THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Burina v záhrade: žena pracujúca v záhrade

Každý záhradkár sa teší, keď po jari začnú zo zeme vykúkať prvé náznaky zasiatych rastlín. Konečne sa vám podarilo vypestovať si vlastnú úrodu. Nenechajte si pokaziť radosť, keď sa u vás vyskytne burina v záhrade. Je otravná a často rastie aj na miestach, kde by ste ju nečakali. Niektoré druhy sa smú dokonca aj konzumovať a chutia ako šalát. Poradíme vám, ako sa nevítaného hosťa vo vašej záhrade zbavíte raz a navždy. Dáme vám poskytneme osvedčené tipy do záhrady a ako s ňou zatočíte. Burina v záhrade nebude mať šancu!

Najčastejšie buriny vo vašej záhrade

Ako sme už v úvode naznačili, burina v záhrade nepredstavuje len neželaného návštevníka, ale vie byť aj prospešná. Môžete si ju naservírovať na tanier alebo z nej namixovať chutný smoothie. Vieme však, že vaša zeleninová záhrada potrebuje prosperovať bez buriny. Taktiež sa poteší bylinková záhrada, ak bude môcť rásť bez plevelu.

  • Ročné druhy – rýchlo sa šíria aj klíčia. Letničky môžu byť zimného aj letného typu, pričom zimné druhy klíčia na začiatku jesene, cez zimu spia a potom sa cez jar aktívne vysejú, aby sa cyklus začal znovu.
  • Dvojročné druhy – dokončia svoj životný cyklus o dva roky. Klíčia a vytvárajú ružice prvý rok a počas chladnejších mesiacov spia. Zobudia sa na jar, zakvitnú a vysejú skôr, ako stihnú odumrieť.
  • Trvalky – dlhé koreňové rastliny, ktoré sťažujú ich likvidáciu. Tieto rastliny sa rok čo rok vracajú z rovnakého koreňa. Vrcholy odumierajú s nástupom chladného počasia, ale pri teplejšom počasí začnú znova rásť. Často prežijú likvidáciu, ak nie je zničený aj koreňový systém.

Na čo môžete využiť burinu?

Aj keď burina v záhrade kradne životne dôležité živiny a vlhkosť vašim rastlinám a môže produkovať aj chemické látky, ktoré sú toxické pre niektoré rastliny a živočíchy, ale môže byť aj prospešná. Kvitnúce buriny sa často vyskytujú skoro na jar a neskoro na jeseň, čím poskytujú výživu pre opeľovače a umožňuje migrujúcemu hmyzu miesto na odpočinok a načerpanie nových síl. 

Taktiež rýchly rast a zakorenenie buriny pomáha stabilizovať pôdy. Keď odumiera, poskytuje ďalšiu organickú hmotu na ochranu pôdy a jej prípadný rozklad. Dávajú ochranu a potravu divej zveri a niektoré druhy sú dokonca aj jedlé. Listy púpavy, korene a dokonca aj kvety do záhrady majú všetky svoje nespočetné jedlé a liečivé využitie. A pokiaľ máte založený kompost, máte o to viac materiálu pre jeho ďalší rozvoj. Ako kompostovať vám poradíme v našom článku: kompostovanie.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov a záhrada ešte krajšia!

6 rád ako sa zbaviť buriny v záhrade

Nie je nič horšie, ako tráviť hodiny prípravou pôdy pre trávnik a záhony, okrasné trávy, starať sa o ich zavlažovanie, len aby ste nakoniec zistili, že sa k vám nasťahovali nežiaduce rastliny. Zbaviť sa buriny, je asi rovnako náročný a zdĺhavý proces, ako sa zbaviť mravcov v záhrade. Platí to najmä vtedy, ak sa snažíte vyhnúť množstvu syntetických chemikálií a náročným aplikáciám. Údržba záhrady si jednoducho žiada svoje. 

1. Neželaný hosť menom burina

Burina v záhrade odoberá dôležité živiny a vlhkosť, ktorú vaše rastliny potrebujú, aby mohli kvalitne rodiť. Tieto druhy rastlín môžu zaberať miesto v požadovaných pestovateľských oblastiach, majú však tiež tendenciu byť extrémne odolné – prežiť v chudobných pôdach a s malým množstvom vody.

