Pestovanie papriky: všetko, čo potrebujete vedieť

Paprika je odroda jemného korenia, ktorá sa suší, melie a používa sa ako ingrediencia do jedla alebo súčasť šalátovej prílohy. Pestovanie papriky nie je veľká veda, keď viete, ako na to. Tajomstvo tkvie v príprave. Pestovanie papriky je bežné v Maďarsku a Španielsku. Nie sú to však ani zďaleka jediné krajiny, ktoré pestujú papriku. Maďarská paprika sa z väčšej časti pestuje po celom svete. Paprika sa používa v kuchyni už stovky rokov a existuje jej niekoľko druhov. Inšpirujte sa tipmi na pestovanie papriky!

Pestovanie papriky v záhrade: 4 základné informácie

Ak ste sa iniciatívne pustili do pestovania paprík, stačí, aby ste dodržali postup a táto lahodná zelenina môže dozrieť aj na vašej záhrade alebo balkóne. 

1. Ako a kedy pestovať papriku

Ideálny čas je jar, tak ako pre všetko nové, čo sa chystá prebudiť k životu. Budete potrebovať kelímky na sadeničky. Naplňte kelímok zmesou na zasievanie semien šesť až osem týždňov pred samotným vysádzaním. Do každého umelohmotného kelímka zasaďte paprikové semienko do hĺbky pár centimetrov. 

Pôda by mala byť dostatočne vlhká, treba ju pravidelne kontrolovať každý druhý deň. Kelímky stačí položiť na podložku na teplé miesto a zakryť akoby skleníkovým poklopom. Ideálne je aj pekné slnečné miesto, ktoré máte poruke. Potom už len stačí, aby ste čakali, kým vyklíčia prvé semienka. 

2. Ktoré druhy a odrody papriky existujú?

Zelenina ako paprika má niekoľko odrôd. Záleží na vás, ktorú máte radi a ktorá odroda sa vám páči. V našich končinách sa pestujú dva poddruhy papriky ročnej. Je to paprika veľkoplodá a drobnoplodá. Najobľúbenejšie sú tie veľkoplodé, svetlozelené odrody špicatého tvaru. Na juhu Slovenska sú žiadané aj papriky pálivej chuti. Vo svete sa pestujú skutočne stovky odrôd. Odlišujú sa vlastnosťami a vhodnosťou pre určitú pestovateľskú oblasť.

V strednej a západnej Európe nájdete najmä hrubostenné odrody s tmavozelenými sladkými plodmi. Zapálení záhradkári so záujmom pestujú aj iné druhy paprík, predovšetkým jablkovitého tvaru, drobné pálivé feferónky alebo iné atraktívne odrody. Nielen tvar a farba rozhoduje, ale v konečnom dôsledku aj chuť, ktorú preferujete.

Chcete mať doma okrem papriky aj inú zeleninu či bylinky? Inšpirujte sa našimi nápadmi na pestovanie zeleniny:

3 Užitočné tipy pre pestovanie papriky

Ak sa vám objavili už prvé klíčky, je najvyšší čas na sadenie do záhrady. Pripravte si pôdu na sadenie asi dva týždne predtým, ako sú prvé klíčky papriky pripravené. Papriky môžete sadiť, keď už určite nehrozí mráz a teploty pôdy dosiahli 20°C. Vyberte si oblasť, ktorá má dostatok priameho slnka, minimálne osem až desať hodín denne. Určite najprv vyčistite záhon od buriny. Zamiešajte do pôdy aj trochu kompostu, aby ste dodali pôde živiny. Ako zistiť PH pôdy? PH pôdy môže byť medzi 5,5 a 7,5. Pridajte síru na zníženie pH alebo záhradné vápno na zvýšenie pH. Pôdu zakryte čiernym plastom, aby sa pôda rýchlejšie zahriala. 

Paprikové priesady saďte dosť od seba, vraví sa tomu naširoko. Vykopte dostatočne veľké jamy  pre koreňový systém. Papriky nemajú veľmi hlboké korene, ale vedia sa pekne roztiahnuť po ploche. Polejte ich, ideálny čas na polievanie je za súmraku. Na stonky alebo listy vodu nedávajte. Okolo základne každej rastliny položte vrstvu drvenej kôry alebo lístia, aby bola pôda teplá a aby okolo rastliny nerástla burina.

