Pestovanie paradajok - kompletný sprievodca

Pestovanie paradajok môže byť zábavné a hravé. Dobrý pocit z vlastnej úrody, menej zaťažené životné prostredie a zmysluplne využitý čas sú hlavnými dôvodmi pre túto činnosť. Prvé paradajky pochádzajú z Južnej Ameriky, hoci ich používanie v potravinárstve iniciovali Mexičania. Neskôr sa počas španielskej kolonizácie tieto plody rozšírili po celom svete. U nás sa im darí fantasticky, a to najmä v južných okresoch. Dozrievajú až do neskorej jesene a majú lahodnú sladkastú chuť. Vďaka našim tipom sa pestovanie paradajok stane obľúbenou činnosťou aj pre vás!

Pestovanie paradajok: základy

Aj keď so záhradkárčením nemáte väčšie skúsenosti, aj z vás sa môžu stať úplní profesionáli. Stačí dodržať postup, ktorý vám prinášame. 

3 najzákladnejšie veci, ktoré musíte vedieť

  1. Paradajky sa vysievajú vo februári, marci a apríli. 
  2. Do pôdy sa zasadia v máji až júni a od júla až do októbra sa dajú zberať.
  3. Paradajky potrebujú rozostupy, aby mohli rodiť až 5 kilogramov na jednu rastlinu.

Požiadavky na pestovanie paradajok

Pestovanie paradajok je zábava. O to viac vás bude baviť, keď výsledkom budú plné košíky voňavých, domácich, čerstvých a výživných paradajok. Chutia lepšie ako čokoľvek, čo si môžete kúpiť v obchodoch. Paradajky sa pomerne ľahko pestujú a chutia najlepšie, keď ich pestujete na priamom slnku. Je veľa druhov, ktoré sa dajú pestovať, vrátane cherry paradajok či sliviek. Každý druh má svoje vlastné ovocie, chuť a kulinárske využitie.

Ako sadiť paradajky?

Ak ste začínajúcim záhradníkom, potom je dobré pestovať kríkové paradajky, pretože ich nemusíte zapichovať do pôdy, ani hľadať tipy na pestovanie. Semienka sa sadia do téglikov, z ktorých vyrastú malé zelené sadeničky. Sadenice s výškou asi 2 – 3 centimetre presaďte do kvetináčov, naplnených vlhkým viacúčelovým kompostom. Vráťte ich na parapet. Zatiaľ ich pestujte na parapete okna alebo na inom svetlom a teplom mieste. Zemina musí byť stále vlhká. 

Kedy sadiť paradajky?

Vyrastené sadeničky následne presadíte do záhrady, keď už nehrozia mrazy, to znamená v máji až júni. Vyberte si slnečné a pred vetrom chránené miesto, kde ich môžete vysadiť do pôdy, do ktorej ste pridali dostatok dobre zhnitého záhradného kompostu. Pestovanie paradajok sa dá dobre realizovať aj v skleníku, kde sa darí aj paprikám a bazalke. Nezabudnite paradajky dostatočne zalievať. 

Pestovanie paradajok v záhrade

Záhrada poskytuje mnohé možnosti na pestovanie paradajok. Jednak môžete pestovať mnohé druhy, a tiež sa nemusíte obmedzovať čo do úspory miesta. Taktiež nemusíte uvažovať nad tým, ako svieti slnko, pretože záhrada má väčšinou otvorený priestor a slnko tým pádom svieti 8-10 hodín denne. 

Ktorá odroda je najlepšia na pestovanie v záhrade?

Pestovanie paradajok v záhrade ovplyvňuje aj ich vzrast. Buď sa rozhodnete pre kríčkovú alebo tyčovú verziu. Tie tyčové vám budú rásť bujne, najmä ich hlavné stonky, a potrebujú tyčovú drevenú alebo bambusovú oporu. Vysádzame ich do vzdialenosti 0,4 – 0,6 m od seba. V druhej polovici augusta až začiatkom septembra odrežeme nad posledným súkvetím vyvinutých plodov vrcholčeky rastlín. 

Kríčkové paradajky majú hlavnú stonku krátku a je ukončená súkvetím. Tento stav podporuje rýchly rast bočných stoniek a nevyžadujú si oporu. Sú charakteristické krátkym vegetačným obdobím. Vysádzajte ich ako záhon v rozmere 0,5 x 0,6 metra. Rastliny počas vegetácie nechajte voľne rásť, nijako ich nemusíte zastrihávať, takže sú menej náročné na starostlivosť.

