Pokládka zámkovej dlažby: Návod, ako ju úspešne zvládnuť
Kto by nechcel pred domom pekný chodník. Každý si rád skrášli nielen interiér domu, ale aj jeho bezprostredné okolie. Pokládka zámkovej dlažby k tomu rozhodne patrí. Nemusíte byť extra vyučení majstri, aby ste tento typ práce zvládli na jednotku. Pokládka zámkovej dlažby je aj pre laikov. Poďte s nami preskúmať užitočné tipy do záhrady a domu a sami zistíte, že to nie je také zložité. Veríme, že vďaka nám bude úprava záhrady okolo domu a chodníku vašou pýchou.
Kto by nechcel pred domom pekný chodník. Každý si rád skrášli nielen interiér domu, ale aj jeho bezprostredné okolie. Pokládka zámkovej dlažby k tomu rozhodne patrí. Nemusíte byť extra vyučení majstri, aby ste tento typ práce zvládli na jednotku. Pokládka zámkovej dlažby je aj pre laikov. Poďte s nami preskúmať užitočné tipy do záhrady a domu a sami zistíte, že to nie je také zložité. Veríme, že vďaka nám bude úprava záhrady okolo domu a chodníku vašou pýchou.
Pokládka zámkovej dlažby: čo potrebujete vedieť
Pokládka zámkovej dlažby sa realizuje najčastejšie ručne. Sú k tomu aj mechanické pomôcky, ako sú ručne tlačené vozíky, ktoré môžu prácu urýchliť. Pokládka by mala zvyčajne začínať zvonku a smerovať postupne k vnútornej strane. Všetko však závisí od vašich možností a pravdupovediac aj schopností. Nie je to však proces, s ktorým by ste si neporadili.
Betónové dlaždice sú najbežnejšou voľbou, ale môžete tiež zvoliť tehly a dať tak svojmu exteriéru rustikálny tradičný vzhľad. Tehlové dlaždice sú odolné voči škvrnám, čo zaisťuje hladký povrch bez prasklín alebo poškodenia. Ich červenkasté tóny vyzerajú najlepšie na vonkajšej terase alebo v blízkosti sviežej zelenej záhrady.
Ak sa rozhodnete použiť zubaté bloky, pokládka zámkovej dlažby spôsobí problém so zosúladením spojov v strede. Pokladanie by ste preto mali robiť iba jedným smerom, a to po celej šírke plochy vozovky. Uvádzame nápady do záhrady a okolia domu, ako dlažbu položíte zaručne dobre.
Tipy do záhrady a okolia domu
- Na svahovitom teréne vychádzajte zospodu a pokračujte smerom do kopca.
- Iba v prípade nepravidelne tvarovaných okrajových zábran alebo pruhov je lepšie začať od roviny.
- Vyrovnajte okrajové zábrany, aby ste udržali pevnosť väzby pokládky.
Zámkové dlažby poskytujú krásny, pevný a dlhotrvajúci povrch. Sú vkusným prostriedkom na vylepšenie vonkajšieho prostredia a vytvorenie väčšieho priestoru, aby ste si mohli vychutnať slnečné lúče, tieň, či príjemný vánok počas pekných dní. Určite radi relaxujete, čítate alebo sa skrátka pohybujete na čerstvom vzduchu. Zámková dlažba môže vytvoriť dokonalý vonkajší priestor, ako aj príjazdovú cestu k domu alebo parkovisko.
Jednotlivé bloky môžete usporiadať, ako len chcete. Tento vonkajší priestor môžete pretvoriť na dokonalú vonkajšiu obývaciu izbu s krbom, či na chodník k bazénu, modernú príjazdovú cestu či terasu na opaľovanie. Kvalitný dizajn navyše dodáva dlažbe príťažlivosť, osviežuje vzhľad vášho domova a zväčšuje váš životný priestor. Môžete si poradiť sami alebo si zavolať odborníka.
Výhody zámkovej dlažby
Ak však chcete uskutočniť projekt sami, mali by ste podniknúť určité kroky. Je dobré začať celý proces správne a dokončiť ho aj s dobrým výsledkom. Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť, sú výhody zámkovej dlažby.
