Japonská záhrada: oáza pokoja u vás v záhrade
Krajina vychádzajúceho slnka od vekov pútala svojou nezameniteľnou kultúrou a tradíciami. Láska a úcta k prírode, ktorá tu pretrváva už celé stáročia, sa preniesla aj do spôsobu, akým pristupujú k navrhovaniu záhrad a parkov. Tradičná japonská záhrada vyžaruje pokoj a rovnováhu ukrytú vo svojej zdanlivej jednoduchosti, a my by sme vám radi predstavili zopár tipov ako preniesť tieto elementy aj do vašej vlastnej záhrady.
Krajina vychádzajúceho slnka od vekov pútala svojou nezameniteľnou kultúrou a tradíciami. Láska a úcta k prírode, ktorá tu pretrváva už celé stáročia, sa preniesla aj do spôsobu, akým pristupujú k navrhovaniu záhrad a parkov. Tradičná japonská záhrada vyžaruje pokoj a rovnováhu ukrytú vo svojej zdanlivej jednoduchosti, a my by sme vám radi predstavili zopár tipov ako preniesť tieto elementy aj do vašej vlastnej záhrady.
Japonská záhrada: aj vaša záhrada môže byť umeleckým dielom
K vytvoreniu takéhoto diela toho vôbec nepotrebujete veľa, keďže v pôvodných japonských záhradách prevláda predovšetkým zeleň stromov, kríkov, rôznych druhov tráv, paprade a machu, a len zriedkakedy tu nájdete kvitnúce kvety. Skaly a kamene sú jej neoddeliteľnou súčasťou a najkrajšie v nej vyniknú vo svojom prirodzenom, neupravenom stave. Ideálny celok dotvoria, keď zarastú machom.
Návrh záhrady môže byť určený pre menší kúsok pôdy, ako aj pre väčšie priestranstvá – v oboch prípadoch sa dá dosiahnuť naozaj čarovný výsledok s upokojujúcim účinkom. Nemusíte teda vlastniť veľkú záhradu, aby ste si v nej mohli vytvoriť čo i len malú oázu pokoja.
Čo vo vašej japonskej záhrade nesmie chýbať?
Takáto okrasná záhrada by mala zahŕňať tri základné elementy – vodu, skaly a stromy. Podnebie v Japonsku je veľmi vlhké, a preto v ich záhradách často figuruje aj vodný element v podobe jazierok, potôčikov, vodopádov. To však neznamená, že moderné záhrady v tomto aranžovaní ho musia nevyhnutne obsahovať. Existujú aj nádherné varianty bez vody. Hlavná je predovšetkým myšlienka za návrhom vašej záhrady – vytvoriť miesto pre upokojenie zaťaženej mysle a tela.
Japonská záhrada: základné elementy
Použité majú byť výhradne prírodné materiály ako drevo, štrk, kamene a skaly. Umelým materiálom, ako napr. plast, sklo, kov či guma, by ste sa mali vyhnúť. Plánovanie záhrady by malo prebiehať bez geometrického usporiadania, pretože podľa japonskej tradície by takéto miesto malo pripomínať prírodu bez zásahu človeka. Dreviny, okrasná tráva, papraď, kamene, skaly, bambusové doplnky alebo kusy dreva či kôry – všetko si môžete rozmiestniť podľa vášho vkusu, pričom je však potrebné myslieť na to, aby ste príliš neobmedzili vašu zeleň v raste.
Japonská záhrada: aké rastliny použiť?
V prvom rade je potrebné zohľadniť priestor, ktorý máte k dispozícii pre vašu okrasnú záhradu. Ak ide o menší kúsok pôdy, môžete tu nasadiť vždyzelené kríky a rastliny s dekoratívnymi listami či drobnými kvietkami. K tomu môžete doplniť machy a papradie, ktorým sa dobre darí v tieni väčších rastlín. Často sa používajú aj takzvané doplnkové rastliny, napr. skalnice, skalničky, menšie okrasné trávy. Môžete ich nasadiť do bonsajových misiek alebo iných nenápadných keramických kvetináčov v prírodných tónoch.
Zeleň pre väčší priestor
Ak máte pre plánovanie záhrady vyhradený väčší priestor, nemali by tu chýbať už ani stromy, napr. japonská čerešňa – Prunus “Pink Shell”, japonský javor – “Sango-kaku”, alebo čierna borovica – Pinus thunbergii či stromová pivonka – „Shimane-sedai“, ktoré sú menšieho vzrastu.
Veľmi populárna je aj ťahavá vistéria (Wisteria floribunda ‚Multijuga‘), ktorá vynikne hlavne na oblúkových konštrukciách a pergolách. Súčasťou návrhu by mali byť aj kamenné alebo drevené chodníky, ktoré sú neoddeliteľným prvkom tradičnej japonskej záhrady. Mali v nej duchovný význam a svojou kľukatosťou boli symbolom viery v predvídanie budúcnosti a vyrovnanie sa s minulosťou.
