Pestovanie hrozna v záhrade pre začiatočníkov
Pestovanie hrozna v záhrade je výborným spôsobom, ako pridať do vášho exteriéru viacročné ovocie. Ďalším benefitom je, že si môžete vyrobiť vlastné džemy, marmelády, džúsy, mušty aj domáce víno. Vinič je nadlho, môže sa presádzať až po niekoľkých rokoch. Pestovanie hrozna v záhrade môže vyústiť až do veľkej produkcie hrozna a dokonca máte šancu dosiahnuť pekné výnosy po ďalšie desaťročia. Ponúkame vám tipy do záhrady, ktoré vám pestovanie hrozna výrazne spríjemnia! Preskúmajte naše rady a nápady, ako obohatiť vašu záhradu o zaujímavé plodiny!
Pestovanie hrozna v záhrade je výborným spôsobom, ako pridať do vášho exteriéru viacročné ovocie. Ďalším benefitom je, že si môžete vyrobiť vlastné džemy, marmelády, džúsy, mušty aj domáce víno. Vinič je nadlho, môže sa presádzať až po niekoľkých rokoch. Pestovanie hrozna v záhrade môže vyústiť až do veľkej produkcie hrozna a dokonca máte šancu dosiahnuť pekné výnosy po ďalšie desaťročia. Ponúkame vám tipy do záhrady, ktoré vám pestovanie hrozna výrazne spríjemnia! Preskúmajte naše rady a nápady, ako obohatiť vašu záhradu o zaujímavé plodiny!
Základy pestovania hrozna
Pestovanie hrozna v záhrade nie je ťažké, najmä keď vyberáte odrody, ktoré sa najviac hodia pre typ vašej pôdy a celkové podmienky pestovania. Treba rátať s istým časom na štart pri pestovaní rastlín hneď pri výsadbe a s poskytovaním náležitej dlhodobej podpory a starostlivosti o vinič. Pestovanie hrozna v záhrade nie je šprint, ale beh na dlhé trate. Každopádne sa vám oplatí, lebo výsledkom budú šťavnaté plody hrozna.
Záhradné odrody a ich použitie
Výber toho, ktorá odroda hrozna sa má pestovať, sa začína uvedomením si, čo od vašej plodiny očakávate. Hľadáte stolové hrozno na bežné jedenie? Alebo hrozno na výrobu džemu, marmelády, džúsu alebo vína? Rôzne druhy viniča prežívajú aj v extrémnych teplotných podmienkach. Väčšina odrôd viniča, ktoré sa používajú na výrobu vína, správne vegetuje a rastie len v miernych pásmach. Veríme, že naše rady a nápady budú pre vás prospešné.
TIPY NA VÍNNE POHÁRE A KARAFY
Podľa toho, na akú svetovú stranu je otočená vaša zeleninová záhrada a bylinková záhrada, či záhrada s ovocím, podľa toho sa bude dariť aj jednotlivým plodinám. Pokiaľ máte záhradu orientovanú na juh, zvoľte odrody viniča: Rizling rýnsky, Rizling vlašský alebo Frankovku. Na východnej a západnej strane sa bude dariť odrodám – Müller Thurgau a Veltlínske červené. Ak chcete hrozno priamo konzumovať, najlepšie sú stolové odrody ako Chrupky, Čabaňská perla, Diamant, či Prink.
TIP: Pokiaľ hľadáte určité produkty a predmety do vašej záhrady, pozrite sa na našu ponuku vo Westwing, určite vás niečo očarí!
Podmienky pre pestovanie hrozna v záhrade a doba výsadby
Každá jedna odroda vínnej révy potrebuje slnko, aby rastlina dobre rástla. Sadenie hrozna môže byť aj pre úplných začiatočníkov jednoduchou záležitosťou. Ponúkame vám nápady do záhrady, vďaka ktorým bude pestovanie hrozna v záhrade zábavou. K nim však odporúčame aj dávku trpezlivosti. Vínna réva si ju rozhodne zaslúži a aj vyžaduje. Odmení sa vám bohatou úrodou.
Kde sa darí hroznu najviac
Najprv vyberte vhodné miesto, ktoré je situované buď na priamom slnku alebo čo najbližšie k miestu bez tieňa. Ideálne sú aj záhrady so svahovitým terénom. Najlepšie sú miesta, na ktoré svieti ranné a popoludňajšie slnko. Pomáha nielen pri dozrievaní plodín, ale aj pri suchom viniči a pri predchádzaní plesniam.
