THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Úroda hrozna

Rozhodli ste sa pestovať vinič v záhrade, či vo vlastnej vinici a hľadáte inšpirácie ako na to? Tak to ste tu správne. Aby ste mohli na jeseň ochutnať svoju vlastnú úrodu hrozna a tešiť sa na robenie džemov, muštov alebo vína, je potrebných niekoľko krokov. Jedným z nich je aj jarný postrek viniča, vďaka ktorému ochránite svoju úrodu pred škodcami a chorobami a neprídete o svoju predchádzajúcu prácu. Kedy robiť postrek, ako postupovať a aké prípravky použiť? To všetko sa dozviete v dnešnom článku.

Jarný postrek viniča: dôležité fakty

Pestovanie viniča ako hobby, môže priniesť mnoho radosti, ale aj starostí. Predstavte si, že si drobný hmyz alebo pleseň pochutná na vašej úrode namiesto vás. Nie je to veru príjemná predstava. Aby ste sa mohli tešiť z bohatých strapcov a sladkých chutí na stole s výhľadom do zdravej záhrady, prinášame pár dôležitých faktov.

Prečo robiť postrek?

Postrek nie je povinný, no bez neho sa pestovanie hrozna v záhrade môže stať aj nočnou morou. Pri narušení prirodzenej rovnováhy totiž hrozí premnoženie škodcov, ktoré vám úrodu doslova zožerú. Chrániť vinič pred škodcami môžeme aj manuálne. No často je to vzhľadom na množstvo nemožné. Jarný postrek viniča je overenou metódou ako predísť problémom a zabezpečiť vyhubenie škodcov skôr, ako bude neskoro, teda už v ich zárodku, keď sú z nich ešte vajíčka alebo larvy.

Jarný postrek viniča: aké škodce a choroby hrozia viniču?

Vinič, podobne ako ovocné dreviny a stromy, napádajú viaceré druhy škodcov i chorôb. Medzi najčastejšie škodce viniču patria roztoče, obaľovače, vošky a puklice. Z chorôb je pomerne častá múčnatka a kučeravosť, resp. plstnatosť, ktorú spôsobujú premnožené roztoče. Jarný postrek viniča dokáže pomôcť zbaviť sa ich, nie je však všemocný. Nemôžete však zabrániť všetkým chorobám. Napríklad je neúčinný voči pernospóre viniča alebo plesni sivej. Na tie musíte použiť iný postrek.

Jarný postrek viniča: chemický alebo biologický?

V bežnej praxi vinohradníkov sa stretnete s klasickými chemickými, no rokmi overenými postrekmi, ako napríklad Bulldock 25 EC. Pri správnom používaní je účinnosť chémie naozaj veľká. Časom však môže účinnosť prípravkov klesať, a navyše zaťažujú okolitý ekosystém. S pribúdajúcimi informáciami a možnosťami sa ukazuje, že existujú aj ekologickejšie varianty postrekov. Sú to rôzne prípravky na báze oleja, napr. BorOil so sírou, ktorý zabraňuje škodcom dýchať a zabráni ich rozmnožovaniu.

Moderní pestovatelia viniča, ktorí sa zameriavajú na organickú produkciu vína vravia, že pre ekologické pestovanie je podstatná hlavne starostlivosť o pôdu. Ak je kvalita pôdy dobrá, funguje ako zdravá imunita u ľudí. Vinič si tak ľahšie poradí s poveternostnými podmienkami aj škodcami i hubovými chorobami. Na ničenie škodcov používajú výluhy z bylín a prírodných látok alebo aj dravého roztoča, Typhodromus pyri, ktorý požiera iné nežiadúce roztoče. Výsledkom je zdravšie i chutnejšie víno, dosiahnuté šetrnejším prístupom, ktorý však vyžaduje trpezlivosť a roky učenia.

Jarný postrek viniča: krok za krokom

Ak ste vinič ešte nikdy nestriekali a neviete ako na to, nemajte obavy, určite to zvládnete. Tu je pár základných krokov, ktoré musíte dodržať. Tak splníte úlohu a ošetríte vinič.

Pred postrekom

Pred jarným postrekom viniča musíte myslieť aj na zimnú údržbu, resp. strihanie hrozna. Vykonáva sa od februára do marca, podľa aktuálneho počasia a jeho cieľom je podporiť zdravý rast a bohatosť úrody. Strihať by sa vinič nemal keď hrozia silné mrazy pod -10°C a ani keď už pučia prvé zelené časti. V lete je možný okrasný rez, na odstránenie nežiadúcich alebo poškodených výhonkov.

