Pestovanie mäty v interiéri

Pestovanie mäty vám prinesie veľké zadosťučinenie. Mäta je totižto veľmi nenáročná na pestovanie a v kuchyni ju využijete počas celého roka. Mätová limonáda vás osvieži v letných horúčavách a v zime vás mäta zahreje v podobe čaju. Mäta je aromatická rastlinka, ktorá vonia po citrusoch a mentole a prevonia váš byt aj záhradu. Poradíme vám, ako mätu úspešne dopestovať. S našimi radami je úspech pri pestovaní zaručený a vy už nemusíte váhať, či sa k pestovaniu odhodlať, alebo nie.

Ako pestovať mätu?

Balkón a terasa s mätou v kvetináčoch k vám priláka mnoho života. Včely, motýle aj vtáci budú vašu mätu pravidelne navštevovať a tešiť sa z nej rovnako, ako vy. U nás je najznámejšia mäta pieporná, druhov mäty je však oveľa viac. Čo majú všetky tipy spoločné je hranatá stonka a nekontrolovateľná chuť rásť. 

Samotné pestovanie mäty je preto menej náročné ako udržanie mäty pod kontrolou. Mäta s radosťou pokryje čo najväčšiu plochu v záhrade a nájde aj puklinky v kvetináči, cez ktoré rýchlo prerastie. Pred pestovaním mäty sa preto vyzbrojte kvalitnými záhradníckymi nožnicami a početnými receptami s jej použitím. Mäta skvele doplní chuť mäsa, zeleniny aj ovocia. Svoje miesto si našla aj v nápojoch, a tiež ako ozdoba dezertov. Okrem limonády a čaju je najznámejším mätovým nápojom osviežujúce mojito. Pri používaní v kuchyni mätu radšej nekombinujte s inými bylinkami, jej chuť je najlepšia osamote.

Pestovanie mäty v interiéri

Kam mätu v interiéri umiestniť? Mäta váš domov prevonia sviežou mentolovou vôňou, ktorá stimuluje nervový systém a zvyšuje pozornosť, motiváciu a výkon. Obľúbite si ju preto v kuchyni, v pracovni alebo v obývačke. Nájdite pre ňu kútik, kde na ňu bude ráno svietiť slnko a poobede bude chránená polotieňom. Kým nám mäta vonia a je pre naše zdravie prospešná, na psy a mačky má nepriaznivé účinky. Pokiaľ vlastníte domácich miláčikov, postarajte sa o to, aby sa k mäte len tak ľahko nedostali.

Mäta váš domov prevonia sviežou mentolovou vôňou, ktorá stimuluje nervový systém a zvyšuje pozornosť, motiváciu a výkon

Mäta pestovanie: čo je potrebné pre jej výsadbu?

Mäta poľahky vyrastie do výšky 30 – 45 centimetrov a do šírky 45 – 60 centimetrov. Pripravte si preto dostatočne veľký kvetináč v závislosti od toho, koľko priestoru ste svojej mäte ochotní poskytnúť. Mäta má rada vlhko, dobrý drenážny systém je preto smerodajný pri výbere kvetináča na jej pestovanie.

Mäta pestovanie: krok za krokom

Ako sme už spomínali, mäta pri vhodných podmienkach s chuťou rastie na všetky strany. Vytvorte jej vhodné podmienky už od samotného sadenia a budete sa tešiť z naozaj bohatej úrody aromatických lístkov.

Mäta pestovanie: kam umiestniť kvetináč

Mäta má rada slnečné lúče z rána a polotieň v poobedňajších hodinách. V interiéri je pre ňu najlepšie miestečko pri severnom, západnom alebo východnom okne. Mäta má najradšej teplotu okolo 20 stupňov. Vysaďte ju však ďalej od vykurovacích telies, prílišné teplo by jej mohlo ublížiť.

Výsadba mäty

Pestovanie mäty sa odporúča začať zo sadeníc a nie zo semienok. Semienka mäty sa nemusia vždy uchytiť, preto dajte na našu radu a voľte istejší spôsob výsadby sadenicami. Pestovanie mäty a pestovanie bazalky sú si podobné v tom, že sadenice môžete vypestovať aj z ich odrezkov. Tak si zadovážite nové rastliny a môžete sa podeliť aj s vašimi známymi.

