11 tipov, ako a kedy strihať broskyne a marhule
Šťavnatučké broskyne a marhule sú dokonalým osviežením a vzpruhou počas horúcich letných dní. Ako si ich však dopestovať vo vlastnej záhrade? Tieto ovocné stromy sú známe nielen pre nezameniteľnú chuť plodov, ale aj pre svoju náročnú údržbu. Oba totiž vyžadujú špecifický rez, pri ktorom je kľúčové aj správne načasovanie. Ako na tieto teplomilné dreviny? Poďte sa s nami pozrieť na spôsoby ako a kedy strihať broskyne a marhule, aby aj vo vašej záhrade zožali plodný ovocný úspech!
Šťavnatučké broskyne a marhule sú dokonalým osviežením a vzpruhou počas horúcich letných dní. Ako si ich však dopestovať vo vlastnej záhrade? Tieto ovocné stromy sú známe nielen pre nezameniteľnú chuť plodov, ale aj pre svoju náročnú údržbu. Oba totiž vyžadujú špecifický rez, pri ktorom je kľúčové aj správne načasovanie. Ako na tieto teplomilné dreviny? Poďte sa s nami pozrieť na spôsoby ako a kedy strihať broskyne a marhule, aby aj vo vašej záhrade zožali plodný ovocný úspech!
Sadenie broskýň a marhúľ: základné zásady
Pri sadení majú toho broskyne a marhule celkom veľa spoločného. Pestovanie sa už potom líši. Na ktoré základné zásady by ste mali myslieť?
- Najvhodnejší čas na výsadbu: marec – máj
- Teplotné podmienky: teplé podnebie s priemernou ročnou teplotou nad 9 °C, v lete nad 18 °C; počas vegetačného obdobia by teplota nemala klesnúť pod 10 °C
- Plánovanie záhrady: miesto s dobrou ochranou proti severnému vetru, ideálne s orientáciou na juhozápad. Vhodná je aj malá záhrada s miernym svahom
- Hnojenie: najmä vyzretým kompostom a anorganickými hnojivami
Čo by ste mali vedieť o tomto chutnom ovocí
Obe majú celú škálu blahodárnych účinkov na ľudský organizmus. Kde začať? Broskyne a marhule:
- sú plné antioxidantov, ktoré pomáhajú pri regenerácii buniek a spomaľujú ich starnutie, slúžia ako prevencia pred rôznymi chorobami, ako aj rakovinou
- majú vysoký obsah draslíka, vitamínu C a betakaroténu
- hydratujú organizmus
Ako sezónne ovocie sú tieto kôstkovice dokonalá zdravá strava pre letné obdobie!
Výsadba a starostlivosť o broskyne a marhule: 11 tipov
Vedeli ste, že marhule napríklad potrebujú výživnejšiu pôdu a broskyne sa hneď po zasadení majú celkom radikálne zostrihnúť? A to nie je všetko! Pripravili sme pre vás skvelé tipy do záhrady s týmito ovocnými stromami.
Čo potrebujú broskyne
- Medzi najobľúbenejšie odrody broskýň sa radia: Redhaven, Fenix, Flamingo a Luna
- Pôda by mala byť stredne ťažká úrodná. Niekedy je v nej nedostatok železa, čo stromčeku spôsobí chorobu s názvom chloróza – vtedy sa odporúča použiť listové hnojivo s obsahom železa a bóru
- Pri výsadbe používame jednoročné stromčeky, ktoré sa zvyknú dobre ujať. Po vysadení však treba stromček poriadne zostrihať – len na dve očká!
- Pre broskyňový sad by mala byť vzdialenosť kmeňov stromov 3 m pri širšej kotlovitej korune a 2,2 – 2,5 m pri užšj vretenovitej
- Ak váš strom napadne kučeravosť listov, použite jarný postrek ovocných stromov s názvom Kuprikol a potom napríklad Sulka. Existujú aj ďalšie prípravky, s ktorými vám poradia v záhradkárstvach.
- Aj keď sú broskyne menej náročné na výživnú pôdu, prekrypreniu a pohnojeniu sa vždy potešia.
Čo potrebujú marhule
- Odrody, ktoré mávajú medzi záhradkármi najväčší úspech, sú: Bergeron, Leskora, Maďarská, Pincot, Velbora, Veharda.