Výber postreku a príprava

Kým sa pustíte do samotného striekania viniču, urobte si plán. Časový a samozrejme aj množstevný. Prejdite sa svojim vinohradom a odhadnite čas, ktorý strávite jeho prechádzaním, aby ste neboli prekvapení, koľko to bude reálne trvať. Zmerajte plochu a vypočítajte si potrebné množstvo podľa návodu vybraného postreku. Ak neviete ako na to, obráťte sa na suseda, ktorý už vinič pestuje alebo odborníka, ktorý vám postrek predáva.

Aplikácia postreku

Postrek vykonáte prostredníctvom postrekovačov. Ich veľkosť a typ si zvolíte podľa veľkosti plochy. Pre rozsiahle vinice je praktický elektrický postrekovač, pre tie stredné pákový a pre pár kmeňov postačí aj ručný tlakový postrekovač. Aplikáciu postreku je dobré robiť vtedy, keď nefúka vietor, aby sa tekutina dostala tam, kam má. Ak máte vinič pri dome, dávajte pozor, aby nebola zbytočne zasiahnutá aj zeleninová záhrada s plodinami.

Pri striekaní hrozna dbajte na to, aby bol zmáčaný celý kmeň a výhonky a aby sa tekutina dostala do všetkých škár a puklín. To sú miesta, kde sa môžu škodcovia zdržiavať. Ak používate chemické postreky pravidelne, musíte sledovať ich správne používanie, účinnosť a odporúčanú dĺžku používania uvedenú výrobcom. Hmyz nemusíte vyhubiť úplne, stačí ak zostane pod prahom škodlivosti. Cieľom je udržať prirodzenú flóru a faunu vo vinohradoch, nie ich úplne zbaviť života.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte užitočné rady pre svoju záhradu aj exkluzívne ponuky pre váš krajší domov.

Užitočné tipy a rady proti škodcom

Každá záhrada, aj tá najmenšia, vyžaduje trochu starostlivosti. Na to by ste nemali zabúdať, ak chcete okrem hrozna pestovať aj iné zdravé ovocie, zeleninu či bylinky. Čo obnáša údržba záhrady na jar? Tu je niekoľko užitočných rád:

Ošetrite ovocné stromy a kry

Sladká chuť ovocia, a nielen tá hroznová, láka rôzne druhy škodcov. Podobne ako jarný postrek viniča je dôležitý aj jarný postrek ovocných stromov a drevín. Ak teda máte v záhrade čerešne, broskyne, jablká, či hrušky, egreše alebo ríbezle, nezabudnite ani na tie. Postup je veľmi podobný ako v prípade viniču a vhodný čas je, keď sa vonkajšia teplota vzduchu ustáli nad 15°C.

Starajte sa dobre o svoju pôdu

Výživná pôda bez premnožených škodcov a chorôb je pre zdravý rast akýchkoľvek rastlín dôležitá, pre pestovanie zeleniny či ovocia priam nevyhnutná. Keď sa budete o pôdu dobre starať, prinesie vám aj vytúžené ovocie. Jednou z možností ako udržiavať prirodzenú rovnováhu a výživnosť pôdy je hnojenie. Pre domáce použitie je ideálnym hnojivom kompost, ktorý si viete aj sami vyrobiť.  

Tip: Užitočné návody získate v našich ďalších článkoch, kde sa dozviete ako kompostovať alebo ako zistiť pH pôdy.

Prevencia je jednoduchšia ako liečba

Aby vaša záhrada kvitla a poskytovala vám bohatú úrodu dlhé roky, vyžaduje pozornosť po celý rok. Škodce a choroby nevzniknú zo dňa na deň. Pri pravidelnej kontrole a dostatočnej prevencii od jari do jesene dokážete zabrániť zbytočným škodám. Všímajte si hlavne mladé výhonky a púčiky, ktoré škodcovia vyhľadávajú. Na odstránenie je ideálne kombinovať mechanické, biologické a keď treba tak aj chemické postupy.

Tip: Vhodná kombinácia rastlín, jednotlivých druhov alebo byliniek, ktoré rastú vedľa seba, dokáže podporiť ich rast aj zabrániť množeniu škodcov. Takémuto spôsobu pestovania sa venuje napríklad permakultúra.

Keď už budete mať jarný postrek viniča za sebou, budete si môcť na chvíľu oddýchnuť. No veru nie na dlho, veď práce na záhrade len začínajú. Zato odmena bude určite sladká, vytrvajte! Pripravili sme aj ďalšie užitočné tipy do záhrady: