Ukážeme vám ako na jednoduché pestovanie čučoriedok

Čučoriedky sa často označujú ako superpotraviny záhrady. Pestovanie čučoriedok sa stane aj pre vás koníčkom, keď si osvojíte naše užitočné tipy do záhrady, ako na to. Čučoriedky rastú v kríčkoch, takže často plnia aj okrasnú funkciu vďaka svojim pekným listom. Vytvárajú nádherný jedlý živý plot. Pestovanie čučoriedok obnáša isté špecifiká, avšak po ich dodržaní to bude pre vás hračka. Inšpirujte sa, ako ľahko môžete oživiť vašu záhradu a priniesť do nej zaujímavé ovocie. Rozhodne túto voľbu neoľutujete a pestovanie čučoriedok, ako aj zber úrody si zamilujete!

Ako pestovať čučoriedky: základy

Čučoriedky prinášajú do záhrady a krajiny jedinečnú kombináciu lahodného ovocia a celoročnej okrasnej kroviny. Rastú pomerne ľahko a vyžadujú minimálnu starostlivosť. Ak budete dodržiavať niekoľko základných krokov, vašim čučoriedkovým rastlinám sa bude dariť po mnoho desaťročí a každý rok vám poskytnú bohaté ovocie. Tu sú naše nápady do záhrady, ako zvládnuť pestovanie čučoriedok ľavou zadnou. 

Čučoriedky rastú aj voľne v našich lesoch, kde ich môžete zbierať od júla do septembra. Je to malý krík, dorastajúci  do výšky 45 centimetrov. Plody sú asi polcentimetrové, tmavo modré, až fialové guličky, obsahujúce tmavú šťavu. Na zber sa používajú hrebene, ktoré sú však ku rastline menej šetrné. Ručný zber je síce omnoho namáhavejší, no zohľadňuje životné prostredie. Všeobecne sa čučoriedky dajú dobre pestovať, ak majú tie správne podmienky.

Aké druhy pestovať?

Pri výbere odrody zvážte podnebie, pretože čučoriedky milujú chladnejšie počasie. Vyberte rastlinu, ktorá bude vyhovovať prostrediu. Vysadenie kombinácie odrôd rovnakého druhu zabezpečí dobré opeľovanie, a teda aj dobré pestovanie čučoriedok. Rôzne odrody majú tiež rôzne farby listov v lete a na jeseň, ktoré vyzerajú skutočne úchvatne. Najčastejšie sú to: Blueray, Herbert, Bluegold, Bluecrop, Patriot, Sunrise, Northland, Bluetta, Duke. Všetky druhy čučoriedok obsahujú antioxidanty, triesloviny, rastlinné farbivo antokyán, provitamín A, vitamíny B, karotenoidy, ovocné cukry, draslík, železo, meď, mangán, horčík, chróm a mnohé iné, zdraviu prospešné látky.

Ak správne skombinujete niektoré druhy zeleniny, ovocia alebo byliniek, môžete dosiahnuť omnoho vyššiu úrodu, ako keby ste ich pestovali osve.

Pestovanie čučoriedok v záhrade

Čučoriedky môžete vysadiť blízko pri sebe, aby vytvorili pevné živé ploty alebo viac vzdialené od seba, pokojne aj pár metrov a tak ich pestovať jednotlivo. Ak ich zasadíte v radoch, medzi riadkami nechajte vzdialenosť aj jeden meter v závislosti od vašej záhrady a možnosti kosenia a kultivácie.

Ako pestovať čučoriedky na balkóne?

Tak ako aj v záhrade, aj na balkóne alebo terase potrebujete slnečné miesto, kde je prísun slnečných lúčov aspoň 6 – 8 hodín. Nezabudnite, čím väčší črepník alebo kvetináč použijete, tým lepšie budú čučoriedky rásť a rodiť. Veľkosť črepníka by mal mať objem od 20 litrov. Dno črepníka musí mať aj otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Zalievajte každý deň. Počas silných mrazov prikryte nádoby rúnom.

Pestovanie čučoriedok v nádobách

Ak nemáte k dispozícii záhradu alebo záhradný skleník, skvelou voľbou je pestovanie čučoriedok v nádobách. Veľkosť nádoby závisí od odrody čučoriedok, ktoré ste sa rozhodli pestovať. Veľké kvetináče hlboké aspoň 50 centimetrov budú ideálne na pestovanie čučoriedok. Môžete tiež použiť sudy na víno alebo whisky, vedrá a veľké kade. Uistite sa, že majú dostatočne veľké odtokové otvory. Kompaktným odrodám sa dobre darí v menších kvetináčoch.

Návod na pestovanie čučoriedok

Vyberte slnečné miesto s dobre priepustnou pôdou, ktorá je bez burín a dobre spracovaná. Najlepšie spravíte, ak jej rastliny umiestníte v oblasti, kde je ľahko dostupné zavlažovanie. Najlepšie výsledky dosiahnete udržaním vlhkej koreňovej zóny počas vegetačného obdobia.

  • Najprv vykopte jamy široké asi 1 meter s hĺbkou približne 40 až 50 centimetrov, pretože čučoriedky zakoreňujú pomerne plytko.
  • V prípade potreby upravte pôdu
  • Čučoriedkovú rastlinu vyberte z črepníka, uvoľnite koreňový obal a rozložte korene
  • Vložte rastlinu čučoriedky do jamy spolu s prípadnými úpravami pôdy
  • Naplňte jamu zeminou, prípadne premiešajte s kamienkami, kým nie je pôda vyrovnaná s pôdou okolo koreňov
  • Pôdu utlačte okolo vysadených koreňov, aby ste odstránili vzduchové bubliny
  • V čase sadenia rastlinu dôkladne zalejte

Čo je to partnerské pestovanie zeleniny

Všetko ide ľahšie v tandeme. Aj pestovanie ovocia alebo zeleniny ide ľahšie vo dvojici či iných kombináciách. Každá zeleninová záhrada má viaceré druhy plodín. Kombinovať môžete rôzne druhy zeleniny, ovocia, byliniek, aj okrasné rastliny. Napríklad cibuľa sa dobre dopĺňa s cesnakom a múkou. Rovnako aj paprika s paradajkami a bazalkou. 

Výhody partnerského pestovania

Ak správne skombinujete niektoré druhy zeleniny, ovocia alebo byliniek, môžete dosiahnuť omnoho vyššiu úrodu, ako keby ste ich pestovali osve. Naopak, ak nebudete rešpektovať ich nároky na zavlažovanie, zvolené miesto, prísun živín a priestor, s veľkou pravdepodobnosťou sa dočkáte menšej úrody a horšieho stavu rastlín. Preto je veľkou výhodou, ak poznáte jednotlivé druhy zeleniny a ich nároky na stanovište a ochranu.

Pestovanie zeleniny a ovocia je niekedy výzvou, ale my vám poradíme:

Starostlivosť o čučoriedky

Čučoriedky nie sú veľmi náročné na starostlivosť, skôr na dobrú pôdu, vodu a slnko.

Strihanie čučoriedok

Nové vysadené rastliny netreba strihať. Až po troch rokoch by ste mali čučoriedkové kríky každý rok silno orezávať, aby nedošlo k nadmernému plodeniu. To by malo za následok malé ovocie alebo zlý rast. Odstráňte mŕtvu drevinu a ponechajte bočné konáre svetlých farieb. Vyrežte všetky krátke vetvy, ktoré stratili farbu. 

Zber a spracovanie čučoriedok

Zrelé čučoriedky sa zbierajú buď ručne alebo špeciálnymi zberacími hrebeňmi. Dajte si pozor, aby ste ich pri zbere nezničili. Najlepšie chutia čerstvé, ale aj vo forme štiav, smoothie, marmelád alebo na koláči. Čučoriedky môžete aj zavárať, no ako čerstvé ich treba skladovať na chladnom mieste.

Naše tipy na pestovanie čučoriedok

  • Ak pôda nie je ideálne kyslá alebo okrajovo odvodnená, vynikajúcou možnosťou sú vyvýšené záhony
  • V prvých rokoch po vysadení musíte venovať pozornosť ošetrovaniu pôdy okolo rastlín proti burinám
  • Keďže majú korene blízko pod povrchom, namiesto okopávania radšej trhajte burinu ručne, aby ste ich nepoškodili
  • Najlepším spôsobom ošetrovania je však nastielanie, čiže mulčovanie
  • Čučoriedkam sa najlepšie darí v kyslej pôde
  • Čučoriedky patria k ovocným druhom náročným na vodu. Prebytočná voda jej však tiež škodí, preto je pri sadení potrebná drenáž na jej odvádzanie
  • Na polievanie je najvhodnejšia mäkká voda. Ideálna je zachytená dažďová voda
  • Vtáky milujú čučoriedky, takže chráňte svoj krík sieťovinou

Za dobrú starostlivosť sa vám čučoriedky odvďačia bohatou úrodou. Chutia v akejkoľvek podobe a kombinácii, preto sa pestovanie čučoriedok ľahko stane aj vaším hobby.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!