Ríbezle

Červené, čierne a biele ríbezle sú rovnaký druh ovocia, líšia sa iba farbou. Pochádzajú z kombinácie troch hlavných druhov rebier, všetko sú to listnaté kry. Strihanie ríbezlí je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o ne, ako aj o celú vašu záhradu. Preto by ste mali vedieť, ako túto nevyhnutnú činnosť zvládnuť čo najlepšie a navyše s dobrým výsledkom. Ten je pre každého pracovitého záhradkára predovšetkým zdravá a bohatá úroda každý rok. Pozrite si naše praktické tipy do záhrady, ktoré vám pomôžu skrotiť vaše rastliny.

Máte doma ríbezle alebo si ich plánujete kúpiť? Tieto rady vám pomôžu!

Biele, červené aj čierne ríbezle rastú na drevnatých kríkoch s hlbokými listami, ktoré môžu dorásť do výšky jeden a pol až dva metre. Často sa tieto listnaté kry používajú v okrasných záhradách. Avšak mimoriadne vzácne sú vďaka ich jedlému ovociu. Prinášajú totiž vynikajúce bobule v tvare perličiek. Údržba ríbezlí nie je náročná, hoci si vyžaduje tiež svoje postupy ako každá plodina v záhrade.

Pri dobrej starostlivosti môžete dosiahnuť od začiatku leta 3 – 4 ilogramy bobúľ na jednom kríku. Tieto bobule sú bohaté na vitamín C a konzumujú sa surové alebo tepelne upravené. Majú výraznú chuť, dajú sa jesť prakticky hneď po umytí surové, aby ste varením neprišli o vitamín C. Obsahujú aj veľa železa a iných minerálov. Môžete ich použiť do džemov, omáčok, letných dezertov, kompótov a džúsov, či smoothies. 

Ako a kde sadiť ríbezle

Dobré plánovanie záhrady si vyžaduje rozvrh a ten správny návrh záhrady, kde budú nasadené aké plodiny. Pred vysadením ríbezlí by ste mali dobre zvážiť polohu a rozostup. Najlepšie výsledky vykazujú pri pestovaní na okrajoch záhrady. Vzrastovo menšie odrody môžete smelo pestovať vo veľkých kvetináčoch alebo nádobách, pokojne aj na balkóne alebo terase. 

Ríbezle vo všeobecnosti uprednostňujú slnečné stanoviská, ale znesú aj polotieň. Keď budú vystavené väčšiemu množstvu slnka, budú mať bobule sladšiu chuť. Avšak ríbezle by sa mali všeobecne chrániť pred horúcim slnkom. Najlepšie miesta pre ríbezle sú tie, ktoré majú veľa ranného slnka a popoludňajšieho tieňa. Potrebujú tiež úkryt pred silným vetrom, pretože ten im môže zlomiť vetvičky a poškodiť dozrievajúcu úrodu.

Červené ríbezle sú trvalky, ktoré by ste mali vysádzať od jesene do jari. Postupujte tak, že zasaďte odrezky z koreňa do dobre pripravenej záhrady bez buriny a do jamy s dostatkom kompostu. Diery v zemi by mali byť dostatočne veľké, aby sa do nich zmestil celý široký koreň. Vzdialenosť medzi rastlinami sa líši tým, ako plánujete kríky tvarovať. Spravidla by mali byť od seba vzdialené jeden až jeden a pol metra. Ak plánujete pestovať klasické červené ríbezle, vzdialenosť medzi rastlinami môže byť 30 – 50 centimetrov. Zdravé rastliny zasypte zeminou. Po výsadbe ich podporte palicami a mulčom, aby zostala pôda čo najdlhšie vlhká. 

Záhrada plná ovocia a zeleniny je asi snom každého z nás. Prečítajte si nápady do záhrady a iné inšpirácie priamo do nás:

Ríbezle v záhrade a ako sa o ne starať

Po vysadení sú tieto kríky pomerne ľahké na pestovanie a sú aj dosť odolné. Primárna údržba a starostlivosť o červené ríbezle súvisí hlavne s pravidelným prikrmovaním pôdy za pomoci organických hnojív. Tiež zahŕňa strihanie ríbezlí.

Vhodná pôda pre pestovanie ríbezlí

Pôda pre ríbezle by mala byť bohatá, dobre priepustná, upravená kompostom alebo dobre pripraveným hnojom. Ideálne pH je 6 až 6,5. Ríbezle uprednostňujú ťažkú ​​pôdu pred piesočnatým druhom. Taktiež sa im darí v chladnej, dobre priepustnej úrodnej pôde, na plnom slnku alebo v polotieni. V teplých oblastiach kríky lepšie znášajú ťažkú ​​pôdu a mali by ste ich zasadiť do polotieňa alebo na severne orientovaný svahu. Použite aj organický mulč kvôli ochrane koreňov a na udržanie pôdy v chlade a vlhkosti.

Zavlažovanie ríbezlí

Vaše ríbezle budú mať radi mierne vlhkú pôdu, je však nevyhnutná dobrá drenáž. To zabráni koreňom, aby sa usadeili vo vode. Počas suchých období v letných mesiacoch alebo na jar pravidelne zalievajte kríky. Aby priniesli ovocie, potrebujú zo začiatku veľa vody. Jemne zalievajte spodné časti rastlín.

Hnojenie ríbezlí

Aby kríčky ríbezlí pekne rástli, je nevyhnutná vysoká hladina draslíka a dostatočné hnojenie. Použite radšej hnojivo zo síranu draselného než z chloridu draselného, ​​ten totiž môže spáliť listy. Aplikujte hnojivo počas zimy. Na jar upravte pôdu okolo rastlín hnojom, kompostom alebo mulčom.

Zber a spracovanie ríbezlí 

V závislosti od odrody môžete ríbezle zbierať od začiatku leta. Obdobie zberu trvá asi mesiac. Zrelé ovocie má sýtu farbu a je šťavnaté a pevné. Ovocie môžete ihneď použiť na konzumáciu alebo ho na tri dni odložiť do chladničky. Po zmrazení si bobuľky zachovajú svoju pevnosť, takže je vždy dobré dávku zmraziť a použiť ju až po skončení sezóny.

Ako chrániť ríbezle

Najhoršími nepriateľmi červených ríbezlí sú vtáky. Použite mechanizmus na odstrašenie vtákov. Nainštalujte sieť alebo sieťku nad kríky, aby k ovociu nemali vtáky prístup. Ríbezle sú náchylné na múčnatku, vošky a húsenice. Údržba preto zahŕňa aj pravidelnú kontrolu od polovice jari počas celého vegetačného obdobia. 

Ako na strihanie ríbezlí?

Najnáročnejšou časťou pestovania červených ríbezlí je prerezávanie, ktoré však nie je nezvládnuteľné. Je to podobná činnosť ako strihanie stromov alebo strihanie hrozna. Vyžaduje si istú dávku zručností a času. Zatiaľ čo čierne ríbezle rodia väčšinu ovocia na dvojročnom dreve, červené ríbezle dávajú bobule na konároch starých dva alebo tri roky. Na jednoročnom dreve nebudú plodiť, takže v prvom roku nečakajte úrodu.

Každoročné strihanie ríbezlí znamená, že by ste mali odstrániť prebytočné a staré konáre, ktoré už neprodukujú ovocie. Tým dosiahnete optimálny výnos, správne svetlo a prúdenie vzduchu v strednej časti kríka. Ak zvládnete strihanie levandule, určite si poradíte aj s ríbezľami. 

Červené ríbezle by sa mali strihať v zime, keď sú rastliny v pokoji. V prvom roku po vysadení bude mať krík pravdepodobne 2–3 silné konáre. Koncom zimy ich prerežte na polovicu. Odstrihnite predné stonky o jednu tretinu. Nasledujúcu zimu v druhom roku opäť odrežte vedúce vetvy, aby ste podporili bočné bočné strany, ktoré budú plodiť budúci rok. Od tretieho roku budete strihať stále, aby ste udržali dobre tvarovaný krík a stimulovali nový rast. 

Na tieto tipy do záhrady pre ríbezle by ste nemali zabudnúť:

  • Odstraňujte všetkých drevnatých častí, ktoré sú staršie ako 3 roky
  • Orezávajte všetky výhonky, ktoré vyrastali z konárov rastlín v predchádzajúcom vegetačnom období
  • Predné vetvy zrežte o 5 – 7 centimetrov
  • Odstráňte všetky prebytočné a skrížené vetvičky, aby bol stred kríku otvorenejší
  • Ostrihajte konáre smeruje nadol alebo konáre rastúce príliš nízko pri zemi.

Ak máte radi vitamíny, určite si nasaďte do vašej záhrady ríbezle. Pri dobrej starostlivosti vám vydržia roky, čo však obnáša nielen zavlažovanie a hnojenie, ale predovšetkým aj strihanie ríbezlí. Veríme, že vďaka našim radám si budete vychutnávať toto skvelé ovocie, bohaté na vitamín C, už toto leto!

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!