Pestovanie uhoriek: 13 tipov, ako na to
Uhorka patrí medzi najpopulárnejšiu zeleninu na Slovensku, aj na celom svete. Pestovanie uhoriek je veľmi obľúbenou záhradkárskou činnosťou, pretože uhorka má široké využitie. Technicky je to ovocie z rodu tekvíc, podobne ako melóny. Používa sa nielen do šalátov, ale aj v kozmetike. Ak sa vám pestovanie uhoriek podarí, nie je nič osviežujúcejšie počas letných večerov si z uhorky pripraviť aj lahodný svieži drink. Máme pre vás tipy do záhrady, ako sa pestovanie uhoriek stane pre vás zábavou a možno aj hobby.
Uhorka patrí medzi najpopulárnejšiu zeleninu na Slovensku, aj na celom svete. Pestovanie uhoriek je veľmi obľúbenou záhradkárskou činnosťou, pretože uhorka má široké využitie. Technicky je to ovocie z rodu tekvíc, podobne ako melóny. Používa sa nielen do šalátov, ale aj v kozmetike. Ak sa vám pestovanie uhoriek podarí, nie je nič osviežujúcejšie počas letných večerov si z uhorky pripraviť aj lahodný svieži drink. Máme pre vás tipy do záhrady, ako sa pestovanie uhoriek stane pre vás zábavou a možno aj hobby.
Pestovanie uhoriek: podmienky na pestovanie
Uhorky prvýkrát vypestovali v Stredomorí a napríklad do Ameriky ju doviezli európski prieskumníci v roku 1500. Niektoré zdroje tvrdia, že pochádzajú z Indie. Existujú desiatky odrôd, prosperujúcich v chladnom i teplom podnebí. Dariť sa jej bude určite aj vo vašej záhrade. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako na to.
Poloha a zemina
Úspešné pestovanie uhoriek do istej miery závisí od pôdy. Uhorky potrebujú teplú, úrodnú pôdu s pH 6,0 až 6,8, aj keď znesú trochu zásaditejšiu pôdu. Ak chcete zúrodniť pôdu vo vašej záhrade a pomôcť vytvoriť vhodné prostredie na veľkú úrodu, zapracujte niekoľko centimetrov kompost a obohaťte pôdu o špeciálne hnojivo. Jeho aplikácia je rôzna v závislosti od konkrétneho druhu do niekoľkých horných centimetrov pôdy.
Ktoré druhy uhoriek sa u nás pestujú najčastejšie?
Druhy uhoriek sa rozdeľujú na základe jedného hlavného kritéria, či sú sú schopné niesť plody s opeľovaním alebo bez neho. Potom sa delia aj podľa spôsobu využitia. Posledný bežný spôsob delenia uhoriek je podľa geografického regiónu. Tu spoznáme holandské, ázijské alebo alfa uhorky. U nás sú bežné tieto druhy.
- Nakladané uhorky sú ideálne na morenie alebo konzervovanie. Ich veľkosti nepresahujú 10-15 centimetrov, pre čerstvú spotrebu sú tiež vhodné, pretože majú tenkú kožu a šťavnatú dužinu.
- Nakladačky sú malé uhorky 5-8 centimetrov, majú príjemnú chuť a chrumkavú štruktúru. Vzhľadom na ich veľkosť a tenkú vrchnú vrstvu si sa používajú ako delikatesa na zahryznutie. Uhorky majú zvyčajne predĺžený tvar a často sa pestujú v skleníku.
- Šalátové uhorky sú podlhovasté až dlhé, s hustou hladkou pokožkou. Šalátová uhorka sa pridáva do šalátov. Nie sú vhodné na zaváranie alebo solenie. Práve tieto uhorky sa najčastejšie predávajú na trhu.
Ako začať s pestovaním uhoriek?
Ako začínajúci alebo mierne pokročilí záhradkári by ste o uhorkách mali vedieť čo najviac. Potom bude vaša zeleninová záhrada skutočne oplývať bohatou úrodou.
Pestovanie uhoriek: ako a kedy
Pestovanie uhoriek závisí nielen od pôdy, ale aj od teploty. Uhorky, keď priemerné denné teploty dosahujú priemerne 21°C. Ideálne sa im darí v teplej oblasti s dostatkom slnka a úrodnej, dobre priepustnej pôde. Keď je pôda dostatočne teplá, pridajte vrstvu slamy, lístia alebo drvenej kôry, aby ste udržali úrodu bez škodcov.
