THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Najkrajšie okrasné trávy na skrášlenie vašej záhrady

Vysoké či nízke, krásne zelené aj hýriace rôznymi farbami. Okrasné trávy sa hodia do každej záhrady, no skvele spestria aj balkón alebo terasu. Objavte rozličné spôsoby ako ich využiť na skrášlenie okolia svojho domu. S našimi radami ich sadenie, pestovanie a zazimovanie zvládnu i záhradkári začiatočníci. Vyberte si tie správne druhy na slnečné či tienisté stanovište, na väčšiu plochu i do črepníka. Vďaka svojej univerzálnosti bez problémov zapadnú do záhrady v akomkoľvek štýle. Dôležité je, aby vám pohľad na ne robil radosť každý deň. 

Okrasné trávy: ich pestovanie v záhrade

Jednou z ich najväčších predností je vysoká odolnosť a minimálne požiadavky na starostlivosť. Vďaka týmto praktickým vlastnostiam sú ideálnymi prvkami pre všetky moderné záhrady. Aké zásady sa oplatí dodržiavať pri ich sadení a dlhodobom pestovaní? Nasledujte sprievodcu Westwing

Ako sadiť okrasné trávy

Špecifikom okrasných tráv je to, že viac pozornosti vyžadujú v procese sadenia. Neskôr po dostatočnom zakorenení znesú aj vyššie teploty a suchšie podmienky.

Pri vysádzaní je v tomto prípade kľúčová vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami. Vysokým druhom tráv by ste mali dopriať dostatok miesta, teda asi 1 m² na rastlinku. Nízkym stačí rozostup 15 – 20 cm a pre stredne vysoké je vyhovujúcich 50 – 60 cm. Platí, že sadíme do takej hĺbky, aby vegetačné pupene rastlín zostali tesne pod povrchom pôdy, najlepšie do skupiniek a s kompaktným koreňovým balom.

Veľký dôraz sa tu kladie na závlahu. Hoci trávy vo všeobecnosti obľubujú slnko a považujeme ich za suchomilné rastliny, bezprostredne po vysadení vyžadujú zvýšené množstvo vody. Pre správne zakorenenie potrebujú neustále vlhký substrát a neskôr pravidelné prihnojovanie.

Užitočné tipy pri pestovaní

Výsadbu máte úspešne za sebou? Spoznajte ďalšie kroky ako okrasné trávy udržať krásne po dlhý čas.

Vašu pozornosť si budú vyžadovať predovšetkým na jar. V tomto období (marec – apríl) je potrebné ich zrezať a dbať najmä na dostatočný prísun závlahy. Každých štyri až päť rokov ocenia trávy aj tzv. zmladzovací rez. Striháme vždy len vysoké a stredne vysoké druhy. Nižšie stačí len prečistiť od suchých a poškodených častí, napríklad, prehrabaním hrabľami.

Náš tip: Získané odrezky tráv nasekajte na menšie kúsky a použite v záhonoch trvaliek ako prostriedok na zadržanie vlahy. Zároveň tu zabránia i rozrastaniu buriny.  

Okrasná záhrada: Okrasné trávy vyzerajú príťažlivo aj ako súčasť výsadby záhradných skaliek alebo ako doplnok jazierok a iných vodných plôch.

Iné nápady do záhrady získate tu:

  • Plánovanie záhrady: ako vytvoriť vysnívanú záhradu
  • Pestovanie pre začiatočníkov
  • Údržba záhrady

Pestovanie okrasnej trávy v črepníkoch

Často a radi meníte usporiadanie svojej terasy či balkóna? Potom bude pre vás praktickým riešením pestovanie tráv v črepníku. Ako na to?

  1. Do črepníka s objemom minimálne 10 litrov nasypte 5 cm vrstvu štrku, ktorú prikryjete rúnom. Uistite sa, že nádoba má na dne dostatočne veľké otvory pre odvod nadbytočnej vody.

  2. Na rúno navrstvite zmes kvalitnej zeminy a rašeliny v pomere 1:1. Pre pohodlnejšie polievanie ju však nedávajte až po horný okraj.

  3. Ako výživa poslúži hnojivo vhodné pre okrasné kríky a trvalky.

  4. Hotovo! Odteraz stačí už len zalievať. Odporúčame raz denne.

Ktoré okrasné trávy sú vhodné do vašej záhrady

Je predzáhradka súčasťou vašej záhrady? Okrasné trávy či kvety do záhrady sa vám tam tiež budú hodiť. Je ich veľa a každá sa môže hodiť do iného kúta záhrady. Vyberte si takú, ktorá do tej vašej zapadne dokonale. Predstavujeme najkrajšie okrasné trávy, ktoré určite neprehliadnete.

Ozdobnica čínska

Pre široký výber kultivarov, vďaka ktorým je dostupná v rôznych farebných variantoch, je ozdobnica čínska veľmi obľúbená aj v našich podmienkach. Najviac jej vyhovuje priepustná pôda a slnečné stanovište s dostatkom vlahy. Zvýšené množstvo vody potrebuje najmä na jar a v lete. V zime jej  vlhko môže, naopak, uškodiť. Ak sa vám žiada dodať svojej záhrade prvky exotiky, siahnite po jej variante s názvom Miscanthus Sinsnsis Strictus. Pre zaujímavé, akoby pruhované, sfarbenie stebiel je známa aj ako “zebria tráva”.

Pampová tráva

Dokáže dorastať až do impozantnej dvojmetrovej výšky, vďaka čomu sa často používa na vytvorenie solitérov či ostrovčekov. Moderné záhrady dokáže obohatiť hlavne svojimi hustými metlinami v pestrých odtieňoch žltej, oranžovej a ružovej. Jej bežné kultivary vyniknú aj ako zátišie za hojdačkou či ako dekorácia plota. Tie trpasličie zase výborne poslúžia, napríklad, na oddelenie okrasnej a úžitkovej časti pozemku.

Náš tip: Pampová tráva má hrubšie stonky a mohutné kvety. Je preto skvelým kandidátom na usušenie a vytvorenie zaujímavej interiérovej dekorácie.

Perovec psiarkovitý

Skutočne pôsobivo vyzerá hlavne v lete počas kvitnutia, kedy na ňom môžete pozorovať množstvo oválnym “klasov” rôzneho sfarbenia. Svojou krásou oživí záhony trvaliek, väčšie skalky i terasy. Perovec pochádza z východnej Ázie a Austrálie a je jednou z tráv, ktorú možno na jar bez obáv presadiť. Stačí rýľom rozdeliť jednotlivé trsy a nájsť im v záhrade nové miesto. 

Kostrava sivá

Patrí medzi okrasné trávy nižšieho vzrastu, čo z nej robí ideálny doplnok každej predzáhradky. Okrem sivej sú známe aj jej modré a zelené farebné variácie. Dá sa z nej vytvoriť súvislá plošná výsadba. Jej trsy, podobné bochníkom, však skvele vyzerajú aj samostatne. Skúste ich použiť po obvode záhradného altánku alebo ako nevšedný prvok popri chodníkoch. Kostrava je mrazuvzdorná tráva, ktorej nevadí ani suchšia pôda. Dobre znáša aj pestovanie v črepníkoch.

Imperáta valcovitá

Jej žiarivú červenú farbu prekoná len máloktorá známa rastlina. Imperáta valcovitá záhradkárov fascinuje tým, že počas roka úplne mení svoje sfarbenie. Kým na jar vyniká ostro zelenými trsmi, s príchodom leta sa mení na žltú a nakoniec červenú nádheru. Táto výnimočná vzpriamene rastúca tráva dorastá do výšky 40 a viac centimetrov a dobre znáša aj občasný polotieň. Nuda v záhrade nehrozí predovšetkým pri poddruhoch ‘Red baron’ a ‘Rubra’. Keďže pochádza z trópov, zima jej nesvedčí. Na svoj rast potrebuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu, bohatú na humus.

Ako zazimovať okrasné trávy

Väčšina druhov okrasných tráv, pestovaných v našich podmienkach, je dostatočne odolná aj voči mrazom. Niektoré však zimnú prikrývku predsa len ocenia. Z vyššie spomínaných medzi ne patria perovec, imperáta či pampová tráva, pre ktorú sú pôvodným domovom teplejšie oblasti Južnej Ameriky.

Počas chladných dní môžu vonku zostať aj trávy, zasadené v črepníkoch. Nádoby je vtedy vhodné postaviť na nejaké chránené miesto. Ani v zime nezabudnite na ich polievanie. Stačí len mierne. Mráz má totiž schopnosť vysušovať.

Presvedčili sme vás, že trávy sú skvelým nápadom aj do vašej záhrady? Sledujte ďalšie tipy do záhrady na skrášlenie svojho bývania na Westwing. Vyplňte bezplatnú registráciu a inšpirujte sa článkami na našom blogu.