zelené bylinky v kvetináčoch

Zima je pomaly na ústupe a s príchodom jari sa prebúdza príroda a s ňou všetky záhradkárske aktivity. Pestovanie zeleniny sa stalo veľmi populárnym už aj priamo doma. Či už je to bylinková záhrada na okennom parapete, malá zeleninová záhrada na balkóne, alebo dokonca záhradný skleník – radosť z akejkoľvek vlastnoručne dopestovanej úrody je vždy krásny pocit. Prichystali sme pre vás zaujímavé rady a nápady, ako s pestovaním začať, a na čo by ste pritom mali myslieť. Rozvoňajte nimi váš domov a skrášlite si interiér ich sviežosťou! 

Ako začať pestovať bylinky?

Základná otázka hneď na začiatok je, či si chcete bylinky pestovať zo semienka, sadeničky alebo hotovej rastlinky. Prvá voľba je pravdaže časovo náročnejšia a chvíľu potrvá, pokiaľ bylinky budete môcť využiť v kuchyni. Sadeničky a rastlinky prinesú výsledky oveľa rýchlejšie.

Pestovanie byliniek doma

Pre pestovanie priamo zo semienka si určite zaobstarajte dobrý substrát, sadzbovač, ktorý si môžete vytvoriť aj z truhličkového kvetináča, a pravdaže semienka. Pre skorú domácu úrodu môžete začať sadiť už vo februári až apríli, keďže teplotné podmienky sú stabilnejšie. Sadzbovač alebo kvetináč je vhodné umiestniť na okenný parapet, zasklený balkón alebo terasu. Je dôležité, aby semienka mali vlhkú pôdu a teplé prostredie. 

5 odporúčaných byliniek na pestovanie na balkóne

Bylinková záhrada na balkóne by sa mala skladať predovšetkým zo „slnečných” byliniek, pretože tie priam zbožňujú slnečné svetlo a tu oň určite nebudú mať núdzu. Veľmi dobre sa im bude dariť aj na parapete smerovanom na južnú stranu. Vybrali sme pre vás 5 slnečných byliniek:

  • Bazalka pestovanie môže byť náročnejšie, pretože je citlivá na zmenu teploty. Patrí však medzi najobľúbenejšie bylinky v domácnosti a vynikajúco dochutí pizzu či paradajkové omáčky. Takisto si môžete z nej spraviť domáce pesto.
  • Oregano: odolná a vďačná trvalka, ktorá v dospelosti dokáže vyrásť až do kra. Pri sušení sa používajú celé vetvičky a svojou arómou výborne obohatí chuť stredozemných jedál.
  • Tymián: pestovanie je veľmi jednoduché a nenáročné. Má blahodárne účinky na trávenie, vďaka čomu tiež patrí medzi obľúbený druh. Drobné lístky sa dajú ľahko odtrhnúť a rýchlo použiť pri varení mäsitých jedál a príprave šalátov.
  • Šalvia: je veľmi obľúbená pre svoje liečivé antiseptické účinky. Podporuje trávenie a používa sa aj na vyplachovanie pri zápale hrdla a ústnej dutiny. 
  • Rozmarín: skvele obohatí chuť stredozemných jedál, no používa sa aj pri príprave odvarov na zahriatie organizmu.
  • Koriander: pestovanie je náročnejšie a oplatí sa ho vysievať priamo do kvetináča opakovane každý mesiac. Má veľmi špecifickú chuť a výborne sa hodí do ázijských, juhoamerických a mexických jedál. Blahodarne pôsobí na trávenie.

Ak máte záujem o sadenie a pestovanie iných byliniek, pozrite si naše inšpirácie:

Bylinková záhrada: užitočné rady

Prichystali sme pre vás tipy do záhrady plnej vašich obľúbených byliniek. Na čo by ste teda nemali zabudnúť?

  1. Zaobstarajte si vhodný substrát.
  2. Zvoľte si na sadenie semienok sadzbovač alebo truhličkový kvetináč, ktorý umiestnite dovnútra na okenný parapet.
  3. Semienka nesaďte príliš nahusto. Stačí ich len pár do každej priehradky, aby mali dosť priestoru na klíčenie.
  4. Odporúčame si ceduľkami označiť, kde ste si nasadili ktorý druh bylinky.
  5. Pre udržanie vlhkosti je vhodné nádoby prekryť priehľadnou fóliou.
  6. Na polievanie odporúčame používať orosovač, aby ste rastlinky nepreliali, a aby následne nezačali plesnivieť.
  7. Keď dostatočne podrastú, je čas na ich rozsadenie. Snažte sa vybrať rastlinky s celým koreňovým systémom a premiestnite ich do kvetináča so substrátom. Zľahka ich zatlačte, aby boli stabilnejšie, a polejte ich.
  8. Je čas na presun na balkón. Aby rastlinky nezažili príliš veľký teplotný šok, postupne ich otužujte na čerstvom vzduchu, chráňte ich pred priamym slnečným svetlom a prievanom.
  9. Na presádzanie sa oplatí počkať až do mája, keď už vaše bylinky nebudú ohrozovať prízemné mrazy.

Kam umiestniť bylinky?

Nádherne osviežia akúkoľvek miestnosť, treba len myslieť na to, aby mali dostatok svetla. V štýlových kvetináčoch sa dokonca stanú pútavým dekoratívnym doplnkom! Čo by ste ale povedali na:

  • Okenný parapet – či už vo viacerých menších alebo jednom podlhovastom kvetináči, svojou zeleňou osviežia každé okno
  • Balkón a terasa– prevesené cez zábradlie, uložené v regáli alebo položené na podlahe vo vyvýšených kvetináčoch sa stanú vašou malou domácou oázou 
  • Závesné kvetináče – zavesené zo stropu v kuchyni, jedálni či obývacej izbe nádherne a originálne oživia priestor
  • Vertikálna záhrada – skvelý nápad pre ušetrenie miesta! Zavesené na stene budú pôsobiť ako živý obraz. Podobne úspešne sa osvedčí aj vertikálny stojan
  • Záhradný skleník – máte doma zasklený balkón? Čo tak malý nápaditý skleník priamo doma! Bylinkám sa tu bude určite výborne dariť

Bylinková záhrada: pestovanie

S výsadbou byliniek v záhrade sa začína až počas teplejších jarných dní, keď je pôda dostatočne prehriata. Klíčenie trvá dlhšie ako v domácom prostredí, a preto sa vo viacerých prípadoch odporúča použiť predpestované rastlinky a sadeničky.

Ktoré bylinky sú vhodné na pestovanie v záhrade

Určite si tu svoje miesto nájdu bylinky obľubujúce polotieň. Patria medzi ne napríklad mäta, petržlen, pažítka, koriander, ale aj bazalka, pretože k svojmu rastu nepotrebujú až tak veľké množstvo slnečného svetla. Ak sú vo vašej záhrade vyslnené miesta, určite sa ujmú aj slnečné bylinky ako tymián, šalvia či oregano.

Pestovať zo semien alebo z hotových rastlín?

V záhrade sa viac oplatí vsadiť na hotové rastliny, pretože je väčšia šanca, že sa ujmú. Ďalšou výhodou je, že si ich môžete predtým pestovať doma v kvetináčoch a po dôkladnom jarnom oteplení ich už len presadiť vonku.

Kde je vhodné sadiť jednotlivé bylinky?

Pre záhon je najvhodnejšie zvoliť bylinky s podobnými, ak nie rovnakými pestovateľskými nárokmi, ktoré sa týkajú hlavne svetla a vody. Záhradný skleník je v tomto prípade dokonalým miestom – poskytuje pre ne ustálené podmienky. V záhrade však krásne vyniknú aj bylinky pestované vo väčších kvetináčoch položené na zemi, alebo v menších kvetináčoch poukladané v drevenom regáli. Vaša zeleninová záhrada bude vďaka nim o to krajšia a pestrejšia! 

Bylinková záhrada: výsadba, údržba a starostlivosť

Bylinková záhrada, či už doma alebo vonku, bude vyzerať bohato a zdravo, ak budete myslieť na zopár základných rád: 

  • Nevysádzajte bylinky príliš nahusto – potrebujú dostatok miesta pre svoj rast
  • Berte do úvahy množstvo slnečného svetla, ktoré jednotlivé druhy obľubujú
  • Je lepšie ich trošku poliať každý deň ako preliať raz za týždeň – mohli by vám uhniť
  • Pôdu treba čistiť od buriny a kypriť, aby bylinky neboli ochudobňované o živiny – stratili by tým na aromatickosti a farbe

DIY: bylinková záhrada v konzervách

Viete si predstaviť štýlovú a kompaktnú bylinkovú záhradu v konzervách? Je veľmi jednoduchá na výrobu a vďaka nej budete mať všetky bylinky priamo na dosah ruky! Stačí len:

  • Poriadne vyčistiť konzervy, ktoré chcete použiť. Na dne treba spraviť dierky pre lepšiu cirkuláciu vlahy
  • Konzervy z vonkajšej strany buď ozdobiť alebo ich ponechať v kovovom prevedení
  • Vyplniť ich substrátom a do každého zasadiť jednu bylinku
  • Označiť bylinky peknými ceduľkami alebo označovačmi
  • Uložiť konzervy na podnos s kamienkami, aby sa z nich lepšie odvádzala vlhkosť. Celé aranžovanie tak bude pôsobiť organickejšie
  • A vaša štýlová, vlastnoručne vyrobená bylinková záhradka je hotová!

Ako vidíte, bylinková záhrada sa dá vytvoriť v mnohých podobách. Môžete si ju pestovať v menších konzervách, väčších kvetináčoch, veľkých truhlicových boxoch či priamo v záhone v záhrade – všetko závisí len od vás! Čaro vlastnoručne dopestovaných byliniek je naozaj neodolateľné! Svojou zeleňou krásne oživia každú domácnosť a nájdu v nej bohaté praktické využitie.

Vytvorte si vlastnú bylinkovú záhradu s pomocou našich tipov. Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!