Postreky proti škodcom

Či už pestujete izbové rastliny doma alebo v záhrade, je veľmi veľká šanca, že sa s týmito maličkými škodcami stretnete. Ak spozorujete zdeformované či žlté listy, zakrpatený vzrast alebo lepkavý povlak na rastline, máte dočinenia s voškami. Našťastie aj proti tejto miniatúrnej hrozbe sa dá bojovať. Máme pre vás tipy do záhrady, vďaka ktorým si budete môcť pripraviť aj vlastný postrek proti voškám a zjednodušíte si tým pestovanie zeleniny, stromov a vôbec všetkých rastlín. Takisto sa dostaneme aj k tomu kedy a ako očkovať ovocné stromy, a aký vplyv má tento proces na ochranu proti škodcom a chorobám. 

Aké druhy vošiek existujú a čo by ste o nich mali vedieť

Vošky sa na rastlinách vyskytujú v mnohopočetných skupinách a živia sa tým, že svojím bodavo-cicavým ústrojenstvom prepichnú listy a stonky, predovšetkým mladých výhonkov, z ktorých následne vycuciavajú šťavy, esenciálne pre rast a obranyschopnosť hostiteľa. Sú schopné napadnúť akúkoľvek rastlinu, no najčastejšie sa s nimi môžete stretnúť, napríklad na jabloniach a paprike a z okrasných rastlín im veľmi chutia ruže a ibištek. 

S akými druhmi sa teda môžete stretnúť?

Svojím hruškovitým, menej ako 0,5 cm vzrastom sú po celom svete známe v širokom farebnom zastúpení – od bielej farby, cez čiernu, sivú, hnedú, svetlo zelenú, žltú až po neuveriteľnú ružovú! I keď väčšina z nich dokáže napadnúť rôznorodú škálu rastlín, nájdu sa aj vyberavejšie druhy, zameriavajúce sa na jednu špecifickú rastlinu, ako napríklad: voška jabloňová, broskyňová, maková, kapustová, skorocelová, či voška ružová alebo dokonca voška melónová. 

Postrek proti voškám: ako sa ich zbaviť bez chémie

Veľa záhradkárov sa snaží vyhnúť chemickým postrekom, čím sa údržba a celé plánovanie záhrady stane ekologickejším a zdroje v nej udržateľnejšími. Máme pre vás pár tipov ako si vytvoriť vlastný postrek proti voškám spolu s ďalšími nápadmi ako sa ich zbaviť. 

Rýchly domáci postrek proti voškám a inému hmyzu: 4 spôsoby

  1. Mydlová voda – najlepšie je zvoliť saponát či mydlo bez farbív a arómy. Pár lyžíc rozmiešajte v 1-2 l vody a naneste na rastlinu pomocou hubky na riad alebo rozprašovačom. Nezabudnite aj na spodné časti listov. Nevýhodou je, že niektoré mydlá dokážu vyničiť aj prospešný hmyz. Využitie: proti voškám, roztočom, moliciam, červcom a inému hmyzu s mäkkým telom.
  2. Prírodný postrek z rastlín s obsahom esenciálnych olejov – pripravuje sa zo žihľavy dvojdomej, aksamietnice, rozmarínu, mäty priepornej, paprade samčej a ďalších. Aplikuje sa pomocou rozprašovača. Výhodou je, že na rastline pôsobí dlhšiu dobu ako odpudzovač, a dokonca aj ako prírodné hnojivo. Zároveň však odpudzuje aj prirodzených nepriateľov vošiek. Postrek s esenciálnymi olejmi sa dá získať: 
  • vylúhovaním – stačí 15 min. vo vriacej vode 
  • macerovaním – čerstvé stonky a listy týchto rastlín dáme do vody na 24 hod.
  • kvasením – čerstvé stonky a listy necháme vo vode 1-2 týždne
  1. Odvar z cibule a cesnaku – prelisujte 40 g cesnaku a spolu so 100 g nadrobno nakrájanej cibule povarte v 10 l vody. Stačí povariť 10 min. a po vychladnutí máte postrek hotový. Využitie: proti voškám, húseniciam a rôznym hubovým chorobám.
  2. Odvar z chilli papričiek – v 1 l vody povarte 50 – 60 g pomletých chilli papričiek. Po 10 min. varu nechajte odstáť ďalších 24 hod. Po precedení aplikujte na rastliny pomocou rozprašovača. Využitie: proti voškám, žravým škodcom balkónových rastlín, mravcom.

Postrek proti voškám a iné účinné metódy ako sa ich zbaviť

Okrem postrekov existujú aj iné metódy ako sa zbaviť vošiek na rastlinách. Jedným z nich je mechanické odstránenie: 

  • rukou – s rukavicou či bez, vošky sa dajú ľahko zhodiť z povrchu rastliny. Ak však máte napadnutých kusov viac, takýto spôsob sa potom stane časovo náročný. 
  • vodným prúdom – to platí hlavne pre pevnejšie rastliny, určite nie pre krehkejšie sadenice. Stačí záhradná hadica s nástavcom na rozprašovanie.

Keď vošky spadnú z rastliny, nie sú už schopné vyliezť naspäť. Ich mäkké telo je ich ďalšou slabosťou, pretože sa dajú ľahko zlikvidovať.

Nápady do záhrady: prevencia proti voškám v záhrade

Postreky bez chémie a mechanické odstraňovanie vošiek môžete využiť kedykoľvek. Ak si však chcete nachystať prevenciu proti voškám, môžete návrh záhrady obohatiť o vysadenie špeciálnych rastlín na základe 2 bojových stratégií:

  1. Rastliny odpudzujúce vošky a hmyz celkovo, napr. aksamietnica, cibuľa, cesnak, pažítka, pór, kôpor, fenikel, koriander, kocúrnik a ďalšie. Keď ich vysadíte blízko rastliny, ktorú chcete uchrániť, stanú sa tak jej prírodným štítom.
  2. Rastliny priťahujúce vošky, napr. georgíny, krasuľky, astry či cínie alebo kapucínky. Keďže sa vošky najprv vrhnú na ne, ušetria tak vašu zeleninu a úžitkové rastliny od napadnutia. Okrem toho sú lákadlom aj pre iný hmyz, ktorý môže byť predátorom vošiek. 

Prirodzený predátor pre vošky

Ďalším spôsobom ako bojovať proti voškám je prilákať do vašej záhrady prirodzených predátorov tohto drobného a veľmi chutného škodca. Kto medzi nich patrí a čím ich prilákať?

  • Vtáky – stromy, kríky, vtáčie búdky a napájadlá spolu s prikrmovaním cez zimu zaručia hojný počet vtáčikov vo vašej záhrade počas celého roka. Tie si určite radi pochutnajú na voškách a inom hmyze.
  • Dravý hmyz, ako napríklad lienky, osičky, pavúky – vytvorte si v záhrade tzv. domček pre hmyz alebo nasaďte kvety, ktoré ho priťahujú. Lienky milujú kôpor, fenikel či koriander, osičky zas cesnak, mätu a kocúrnik.

Zaujímavý fakt: mravce zbožňujú medovicu – sladkú tekutinu, ktorú vošky produkujú. Preto ich vždy môžete vidieť na rastlinách, napadnutých voškami. Chránia si totiž svoj zdroj obživy, čím ale bránia prístupu predátorov. Ďalšou stratégiou boja proti voškám je teda zbaviť sa mravcov. Skúste umiestniť nádobku s medom či cukrovou vodou blízko pri napadnutej rastline, aby prilákala mravce.

Rovnováha v záhrade

Správna diverzita a rovnováha v záhrade zaručia aj jej obranyschopnosť. Ak vaše ovocné stromy napádajú vošky, iný škodlivý hmyz alebo choroby, očkovanie a vrúbľovanie či inými slovami štepenie sú určite tým správnym riešením, pretože posilňuje originálny strom. Existuje viacero spôsobov, ktoré sa oplatí si poriadne naštudovať. Určite však k tomu budete potrebovať kvalitné nástroje ako ručnú pílku, záhradné nožnice, očkovací a štepársky nôž a ďalšie. Očkovanie je vhodné spraviť na jar, koncom apríla alebo začiatkom mája. Dajte pozor, aby očká, ktoré chcete použiť, neboli odrezané dlhšie ako 24 hodín. Pri vrúbľovaní môžete mať vrúbliky nachystané už od zimy.   

Vošky sú naozaj nepríjemným návštevníkom v akejkoľvek záhrade. Našťastie existuje niekoľko spôsobov ako s nimi bojovať, z ktorých mnohé dokonca spestria vašu záhradu – vysadením užitočných rastlín, zaočkovaním stromov, zabezpečením domčeka pre hmyz alebo peknými búdkami pre vtáčikov. Dôležité je, aby ste dosiahli rovnováhu medzi predátormi, škodcami a hostiteľskými rastlinami – potom ani vošky nebudú znamenať takú hrozbu pre vašu záhradu.

Pripravte vašu záhradu aj na možnú návštevu škodcov – vyrobte si domáci postrek proti voškám a inému hmyzu, zasaďte užitočné rastlinky, ponorte sa do umenia správneho štepenia stromčekov. Vytvorte v nej rovnováhu, vďaka ktorej bude pestovanie ešte väčšou radosťou!

Nenechajte si pritom ujsť naše ďalšie exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov a záhrada ešte krajšie, a využite bezplatnú registráciu na Westwing!