THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Cuketa v kuchyni

Pestovanie je obľúbenou aktivitou mnohých starších i mladších ľudí. Poskytuje akési uspokojenie, umožňuje vyčistiť si hlavu, zamerať sa na niečo iné a niekedy dokonca podporiť fantáziu. To platí hlavne vtedy, keď sa rozhodnete pre kvety do záhrady v rôznych krásnych farbách a prevedeniach. Chceli by ste však v záhrade vidieť viac ako len farebné hlávky a túžite po vlastnej úrode? Westwing si pre vás pripravil praktické rady a nápady na pestovanie cukety, ktoré sú jednoduché a zvládne ich aj začínajúci záhradkár. Ste pripravení? Pozdvihnite svoje motyčky a pustite sa do sadenia.

Zásady pestovania cukety

Pestovanie cukety je ľahké, vďaka čomu je tak populárne u profesionálnych i začínajúcich záhradkárov. Keďže nejde o veľkú rastlinu, poradí si s ňou aj malá záhrada či dokonca predzáhradka

Ak chcete, aby ste si na konci sezóny mohli povedať, že ste celé pestovanie zeleniny zvládli, dodržiavajte tieto zásady:

  • Cuketa pochádza z Talianska, čo znamená, že je teplomilná. Vysievať by ste ju mali pri teplotách nad 15 °C, čiže najlepšie v mesiacoch od marca do júna. Vtedy si môžete byť istí, že neprídu žiadne podzemné mrazy, ktoré by ju mohli zničiť.
  • Cuketa sa zberá v období od júna do októbra. Všetko závisí od toho, kedy ste ju vysádzali, aký typ ste zvolili a ako ste sa o ňu starali.
  • Plodina si vyžaduje slnečné stanovište chránené pred vetrom.
  • Pre cuketu sú najlepšie piesočnaté, ľahšie až stredne ťažké pôdy, ktoré dobre zadržiavajú vodu.
  • Cukete sa lepšie darí, keď pred jej výsadbou (najlepšie na jeseň) zapracujete do pôdy kompost alebo maštaľný hnoj.
  • Cuketa sa vysieva do hĺbky približne 3 – 5 cm.

TIP: Neviete, čo sadiť do predzáhradky? Okrem cukety sú skvelé aj tekvice známe tým, že vyžadujú takmer rovnakú starostlivosť.

Pestovanie cukety: jednoduchý postup, ako na to

Každá zeleninová záhrada by mala, okrem mrkvy či reďkovky, obsahovať aj cuketu, ktorá sa dá pripraviť na desiatky rôznych spôsobov. Zamilujete si ju v zdravých šalátoch, cestovinách, koláčoch či ovsenej kaši. Najprv si ju však musíte dopestovať. Postup je ľahký, stačí, keď poznáte základné kroky. Ak ste začiatočník, alebo vaša záhrada cuketu ešte nikdy nevidela, Westwing si ich pre vás všetky pripravil.

Krok č.1 – Vyberte vhodné hnojivo pre pestovanie cukety

Cuketám sa darí, keď sú v bohatej pôde. Plodiny síce dokážu vyžiť aj v chudobnej zemi, no to často vedie k nie tak dobrým a profesionálnym výsledkom. Ak sa vám nechce hnojiť tesne pred výsadbou, spravte tak na jeseň, keď do pôdy pridáte trochu maštaľného hnoja alebo kompostu. Záhradkári, ktorí túžia po tých najkrajších cuketách, by mali prihnojovať aj počas rastu. Zelenine dodáte dostatok živín, čím si zaistíte nielen jej dostatočnú veľkosť, ale takisto skvelú chuť.

Krok č.2 – Nezabúdajte na zálievku

Zálievka je pre cukety, a to hlavne v suchých a teplých mesiacoch, alfou a omegou. Počas letných mesiacov ich zalievajte pokojne na dennej báze. Najlepšie odstátou vodou a večer, keď vonku už nie je také teplo. Množstvo sa odvíja od toho, koľko cukiet máte a aký druh ste zvolili, no vo všeobecnosti sa zalieva od oka. To znamená, polievajte dovtedy, kým pôda nie je dostatočne mokrá, no na druhej strane, nemali by sa na nej tvoriť mláky. To by mohlo plody utopiť, prípadne by kvôli vysokej vlhkosti začali hniť.

Krok č.3 – Cuketu chráňte pred plesňou

Pestovanie cukiet je veľmi podobné, ako pestovanie tekvíc, pretože plody sú ťažké a počas svojho rastu ležia na zemi. Veľakrát sa preto stáva, že v niektorých častiach začínajú hniť alebo plesnivieť. Ak sa náhodou dostanete do takejto situácie, je nutné zem okolo mulčovať organickým hnojivom. Vhodná je napríklad suchá pokosená tráva alebo slama. S mulčovaním to ale netreba preháňať, aby ste nespravili viac škody ako úžitku. Príliš veľa slamy alebo trávy vie vytvoriť skvelé podmienky pre rozmnožovanie slimákov. A tí by nenapadli len cukety, ale aj ďalšiu úrodu nachádzajúcu sa v blízkom okolí.

Krok č.4 – Plodiny vhodne uskladnite

Správne pestovanie a údržba vás dovedú do vysnívaného cieľa, v ktorom získate pekné, dostatočne veľké a chutné cukety. Prvé plodiny sa môžu žať už začiatkom júla. Z úrody sa následne môžete tešiť až do konca septembra, niekedy do začiatku októbra. Cukiet je ale mnohokrát veľa a nemusíte ich stíhať jesť. Čo robiť v takomto prípade? Jednoduchým riešením je ich skladovanie v tmavej a chladnej miestnosti, napríklad v pivnici. Neukladajte ich však priamo na zem, dajte ich na vyvýšené miesto, napríklad debničku alebo poličku. Dobre uskladnené cukety vám vedia vydržať až do februára.

TIP: Pri zbere dbajte na to, aby cukete zostala niekoľko centimetrov dlhá stopka. Tá zaistí, že plodina vydrží oveľa dlhšie.

Pestovanie cukety v nádobe

Pestovať cuketu môžete nielen vtedy, keď máte veľkú záhradu alebo predzáhradku. Menšie plodiny môžete získať aj v prípade malého, jednoizbového bytu. Stačí, keď si zaobstaráte kvalitný priepustný substrát a hnojivo s pH v hodnote od 6 do 6,8.

Cuketu saďte v rovnakom období ako pri sadení vonku, to znamená na začiatku jari, keď je jasné, že nehrozia žiadne prízemné mrazy. Ďalej dbajte na výber vhodného kvetináča alebo nádoby. Tá by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej cukete darilo a mohla vyrásť veľká plodina. Nehovoriac o tom, že samotná rastlina má silné korene, ktoré sa musia niekam zapustiť.

Kľúčové je aj aby ste ju pravidelne zalievali, no ešte predtým, ako dáte cukete vodu, pôdu chyťte a zistite, či nie je príliš mokrá. Ak je, so zálievkou počkajte aspoň jeden deň. Posledným úkonom je prerezávanie, vďaka ktorému zeleninu zbavíte odumretých lístkov. Tie ju zbytočne pripravujú o potrebnú energiu.

Ako sa starať o cukety počas celého roka?

Starostlivosť o cuketu nie je náročná, no je dobré myslieť na ňu počas celého roka. Westwing má pre vás najdôležitejšie tipy do záhrady a pre pestovanie:

  • Na jeseň pôdu dobre pohnojte, aby sa zem pripravila na to, že do nej cuketa pôjde.
  • Počas teplých mesiacov rastlinu polievajte na pravidelnej báze, aby dokázala vyrásť.
  • Dbajte na ochranu proti hnitiu a plesniveniu vo forme mulčovania prírodnými materiálmi.
  • Na zber nečakajte dlho, aby nebola cuketa gigantická. Nemusela by vám chutiť.
  • Po zbere dajte cuketu do chladnej a tmavej miestnosti, kde nesplesnivie a udrží si všetky charakteristické vlastnosti.

Vypestujte si chutnú a zdravú cuketu vo svojej záhradke aj vy! Celý proces nie je vôbec náročný, stačí poznať zopár základných pravidiel a tipov, vďaka ktorým získate tie najlepšie výsledky. A v prípade, že nemáte záhradu, to istí balkón a terasa, kde sa bude rastline dariť rovnako dobre.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte všetky praktické záhradkárske rady.