Levanduľa v kvetináči: aranžovanie kvetov

Nádherne vonia, krásne vyzerá a ešte je aj liečivá a ľahko sa pestuje. Niet sa preto čo čudovať, že si získala srdcia mnohých ľudí a záujem o jej pestovanie stále narastá. Očarujúcu dokonalosť francúzskeho vidieka zaplaveného fialovou krásou síce v našich podmienkach asi nedosiahnete, no stredomorskú atmosféru s ňou vytvoriť viete. A dokonca aj na balkóne, terase či v interiéri. Levanduľa v kvetináči je totiž rovnako krásna ako tá v záhrade. Čo všetko potrebuje pre svoj rast a aké druhy levandule vôbec existujú? Dozviete sa v dnešnom článku.

Levanduľa v kvetináči u vás doma: základné informácie

Ak by ste hľadali ideálne kvety do záhrady či do kvetináča, levanduľa bude rozhodne medzi nimi. Jej drobné fialové kvety dokážu vytvoriť pohodovú atmosféru kdekoľvek sa objavia a to aj bez väčšej pestovateľskej námahy. Levanduľa má niekoľko odrôd a veľa výhod. Aké to sú?

Odrody levandule

Hoci existuje veľa odrôd levandule, na pestovanie levandule v našich klimatických podmienkach sú vhodné len niektoré. Medzi najobľúbenejšie odrody patria tieto:

  1. Levanduľa lekárska/úzkolistá (Lavandula angustifolia): dorastá do výšky približne 60 cm, nádherne vonia a znáša mrazy aj do mínus 20°C. Kvitne od júla do augusta. Je typickou predstaviteľkou stredomorského Francúzska.
  2. Levanduľa zúbkatá (Lavandula dentata): pochádza zo Španielska a vyznačuje sa sivozelenými listami s vrúbkovaným okrajom. Pestuje sa najčastejšie ako levanduľa v kvetináči, pretože znesie teploty len do mínus 6°C a na zimu sa schováva.
  3. Levanduľa prostredná (Lavandula x intermedia): má intenzívnu vôňu a je najčastejšie pestovanou odrodou na levanduľových farmách. Dorastá až do 100 cm, takže jej dlhé stonky sa dobre zberajú a sušia. Nazýva sa tiež anglická levanduľa.
  4. Levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas): pochádza z francúzskej oblasti Provence a nemá rada zimu. Pestuje sa u nás preto skôr ako letnička, čiže je to ideálna levanduľa v kvetináči. Má prenikavú vôňu, nižší vzrast a exoticky vyzerajúce kvietky.

Tip: Máte radi svieže vône a farby? Vyberte si už teraz vhodné jarné kvety do svojej záhrady či na balkón.

3 výhody levandule

Levanduľa nie je trendy rastlinou tohto roku len tak. Má to svoj význam, pretože má nesporné a ľahko dosiahnuteľné výhody. Toto sú tri hlavné oblasti, prečo je levanduľa taká obľúbená:

  1. Jednoduché pestovanie: ak rastline poskytnete dobre priepustnú pôdu, doprajete jej pravidelnú závlahu a nezabudnete ju na jar a v lete ostrihať o nič viac sa už starať nemusíte. Len si užívať pohľad na jej krásu.
  2. Efektný vzhľad kdekoľvek: levanduľa vynikne ako solitér, v záhone viacerých rastlín, pôsobivá je aj levanduľa v kvetináči, hodí sa aj medzi kvety do skalky a skvelo vyzerá aj ako sušená alebo umelá.
  3. Rôzne využitie: levanduľa sa používa ako liečivá rastlina, na výrobu éterických olejov, mydiel a nápojov a skvelá je aj na aranžovanie kvetov ako výzdoba pre rôzne príležitosti.

Tip: Vedeli ste, že každý kvet, vrátane levandule, niečo symbolizuje? Prečítajte si aký je skrytý význam kvetov používaných pre aranžovanie.

Levanduľa v kvetináči: trendy kvetinová výzdoba

Pri pohľade na jej jemné kvietky sa už roztopilo nejedno srdce. Jej omamná vôňa dokáže navodiť upokojujúcu atmosféru bezpečia, vitality aj krásy. Ak táto rastlina učarovala aj vám, tu je niekoľko tipov, ako vám môže levanduľa v kvetináči priniesť toto všetko do vášho domova.

Atmosféra dovolenky na balkóne a terase

Ak hľadáte voňavé kvety na balkón či terasu, ktoré viete využiť ešte aj inak, tak levanduľa v kvetináči bude tou správnou voľbou. V spojení s nábytkom a doplnkami v provensálskom štýle sa tak budete aj doma cítiť ako na stredomorskej dovolenke. Stačí už len pridať džbán s levanduľovou limonádou či pohár dobrého vína, rozsvietiť svetielka a stráviť príjemný letný večer v spoločnosti blízkych.

Tip na limonádu: Zalejte levanduľové kvety horúcou vodou a po 10 minútach ju preceďte do džbánu. Pridajte citrónovú šťavu, med, ľad a sódu. Na ozdobenie limonády použite kvet levandule a plátok citrónu.  

Kvetinová výzdoba s levanduľou

Kvetinová výzdoba s levanduľou je očarujúca v každom ročnom období. Kvety viete použiť čerstvé, v kvetináči alebo aj sušené, v malých vázičkách či v starom vedre, ošúchanom kvetináči, v modernej sklenenej váze alebo v džbáne. Variácií je nespočetne veľa a žiaden štýl bývania s ňou nepokazíte. Levanduľu viete použiť ako ozdobu pri rôznych príležitostiach, napríklad na menovky na svadbu či letnú párty, na ozdobu darčekov aj výzdobu stola.

Levanduľa v interiéri

Levanduľovú krásu zo sušených alebo aj umelých kvetov viete využiť aj ako kvety do kúpeľne. Ak si ju navyše pridáte do kúpeľa spolu s morskou soľou, alebo použijete levanduľové mydlo, atmosféra dovolenky či francúzskeho vidieka bude dokonalá.

Levanduľa v kvetináči alebo v inej nádobe je vhodná aj ako upokojujúce kvety do obývačky. Položte ju na konferenčný stolík alebo na komodu, pridajte pár fotografií z dovolenky alebo pár doplnkov vo vintage štýle a razom sa prenesiete do iného sveta. Taktiež ju viete použiť na výzdobu jedálenského stola. Okrem toho, že skrášli priestor, svojou liečivou vôňou pomôže zharmonizovať všetkých naokolo.

Tip: Máte doma málo slnka? Prečítajte si aké izbové kvety do tieňa máte na výber.

Levanduľa v kvetináči: 5 dôležitých otázok o pestovaní

Chcete vedieť či potrebuje levanduľa v kvetináči nejakú špeciálnu starostlivosť alebo kedy strihať levanduľu? Aby ste nemuseli zdĺhavo hľadať, pripravili sme pre vás 5 odpovedí na najčastejšie otázky.

Kedy kvitne levanduľa?

Levanduľa kvitne podľa odrody, zväčša vás však poteší svojou fialovou krásou od mája až do septembra. Záleží aj od toho, či ju pravidelne striháte. Niektoré odrody môžu kvitnúť viackrát, iné len raz ročne.

S čím zasadiť levanduľu do kvetináča?

Ak nemáte veľa miesta, tak pestovanie levandule v kvetináči spolu s inými rastlinami, môže byť užitočným riešením. Zasadiť k nej môžete napríklad bazalku alebo materinu dúšku, čím si zvýšite prísun voňavých byliniek do kuchyne. Farebnosť kvetináča môžete obohatiť aj o aksamietnicu.

Čo robiť, keď levanduľa v kvetináči zvädne?

Ak sa vám stane, že levanduľa v kvetináči zvädne, pravdepodobne mala málo vlahy. Stáva sa to preto, že kvetináč sa za horúcich dní veľmi ľahko prehreje a vysuší substrát. Zvädnutú levanduľu v kvetináči umiestnite do väčšej nádoby s vodou a nechajte ju doplniť si vlahu, ideálne v tieni. Aby sa to už nestalo, zalievajte ju pravidelne, ideálne po troche, ráno a večer. 

Údržba levandule

Údržba levandule spočíva hlavne v pravidelnej zálievke, strihaní a správnej kvalite pôdy. Levanduľa potrebuje dobre priepustnú pôdu, ideálne s prímesou piesku. Účelom strihania je podporiť rast a zväčšiť úrodu kvetov. Taktiež vďaka strihaniu získate prísun voňavých kvetov a nezameniteľnej krásy.

Kedy strihať levanduľu

Strihanie levandule sa vykonáva na jar, kedy sa zrežú aj dve tretiny rastliny. Druhé strihanie prebieha v lete a umožní vám pozberať kvety. Strihajte ich skôr ako sa úplne zosušia a stratia farbu. Tretie strihanie je skôr kozmetické, zamerané na vrchné časti rastliny a robí sa na jeseň.

Čo dodať na záver? Leto bez levandule by bolo veru smutné, čo poviete? Levanduľa v kvetináči je podľa nás skvelou príležitosťou, ako si čas strávený doma spríjemniť a skrášliť bez väčšej námahy. Chcete sa o levanduli dozvedieť viac? Prečítajte si náš špeciál pestovanie levandule.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte užitočné inšpirácie a exkluzívne ponuky, s ktorými bude váš domov ešte krajší a voňavejší.