THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Čo zasadiť do predzáhradky: plánovanie záhrady

Predzáhradka je výkladnou skriňou vašej domácnosti a vizitkou domu. Je na očiach úplne každému, kto ide okolo, nehľadiac na to, či je to len chodec, cyklista alebo vodič auta. A keďže ju každý vidí, je nutné, aby ste v nej mali poriadok, čisto a farebne. Bez ohľadu na to, či máte menší štvorček na jednu rastlinu, alebo veľkú plochu ako je vaša záhrada. Čo zasadiť do predzáhradky? V akom období je nutné zasadiť jednotlivé druhy rastlín a ako sa o ne starať? Westwing si pre vás pripravil nálož tipov a rád.

Čo zasadiť do predzáhradky? Skvelé nápady, ako by mala vyzerať vaša predzáhradka

Plánovanie záhrady a predzáhradky sa môže zdať náročné a komplikované, no v skutočnosti to tak vôbec nie je. Do celého procesu môžete zapojiť aj ostatných členov rodiny, či dokonca svoje deti, a užiť si veľa zábavy. Na začiatok je nutné spísať si všetky nápady a položiť myšlienky na papier. Zistite, aké kvety do záhrady by ste chceli, čo sa vám páči a o čo sa viete postarať. Väčšina druhov je nenáročná a vystačí si len s trochou vody a dostatkom slnečných lúčov. Keď máte kvety spísané, doplňte svoju zásobu náradia. Motyku, metlu, hrable či rýľ budete potrebovať nielen na sadenie, ale aj na vytrhávanie buriny a zametanie nečistôt z okolia. Údržba je kľúčová a práve vďaka nej sa bude rastlinám a kvetom dariť.

Ak patríte k milovníkom plánovania a túžite mať vo všetkom poriadok, spíšte si aj miesta, kde chcete umiestniť jednotlivé kvety a záhradné dekorácie. Dá vám to istotu, že výsledkom bude krásna, symetrická záhrada v jednom alebo viacerých farebných odtieňoch. Okrem toho, plánovaním sa dokážete vyhnúť aj rôznym nečakaným komplikáciám. K nim sa radí napríklad to, že nie všetky druhy rastlín si môžu sadnúť. Niektoré sa vedia navzájom negatívne ovplyvňovať, čo by spôsobilo ich úhyn.

TIP: Do plánu si zapíšte aj to, aký typ plotu alebo múru chcete použiť (ak ho ešte nemáte postavený) a či chcete v predzáhradke široký a veľký chodník z odolných materiálov ako terrazzo a kameň, alebo skôr jednoduchú štrkovú cestičku.

Tipy na dekorovanie predzáhradky

Malá záhrada, akou je predzáhradka, si vyžaduje menšie doplnky, ktoré ju skrášlia, no pritom nezaplnia. K tým najlepším sa radia:

  • rebríky či regály na ťahavé rastliny
  • zaujímavé črepníky
  • sezónne dekorácie, ako napríklad svetielka
  • malá fontána
  • menšie sochy

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a vytvorte si predzáhradku snov.

14 nápadov, čo zasadiť do predzáhradky

Začali ste premýšľať, čo zasadiť do predzáhradky, no akosi ste bez nápadov a netušíte, ktoré rastliny by sa do tejto časti vášho exteriéru hodili? Netreba sa ničoho báť! Westwing má pre vás praktické tipy do záhrady.

Celoročné záhradné dekorácie

Ak chcete, aby predzáhradka vyzerala dobre počas celého roka, nezamerajte sa len na pestovanie sezónnych kvetov, ale aj tých celoročných.

  • borovica horská – ihličnan s názvom borovica horská vás zaujme svojím bledozeleným prevedením. Na to, aby sa mu darilo, potrebuje slnečné stanovisko. V rámci pôdy mu stačí aj zem chudobná na živiny.
  • borievka – výhodou ihličnanov je to, že vyzerajú dobre počas celého roka, nehľadiac na počasie alebo podmienky, ktoré im vytvoríte. Borievka potrebuje len slnečné stanovisko, na vodu ani pôdu nie je náročná. Ak chcete vytvoriť nadčasovú kombináciu, zlaďte ju s kameňmi.
  • javor dlaňolistý – aj napriek tomu, že počas zimy nemá svoje charakteristické červenskasté listy, dokáže predzáhradku skvelo skrášľovať. Dôvod je ten, že má zaujímavé červenkasté drevo s jemnou textúrou. Javor obľubuje ranné slnko a poludňajší tieň. Z pôdy je to skôr kyslý typ bohatý na rôzne minerály. Po zasadení nezabudnite na častú zálievku.
  • kostrava sivá – sivozelené okrasné trávy, ako napríklad kostrava, krásne doplní farebnú záhradu. Patrí medzi rastliny do tieňa a stačí jej dostatočne priepustná pôda.
  • hosta – keď do predzáhradky nasadíte hostu, môžete sa tešiť z nadčasového vzhľadu trvajúceho roky. Rastlina je nenáročná, vydrží aj dlhé mrazy a poradí si s takmer každým typom zeminy. Jediné, čo od vás bude chcieť, je polotieň v oblasti, kde rastie.
  • rákosovka – okrasnej tráve sa darí v polotieni alebo tieni. Nepotrebuje žiadnu údržbu ani starostlivosť, len jej nájdite dostatok miesta, pretože je robustná.
  • bršlen – vždyzelená drevina vám vyrastie aj v chudobnej pôde a poradí si s nízkymi teplotami. Jediné, čo jej vadí, je vysoká vlhkosť. Ak sa tomu však vyhnete, záhradku vám skrášli svojimi jednoduchými, zeleno-žltými listami.