Kvalitná pôda a kvetináč

Rastlinke mäty stačí na zdravý rast kvetináč s priemerom 20 centimetrov a s hĺbkou 25 – 30 centimetrov. Pestovanie mäty, rovnako ako pestovanie zázvoru, si vyžaduje udržiavať pôdu vlhkú, ale nikdy nie preliatu. Vyberte pre vašu mätu kvetináč s dobrým odvodňovaním a polovicu úspechu máte zaručenú. Druhým krokom je výber vhodnej pôdy. Mäta má rada neutrálne až mierne kyslé pH prostredie a dobre priepustnú pôdu.

Údržba a základná starostlivosť o mätu

Mäta znesie aj chladnejšie podnebie a keď rastlinka na zimu uhynie, na jar zvyčajne opäť vyrastie. Pri pestovaní mäty v interiéri je však mäta dobre chránená a tešiť sa z jej zelených voňavých lístkov môžete po celý rok.

Polievanie a hnojenie mäty

Mätu je vhodné polievať hneď z rána, aby bola pôda dostatočne vlhká predtým, ako slnko zosilnie. Mäta má ako väčšina byliniek rada vlhkú pôdu, ale nie premočené korienky. Na zimu môžete lístky mäty osviežovať aj pomocou rozprašovača. Čo sa týka hnojenia, hnojte mätu organickým hnojivom raz ročne a po väčšom zostrihaní lístkov aj každých pár týždňov. 

Zber a pristrihávanie mäty

Neustály zber a pristrihávanie mäty podporí jej zdravý rast. Mätu, ktorú pestujete na úrodu by ste mali pravidelne zbaviť aj kvetov, ktoré sa objavia začiatkom leta. Vďaka tomu bude mať mäta dostatočne veľa sily na rašenie nových lístkov a vy ju lepšie udržíte pod kontrolou. Pri zbere lístkov ale nikdy neodstráňte viac, ako tretinu rastlinky naraz.

Mäta pestovanie: čo s prebytočnou úrodou?

Čerstvé lístky mäty môžete skladovať v chladničke v nádobke s vodou, ktorú treba pravidelne vymeniť keď sa zakalí. Druhou možnosťou je stonky mäty s lístkami uložiť do chladničky vo vlhkej utierke. Mätu môžete aj usušiť alebo zamraziť. Umyté a usušené lístky mäty sušte v rúre na pečenie, pri teplote 180 stupňov Celzia. Hotové sú vtedy, keď sa dajú rozdrobiť prstami, väčšinou za 2 až 4 hodiny. Pri zamrazovaní mäty je najjednoduchšie umyté lístky nadrobno pokrájať a do polovice nimi naplniť formičky na ľad. Následne zaliať vodu, nechať zamraziť a použiť na varenie podľa potreby, až po dobu niekoľkých mesiacov. 

Tipy na pestovanie mäty v záhrade

Dobré tipy do záhrady sú rozdeliť pozemok na zóny, určené na relax a na pestovanie plodín. Kým zeleninová záhrada môže byť ďalej od domu, bylinky by ste mali z praktických dôvodov pestovať bližšie pri oknách či dverách do kuchyne. Predzáhradka je preto veľmi vhodné miesto na pestovanie mäty.

Keď pestujete mätu v záhrade, jej výsadba závisí od ročného obdobia. Najlepšie je sadiť mätu na jar, keď už pominula zimná námraza. Rastúca mäta poteší včely, ktoré k vám budú s radosťou prichádzať a opelia všetky vaše kvety a stromy. 

Ak vaše plánovanie záhrady zahŕňa aj výsadbu mäty, umiestnite sadeničky 45 – 60 centimetrov od seba. Pri plánovaní umiestnenia mäty si však dajte pozor na harmanček. Tieto dve rastliny spolu nevychádzajú dobre a v bezprostrednom susedstve by mohli vyhynúť.

Mäta je skutočne veľmi vďačnou rastlinou na pestovanie a obľúbia si ju rovnako začiatočníci, ako aj skúsení záhradkári. Mäta má protizápalové účinky a pitie mätového čaju má priaznivý vplyv na trávenie. Mäta navyše dokonale uvoľní vaše svaly a zrelaxuje vašu myseľ. Čo iné si už len môžete dopriať po dni strávenom prácou v záhrade?

Naša stránka Westwing vám pravidelne prináša inšpirácie pre váš domov rovnako ako aj inšpirácie na balkón a záhradu. Okrem toho u nás nájdete aj praktické rady a tipy na zariadenie interiéru, tipy na upratovanie domácnosti a DIY návody. Na našom serveri neustále prebieha bezplatná registrácia. Nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!