THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Jablone

Šťavnaté, chrumkavé jabĺčka plné vitamínov priamo zo záhrady –  kto by sa nepotešil vlastnoručne dopestovanému ovociu? Predstava je to skutočne krásna, ale popri radosti z ovocnej nádielky netreba zabúdať, že aj stromy potrebujú patričnú starostlivosť. Ako teda zaručíme, že budú zdravé a úroda bohatá? Kľúčom je každoročné strihanie jabloní, ktoré sa postará o správny rast a produkciu ovocia. Kedy a ako na to? Poďme sa spoločne zahryznúť do tejto šťavnatej témy!

Zásady sadenia jabloní

Jablone patria medzi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie ovocné stromy vďaka širokej škále odrôd, ktoré môžete ľahko napasovať pre podmienky každej záhrady. Skôr ako odhalíme zásady sadenia, pestovanie a najvhodnejšie obdobie kedy strihať ovocné stromy, nemôžeme opomenúť hlavné výhody jabĺk ako takých:

  • sú plné vitamínov, vlákniny a antioxidantov
  • znižujú riziko vzniku ochorení ako napríklad cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, či rakovina
  • podporujú chudnutie a znižujú výskyt obezity
  • prispievajú k lepšej mozgovej aktivite

Čo prinášajú do domácnosti?

  • Ak ich správne uskladníte, môžete si na nich pochutnať počas celej zimy.
  • Sú výbornou prísadou do pochúťok nielen pre malé deti.
  • Dajú sa z nich spraviť skvelé sušené jablkové lupienky, uvariť presnidávka či pripraviť zaváraniny.

Druhy jabloní

Ak sa chystáte zasadiť jabloň do záhrady, vyberte si najskôr ten správny druh a odrodu. Chcete obraté jablka hneď jesť alebo si ich odložiť na zimné mesiace? Tieto ovocné stromy sa totiž delia na:

  • Letné a skoré jesenné odrody: Nella, Ametyst, Vista Bella – jablká z nich sú na priamu konzumáciu či spracovanie.
  • Jesenné a neskoré zimné odrody: Jonagold, Braeburn, Granny Smith, Fuji, Pinova, Luna, Gala – tieto jablká sú vhodné na dlhodobé uskladnenie v chladnejších priestoroch domu či v pivnici.

Takisto musíte brať do úvahy priestor, ktorý vaša záhrada poskytuje, pretože kvalita koreňovej sústavy a rozkonárenie stromu sa pri odrodách líšia. Správne plánovanie záhrady je preto veľmi dôležité. Existujú napríklad aj odrody okrasných jabloní, ktoré sú menšieho vzrastu. Tým pádom je pre ne vhodná taktiež malá záhrada

TIP: V každom prípade odporúčame vyberať rezistentné odrody s vysokou odolnosťou voči mrazom, chorobám a škodcom. 

Ako vaša jabloň rastie a produkuje ovocie?

Pre lepšiu predstavu a správne strihanie jabloní je užitočné vedieť, ako tieto stromy vlastne rastú a ako prebieha tvorenie plodov. Čo môžete na strome pozorovať?

  • Jabloň vyženie každý rok nové výhonky. Existujúce konáre taktiež podrastú. Aby ste správne určili miesto vyrastania, musíte nájsť kruh alebo zväzok, ktorý obkolesuje celý výhonok. Toto miesto je dôležité pre strihanie stromov.
  • Okrem výhonkov a rastúcich konárov si všimnete aj nové púčiky ešte pred obdobím kvitnutia. Tieto púčiky sa chystajú na vyrašenie ďalšiu jar. Nájdete ich na končekoch kratších výhonkov a na hrubších, krátkych rodiacich konárikoch. Kvetinové sú oblejšie a napučanejšie, listové zas menšie a hrotitejšie.
  • Púčiky, ktoré rastú po dĺžke výhonku sa zriedkavo vyvinú do kvetov. Na ďalší rok však z nich môžu vyrašiť nové výhonky, ktoré budú mať kvetinové púčiky. Ak ich správne zastrihnete a nevyvolajú rast nových výhonkov.

Strihanie jabloní: kedy a ako strihať jablone?

Vedeli ste, že strihanie jabloní prebieha aj niekoľkokrát do roka? V prípade poškodených, napadnutých alebo odumretých konárov dokonca kedykoľvek. Tieto tipy do záhrady platia aj pre množstvo ďalších ovocných stromov. Najlepšie obdobie pre strihanie je predjarné, kedy sa teploty vzduchu pohybujú okolo 0 °C. V južnejších oblastiach to môže byť už vo februári, ale najneskôr by mal tento strih prebehnúť do polovice marca. Všeobecne sa predjarná údržba jabloní delí na tri druhy, s ktorými sa postupne oboznámime.