Sezónna farebnosť

V predzáhradke by nemali chýbať ani sezónne farebné kvety, ktoré lákajú svojím krásnym, niekedy až netradičným vzhľadom. Po vypestovaní si ich môžete narezať a doplniť nimi napríklad umelé kytice v interiéri.

  • dráč – ak premýšľate, čo zasadiť do predzáhradky, odpoveďou je okrasná drevina s názvom dráč kvitnúca počas celej jari. Nezaberá veľa miesta, je nenáročná a stačí jej aj polotieň. Lístky dráča môžu byť rôzne, od žltej a zelenej, cez bordovú a ružovú, až k tmavofialovej.
  • rudbekia – žiarivé kvietky hýriace rôznymi farbami kvitnú od polovice leta do jesene. Najlepšie vyzerajú skombinované s okrasnou trávou alebo trvalkami ako astra, perovskia či veronika. Na to, aby sa im darilo, potrebujú dostatok vody a slnečné stanovisko.
  • levanduľa – voňavá fialová levanduľa bude skrášľovať vašu záhradu od júna do augusta. Starostlivosť o ňu je ľahká, jediné, čo od vás bude potrebovať, je slnečné stanovisko a trochu vody.
  • frézie – chcete v záhrade žlté či jemné biele kvety? Zasaďte si frézie s dlhou históriou a vysokou odolnosťou. Najlepšie sa im darí v polotienistých a vlhších miestach chránených pred vetrom. Kvitnú od júna do konca septembra.
  • flox – nenáročné plazivé trvalky kvitnú od apríla do júna. Ak si však vyberiete klasické, neplazivé floxy, obdobie kvitnutia sa predlžuje na celé leto a skorú jeseň. Fialové kvety vyzerajú pekne s okrasnými kameňmi. Darí sa im na slnečnom stanovisku s dostatkom vody.
  • ruža – čo by to bolo za predzáhradku, ak by sa v nej neobjavil ten najkrajší kvet zo všetkých? Ruža kvitne spravidla na jar a následne znova na jeseň, no obdobie sa odvíja od kultivaru. Starostlivosť a údržba je náročnejšia, okrem slnka potrebuje pravidelnú zálievku a strih.
  • aksamietnica – žlté kvety kvitnú od začiatku leta do neskorej jesene a potrebujú priepustnú vodu so suchým stanovišťom. Ak im to dáte, odmenia vás kráľovským a honosným vzhľadom.

Naše tipy, ako sa starať o predzáhradku

Starostlivosť o predzáhradku nie je náročná, no keď chcete získať tie najlepšie výsledky, je dobré držať sa niekoľkých pravidiel:

  • Po zasadení nezabúdajte na starostlivosť ako o rastliny, tak aj o okolie. Burina v záhrade dokáže zadusiť aj tie najodolnejšie druhy.
  • Na dekorovanie môžete využiť aj pekné exteriérové doplnky, ako napríklad osvetlenie terasy, sochy, črepníky alebo regály.
  • Ak neviete, čo zasadiť do predzáhradky, vyskúšajte vypestovať rôzne plodiny. Malá zeleninová záhrada zachráni tých, ktorí nemajú tú klasickú dostatočne veľkú, no chcú mať svoju vlastnú úrodu.
  • V období sucha rastliny, a to dokonca aj tie najodolnejšie, pravidelne zavlažujte.
  • Ak nemáte žiadne nápady do záhrady, inšpirujte sa na internete a zistite, aké máte možnosti. Verte či nie, počet kvetov, ktoré do nej môžete zasadiť, je nekonečný.

Užite si štýlový a moderný vzhľad vašej predzáhradky hrajúcej sýtymi farbami a majte na pamäti, že ak by vám v nej niečo chýbalo, alebo nesedelo, dá sa to ľahko zmeniť. Pridávajte a upravujte podľa svojich predstáv.