Ak máte záujem o pestovanie iných druhov zeleniny, pozrite sa na naše tipy do záhrady:

Pestovanie paradajok v byte 

Aj menší balkón a terasa môže poslúžiť na pestovanie paradajok. Len si predstavte, ako krásne budú voňať a ešte lepšie chutiť v letnom šaláte! Vyjdete na balkón, odtrhnete si zopár červených guličiek a vaše chuťové bunky sa hneď prenesú do Toskánska, kde paradajky rastú takmer celý rok. Zeleninová záhrada môže vzniknúť aj na vašom balkóne v meste.

Odrody paradajok, odporúčané na balkón

Ak ste začiatočník a chcete sa naučiť pestovať paradajky v kvetináčoch alebo iných nádobách na balkóne, cherry paradajky sú tou správnou cestou. Paradajky čerešňového typu patria medzi najjednoduchšie pestovateľné druhy paradajok. Sú na to jasné dôvody: rýchlo rastú, skoro dozrievajú a sú nenáročné na starostlivosť. Žlté cherry paradajky sú zvyčajne prvé, ktoré prinesú úrodu na vašom balkóne. Dokonca sa dajú zbierať dvakrát týždenne až do jesene.

Ako pestovať paradajky na balkóne

Pestovanie paradajok v kvetináčoch na vašom balkóne nie je žiadna veľká veda. Na tejto ceste pamätajte na zopár detailov. Paradajky saďte čo najhlbšie, najlepšie až k spodnej časti listov. To im umožňuje vytvárať viac koreňov a zaisťuje dostatočný prísun vody a živín. Pri pestovaní paradajok v kvetináčoch, pripevnite dlhú drevenú tyč a priviažte ju mäkkým špagátom. 

Ako sadiť paradajky: kompletný sprievodca

S našimi radami sa do sadenia paradajok môžete pustiť takmer hneď. Stačí, ak si zoženiete hlinu, kompost, náradie, tégliky, kvetináče, substrát a vodu. Potrebujete aj semienka. Začnite ihneď, pretože paradajky si vyžadujú dlhé vegetačné obdobie. Preto je najlepšie nakupovať rastliny alebo zakladať semená v interiéroch 4 až 6 týždňov pred posledným dátumom mrazu. Ak už vaše planty dosiahli požadovanú veľkosť a nastal mesiac máj alebo jún, môžete sa smelo pustiť do sadenia v exteriéri. Prečítajte si náš návod, ako na to.

  • Vykopte jamu s dvojnásobným priemerom a hĺbkou ako má koreňový základ paradajky.
  • Do jamy vložte malú hrsť univerzálneho organického hnojiva alebo kompostu.
  • Rastlinu paradajky vysaďte dostatočne hlboko – až k najvyššie položeným listom.
  • Pozdĺž zakopanej stonky sa vytvoria korene.
  • Zapichnite drevený alebo kovový kolík do zeme vedľa rajčiaka. Hlavný kmeň paradajky pripevnite pomocou plastových úchytiek na kôl alebo pomocou mäkkého špagátu.
  • Ak chcete použiť kovovú klietku, položte ju do pôdy okolo mladých paradajkových priesad. Keď rastlina vyrastie, udržujte jej vetvy vo vnútri klietky.
  • Paradajky potrebujú týždenne pomerne málo vody, ale v oblastiach s horúcim, suchým a veterným letom môžu vyžadovať o niečo viac.

Ako zasadiť paradajky s inou zeleninou?

Bez ohľadu na to, či máte veľkú záhradu alebo menší balkón, jednotlivé druhy zeleniny sa dajú vhodne doplniť. Ak máte v črepníku alebo debničke ešte trochu miesta, môžete zasadiť ďalšie rastliny, ktorým vyhovuje dostatok slnka. Pri sadení paradajok do väčších kvetináčov k nim môžete pridať bazalku, papriku a špenát. Tieto rastliny poskytujú dostatočný tieň v spodnej časti, a tým zabraňujú rýchlemu odparovaniu vlhkosti. Paradajky sú obľúbenou teplomilnou zeleninou. Aj vy si ich môžete dopriať vo vašej záhrade alebo na balkóne. Už chýbajú iba teplé letné dni. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!