Zavlažovanie uhoriek
Hoci 90 percent celého objemu uhoriek tvorí voda, uhorky neznižuje výživovú hodnotu. Je vynikajúcim zdrojom množstva vitamínov a minerálov. Na to, aby sa v nej tvorili tieto živiny, potrebuje dostatočný prísun vody. Uhorky budú pri minimálnej starostlivosti rýchlo rásť. Uistite sa, že každý týždeň dostanú centimeter vody. Ak je vody menej, budú horké. Dajte do toho preto maximálne úsilie pri zavlažovaní úrody a doplňte ho aj pravidelným prikrmovaním pôdy.
Chcete si vypestovať aj inú zeleninu vo vašej záhrade či na balkóne? Inšpirujte sa našimi nápadmi:
Pestovanie uhoriek: podrobný sprievodca
V oblastiach, kde je jar dlhá a chladná, môžete pôdu zahriať na 3 až 4 stupne Celzia pomocou skleníka alebo čiernym plastom. Ak nechcete sadiť do čierneho plastu, potom potrebujete borovicovú slamu, pšeničnú slamu, nasekané listy alebo váš obľúbený organický mix. Tieto doplnky na terasu by ste mali aplikovať krátko po vysadení. Tento proces sa volá mulčovanie.
Mulčovanie ako pomoc pri pestovaní úrody
Ak je počasie neprimerane chladné, môžete s mulčovaním chvíľu počkať, kým sa pôda nezohreje prirodzeným jarným slnkom. Mulčovanie je obzvlášť dôležité, aby ste udržali úrodu bez škodcov. Platí to najmä pre tie druhy, ktoré nerastú na mriežke. Slamový mulč sa tiež považuje za bariéru pre slimáky a vytvára nepokojnú p pre uhorkové chrobáky, čo im pomáha udržiavať ich na uzde.
Kvitnutie a rodenie
Ak ste dali do pestovania všetko, stále môžu nastať komplikácie. Kumšt je v kvetoch. Ak rastliny bohato kvitnú, ale neprodukujú plody, pravdepodobne niečo zasahuje do procesu opelenia. Najskôr sa uistite, že vidíte samčie aj samičie kvety. Zvyčajne sa najskôr objavia samčie kvety a do týždňa alebo dvoch sa objavia aj samičie kvety. Ak stále nevidíte malé púčiky, možno sa bude treba postarať trochu o opelenie.
Užitočné rady k presádzaniu uhoriek
Uhorky z priesad dokážete dopestovať za 30 dní. Podarí sa vám to v chladnom období. Naklíčené alebo nenaklíčené osivo vysievate vo vnútri. Na to vám slúži skleník, okno bytu alebo rodinného domu. Začnite koncom marca, začiatkom apríla do debničky na vzdialenosť 5 x 3 cm alebo priamo po 1 semienku do téglikov alebo zakoreňovačov. Udržiavajtee teplotu 20 °C. Potom priesady 10 až 14 dní pred vysadením otužujte. Až následne sadíte von do pôdy.
Údržba a starostlivosť o uhorky
Uhorky si môžete nazbierať, kedykoľvek sú dostatočne veľké na použitie. Hriadky kontrolujte každý deň, keď sa plody začnú objavovať, pretože sa rýchlo zväčšujú. Na odstránenie plodov použite nôž alebo nožnice a stonku nad uhorkou zastrihnite. Ich potiahnutím sa môže rastlina poškodiť. Žltnutie uhorky signalizuje už prezretie. Zbierajte uhorky tesne predtým, ako začnú žltnúť.
Ako uchovávať uhorky
Zozbierané uhorky môžete uchovávať v chladničke 7 až 10 dní, ale použite ich čo najskôr po zbere, aby ste zachovali v dužine najlepšiu chuť. Ak nezjete nakrájanú uhorku na jeden raz, nevyužitú časť zakryte igelitom, aby ste zabránili jej vysušeniu v chladničke. V skutočnosti je dobré zabaliť celé uhorky do plastu alebo ich uložiť do uzatvárateľného vrecka v chladničke, aby boli stále krehké. Taktiež môžete uhorky aj nakladať a zavárať.
Pestovanie uhoriek na balkóne?
Prísun slnečného svetla je dôležitým faktorom. Umiestnenie malej záhradky s uhorkami vyberte s rozumom. Severne orientovaný balkón a terasa bude prijímať menej slnečného žiarenia ako južne orientovaný. Zaistite, aby bola vaša mini záhrada prístupná pre opeľovačov, ako sú včely. Ak vám to priestor dovolí, vysaďte nejaké kvety do záhrady, ktoré včely prilákajú na vašu balkónovú záhradu. V prostredí balkóna alebo mestskej záhrady s obmedzeným priestorom môžete uhory vysadiť jedine zvislou formou. Pestovanie uhoriek je možno na prvý pohľad beh na dlhú trať, ale rozhodne vám stojí za to. Dlhšia príprava prinesie bohatú úrodu.