Biela orchidea v byte

Ak sa vašej rastlinke v kvetináči darí, skôr či neskôr z neho začne prerastať. A to je dobré znamenie, avšak treba ho aj náležite riešiť. Potrebujete na presadenie niečo špeciálne alebo vám stačí to, čo máte doma? Ako presadiť orchideu, ak jej je kvetináč pritesný? Poradíme vám, ako sa postaráte o vašu orchideu bez poškodenia koreňov alebo okvetných častí. Dáme vám tipy, ako presadiť orchideu bez starostí a námahy. S nami to zvládnete lepšie, než by ste si mysleli. Inšpirujte sa našim postupom!

Orchidea a jej vlastnosti

Orchidey sú druhou najväčšou skupinou kvitnúcich rastlín na svete. Je ich až zhruba 28 000 prijatých druhov. Orchidey dobili každé územie na Zemi, s výnimkou púští a Antarktídy, a veru nájdete ich po celom svete. Sú zvláštne a ich pestovanie nie je zložité, pokiaľ viete, ako na to. Pestovanie orchideí nie je zložité ani pre začiatočníkov, avšak nie je na škodu riadiť sa istými zásadami. Orchidey sa vám potom odvďačia krásnymi kvetmi. Tu sú naše tipy do záhrady, do bytu, ale aj inšpirácie na balkón.

Ako často by ste mali orchideu presadiť a na čo by ste mali myslieť

Presádzanie je dôležitou a obohacujúcou súčasťou údržby orchideí. Nemusíte mať starosti. S tým, ako presadiť orchideu, vám radi poradíme. Radi sa podelíme o nápady do záhrady i do bytu a vysvetlíme, prečo je presádzanie orchideí dôležité. 

Najlepší čas, kedy a ako presadiť orchideu, je po jej odkvitnutí a po začatí fázy aktívneho rastu. Orchidey v tomto období produkujú nové korene a listy. Presádzanie počas aktívneho rastu pomáha orchidei rýchlejšie rásť. Ak ju však napadli škodcovia, hniloba koreňov alebo ste ju príliš hnojili, musíte okamžite konať, aby ste chránili zdravie vašej rastliny. Zdravé kvety do záhrady aj do bytu jednoducho patria.

Ako presadiť orchideu? Presný postup

Na presádzanie orchidei by ste mali mať konkrétny dôvod. Najčastejšie príčiny sú nasledovné:

  • Rastlina sa príliš rozrástla
  • Začali sa meniť jej listy
  • Rastlina je chorá alebo je napadnutá škodcom
  • Orchidea trpí nadmerným hnojením
  • Vašu orchideu trápi koreňová hniloba

Kedy a ako presadiť orchideu

Ideálne je presadiť orchideu po jej odkvitnutí a po začatí fázy aktívneho rastu. Orchidey začnú v tomto období produkovať nové korene a listy. Presádzanie počas aktívneho rastu pomáha orchidei rýchlejšie rásť. Ak ju napadli škodcovia, hniloba koreňov alebo je nebodaj nadmerne hnojená, mali by ste čím skôr konať, aby ste chránili jej život. Keď zistíte, že je nevyhnutné urobiť zmenu, odporúčame tento postup, ako presadiť orchideu.

Nový spôsob zalievania

Zmyslom presadenia je osviežiť jej životné podmienky. To znamená vyhodiť zalievaciu zmes a nahradiť ju novou. Existuje veľa rôznych druhov vhodných zalievacích zmesí. Jeden by ste si mali zvoliť, ktorý vyhovuje druhu vašej orchidei. Je ich niekoľko tisíc, preto vyberajte starostlivo. Ak máte tendenciu nadmerne ju zalievať, vyberte si kôrovú zmes, ktorá rýchlejšie vysychá. Ak zalievajte menej vyberte si médium, ako je napríklad rašelina. Tá udrží vlhkosť po dlhšiu dobu.

Zalievacie médium, ktoré obsahuje kôru, by ste mali pred opätovným vysadením namočiť na 24 hodín, aby mohla zmes dobre absorbovať vodu. Táto špeciálna kôra má tendenciu rýchlejšie vysychať, preto si to bude vyžadovať dlhší čas na prípravu. Naopak rašelinu stačí pred presádzaním jednoducho len dôkladne opláchnuť a môžete začať s presádzaním.