Kedy sadiť hrozno
Čas na sadenie hrozna v záhrade závisí od toho, v akom stave je. Holé a spiace korene potrebujú iné podmienky ako už zakorenené a pučiace. Hrozno s holým koreňom je potrebné vysadiť hneď po prvom jarnom spracovaní pôdy. Tieto vínne révy sú nečinné a pri oteplení sa aklimatizuju a na jar pekne ožijú. Pretože prežívajú vegetatívny spánok, nie sú tak ovplyvnené skorými alebo neskorými jarnými mrazmi. Ak ste si však zakúpili zakvitnuté rastliny alebo rastliny s holými koreňmi, ktoré už kvitnú, musíte počkať. Tieto kvety do záhrady by mohli zamrznúť, pokiaľ by sa vyskytol mráz, ktorý môže pokojne prísť aj v máji. Pri nákupe sadeníc nezabudnite skontrolovať korene, ktoré majú tendenciu usychať.
Klubová stránka Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!
Pestovanie hrozna v záhrade: krok za krokom
Hrozno je trvalka, čo znamená, že pôdu je potrebné dobre pripraviť na mnohé roky dopredu. Pestovanie hrozna v záhrade si vyžaduje upravenú pôdu nielen v čase sadenia, ale aj z dlhodobého hľadiska. Pôda by mala poskytovať dlhodobé živiny a zabezpečovať dobrý odtok nahromadenej vody. Kvalitný domáci kompost je rozhodne najlepší spôsob, ako to dosiahnete.
Pestovanie hrozna v záhrade od A po Z
Najskôr pre každú rastlinu alebo holý koreň vykopte jamy s hĺbkou a priemerom 30 centimetrov. Naplňte dno každej jamy niekoľkými centimetrami rovnakej zmesi pôdy a kompostu. Ďalej zapichnite korene hroznového viniča do jamy. Sadenice by mali mať rozvinutý koreňový systém, pevnú, ale pružnú kôru a živé korene. Výška kmeňa je nad dva metre. Zahrňte pôdou a zatlačte.
Rastliny hrozna sú náchylné na hnilobu, najmä ak sú mladé a jemné. Ponechanie voľnej pôdy pomáha zabezpečiť spodný obeh vody a zároveň aj postupné odvádzanie prebytočnej vody. Ak pôdu zatlačíte okolo rastliny príliš pevne, korene nemôžu dýchať. Pôda sa môže v priebehu nasledujúceho mesiaca okolo rastliny akoby utopiť. Odporúčame, aby ste jej pridali len toľko, aby vyrovnala vrchnú vrstvu pôdy. Hlavnou zásadou pri otázke, ako pestovať vínnu révu, sú živiny. Je na ne veľmi náročná. Okrem živín potrebuje aj dobrú starostlivosť.
Pestovanie hrozna v záhrade potrebuje dobré hnojenie
Vínna réva potrebuje dobré živiny k správnemu rastu a kvalitným hroznám. Preto ich doplňte pomocou hnojív, ktoré obsahujú draslík, fosfor, horčík a v pôde musí byť aj vápnik. V prípade, že listy žltnú a rodí sa málo plodov, je to jasným znakom, že viniču chýba niektorý z uvedených prvkov, prípadne viacero z nich.
Pestovanie hrozna v záhrade potrebuje oporu
Úspešné pestovanie hrozna v záhrade závisí aj od podpory rastliny. Hrozno potrebuje podporu, aby bolo chránené. Škodcovia sú nielen hmyz, ale aj vtáky, najmä škorce. V závislosti od toho, koľko hrozna vypestujete, môžete aplikovať pevnú oporu od jednoduchej mriežky až po zložitejšie systémy.
Rezanie viniča
Počas prvého roka by ste z rastliny mali odstrániť všetko hrozno, ktoré sa tvorí na viniči. To zabezpečí, aby všetka sila rastliny smerovala k rastu silných stoniek a koreňov. Jednou z úloh pri pestovaní hrozna je aj takzvaný dlhodobý rez. Je dôležitý pre udržanie rastlín v dobrej kondícií. Zároveň zaistíte, že vaše rastliny budú produktívne. Orezávanie by ste mali robiť skoro na jar, keď sú rastliny ešte v pokoji.
Hrozno v byte
Pestovanie hrozna v záhrade alebo v skleníkoch nie je jedinou možnou alternatívou. Pestuje sa dokonca aj v kvetináčoch na parapetoch, ale aj na balkónoch a terasách. Hrozno často plní aj dekoratívnu funkciu a dobre zatieňuje. Deje sa tak nielen kvôli jeho atraktívnemu vzhľadu, ale aj kvôli schopnosti prinášať svoje plody dokonca aj v byte. Ak hroznu doprajete väčší kvetináč a veľa slnka, vlastnému hroznu sa môžete tešiť aj v bytových podmienkach. Pestovanie hrozna v záhrade je pekným koníčkom, ktorého výsledkom sú šťavnaté sladké plody. Nenadarmo sa hovorí, že hrozno je ovocím bohov.
Ak si želáte iné ovocie či zeleninu vo vašej záhrade, podelíme sa s vami o tipy do záhrady a ako si vypestovať aj iné odrody ovocia a zeleniny: