Kytica krásnych pivoniek

Milovníci kvetov ju isto poznajú. Pivonky boli kedysi ideálne kvety do záhrady starých mám a teraz sa dnes tešia svojmu návratu. Dôkazom toho je napríklad holandská kvetinová burza, kde si pivonky držia miesto v top 20 najpredávanejších kvetov. Krásne sa vynímajú ako kvetinová výzdoba, aj ako kvitnúce kríky v predzáhradke alebo v parku. Kytica pivoniek poteší každú ženu a čoraz častejšie sa objavuje aj v rukách neviest. Prvá ucelená zbierka pivoniek sa datuje do roku 1889, kedy bola predstavená na svetovej výstave v Paríži. Pozrite sa s nami na trendy v kvetinovej výzdobe a kytica pivoniek možno ozdobí aj váš dom.

Pivonka: čo je to za kvet?

Pivonky sú vznešené krásky so starosvetským šarmom. Pivonky sú trvalky patriace do čeľade Paeoniae. Patria medzi jarné kvety a kvitnú od jari do leta, a to podľa odrody. Farebných variácií je na výber niekoľko – biele kvety, ružové kvety, červené, purpurové, až po fialové kvety. Výnimočné dnes nie sú ani dvojfarebné druhy. 

Rozdeľujú sa na bylinné, drevité druhy a ich hybridy. Bylinné pivónie sú nižšieho vzrastu. Pivonky si môžete vybrať aj podľa stupňa plnokvetosti, sú jednoduché, japonské, poloplnokveté, bombovité, ružovitokveté, sasankovité. Šľachtením pivoniek vznikli aj druhy vhodné ako kvety do skalky, s výškou 0,5 metra. Nazývajú sa Patio pivonky. Ak nedisponujete záhradou, sú výbornou voľbou ako kvety na balkón

Pôvod kvetu pivonka

Pivonky sú dokonalý materiál na aranžovanie kvetov alebo kvety vo váze. Odkiaľ sa vzali a čo sú pivonky vlastne za kvety?

  • Do Európy boli privezené z Číny v roku 1785. V Číne a Japonsku si ich cenili ako dokonalý kvet kráľov a zdroj prírodnej medicíny. 
  • Dnes poznáme neuveriteľných 3000 druhov pivoniek rôznych veľkostí a farieb – biele kvety, ružové, červené, purpurové, až po fialové kvety.
  • Patio pivonky sú druhy vhodné ako kvety do skalky s výškou pol metra. Ak nedisponujete záhradou, sú výbornou voľbou ako kvety na balkón
  • Ich vôňa je nezameniteľne sladká a intenzívna a patrí k najvoňavejším kvetom.
  • Pivonka symbolizuje lásku, bohatstvo, priateľstvo, pozitívny prístup k životu a prosperitu. Dokonca sa verí, že partnerov stmeľuje. Preto ich nájdete v svadobnej kytici nejednej nevesty.
  • Je neoceniteľná pre interiérový dizajn a pre svoju nadčasovosť si rozumie s moderným štýlom, ako aj vintage a retro.
  • Najpredávanejšou pivóniou na holandskej burze je odroda Sarah Bernhardt, vyšľachtená v roku 1906.

Kytica pivoniek: charakteristika

Sú nazývané ružami bez tŕňov, ale ruže nie sú. Pivonky sú trvalky patriace do čeľade Paeoniae. Patria medzi jarné kvety, ale kvitnú od jari do leta podľa odrody a ich vôňa je nezameniteľná. Pivonky sú dokonalý materiál na aranžovanie kvetov alebo ako kvety vo váze.

Poznali ich už starí Gréci a poloboh menom Paeon koreňom pivoniek liečil rôzne choroby. Paeon sa údajne po svojej smrti na tento kvet aj premenil. Odtiaľ pochádza jej názov Paeonia. Gréci poznali bylinné, divorastúce pivonky, dnes poznáme aj drevité druhy, pochádzajúce z Číny. 

Pivonky či iné kvety sú vždy krásnou dekoráciou pre interiér, čo tak načerpať viac inšpirácií a pritom využiť skvelé ponuky na produkty od Westwing? Stačí sa bezplatne registrovať už dnes a získať množstvo výhod!

Čo sa skrýva za pivonkami

Zaujímavý je príbeh japonského hybridu Itoh. Doktor Toichi Itoh sa pokúšal vypestovať hybrid drevitej a bylinnej pivonky. Trvalo mu to viac než 40 rokov a približne 20 000 neúspešných pokusov. Až v roku 1948 sa hybrid ujal, ale on plody svojej práce nikdy nevidel. Prvé pivonky zakvitli 8 rokov po jeho smrti. Od 60-tych rokov v jeho práci pokračujú záhradkári v USA.

Najpredávanejšou pivóniou na holandskej burze je podľa záznamov odroda Sarah Bernhardt, vyšľachtená v roku 1906. Šľachtitelia nadviazali na tieto pokusy a v šľachtení kvetov pokračujú až do dnes. Pivonky majú za sebou krásnu históriu a ktovie, čo ich ešte čaká. 

Čo vyjadrujú jednotlivé kvety?

Vedeli ste, že každý kvet má svoj skrytý význam? Ak sa chcete vyjadriť bez slov, mali by ste poznať význam kvetov, alebo inak – reč kvetov. Pivonka symbolizuje lásku, bohatstvo, priateľstvo, pozitívny prístup k životu a prosperitu, verí sa, že partnerov stmeľuje. Pravdepodobne preto ich nájdete v svadobnej kytici nejednej nevesty.

Záleží nielen na druhu, ale aj farbe kvetov. Napríklad modré kvety symbolizujú priateľstvo a nenaplnenú túžbu. Červenými vyjadrujeme vášeň a túžbu. Žltá farba kvetov nie je 100% pozitívna, vyjadruje neveru a zradu, ale môže znamenať nový začiatok. Ružové kvety znamenajú nehu, biele čistotu a fialové jemnosť a zdržanlivosť.

Muži si často „žehlia” prehrešky červenými ružami alebo ich kupujú len tak z lásky, vyjadrujú vášeň a túžbu, ale vraj aj nestálosť. Ružovými ružami dáte najavo svoju náklonnosť a romantické či tajné city a pôsobia úprimnejšie ako červené ruže. Biele ruže symbolizujú nevinnosť a čisté srdce.

Obľúbené tulipány vyjadrujú úspech, slávu, lásku a bohatstvo. Darovaním kytice červených tulipánov ukážete svoju lásku. Žlté tulipány znamenajú úspech v práci a oranžové môžu naznačovať, že krása je len na povrchu.

Kytica pivoniek: 6 krásnych nápadov na kvetinovú výzdobu

Pivonky môžete obdivovať počas celého roka, dokonca aj ako umelé kytice. Ich údržba je nenáročná a spočíva v odstraňovaní prachu. Ak však umelé kvety nemáte príliš v láske, naaranžujte si živé kvety. Originálna je orchidea v skle. Veľmi praktická výzdoba priestoru. Umiestnite ju hocikde a všade sa bude vynímať. Niektoré z orchideí sú izbové kvety do tieňa alebo kvety do kúpeľne, iné milujú slnko, čo veľmi závisí od druhu.

  1. Vytvorte alebo kúpte kyticu z pivoniek jedného druhu, skúste ružovú odrodu Sarah Bernhardt. Jej jednoduchú a nadčasovú krásu vyzdvihne váza zo skla, keramiky, kovu alebo široká miska.
  2. Pivónie vyniknú v kombinácii s kvetmi ako ruža, frézia, harmanček, gypsomilka alebo hortenzia, v elegantných kyticiach alebo kyticiach s poľnými kvetmi.
  3. Kytica pivoniek nesmie chýbať na svadbe. Nevesty milujú neodolateľné kombinácie monochromatických kytíc či viacerých odtieňov pivoniek. Skombinujte biele s ružovými, červenými a kvetmi marhuľových farieb, pridajte zelené listy a originálna svieža kytica je hotová.
  4. Pivonky krásne ozdobia stôl vo vázach alebo voľne rozložené, nezviazané v strede, po celej dĺžke stola.
  5. Tipy pre kreatívne duše: využite kvitnúce pivonky z vašej záhrady a vytvorte si veniec na vchodové dvere. Potrebujete vyšívaciu obruč alebo prútený základ na vence. Odstrihnite  zelené listy pivoniek alebo ruží, použite kúsky stoniek s listami, aké sa vám páčia. Pripevnite kvetinovým drôtom na základ najskôr listy. Na listy naaranžujte kvety pivoniek a tiež pripevnite drôtom. Ak je potrebné, použite lepidlo. Veniec zaveste na dvere stuhou. Bude vám robiť radosť pri príchode domov niekoľko dní.
  6. Papierové pivonky: nakreslite na farebný alebo biely tvrdý papier okvetné lístky v 3-4 veľkostiach. Ide o to, aby papierové pivonky nadobudli 3D vzhľad vrstvením. Vystrihnite dva alebo tri lístky v jednej veľkosti a pokračujte tak so všetkými, až po najmenšiu. Naskladajte papiere na seba od najväčšej po najmenšiu veľkosť a trochu pootočte, aby okvetné lístky smerovali každý trochu inak. Každú vrstvu prilepte postupne k sebe. Nakoniec nalepte kúsok žltého papiera, ako stred. K papierovým kvetom prilepte napríklad stonky z konárikov a konce kvetov poohýbajte dovnútra.

Ako sa starať o rezané pivonky?

Rezané kvety vo všeobecnosti nevydržia vo váze dlho. Existuje zopár trikov, vďaka ktorým vaša kytica pivoniek získa dlhšiu životnosť. Nie všetky odrody sa hodia na rez. Najkratšia trvanlivosť vo váze bola pozorovaná u červených odrôd, najlepšie sa vo váze majú ružové kvety pivoniek alebo odrody marhuľovej farby. Odporúčame odrody Coral charm, Sarah Bernhardt alebo Myrtle gentry.

  • Pivonky režte keď majú ešte zavreté púčiky a vidno farbu okvetných lístkov. Rozkvitnuté kvety by rýchlo opadali. 
  • Po odrezaní v záhrade ich hneď vložte do nádoby s vodou a doma vyberte vhodnú vázu.
  • Rezané pivonky sú citlivé na baktérie a plesne, vázu preto dôkladne vyčistite.
  • Vodu nalejte do tretiny vázy a môžete pridať výživu na rezané kvety. 
  • Zrežte šikmo 3-5 cm zo stonky a 2-3 dni dolievajte vodu. 
  • Zo stoniek otrhajte spodné listy, aby neplávali vo vode a nezhnili.
  • Každé 2 dni vázu potom vyčistite a obnovte šikmý rez. 
  • Potrvá asi 3 týždne, kým vaša kytica pivoniek ukáže naplno svoju krásu a vydrží kvitnúť 6-10 dní. 
  • Ak by ste chceli vašim hosťom predviesť krásne pivonky, ktoré ešte nerozkvitli, pokropte ich vlažnou vodou.
  • Kvety vo váze nemajú v obľube horúce a slnečné miesta a sú vhodné ako kvety do obývačky na stôl.

Možno vás tento stručný návod inšpiruje a na výbere kvetov do kytice si dáte viac záležať. Dovtedy sa radujte s príchodu jari a zobúdzania sa prírody.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!