Ako strihať ovocné stromy

Chcete vo svojej záhrade pestovať ovocné stromy? Alebo ste kúpili či zdedili záhradu s už existujúcimi rodiacimi stromami a neviete kde začať? Nestrácajte hlavu, určite to zvládnete, aj keby ste boli začiatočník. Stromy rodia prirodzene, záleží len na tom, akú bohatú úrodu si želáte a koľko času máte možnosť sa jej venovať. Aby ste vedeli, kde začať, dnes vám poradíme kedy strihať ovocné stromy a aj ako na to, aby ste sa dočkali svojej vytúženej úrody. Nájdete tu aj ďalšie overené tipy do záhrady, tak poďte ďalej.

Ovocné stromy vo vašej záhrade

Mať možnosť odtrhnúť si z vlastného stromu jablko či čerešňu a zahryznúť sa do ich sladkej šťavy je nezabudnuteľný zážitok. Tak prečo si to nedopriať? Takmer každá záhrada a dokonca aj malá záhrada je vhodná na pestovanie ovocných stromov, stačí sa len na to dobre pripraviť a vybrať tie správne druhy. Pozrime sa na to, aké máte možnosti.

Druhy ovocných stromov vhodných do záhrady

Na pestovanie ovocia vo vlastnej záhrade sú vhodné takmer všetky domáce druhy ovocných stromov. Záleží samozrejme od lokality, pretože vyššie a severnejšie položené miesta by nemuseli priniesť vytúženú sladkosť a bohatosť úrody. Medzi obľúbené ovocné stromy patria jablone, hrušky, čerešne, višne, slivky, broskyne a marhule. Ak má záhrada dostatok miesta a vlahy, obľube sa teší aj vlašský orech, resp. orech kráľovský.

Základy výsadby ovocných stromov

Sadenie ovocných stromov sa realizuje najčastejšie na jeseň, tesne pred prvými mrazmi. Vtedy je pôda ešte dostatočne mäkká na sadenie a zároveň nenúti strom rásť, len zapustiť dobre korene. Sadiť je možné aj na jar, v priebehu marca a apríla. Vtedy je potrebné aj dobré zavlažovanie, aby korienky počas pribúdajúcich teplôt nevyschli.

Ovocné stromy sa najčastejšie sadia s voľnými koreňmi, ideálne čo najrýchlejšie po kúpe. Spodnú časť vykopanej jamy môžete obohatiť kompostom, dávajte však pozor na to, aby neprišiel do kontaktu s koreňmi stromčeka, inak ich môže spáliť. Ako oporu pre stromček je vhodné použiť pevnú drevenú tyč, na ktorú si môžete stromček aj označiť. Aby ste vedeli aký strom ste kam zasadili a aj to, kedy strihať ovocné stromy vo vlastnej záhrade, je dobré mať pri sebe aj diár a zapísať si dôležité údaje a dátumy.

Starostlivosť o stromy podľa druhov

Každý ovocný druh potrebuje trochu inú starostlivosť, no zhrňme si aspoň to podstatné o jednotlivých skupinách. Jedna z dôležitých úloh je vedieť aspoň to, kedy strihať ovocné stromy vo vlastnej záhrade.

  • Ak máte hrušky a jablká (jadroviny), strihať ich budete na jar a v lete, podobne ako sa realizuje aj strihanie hrozna v lete.
  • Orech potrebuje ostrihať na prelome apríla a mája.
  • Kôstkoviny, kam patria čerešne, broskyne, marhule a višne, sa režú až po zbere úrody, teda približne v auguste. Nepatria sem ale slivky, ktoré sa strihajú ešte pred zberom úrody.

Tip: Pestujete okrem ovocných stromov aj hrozno? Užitočný bude pre vás aj článok na tému jarný postrek viniča.

Kedy strihať ovocné stromy: 3 kroky

Starostlivosť o stromy zahŕňa širokú škálu úkonov, no tá základná údržba stromov spočíva predsa len v správne načasovanom a dobre vykonanom prerezávaní a strihaní stromov. Ako a kedy strihať ovocné stromy? Prinášame stručný návod, ktorý môžete použiť pre väčšinu druhov a odrôd pestovaných na Slovensku.

1. krok: prečistenie stromov

Základné strihanie stromov a ovocných kríkov spočíva v odstránení odumretých, chorých a poškodených konárov. Odstráňte všetky poškodené a zlomené konáre alebo aj kolmo rastúce výhonky. Tým odbremeníte strom aj krík o nepotrebné časti, ktoré ho len zbytočne zaťažujú a oberajú o živiny.

2. krok: presvetlenie stromov

Keď máte pocit, že stromy sú neforemné alebo preplnené konármi, je to ideálny čas kedy strihať ovocné stromy. Najlepšie to zistíte tak, že sa postavíte priamo pod strom alebo ďalej od stromu. Všetky konáre, ktoré bránia svetlu, rastú nadol, do boku alebo sa navzájom krížia, môžete odstrániť. Ponechajte tie, ktoré sú zdravé a je u nich väčšia šanca, že udržia aj záťaž úrody. Dôležité je to hlavne pre strihanie jabloní, pretože konáre rastúce veľmi vodorovne môže bohatá úroda polámať.

3. krok: skrátenie konárov

Tretí krok nie je nevyhnutný, ale pomôže vám nasmerovať energiu stromu na želané miesta. Platí tu to isté, ako pre strihanie hrozna či strihanie ríbezlí, to znamená, že môžete skrátiť najvzdialenejšie, resp. najdlhšie časti. To umožní aby rástli kratšie a zhrubli. Skráťte však len 20% dĺžky konára a sústreďte sa na mladšie jedince. Staršie stromy a kry, ktoré úrodu udržia, to už potrebovať nebudú.

Tip: Ak chcete mať záhradu peknú a zelenú a aj plnú zrelého ovocia, inšpirácie ako na to nájdete aj v článkoch kedy strihať broskyne a marhule alebo kedy strihať tuje.

Kedy strihať ovocné stromy? Dôležité fakty

  1. Strihanie stromov vyzerá ako celkom jednoduchá záležitosť, no realizovať sami by ste ho mali len vtedy, ak viete zaručiť odbornosť a aj svoje bezpečie. Strom je predsa len živý a každý nevhodný zásah ho môže oslabiť. Pri strihaní ovocných stromov a kríkov sa vyvarujte príliš veľkých rezov, ktoré by mohli spôsobiť vznik choroby alebo vniknutie škodcov.
  2. Nezabudnite taktiež používať pri strihaní stromov ochranné pomôcky. Vhodne zvolené rebríky a dobre nabrúsené náradie, ktoré bude bezpečné a k stromom, aj k vašim rukám, šetrné.
  3. Kedy strihať ovocné stromy sami a kedy za pomoci odborníkov? Zamyslite sa vopred a berte do úvahy stav stromu a hlavne to, že vyššie položené alebo ťažšie konáre budú vyžadovať určitú dávku zručnosti a skúseností a taktiež telesnú zdatnosť. Stáť na rebríku alebo na strome a orezávať konáre keď ani poriadne neviete ktoré, nie je veru nič príjemné.
  4. Okrem vlastného bezpečia zvážte aj zodpovednosť za prípadné škody spôsobené pádom konárov na vlastný alebo susedný pozemok. Rovnako si premyslite aj to, čo s odpadom, resp. zostrihanými konármi. Môžete tak predísť mnohým nedorozumeniam a zbytočným starostiam. Kopu ostrihaných konárov viete napríklad využiť na kompost a so susedom sa viete dohodnúť vopred na postupe alebo aj vzájomnej pomoci.

Ak sa na to všetko pripravíte vopred alebo si na prvé strihanie zabezpečíte pomoc, určite to časom zvládnete aj sami.

Čo dodať na záver? Veríme, že už viete ako a kedy strihať ovocné stromy, aj ako sa o svoje stromy v základoch postarať. Ak vás láka pestovanie a skrášľovanie záhrady, prečítajte si aj ďalšie naše rady a nápady do záhrady.