4. Ako začať s pestovaním papriky?

Začnite v malom. Vyskúšajte si to prvú vašu sezónu na menšej ploche. Malé papriky rastú pomaly a v studenej pôde. Ak chcete rastliny trochu hnojiť, používajte tekuté hnojivo približne každých desať dní. Môžete použiť aj krvnú múčku, múčku z rybích kostí alebo kompostovaný kurací hnoj po dobu 6 týždňov po vysadení. Väčšina paprík si vyžaduje, aby ste ich počas vegetačného obdobia udržiavali rovnomerne vlhké. 

Údržba a starostlivosť o papriku

Tak ako všetko živé, aj pestovanie papriky si vyžaduje snahu a úsilie. Zelenina je zrelá a pripravené na zber, keď sa zmení zo zelenej na červenú, žltú, oranžovú alebo fialovú. Zelená môže byť iba konkrétna odroda. Pokiaľ chcete papriku na sušenie, nie na konzumáciu v čerstvej podobe, sušte ju na vzduchu na chladnom, tmavom, suchom, dobre vetranom mieste alebo v elektrickej sušičke.

Ak sa rozhodnete sušiť ich na vzduchu, prepichnite pomocou ihly vrcholy a prevlečte cez ne šnúrku na zavesenie. Ak máte chuť na údenú papriku, môžete papriky sušiť v udiarni pomocou dubového dreva. Paprika je úplne suchá, keď je scvrknutá a krehká. Papriky pre účel sušenia môžete zomlieť buď v mlynčeku na korenie alebo v mlynčeku na kávu. Potom ju už len stačí uskladniť do vzduchotesných sklenených nádob na suché, chladné a tmavé miesto a dopriať si dobré jedlo. 

Epsomské soli 

Nielen pre ľudské telo majú tieto soli blahodárne účinky. Dodávajú pôde potrebnú dávku horčíka, ale nemali by sa používať nadmerne, pretože prílišné používanie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Oporúčame použiť asi jednu kopcovú čajovú lyžičku epsomských solí, ktorú pred použitím dobre namiešate do každého litra vody. Túto zmes môžete nastriekať priamo na lístie. 

Kedy zbierať dozretú zeleninu

Každý sa poteší, ak jeho úroda začína vyzerať reálne. Vo väčšine prípadov môžete papriky zbierať hneď, ako dosiahnu požadovanú veľkosť a tiež farbu. Ak chcete papriku rovno konzumovať, zbierajte čím skôr. Ak sa chystáte z papriky vyrobiť korenie, radšej počkajte, kým plody získajú optimálnu plnú chuť. Vtedy môže paprika zostať na koreni ešte dlhšie. Jej chuť bude potom intenzívnejšia.

Pestovanie papriky je možné aj na balkóne

Ak nemáte to šťastie na veľkú či menšiu záhradu s rodinným domom na predmestí, nezúfajte! Úspešným záhradkáram a pestovateľom chutných plodín sa môžete stať, aj keď ste obyvateľom rušného mesta. Na malú záhradku vám postačí aj mestský balkón a terasa. Pestovanie papriky sa tak stane dostupnou alternatívou aj pre vás. Stačí, aby ste si zaobstarali malé kvetináče alebo hrantíky. 

Vhodné odrody na balkón

Medzi mestské odrody patrí paprika s názvom balkónovka, ktorá je skorá, má podobu kríka nízkeho vzrastu a plody červenej farby. Papriky sú sladké, dlhé až 15 centimetrov. Ďalšia odroda, vhodná pre pestovanie na balkónoch je Amadea, ale aj Slovana F1. K relatívne menej náročným balkónovkám na pestovanie patria baranie rohy. 

Sadenie papriky v meste

Postupujete so semienkami a priesadami rovnako, akoby sme ich išli presádzať na záhradu. Na balkón či von za okno môžete papriky preniesť až v polovici mája, keď už nehrozia prízemné mrazy. Musíte počítať s tým, že väčšina odrôd papriky potrebuje minimálne šesť mesiacov na rast a dozretie plodov. 

Pestovanie papriky zvládne každý nadšenec. Dokonca nemusíte mať ani veľkú farmu, na pestovanie vám bude stačiť aj balkón a terasa. Dôležité je, že budete mať z úrody radosť, bez ohľadu na to, koľko kilogramov paprík z nej vzíde.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!