Strihanie hrozna

Hrozno patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny v dejinách ľudstva. Vynaliezavosťou ľudí došlo k nespočetným kultiváciam jeho odrôd a mnohým starovekým civilizáciam sa podarilo objaviť aj jeho opojné čaro v tekutej forme, z ktorej sa tešíme dodnes. Výborné sú nielen čerstvé plody, ale aj sušené hrozienka či marmeláda – skrátka a dobre, je to malý zázrak! Ako si ho však dopestovať priamo v záhrade? Poďte sa s nami pozrieť na osvedčené rady a nápady pre pestovanie a strihanie hrozna v lete.

Pestovanie hrozna v záhrade: 10 dôvodov prečo ho pestovať!

Údržba záhrady s viničom vyžaduje veľa práce, trpezlivosti a pozornosti skoro počas celého roka. Ak prebieha správne, vaša snaha bude za to niekoľkonásobne odmenená. Prv ako sa však pozrieme na tipy pre strihanie hrozna, vám toto bobuľovité ovocie trochu predstavíme. Po týchto 10 dôvodoch ho určite bude chcieť mať každý ihneď na stole! 

  1. Veľké množstvo vitamínu C je skvelou podporou pre imunitu
  2. Vysoký podiel antioxidantov pomáha v prevencii proti rakovine
  3. Nízka hladina sodíka a vysoká hladina draslíka znižujú krvný tlak
  4. Kombinácia antioxidantov a draslíka je výbornou prevenciou proti srdcovým ochoreniam
  5. Vysokým obsahom vlákniny pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu
  6. Nízky glikemický index zaručuje ochranu proti cukrovke
  7. Antioxidant resveratrol výrazne podporuje mozgovú činnosť
  8. Vitamín K, vápnik, horčík a draslík, ktoré sa v ňom nachádzajú, sú prevenciou proti rednutiu kostí
  9. Vyššie spomínaný resveratrol dokonca spomaľuje starnutie
  10. Vďaka prítomnosti melatonínu je hrozno skvelým pomocníkom pre lepší spánok


Strihanie hrozna: rýchle a jednoduché kroky 

Strihanie hrozna v našich podnebných podmienkach závisí od odrody, pestovateľského tvaru a aj sponov, v ktorých máte vinič vysadený. Čo sa odrôd týka, všeobecne platí pravidlo, že úrodné odrody s veľkým strapcom, medzi ktoré patrí Veltlínske zelené či Svätovavrinecké, orezávame na menší počet púčikov. Opačne je to v prípade menej rodiacich odrôd s malými strapcami, ako napríklad Tramín červený, ktoré sa režú na väčší počet púčikov.

Zimný rez, známy aj pod menom predjarný, je dôležitý nielen pre hrozno, ale aj pre strihanie ríbezlí a iných ovocných kríkov, strihanie jabloní či strihanie stromov ako takých. Prebieha spravidla ešte pred vegetačným obdobím rastlín, alebo teda pred tým, ako začnú vyháňať púčiky. To isté platí aj pre úrodné pestovanie hrozna v záhrade, pretože ho ním ošetríte, odťažíte, presvetlíte a vytvarujete pre nasledovný rast a zarodenie ovocia.

7 jednoduchých krokov ako na strihanie hrozna

  1. Na začiatok musíte zhodnotiť vizuálny stav vinohradu a vybrať, ktoré z výhonkov budú slúžiť na zapestovanie sťažňov. Najčastejšie to bývajú tie, ktoré rastú najbližšie k hlave kra.
  2. Potom prejdite k minuloročným ťažňom – uvoľnite ich od drôtenky a pozrite sa na stav dreva a púčikov. Možné poškodenie púčikov sa ukáže až pri teplotách nad bodom mrazu.
  3. Ideálne by mal na kre vždy ostať jeden ťažeň, preto orežte staré drevo hladkým rezom.
  4. Orežte úponky od budúceho ťažňa, aby sa uvoľnil a dalo sa s ním ľahšie manipulovať. S manipuláciou buďte opatrní, aby sa vám nezlomil. Nebojte sa ho mierne skrátiť, ak je veľmi dlhý.
  5. Teraz prichádza na rad odrátanie potrebného počtu púčikov v smere od hlavy kra, ktoré chcete na ťažni nechať. Počet závisí od odrody a vypočítaného zaťaženia pre ňu. Zvyšné púčiky môžete odrezať.
  6. Ťažeň je nachystaný, a tak ho môžete veľmi opatrne ohnúť naspäť ku drôtenke. Opäť dávajte pozor, aby sa nezlomil.
  7. Je čas upevniť ho ku drôtenke. Keďže drevo bude ďalej rásť, upevnenie nesmie byť príliš pevné, aby ho neskôr nepriškrtilo.

TIP: Po reze nezabudnite spratať orezané výhonky – nemôžu totiž kvôli šíreniu škodcov a chorôb ostať pri kroch. Dajú sa napríklad výborne zúžitkovať na výrobu štiepky, ktorá nájde skvelé využitie ako nástielka k rastlinám a stromom. Okrasná záhrada alebo predzáhradka ju tiež dokonale využijú!

Strihanie hrozna v lete: 4 rady od našich odborníkov

Zimným strihom sa starostlivosť o túto bobuľovú dobrotu nekončí. Čo ale prináša strihanie hrozna v lete? Letný rez viniča rozhoduje práve o kvalite a veľkosti bobúľ, pretože vďaka nemu získa ovocie dostatočný prísun živín a vody. Pripravili sme pre vás 4 rady od našich odborníkov, ktoré vám pomôžu ho správne aplikovať.

  1. Pozrite sa na výhonky so strapcami. Je potrebné ich skrátiť tak, aby za posledným strapcom ostalo na výhonku 5 – 10 listov.
  2. Na týchto výhonkoch sa objavujú aj bočné zálistky, ktoré nerodia. Nájdete ich za prvým alebo druhým listom. Je potrebné ich vylomiť. Túto údržbu môžete vykonávať počas celého vegetačného obdobia.
  3. Máte aj zálistky, ktoré vyrastajú bližšie k hlavnému konáru ako strapce? Tie neodstraňujte – stačí ich mierne skrátiť.
  4. Presne ako pri zimnom strihu, na záver nezabudnite odrezané a otrhnuté výhonky odstrániť z radov.

Ďalšie výhody letného strihu

Okrem lepšieho prísunu vody a živín je letný strih aj dôležitou prevenciou pred hubovými chorobami. Tým, že odstránite listy a zálistky, prevzdušníte okolie strapcov. Okrem toho, že budú mať viac slnečného žiarenia pre lepšie dozrievanie, bude potom aj v prípade ďažďov hrozno rýchlejšie obschíňať, vďaka čomu ho nestihne napadnúť pleseň.

Starostlivosť o hrozno

Okrem pravidelného strihania musíte pri hrozne myslieť aj na:

  • primerané zavlažovanie – potrebujú ho predovšetkým novovysadené kry a je nevyhnutné v období sucha
  • prihnojovanie – existujú rôzne prípravky s obsahom bóru, horčíka, železa spolu s aminokyselinami a humínovými látkami, ktoré výrazne podporia rast a odolnosť. Používajú sa ako zálievka počas kvitnutia kvetov, alebo ako jarný postrek viniča
  • udržiavanie pôdy bez buriny
  • ochranné sieťky na kry – aby vám úrodu nekradlo vtáctvo
  • pasce na hlodavce, ak sa vám vyskytnú vo vinohrade
  • protimrazové sviece – ako ochrana pred poškodením jarným mrazom

Existuje množstvo pomôcok pre pestovanie viniča, ktoré si budete môcť zaobstarať presne podľa potrieb vášho vinohradu a odrody či odrôd, ktoré budete pestovať. Za vašu starostlivosť sa vám záhrada s viničom určite odvďačí bohatou úrodou!

Pestovanie viniča vyžaduje skutočne komplexnú starostlivosť a strihanie hrozna v lete je jednou z jej dôležitých častí. I keď sa môže zdať, že na túto rastlinu treba veľkú plochu, aj malá záhrada je pre ňu vhodná. Krásne môže obrastať altánok alebo si ju môžete vysadiť ku plotu. Máme však pre vás aj ďalšie skvelé tipy do záhrady, ktoré sa vám zídu pri iných druhoch ovocia. Dozviete sa kedy strihať ovocné stromy a aký je najlepší jarný postrek pre ovocné stromy. Štedrá, zdravá, vlastnoručne dopestovaná úroda určite poteší celú rodinu!

Dopestujte si vynikajúce hrozno priamo v záhrade – letné posedenia na čerstvom vzduchu v kruhu najbližších budú potom ešte chutnejšie! Doplňte výbavu vašej záhrady či terasy a využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!