je vhodné v pravidelných intervaloch nechať aj presahy alebo uzly. Hotovo!
Kokedama: Starostlivoť a údržba
Kokedama nie je veľmi náročná na údržbu, no predsa len nejakú pozornosť potrebuje. Zalieva a hnojí sa inak bežné rastliny. Nie je to však nič zložité, stačí sa len naučiť nový postup. Tu sú základné pravidlá.
Správne zavlažovanie
Umiestnite machovú guľu do misy s vodou na niekoľko minút a nechajte ju nasiaknuť vodou. Potom ju nechajte dobre odtiecť a pred zavesením alebo opätovným položením z nej jemne prebytočnú vodu vytlačte zatlačením zo všetkých strán. Podľa hmotnosti gule môžete zistiť, či už je kokedama dostatočne vlhká, alebo potrebuje ešte ďalší ponor.
Pravidelné hnojenie
Aby vaša rastlina mala dostatok výživných látok, potrebuje aj pravidelné hnojenie. Raz mesačne, počas zavlažovania, pridajte do misy aj vo vode rozpustné hnojivo. Pozor: Pre kokedamy je polovica odporúčaného množstva dostatočná!
Údržba vlhkosti
Aby kokedama zostala svieža a zelená, pravidelne ju celú striekate vodou alebo zvoľte miesto s vyššou vlhkosťou. Pre zdravý rast rastliny nevadí, ak mach časom stratí svoju prirodzenú zeleň, pretože jeho vlastnosti zostanú zachované.
Či už si vytvoríte kokedamu sami, alebo si ju kúpite hotovú, za pokus to stojí, čo poviete? Tieto malé dizajnové skvosty sa môžu stať ideálnym doplnkom ostatných rastlín vo vašej domácnosti. Vyskúšajte a uvidíte sami.