Ako presadiť orchideu: vyberte si kvetináč

Pri výbere nového kvetináča pre vašu orchideu by ste mali určiť, prečo a kam presádzate rastlinu. Bude bývať vonku alebo vnútri? Presádzate ju do zeme v záhrade alebo bude kvetináč na terase? Ak prerástla súčasný kvetináč, budete potrebovať zvoliť taký, ktorý je o niekoľko centimetrov v priemere väčší ako ten súčasný. Mala by sa do neho vaša orchidea zmestiť aj budúcu sezónu. 

Ak je kvet napadnutý škodcami, má problém s hnojením alebo napadnutý hnilobou koreňov, treba hneď konať a presádzanie zbytočne neodkladať. Korene orchidei radšej zalievajte v kvetináči. Výber nádoby, ktorá je pre rastlinu naopak až príliš veľká, by mohla byť pre rastlinu nevýhodou. Väčšie nádoby majú tendenciu zostať dlhšie premočené, čo opäť vedie k hnilobe. Uistite sa, že nádoba je väčšia len o málo.

Odporúčame používať priehľadný plastový kvetináč s primeranými odtokovými otvormi. Číry kvetináč vám umožní vidieť zdravie koreňov a zistiť stav zalievacej zmesi aj hlbšie v nádobe. Zalievacia zmes je mokrej tmavej farby a po vyschnutí sa bude postupne zosvetľovať. Aj keď sa zmes môže zdať na povrchu suchá, môže stále zadržiavať vlhkosť hlbšie.

Z estetického hľadiska sa vám nemusí páčiť plastový priehľadný kvetináč. Orchideu môžete pokojne nasťahovať aj do dekoratívnych nádob podľa vášho vkusu a schovať plastovú nádobu dovnútra. Nezabudnite však na spodnej časti kvetináča vytvoriť rezervoár na vodu, ktorý zachytáva vodu odtekajúcu z priehľadného plastového kvetináča. Dajte pozor, aby sa korene nezostali močiť vo vode, ktorá sa zhromažďuje v dolných častiach kvetináča.

Ak chcete ako sadiť a starať sa o iné kvety či rastliny vo vašej domácnosti alebo okolo domu, pozrite sa naše nasledujúce inšpirácie:

Vybavenie na presádzanie

Budete potrebovať ostré nožnice, ktoré pred samotným úkonom sterilizujete. Práca s čistými, sterilizovanými nástrojmi pomôže minimalizovať šírenie chorôb z rastliny na rastlinu. Možno budete potrebovať aj palicu na stabilizáciu novo nasadenej orchidei. Ak sa orchidea bude pohybovať v nádobe, môže sa poškodiť jej krehký koreňový systém. Na tento účel môžete použiť bambusový kolík alebo pozinkovaný kovový drôt.  Možno vás prekvapí, že budete potrebovať aj škoricu. Tá je vynikajúcim prírodným fungicídom a mala by sa používať na ošetrenie všetkých rezov na rastline. Akonáhle máte toto všetko po ruke, môžete začať presádzať. 

Starostlivosť o orchideu

Ak máte vašu orchideu pekne vysadenú, čaká vás údržba a úprava záhrady okolo domu. Doprajte jej pobyt vonku na terase domu alebo na bytovom balkóne. Nemusí byť na priamom slnku, ale čerstvý vzduch jej bude robiť dobre. Keď sa rast orchidei spomalí a skončí jej kvitnutie, môžete podľa toho upraviť starostlivosť, ktorú jej venujete počas celého roka. Pamätajte najmä na to, že jej treba obmedziť hnojenie a napájanie. Stále by ste mali udržiavať pravidelný rytmus. Ten môže vyzerať napríklad tak, že hnojiť budete raz mesačne a polievať raz týždenne. Tým zabezpečíte prehľad a nebudete ju zanedbávať.

Orchidey nekvitnú po celý rok, ale vašu pozornosť si určite zaslúžia nonstop. Akonáhle orchidea začne nové rastové obdobie, môžete sa vrátiť k svojmu častejšiemu režimu polievania a hnojenia. Nezabudnite, že nie všetky orchidey majú rovnako dlhé obdobia odpočinku alebo kvitnúce cykly. Je dôležité venovať pozornosť tomu, ako sa vaša rastlina správa. Pozorujte, či nenastane náhla strata púčikov, čierne škvrny a iné neobvyklé príznaky. Presádzanie bez konkrétnej príčiny môže kvet zbytočne zmiasť. Preto zvážte dôkladne, kedy a či vôbec je nutné orchideu presadiť. Keď to urobíte včas a správnym postupom, orchidea sa vám odvďačí krásnymi kvetmi. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!