Predĺžená doba vrátenia: objednajte teraz a vráťte do 31. januára 2025

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Ruka a tečúca voda

Voda je pre život nevyhnutná. Zachytávanie dažďovej vody na zavlažovanie v záhrade vám pomáha využívať vodu, ktorá by inak vyšla nazmar. Rastliny vo vašej záhrade majú radšej stojatú vodu, ktorá sa mala možnosť zahriať. Zachytávanie dažďovej vody v záhrade je veľmi výhodné, najmä ak nastane suchá jar a rastliny potrebujú dostatok vlahy. Máme pre vás užitočné nápady do záhrady, ako môžete zbierať vodu z oblakov a zoznámime vás aj s ďalšími benefitmi, ktoré dažďové kvapky prinášajú. Poďte ich s nami preskúmať!

Zachytávanie dažďovej vody: čo je to a aké sú výhody 

Aj keď myšlienka získavania dažďovej vody na využitie v domácnosti nie je nová, často si nedokážeme uvedomiť, aký úžitok z nej môžeme mať. Výhody môžu byť skutočne výrazné. Zachytávanie dažďovej vody podnecuje mnohé nápady do záhrady aj domácnosti. Vedeli ste, že okrem zavlažovania rastlín sa v takejto vode môžete aj sprchovať?  

Zdroj vody

Aj keď je Slovensko krajina bohatá na vodu, môže nastať suchšia sezóna a s tým spojené problémy s dodávkou vody. S rastom dopytu po prírodných vodných zdrojoch sa v niektorých regiónoch voda môže stať vzácnou komoditou. Preto mnohé domácnosti prešli na ekologické zachytávanie dažďovej vody, ktorá síce nie je pitná, ale dá sa využiť aj inak. Môžete ju použiť na pranie odevov, splachovanie toalety a ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Menej chlóru

Vodovod púšťa vodu upravenú na všetky účely zvonka i zvnútra. Túto vodu upravuje dodávateľská spoločnosť, aby zaistila bezpečnosť pre ľudí. Vo všeobecnosti sa pre tento účel používa bežná údržba – chlorácia. Elementárny chlór je toxický pre všetky organizmy. Hoci je  dôležitý z hľadiska bezpečnej pitnej vody, platí pravidlo, čím je ho menej v životnom prostredí, tým lepšie. Použitie neupravenej vody na určité účely znižuje potrebu tejto chemikálie.

Zdravšia záhrada

Jedným z veľkých benefitov, ktoré efektívne zachytávanie dažďovej vody prináša, je polievanie záhrady. Práčka nemá rada tvrdú vodu, rovnako ako ani vaša záhrada. V oblastiach s tvrdou vodou to môže byť prospešné nielen z hľadiska úspory pitnej vody, ale aj zabezpečením mäkkej a neupravenej vody. Doprajete si tak zdravšie rastliny, ale aj napríklad zdravšie prostredie vášho jazierka či fontány. Údržba záhrady obnáša aj dômyselné zavlažovanie.

Povedomie o vode

Voda je zdroj života. Nachádza sa všade okolo nás a častokrát si ju ani nevážime. Z dlhodobého hľadiska by bolo pre celú planétu dobré, keby sme rozlišovali, na čo môžeme využiť dažďovú vodu a na čo pitnú vodu. Zvyšovanie povedomia o vode nám šetrí peniaze a pomáha aj životnému prostrediu. Zdroje pitnej vody by sme si mali vážiť a stavať sa k nim zodpovedne aj kvôli ďalším generáciám.  

Prečo potrebujeme dažďové záhrady?

Nielen rastliny a kvety do záhrady, ale aj hospodárske zvieratá vždy uprednostňujú zdravšiu vodu. So správnym systémom zachytávania dažďovej vody môžeme pokračovať v polievaní rastlín a trávnikov, pokiaľ je v nich voda. Na to slúžia špeciálne nádrže a zberne vody. To môže opäť znamenať zdravšie rastliny, jazierka, ale aj zvieratá.

Dažďová záhrada je určená na zachytávanie dažďovej vody z pevných plôch ako sú strechy, chodníky, či parkoviská. Voda prirodzene vsiakne do podložia a nedochádza k zbytočnému odvodňovaniu krajiny. Správne navrhnutá dažďová záhrada spomalí odtok vody z prostredia. Nevytvára podmienky pre stojatú vodu. Pod pojmom dažďová záhrada si môžeme predstaviť zoskupenie rastlín, ktoré odolávajú extrémnym podmienkam.  

Zachytávanie dažďovej vody vám ušetrí náklady do domácnosti

Náklady na vodovodnú sieť stúpajú každý rok. Problémy v oblasti životného prostredia sú každému už jasné, pretože sa neustále zvyšuje povedomie o potrebe hľadať spôsoby, ako šetriť peniaze a znižovať negatívny vplyv na životné prostredie.

Nižšie účty za vodu

Väčšina ľudí dnes používa vodomery a dobre pozná komplikácie s narastajúcou výškou účtov za vodu. Použitím zozbieranej vody na mnohé úkony v domácnosti, či už napríklad na splachovanie toaliet, umývanie špinavého riadu, pranie šiat alebo polievanie záhrady, môžete výrazne znížiť účty za vodu. V skutočnosti je možné znížiť spotrebu vody až o 50%, čo z dlhodobého hľadiska prináša značné úspory.

Ušetrite na údržbe práčky

Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, možno poznáte komplikácie, ktoré môžu spôsobiť práčke. Je to neustála potreba odstraňovania vodného kameňa a používanie ďalšieho čistiaceho prostriedku alebo nečakané výdavky na opravára. Používaním dažďovej vody na pranie tento problém odstráni. Dažďová voda je mäkká, takže nevytvára vodný kameň. Na dosiahnutie rovnakých výsledkov je pri každom praní potrebné menej pracieho prostriedku.

Spôsoby zberu dažďovej vody

Voda je pre náš život nepostrádateľná. Či už ide o pohár vody na pitie alebo splachovanie toalety, potrebujeme ju. Udržateľnosť a ekologické prvky sú stále viac dôležité a mnoho ľudí sa nad touto témou zamýšľa. Je to najmä preto, že rastie povedomie o environmentálnych otázkach. Znížené prevádzkové náklady domu, ktorý využíva systém zachytávania dažďovej vody, sú žiaduce aj pre tých, ktorí sa nezaoberajú environmentálnymi otázkami. Týka sa nás všetkých.  

Sudové systémy a cisterny

Väčšinou majú objem 200-300 litrov. Bývajú buď z umelej hmoty alebo sú pozinkované. Jeden umiestnite priamo pod zvod, aby ste zachytili čo najviac vody alebo ho nechajte na otvorenom priestranstve v blízkosti záhrady. Cisterny majú väčší objem. K sudu sa dajú pripojiť hadice a využiť na zavlažovanie.

Väčšie záchytné systémy

Ak plánujete využívať zozbieranú vodu aj na vnútorné použitie – sprchovanie, pranie alebo umývanie riadu, budete potrebovať väčší systém. Namiesto suda alebo cisterny je vedľa domu, v podzemí alebo v suteréne umiestnená nádrž. Nádrže sa líšia veľkosťou, môžu mať objem až 10 000 litrov. Systém sa pripája na vodovodné potrubie domu, filtruje a čistí vodu tak, aby ju bolo možné distribuovať po celom dome.

Zelená strecha

Módnym environmentálnym trendom súčasnosti je zelená alebo živá strecha. Ak máte plochú alebo šikmú strechu, uistite sa, že dom unesie váhu rastlín a vody. Bude treba nainštalovať správne vodotesné bariéry. Obytná strecha poskytuje vynikajúcu izoláciu pred teplom a chladom a dodáva zeleň pomocou prebytočnej dažďovej vody. Jedným zo základných prvkov, ktoré poskytuje príroda, je dažďová voda. Môžete zbierať až 80% všetkého množstva, ktoré spadne počas dažďa. A to už stojí za zváženie, keď si predstavíte, že za hodinu silného dažďa dokážete zozbierať až 5000 fliaš vody.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!