1. Strihanie jabloní: Očistný rez

Starostlivosť o jablone začína takzvaným očistným rezom, ktorý je najzákladnejší. Čo si pod ním predstaviť? Ide o odstránenie všetkých odumretých, vyschnutých a chorých konárov, ktoré nevydržali zimu. Veľakrát na nich nájdete plesne alebo iné poškodenia, ktoré by bez odstrihnutia mohli znamenať hrozbu pre zdravé časti stromu. Takto choré konáre sa musia orezať celé a ihneď odniesť preč. Keby totiž ostali spadnuté pod stromom, mohli by rozšíriť infekciu alebo chorobu na ďalšie časti jablone. Pre ešte lepšiu ochranu veľakrát pomôže aj jarný postrek ovocných stromov. 

2. Strihanie jabloní: Presvetľujúci rez

Choré a vyschnuté konáre máme odstránené. Čo teraz? Ďalším dôležitým krokom je presvetľujúci rez, vďaka ktorému dodáte dostatočný prísun blahodárneho svetla aj pre skrytejšie časti stromu. Jabloň bude potom zdravšia a zarodí viac jabĺčok. Okrem presvetlenia však pomôže aj k výraznému odľahčeniu celého stromu, ktorý bude následne sústrediť energiu do rastu pozostalých konárov, nových výhonkov a tvorby ovocia. Tento rez už čiastočne prispieva aj k tvarovaniu koruny.

3. Strihanie jabloní: Tvarovací rez

Tvar koruny jablone zohráva v jej raste dôležitú úlohu. Prečo? I keď ju presvetľujúci rez už mierne upravil a odľahčil celý strom, stále je potrebné venovať pozornosť aj celkovej dĺžke konárov a dať pozor, aby kostrové, nosné vetvy neboli prerastané sekundárnymi konármi. Je to teda posledný krok, pri ktorom sa zastrihávajú prerastené konáre a aj tie, ktoré ovísajú, alebo nebudú rodiť ovocie, pretože sú na nich známky poškodenia.

Druhý strih počas roka?

Určite áno, pretože existuje aj takzvaný letný strih, počas ktorého sa zo stromu odstraňujú letorasty – výhonky, ktoré stihli vyrásť od predjarného strihania. Môžete ich odstraňovať priebežne počas leta. Posledným druhom strihu je ten po zbere plodov, ktorý má slúžiť pre ošetrenie a omladenie jablone – týmto spôsobom pripravíte strom aj na zazimovanie. Podľa odrody môže prebiehať od druhej polovice leta až do jesene, ale nie je nevyhnutný.

Starostlivosť o jablone: 5 dôležitých rád

Pre zhrnutie sme pre vás pripravili rady a nápady pre strihanie, ktorým sa vaša záhrada s jabloňami určite poteší!

  1. Strihanie jablone vyžaduje pravidelnosť – predjarný rez by ste pri dospelých stromoch mali spraviť každý rok, pri mladých jablonkách stačí každé 2-3 roky.
  2. Rez sa môže vykonať 2 krát do roka. Predjarný je kľúčový a po zbere úrody môžete, ale nemusíte, pristúpiť k omladzovaco-ošetrovaciemu rezu.
  3. Neprežeňte to so strihaním, aby ste stromu závažne neuškodili.
  4. Na strihanie jabloní majte vždy pripravené kvalitné a ostré náradie. Na zle odrezanom konári môže vzniknúť rana, ktorá dokáže poškodiť strom.
  5. Každý rez potrebuje aj ošetrenie, aby sa strom dobre zahojil. Na orezávané miesta použite takzvaný štepársky vosk, ktorý na nich vytvorí hustú vrstvu – tá ich ochráni pre vplyvmi počasia a škodcami a prispeje k rýchlejšiemu zahojeniu. 

Ak striháte jablone pravidelne, nebude to také náročné. Odmena v podobe bohatšej úrody určite stojí za to! Každoročná starostlivosť sa však týka aj ostatných ovocných stromov, kríkov a drevín, k čomu vám vrelo odporúčame aj naše tipy pre:

Nezabudli sme ani na jednu z najdôležitejších otázok v plánovaní záhrady, ktorou je dostatočné zavlažovanie.

Tešte sa z nádherne zakvinutých jabloní vo vašej záhrade a úrody, ktorou vás na jeseň obdarí – stačí ich každoročne pristrihnúť a usmerniť v raste. Potom si už môžete vychutnávať vlastné šťavnaté jabĺčka na uskladnenie alebo priamo pod zub!

Určite vás poteší aj bezplatná registrácia na Westwing plná exkluzívnych ponúk, vďaka ktorým budú váš domov a záhrada ešte krajšie!