Veľkonočné tvorenie s deťmi: 11 kreatívnych inšpirácií
Veľká noc je každý rok sviatkom jari a spája sa s rôznymi ručnými prácami. Veľkonočné tvorenie s deťmi vám poskytuje možnosť, ako privítať jar, osláviť nový život a zároveň stráviť kvalitný čas s vašimi ratolesťami. Stačí, aby ste podporili ich kreatívne myslenie a zopár tipov si vopred naštudovali. Ak sa chystáte vyzdobiť si váš domov na Veľkú noc, skúste sa sústrediť na jednotlivé miestnosti a zladiť ich v jednom tóne. Celkový výsledok bude stáť za to a bude pôsobiť, že ste výzdobu naozaj premysleli a naplánovali. Máme pre vás tipy, ako na to.
Veľká noc je každý rok sviatkom jari a spája sa s rôznymi ručnými prácami. Veľkonočné tvorenie s deťmi vám poskytuje možnosť, ako privítať jar, osláviť nový život a zároveň stráviť kvalitný čas s vašimi ratolesťami. Stačí, aby ste podporili ich kreatívne myslenie a zopár tipov si vopred naštudovali. Ak sa chystáte vyzdobiť si váš domov na Veľkú noc, skúste sa sústrediť na jednotlivé miestnosti a zladiť ich v jednom tóne. Celkový výsledok bude stáť za to a bude pôsobiť, že ste výzdobu naozaj premysleli a naplánovali. Máme pre vás tipy, ako na to.
Veľkonočné zvyky na Slovensku
Ľudové zvyky a tradície mali počas týchto dní naši predkovia. Slovensko sa môže pýšiť mnohými zvykmi, ktoré sa potom premietajú aj do výzdoby a dekorácií bytu či domu. Okrem kresťanského sviatku sú to sviatky jari a preto všetko, čo sa s jarou spája, je vítané.
Veľkonočné sviatky zahŕňajú tieto dni, ktoré boli nazvané podľa toho, čo sa zvyklo počas nich robiť. Niektoré zvyky sa dodržiavajú dodnes.
- Kvetná nedeľa
- Modrý pondelok
- Sivý utorok
- Škaredá streda
- Zelený štvrtok
- Veľký piatok
- Biela sobota
- Veľkonočná nedeľa
- Veľkonočný pondelok
Ku každému dňu sa viaže iný zvyk. Napríklad na Zelený štvrtok sa obeduje špenát alebo kapusta. Na Veľký piatok by neje mäso a v ľudových poverách sa spája s magickými čarami. Počas Bielej soboty sa staralo o úrodu na poliach, na ktoré sa kládli krížiky z ohorených drievok a sypali na lúky popol z posvätného ohňa. Niekde sa za trámy domov dávali uhlíky, aby chránili pred požiarom. Zyklo sa upratovať, ale aj sa piecť mazance a veľkonočný baranček, plietli sa korbáče a zdobili vajíčka.
Na Veľkonočnú nedeľu každá návšteva dostala kúsok jedla, trochu jedla dali na pole, do studne a do záhrady, aby bola dobrá úroda aj čistá voda. Na Veľkonočný pondelok sa chodí dodnes šibať korbáčom, najlepšie z čerstvých vŕbových prútov. Tradícia hovorí, že za každú šibačky č oblievačku dáva dievča chlapcovi maľované vajíčka alebo kraslice, ktoré ženy zdobia samy podľa krajových zvykov. Na východe Slovenska je tento deň typická oblievačka, na západnom zasa šibačka.
Ďalšie inšpirácie:
11 inšpirácií na veľkonočné tvorenie s deťmi
Prinášame vám veľkonočné tvorivé nápady, ktoré môžete realizovať v pohodlí vášho domova a zároveň stráviť kvalitný voľný čas spolu s vašimi deťmi. Ak vám chýba tvorivé myslenie, je tu ľahká pomoc. Vaše deti sú nevyčerpateľnou studnicou nápadov, preto ich zapojte do aktivít, spojených s výzdobou na Veľkú noc.
1. Veľkonočná torta
Veľkonočné tvorenie s deťmi vás bude baviť, ak sa zapojíte všetci. Takouto aktivitou je rozhodne pečenie. Kto povedal, že torta musí byť len na narodeniny? Upečte si jarnú krásku spoločne. Stačí ak si kúpite cukrárenské farby v jarných tónoch. Ak máte radi piškótové cesto a mascarpone krém, stačí, aby ste krém natreli na zeleno a zvyšok ozdobíte žltou farbou. Dookola torty poukladajte jedlé kvety a veľkonočná torta je na svete!
2. Reťaze z papiera
Túto jednoduchú dekoráciu zvládnu aj predškoláci. Vystrihnite rovnako dlhé pásiky v jemných farbách jari a konce zlepte. Vždy prevlečte cez očko druhého pásika a zlepte na jeho konci. Takto vytvoríte reťaz, ktorá sa bude páčiť nielen deťom, ale aj návštevám. Ťahať ju môžete pozdĺž celého bytu v každej miestnosti. Spoločné veľkonočné tvorenie s deťmi sa stane skutočnou zábavou pre všetkých.