- Získate neskutočnú pevnosť dlažby
- Dosiahnete minimálnu absorpciu vody
- Získajte lepšiu odolnosť v chladnom počasí ako asfalt
- Budete lepšie čeliť vysokej premávke ľudí alebo vozidiel
- Vyniknete vďaka širokej škále farieb, tvarov a textúr
- Vytvoríte symetriu, vzory alebo kreatívny dizajn
- Zámková dlažba spĺňa a prevyšuje priemyselné štandardy
- Získate životnosť dlažby na 20 – 25 rokov
Pokládka zámkovej dlažby: postup, ako na to
Pri pokládke zámkovej dlažby je dôležité, aby bola rovnomerne a jemne položená na miesto bez toho, aby sa pohol podkladový piesok. Najlepší spôsob inštalácie je držať kameň oboma rukami a dostať ho do presnej polohy pred tým, ako ho položíte na miesto. Mierne posunutie na jednu alebo druhú stranu nebude také výrazné.
Kroky k úspešnej pokládke
Pokládka zámkovej dlažby je možná a úspešná vtedy, ak budete postupovať podľa určitého overeného postupu a investujete do toho čas a starostlivosť. Pri meraní, kreslení, plánovaní, by ste mali byť veľmi opatrní, pretože každá etapa predstavuje dobrý základ pre ďalšiu.
Proces inštalácie kociek krok za krokom:
-
Naplánujte si projekt. Najskôr si vytvorte predstavu o tom, akú veľkú plochu vytvoríte, kde ju chcete mať a veľa kreslite.
-
Vyberte si druh zámkovej dlažby. So zámkovou betónovou dlažbou môžete vytvoriť akýkoľvek predstaviteľný dizajn a štýl.
-
Zhromaždite materiály. Zistite si, či máte všetky potrebné náradia a náčinia. Bez nich sa nezaobídete.
-
Vykopte základňu. Správna príprava podkladu je základ, bez ktorého sa ďalej nepohnete.
-
Zadovážte si dobrý piesok. Na kvalite piesku veľmi záleží a preto by mal byť presne určený na pokládku dlažby.
-
Pripravte zábranu. Potrebujete určitý druh zábrannej steny, aby sa pri ich inštalácii zabránilo v pohybe a posúvaní.
-
Umiestnite dlaždice. Pri tomto procese je dôležité klásť dlažbu rovnomerne a jemne ukladať na miesto bez toho, aby ste piesok narušili nadmerným pohybom.
-
Zhutnite plochu. Položte ľahkú vrstvu piesku na podstielku a potom ju jedenkrát prebehnite pomocou vibračného zhutňovača. Tento stroj si môžete prenajať v špecializovaných obchodoch.
-
Finále z piesku. Výber správneho škárovacieho piesku pre vašu dlažbu je nevyhnutný, pretože práve ten pomáha vášmu vonkajšiemu priestoru odolávať počasiu a iným nástrahám.
-
Utesnite dlaždice. Nie je to povinné, ale odporúča sa dlaždice spojiť dokopy špeciálnym lepidlom. Tesnenie tiež udržiava farbu a je ďalšou pomôckou na udržanie spojovacieho piesku na danom mieste.
Ako udržiavať zámkovú dlažbu?
Predpokladá sa, že dlažba bude v exteriéri plniť svoju funkciu dlhé roky. Preto je pravidelná údržba a prevencia dôležitá. Odporúčame preventívne poklepať po dlažbe na viacerých miestach gumeným kladivom. Tým zistíte, či nie je niekde uvoľnená. Uvoľnené časti zámkovej dlažby a betónových dlaždíc môžete utesniť jemným škárovacím pieskom. Pôvodne lepené terasové dlaždice môžete zafixovať pomocou cementového lepidla.
Dôležitá je aj impregnácia zámkovej dlažby. Skôr, než pristúpite k aplikácii impregnačného náteru na zámkovú dlažbu, mali by ste ju najskôr vyčistiť. Možno vám medzery zarástli burinou. Kritické miesta je treba najprv mechanicky vykefovať, vyzametať alebo vystriekať vysokotlakovým čističom alebo burinu vyplieniť iným spôsobom.
Na zámkovej dlažbe často parkujú autá a spôsobujú škvrny. Tieto ropné či olejové škvrny sú navyše odolné voči bežným čističom a saponátom. Na tie vysokotlakový čistič nestačí. Na škvrny na dlažbe budete musieť použiť špecializovaný prípravok, ktorý je naviac pri silnom znečistení potrebné aplikovať niekoľkokrát. Po odstránení škvŕn z dlažby opäť odporúčame aplikovať ochranný náter. Tým zaručíte, že dlažba bude stále pekná a upravená. Aby ste vytvorili ideálny vonkajší priestor, budete potrebovať vedomosti o všetkom, od materiálov, nastavenia a utesnenia až po starostlivosť, usporiadanie a štýl. Veríme, že sme vám v tom pomohli aj týmto návodom.