Druhy japonských záhrad
Moderné záhrady v japonskom štýle môže mať rôzne podoby – závisí to od toho, či do nej zakomponujete všetky tradičné elementy (voda, skaly a stromy) alebo sa rozhodnete pre “suchý” variant. Aj v ňom je však voda v podobe štrku, ktorý má symbolizovať jej hladinu.
Jednoduchá skalka
Najjednoduchším typom japonskej záhrady je v podstate skalka. Na rozdiel od tých, ktoré sa dajú nájsť v okolitých dvoroch, by mala takáto skalka vykresliť scénu hôr a riek na malej ploche. Pomocou štrku a piesku sa vytvoria pramene vody a väčšie skaly symbolizujú hory.
Machová záhrada
Ďalším druhom je machová záhrada. Tá je vhodná pre vlhkejšie alebo tienistejšie miesta, no existujú aj machy, ktoré sú naozaj nenáročné na prísun vody. Mach by mal byť rozmiestnený po štrku, kameňoch a skalách tak, aby vytvoril jemný a vyvážený pocit. Po rokoch možno pokryje celú plochu a vytvorí sa vám tak nádherný machový koberček, ktorý pôsobí neuveriteľne upokojujúco.
Japonská záhrada s vodou
Tretí typ takejto okrasnej záhrady už zahŕňa aj vodný element vo forme jazierka, rybníka, potôčika či vodopádu. Aj zastúpenie zelene je tu hojnejšie, pretože môžete použiť rôzne trávy, paprade, kríky či stromy, alebo kde tu len malé skalnice a skalničky. Priestor môžete obohatiť aj o štýlový záhradný nábytok z paliet alebo záhradný domček či dekorácie z prírodných materiálov.
Ako si vytvoriť vlastnú japonskú záhradu
Ako sme už spomínali, japonská záhrada môže, ale nemusí obsahovať vodný element. Zvyšné elementy (skaly a zeleň) by v nej mali byť vždy zastúpené v menšej či väčšej forme. Má svojim návštevníkom pripomínať miniatúrne zobrazenie hôr, lesov, riek, vodopádov a iných prírodných úkazov.
Na čo by ste pri plánovaní vašej záhrady teda nemali zabudnúť?
- V celej kompozícii plochy, ktorá je k dispozícii, využívame už existujúce nedokonalosti terénu (vyvýšeniny, jamy, zakrivenia, a pod.).
- Prírodný materiál má byť nesúrodo rozmiestnený po záhrade
- Nemali by tu chýbať kamene, skaly, či štrk, ktorý poslúži aj ako náhradný symbol vody. Závisí len od vášho vkusu a plochy, ktorú máte k dispozícii, či sa rozhodnete pre masívnejšie kusy skál alebo menšie kamene, a pravdaže v akom počte. Všeobecne tu však platí pravidlo – menej je viac.
- Skaly a kamene by kvôli prirodzenému vzhľadu mali byť z väčšej polovice pod zemou.
- V japonskej záhrade je iba striedme množstvo a rôznorodosť rastlín. Kvety sa tu nachádzajú len veľmi zriedkavo. Skôr sa stretnete s kvitnúcimi kríkmi alebo japonskou čerešňou, ak je pre ne dostačujúca plocha.
- Rôzne druhy machov a okrasných tráv zaručene dodajú záhrade zelenú sviežosť a mäkkosť. V oboch prípadoch existujú druhy, ktoré sú vhodné pre slnečnejšie aj tienistejšie podmienky.
- Ak nechcete vysádzať žiadne rastliny, môžete vašu záhradu skrášliť skalnicami a skalničkami nasadenými v bonsajových alebo iných kvetináčoch či miskách z prírodného materiálu.
- Pri väčšej ploche vyhradenej pre vašu japonskú záhradu už treba myslieť aj na chodníky vyložené kameňmi, kamennými alebo drevenými šľapákmi či vysypané štrkom, a ich rozmiestnenie. Treba brať do úvahy aj zakomponovanie vodného elementu v podobe jazierka, rybníka, potôčika či vodopádu.
- Ako posledné prichádzajú na rad rôzne dekoratívne doplnky podľa vášho vkusu, akými sú napr. kamenné studne a lampáše, kvetináče, sošky a rôzne iné prvky. Tie však nemusia byť výlučne japonské, keďže aj celý návrh záhrady je len inšpirovaný kultúrou vychádzajúceho slnka. Aranžovanie vašej záhrady môžete doplniť aj o lokálne prvky, ktoré by však mali ostať prírodného charakteru.
Nech si zvolíte ktorýkoľvek typ modernej záhrady v japonskom štýle, jej účel ostáva stále ten istý – každý detail v nej má svoj zmysel, a ako celok má vyžarovať pokoj, harmóniu a nespútané čaro prírody. Je krásne mať takéto miesto na dosah ruky, blízko domova.