3. Veľkonočné košíky v tvare vajíčka a zajačika
Pripravili sme pre vás šablóny, ktoré si môžete doma jednoducho vytlačiť na kvalitný papier a poskladať.
4. Trblietavé vajíčka
Medzi tradičné aktivity na Slovensku patrí aj maľovanie veľkonočných vajíčok. Pokiaľ nemáte talent na háčkovanie, môžete škrupinky od vajíčok oblepiť farebnými bavlnkami. V obchode s kreatívnym materiálom sa dajú kúpiť aj trblietavé nálepky, či perleťový prach, ktorý dodá vajíčkam originálny šmrnc. Ak sa deťom nedarí lepiť nálepky jednotlivo, môžete si kúpiť dobré lepidlo a v perleťových trblietkach môžete vajíčko vyváľať. Potom nechajte dôkladne uschnúť.
5. Veľkonočné vajíčka z papiera
Ak vaše deti rady tvoria z papiera, pripravili sme pre vás šablóny, ktoré si jednoducho môžete vytlačiť na kvalitný papier, vystrihnúť a vaše veľkonočné vajíčka z papiera sú hotové! Zaregistrujte sa dole a získajte už teraz naše šablóny
6. Veľkonočný veniec na dvere
Vianočný veniec na dvere je bežná dekorácia, tak prečo nespraviť aj veľkonočný veniec na dvere? Deti milujú zajačiky. Na tvorenie venca v tvare zajačika je ideálny čas. Je pri tom veľký potenciál na kreativitu. Kúpte obyčajný kruhový veniec z polystyrénu a zvyšok si dotvoríte. Potrebujete len pevný papier, fixky a lepiace pásky. To je všetko! Pomôžte deťom vystrihnúť zajačie uši, ňufák a fúzy. Veniec tvorí hlavu, na ktorú tieto časti tváre nalepíte. Takto môžete spraviť aj kuriatko či kačku.
7. Veľkonočný zajac
Keď ste si už osvojili maľovanie veľkonočných vajíčok alebo výrobu veľkonočného venca, premeňte uvarené farebné alebo prírodné vajíčko na zajačikov! Ako vyrobiť veľkonočného zajaca? Existuje viacero spôsobov. Môžete ho vyrobiť zo servítky či obrúska, paiera, servítky alebo z prútia. Stačí len fantázia a naša pomoc.
8. Veľkonočné omaľovánky pre deti
Pripravili sme pre vás a vašich najmenších až 10 omaľovánok s veľkonočnými témami. Ak ich chcete použiť, stačí kliknúť pravým tlačidlom s myšou, uložiť obrázok do počítača a potom ho vytlačiť. Ak si tento článok čítate na svojom mobile, odporúčame vám, aby ste na obrázok dlhšie stlačili a uložili do svojej galérie.
9. Dúhové vázy
Veľkonočné svetlé nádherné interiérové farby sa spájajú s veselými jarnými kvetmi. Potrebujete iba číre dóz alebo vázy, potravinárske farby a kvety. Do nádoby pridajte vodu, do vody pridajte potravinárske farbivo a premiešajte. Každú nádobu zafarbite inou farbou a postavte na parapetu. Ak chcete znásobiť farebný efekt, farbu môžete použiť aj na kvety, ak sú biele. Ideálne sú karafiáty, ktoré absorbujú zafarbenú vodu a zmenia farbu okvetných lístkov. Postup je úplne bezpečný pre kvety aj deti a dodáva každému stolu či parapete krásny nádych.
10. Dekorácie zo slaného cesta
Jednoduché slané cesto je tradičným trojzložkovým receptom, ktorý rodičia pravdepodobne už poznajú. Soľ, múku a vodu spolu zmiešate do tvárnej hmoty, kým sa nevytvorí hutné cesto. Potom už stačí len upiecť tvary vajíčok a ozdobiť, ako sa vám páči. Tieto ozdoby sú dokonalou veľkonočnou dekoráciou a vydržia roky. Dajú sa dokonca znova použiť a priviazať či už na vetvičky zlatého dažďa či zavesiť na vchodové dvere. Výhodou slaného cesta je, že sa nelepí a dobre sa s ním pracuje.
11.Kartónové zvieratká
Tvar kartónu od vajíčkami sa dá dobre využiť na čokoľvek. Môžete celkom prirodzene vyrobiť zvieratku krku, hlavu a krídla sliepky, ak ho narežete správnym spôsobom. Zvyšky z kartónu môžete použiť na vytvorenie zobákov a hrebeňov kohútov. Potom už len ozdobte vajíčko a prilepte ho medzi krídla. Potrebujete iba kartón, vajcia a farby, lepidlo a nožnice. Je to úžasná aktivita pre deti aj rodičov.
Veľkonočné tvorenie s deťmi sa môže stať vašou novou rodinnou tradíciou. Nielenže bude váš byt žiariť originálnymi dekoráciami, ale strávaite spolu čas, ktorý bude mať pre všetkých pridanú hodnotu. Podporte v sebe aj v deťoch kreativitu a inšpirujte sa navzájom!
Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!