2. Aká pôda, taká burina v záhrade

Ich prítomnosť môže naznačovať nerovnováhu aj vo vašich pôdach. Odporúčame dať si spraviť rozbor pH vašej pôdy. Ako zistiť ph pôdy si prečítajte u nás. Na celom svete sa nachádza viac ako 250 000 druhov rastlín a iba asi 3% je pravá burina v záhrade. Možno budete musieť podniknúť identifikáciu rastlín skôr, než ich začnete vytrhávať. Veľa pôvodných druhov buriny je totiž nevyhnutných pre prežitie požadovaného hmyzu, najmä opeľovačov.

3. Ako si poradiť bez chémie?

Chémia môže poškodiť aj vašu úrodu a nezaručí, že sa buriny zbavíte nadobro. K nemáte čas na ručné, nadmieru účinné, vytrhávanie, máme pre vás užitočné rady a nápady, ako to ide aj prírodnou cestou. 

  1. Ocot

    Ocot nanášajte rozprašovačom alebo štetcom. Rovnako ako iné prírodné herbicídy, ani ocot nedokáže rozlíšiť burinu od iných rastlín. Robte to skoro ráno, keď ešte nefúka vietor, aby ste zabránili kontaminácii rastlín v okolí. Vlastnosti octu aktivuje aj slnko, takže tento proces vyskúšajte počas jasného dňa. To tiež zaručí, že nanesenú vrstvu octu nezmyje dážď skôr, ako začne pôsobiť. Ocot sa dá použiť aj ako postrek proti voškám.

  2. Vriaca voda

    Vypáľte otravnú burinu vriacou vodou! Stačí dať zovrieť vodu a odniesť ju do záhrady. Na korunu každej nežiaducej rastliny opatrne nalejte prúd vody. Tvrdá a vytrvalá burina s dlhými koreňovými systémami si môže vyžadovať dve alebo tri aplikácie, ale nakoniec sa už nevráti.  Pri tejto technike buďte však mimoriadne opatrní a dajte si pozor najmä na nohy.

  3. Soľ

    Stará dobrá kuchynská soľ je skutočný zázrak. Aplikujte štipku soli ku koreňovej základni každej rastliny. Soľ spôsobí to, že pôda bude neobývateľná na niekoľko mesiacov, preto nanášajte iba malé množstvo a iba na miesto, kde je to potrebné. Dajte pozor, aby sa soľ nedostala na trávu alebo iné rastliny.

Tipy na prevenciu proti burine

Nie nadarmo sa hovorí, že najlepším liekom je prevencia. To platí aj pri ničení buriny vo vašej záhrade. Máte niekoľko spôsobov, ako to môžete dosiahnuť. 

Kukuričná múka

Posypte ju na záhradu a zabránite tak klíčeniu a rastu nežiaducej buriny. Kukuričný lepok samozrejme zabráni klíčeniu každého semena, takže to neskúšajte na zeleninovej záhrade, kým nebudú založené vaše rastliny a nedokončíte výsadbu semien.

Mulčovanie

Zakryte miesta na výsadbu mulčom a tým zabránite kontaktu burinových semien s pôdou. Mulč tiež zabráni nadmernému slnečnému žiareniu tým semenám buriny, ktoré sú už v pôde, takže nedostanú šancu vyklíčiť. Mulčovanie ponúka ďalšie výhody, ako je zadržiavanie potrebnej vlhkosti a odbúravanie živín, ktoré obohacujú pôdu. Okrem praktických vlastností vyzerá aj pekne.

Užitočné tipy do záhrady

Záhrada nie je iba o pestovaní, sadení a zavlažovaní. Zahŕňa aj množstvo iných činností, ktoré podporia zdravý rast vo vašej záhrade. 

  • Zveľaďujte terasu, ktorá vám bude slúžiť na oddych a poskytne vám upokojujúci pohľad na vašu zeleň v záhrade.
  • Pravidelne upratujte. Zriaďte si kôlničku alebo záhradný domček na všetko potrebné náradie a náčinie, aby okrasná záhrada pôsobila upravene.
  • Dekorujte svoje okolie. Hoci je záhrada sama o sebe krásnou dekoráciu, môžete jej dokonalosť podčiarknuť novými kvetináčmi, fontánou, jazierkom, či svietidlami.
  • Meditujte a cvičte. Záhrada môže slúžiť aj pre aktívny odpočinok tela i mysle. Využite jej liečivý potenciál naplno!

Záhrada či zeleninová záhrada je miesto, na ktorom mnohí z nás radi trávia svoj voľný čas. Nedajte burine šancu, aby vám kazila radosť z vášho pôžitku.