- Pôda pre marhule by mala byť ľahšia, piesočnatohlinitá. Tieto stromy totiž nemajú v obľube zamokrenú pôdu a prílišné zavlažovanie. Pre doplnenie živín do pôdy sa odporúča jej prekyprenie do hĺbky cca 45 cm s primiešaním hnojiva.
- Marhuľa miluje mierne svahovité terény!
- Pri sadení používame dvojročný stromček s tzv. zapestovanou korunkou – z hlavného kmeňa / stredníka by mali vystupovať tri až štyri kostrové konáre.
- Pre marhuľový sad so stromčekmi so štvrťkmeňom je spon 6,5 × 3,5 m, pri stenovej výsadbe 5 × 3,2 m.
Kedy strihať broskyne a marhule podľa ročného obdobia?
Celková údržba a spôsoby ako a kedy strihať broskyne a marhule, sú rozhodne odlišné. Na druhej strane platia podobné zásady ako pre strihanie jabloní alebo strihanie stromov ako takých. Na čo by ste teda mali myslieť?
Broskyne a kotlovitá koruna
Prvý tzv. udržiavací rez broskýň prebieha vždy na jar pred pučaním a pomáha pri správnom formovaní nových výhonkov. Pre broskyne je ideálna kotlovitá koruna, čo je však celkom náročný rez. Preto je niekedy istejšie nechať strihanie odborníkom a priučiť sa od nich. Druhý a posledný rez nastáva v lete a plní omladzovaciu, ozdravnú a takisto okrasnú funkciu. Nezabudnite ostrihané rany ihneď ošetriť. Osvedčeným prostriedkom je univerzálny balzam na stromy, ktorý na ranách vytvorí ochrannú fóliu.
Marhule a Šittov rez
Pre marhule začína strihanie jarným rezom, ktorým sa odstránia staré alebo choré konáre, prevzdušní sa koruna a skrátia sa príliš dlhé vetvy. Ďalšie strihanie prebieha počas leta, kedy skracujeme letorasty dlhšie ako 60 cm o polovicu, dlhšie ako 30 cm o tretinu a kratšie neskracujeme vôbec – ide o tzv. Šittov rez. Koncom augusta alebo začiatkom septembra prichádza posledný, omladzovaco-ozdravovací rez. Ak by ste ju ostrihali v neskoršej jeseni, rany by sa nemuseli stihnúť zahojiť. Rovnako ako pri broskyniach je na rany po strihaní ihneď potrebné naniesť ochranný náter: štepársky vosk alebo balzam na stromy.
Kedy strihať broskyne a marhule: zber úrody
Dozrievanie pravdaže závisí od toho, či je odroda skorá, poloskorá, poloneskorá alebo neskorá. Môže teda prebiehať od polovice júla až do prvej polovice septembra. Chceli by ste ovocie obrať na priamu konzumáciu alebo zaváranie? Sledovanie správneho zafarbenia plodov má veľký význam. Broskyňa chutí najlepšie a najsladšie, keď sa jej podarí dozrieť priamo na strome na potrebnú farbu a mäkkosť. Marhule menia farbu zo žltej na oranžovú a sú mäkké na dotyk. Ak z nich chcete robiť kompót, najvhodnejšie sú polotvrdé, vyfarbené plody. V prípade džemov, alebo lahodných destilátov, ovocie musí byť úplne dozreté. To budú ale dobrôtky!
Veľký význam má aj správne vystihnutie času, kedy strihať ovocné stromy. Nezabudnite, že pre teplomilné broskyne a marhule sa k tomu pridáva aj ich unikátny strih. Hľadáte ďalšie pestovateľské rady? Ak máte v obľube osviežujúce hrozno, pozrite sa na všeobecné strihanie hrozna či sezónne strihanie hrozna v lete. Pri pestovaní sa vám určite zídu aj nápady na jarný postrek viniča. A čo tak obľúbené ovocné kríky v záhrade? Strihanie ríbezlí vám poskytne množstvo zaujímavých informácií, ako sa správne starať o tieto dreviny. Nezabudli sme však ani na miesta ako predzáhradka či okrasná záhrada – okrem toho, čo tu môžete nasadiť, sa aj napríklad dozviete, kedy strihať tuje!
Oplatí sa vedieť, ako pestovať a kedy strihať broskyne a marhule, aby ste sa mohli potom tešiť zo sladučkej úrody! Nezabudnite pritom na kvalitné náradie a doplnky do záhrady spolu s priestorom na odpočinok po dobre vykonanej práci. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude vaša záhrada a domov ešte krajší!