Ako pestovať zeleninu

Vonku je stále teplejšie a záhradkárska sezóna sa opäť začína naplno rozbiehať. Chceli by ste si aj vy v záhrade dopestovať vlastnú zeleninu, ale neviete presne, odkiaľ a ako začať? Tu ste na správnom mieste! Prichystali sme pre vás napríklad tipy pre pestovanie paradajok či pre sadenie cibule, alebo aj ako čo najlepšie využiť záhradný skleník. A počuli ste už niekedy o výhodách partnerského pestovania? Aj vďaka nemu sa pestovanie zeleniny stáva jednoduchším a vaša zeleninová záhrada príjemným miestom pre trávenie voľných chvíľ. A navyše sa sa vám za vašu starostlivú prácu naozaj štedro a chutne odmení.

Pestovanie zeleniny: kedy a ako pestovať zeleninu

Zeleninová záhrada si vyžaduje intenzívnu starostlivosť od jari až do jesene. Všetko sa začína plánovaním, výberom jednotlivých druhov zeleniny a ich následnou prípravou na výsev. Budete siať priamo do záhona, alebo si zeleninu predpestujete doma na okennom parapete, v sadzbovači s vekom alebo v parenisku? Sadenice najlepšej kvality zvyknú narásť vo vykurovanom skleníku, avšak dobre sa darí aj tým dopestovaným na parapete. 

Sezónny kalendár ovocia a zeleniny pre rok 2022

Pripravili sme pre vás celoročný kalendár s prehľadom ovocia a zeleniny v každom ročnom období. Pestovanie a nákup ovocia a zeleniny je pre nás a naše telo najprínosnejšie ak ho konzumujeme v sezóne. Náš kalendár si môžete jednoducho stiahnuť, vytlačiť a umiestniť do vašej kuchyne, kde budete mať prehľad, čo je najlepšie pre vás v tomto ročnom období.

Najjednoduchšia zelenina na pestovanie

Z tohto zoznamu si určite budete vedieť vybrať. Mnohé z nich sa výborne hodia aj na pestovanie na balkóne!

  • Reďkovka, hlávkový šalát a špenát – rastú rýchlo, sú nenáročné a dajú sa siať priamo do záhona už skoro na jar. Nepotrvá dlho a už ich budete môcť použiť do šalátu!
  • Červená repa a mrkva – vďačná a výživná koreňová zelenina. Po vyklíčení ich nezabúdajte občas pretrhať. Dajú sa dobre uskladniť na zimu.
  • Cibuľa – nemusí sa často polievať, lebo by mohla začať nahnívať. Sadenie cibule je vďaka cibuľkám sadzačkám veľmi jednoduché.
  • Zemiaky – sú nenáročné na pôdu a celkovú starostlivosť. Pre sadenie zemiakov sa oplatí mať trochu viac miesta.
  • Tekvica a cuketa – výborne sa im darí na komposte a okrem občasného poliatia nevyžadujú špeciálne usmernenia pre ich rast.
  • Paradajky – ideálne je pestovanie paradajok zo sadeníc. Sú náchylnejšie na plesne a treba im ulamovať výhonky, aby zbytočne nestrácali energiu. Zvyknú však mať štedrú úrodu plodov.
  • Cesnak – sadenie cesnaku sa odporúča už na jeseň, čo zväčša prinesie väčšiu úrodu, no všetky druhy sa môžu sadiť aj na jar. Podobne ako cibuľa je veľmi nenáročný na pestovanie.

Plánovanie záhrady: výsev semien

Môžete sa rozhodnúť pre skorší výsev do sadzbovača u vás doma alebo neskorší priamo do záhona v záhrade. Pre každý druh zeleniny býva na zadnej strane obalu, uvedený ľahko zrozumiteľný návod na výsev a starostlivosť. Tam sa aj dozviete, či je vhodnejšie sadiť jednotlivé druhy do záhonu zo semienka alebo radšej zo sadenice. 

Ako si vypestovať ukážkové priesady

Prvoradý je správny čas výsevu, ktorý je odlišný pri každom druhu zeleniny. Preto je potrebné si dostatočne včas naplánovať, čo chcete pestovať. Napríklad, pestovanie papriky a zeleru začína už vo februári, aby vám v sadzbovači či skleníku stihli vyrásť životaschopné a kvalitné priesady. Paradajky stačí vysiať až v marci.

Priesady z okenného parapetu

Aj keď priesady z parapetu nikdy nebudú také kvalitné ako tie zo skleníka, môžete sa vďaka pár osvedčeným trikom k ich kvalite aspoň priblížiť.

  • Nádoby pre výsevy, ako napríklad sadzbovač, plastový miniskleník, parenisko alebo debnička. Nemusia byť veľmi hlboké, ale určite poriadne vyčistené.
  • Na dne musia mať otvory pre odtok nadbytočnej vody – ináč vám rastlinky môžu začať nahnívať.
  • Pri výseve sa držte rád na zadnej strane obalu so semienkami. 
  • Nezabudnite si semienka označiť nápismi či ceduľkami, aby ste si ich neskôr nepomýlili.
  • Semienka by pre správne klíčenie mali byť uložené na svetlom mieste s priemernou teplotou 20-25 °C. Pozor na priame slnečné svetlo – mohlo by rastlinky spáliť.

Náš tip: Pre posilnenie klíčenia umiestnite nádoby s výsevmi najskôr do najteplejšej miestnosti vášho domu alebo bytu. Keď sa objavia prvé klíčky, premiestnite nádoby na menej teplé a svetlé miesto.

6 tipov na pestovanie zeleniny

  1. Výsev na parapet alebo priamo do záhona? Plánovanie záhrady je dôležité, aby ste s prácou vedeli začať v tom správnom čase. Sadenice si vždy môžete aj kúpiť, i keď záruka ich kvality môže byť nižšia.
  2. Pri sadení vždy vysaďte o semienko naviac, napríklad tri fazuľky miesto dvoch, aby ste mali aj rezervnú rastlinku. Najslabšiu z nich môžete potom kedykoľvek vytrhnúť.
  3. Pri sadení dbajte na správnu vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami. Odporúčame držať sa rád na zadnej strane obalu zo semienok.
  4. Nezabudnite vašu zeleninu chrániť pred škodcami. Biologickou voľbou je tzv. aksamietnica (garafia). Môžete ju nasadiť len k náchylnejším druhom, alebo po celom záhone. Jej žlto-oranžovo-červené kvety do záhrady dokonca spestria vašu záhradu. Proti večne prítomným slimákom je asi najúčinnejšie vysadiť rôznorodé druhy rastlín.
  5. Pôdu okolo zeleniny treba občas prekypriť, pretože polievaním sa utláča. Takisto je treba čistiť pôdu od buriny, aby mali korene dostatočný prísun živín z pôdy.
  6. Myslite aj na správny čas zberu úrody, aby vaša zelenina nebola prezretá, nezačala nahnívať, alebo napríklad ako u koreňovej zeleniny-nezdrevnatela.

Pestovanie zeleniny v záhrade

S väčším priestorom sa prirodzene spája aj viac práce. Takáto zeleninová záhrada je vo väčšej miere vystavená škodcom a aj vplyvom počasia, ako napríklad letné prívalové dažde alebo búrky, ktoré dokážu poškodiť úrodu. Vlastnoručne dopestovaná úroda však určite stojí za to! Ak by ste chceli mať pestovanie zeleniny viac pod kontrolou, záhradný skleník je skvelé riešenie.  

Pestovanie zeleniny na balkóne

Stačí si pripraviť väčšie kvetináče alebo truhlice so správnym substrátom a vaša zelenina bude krásne rásť aj na balkóne. Špenát a hlávkový šalát spolu s bylinkami, môžete nasadiť aj do menších kvetináčov a uložiť si ich do regálu alebo ich prevesiť cez zábradlie. Paradajky môžete pestovať ako osobitné rastlinky v štýlových kvetináčoch. Ak máte priestrannejší zasklený balkón, pestovanie uhoriek tu bude takisto možné. 

Partnerské pestovanie zeleniny

Pre ešte úspešnejšie pestovanie je veľmi užitočné vedieť, ktoré druhy zeleniny sa navzájom “majú radi”, a ktoré spolu v záhone nevychádzajú až tak dobre, ba dokonca si až škodia. Inými slovami ide aj o tzv. zmiešanú kultúru.

Čo je to partnerské pestovanie zeleniny

Ktorí sú teda tí dobrí a zlí “susedia” do vášho záhonu či na balkón? Tu sú naše tipy do záhrady.

Partnerstvo plné lásky:

  • Cibuľa s mrkvou, hlávkovým šalátom
  • Zemiaky so špenátom, kalerábom
  • Cesnak s mrkvou, paradajkami, cviklou
  • Reďkovka s mrkvou, hlávkovým šalátom
  • Uhorky s cviklou, cibuľou, hrachom
  • Kríčková fazuľa s uhorkami, paradajkami, hlávkovým šalátom

Partnerstvo na rozvod:

  • Cesnak s hrachom
  • Chren s paradajkami a uhorkami
  • Cibuľa s kríčkovou fazuľou a kapustou

Výhody partnerského pestovania

Vďaka partnerskému pestovaniu zeleniny ušetríte miesto v záhone či kvetináčoch na balkóne, pretože budete môcť spolu vysadiť rôzne druhy zeleniny a byliniek, ktoré sa vzájomne chránia a podporujú v raste. Vaša záhrada bude navyše pôsobiť pestrejšie a ešte živšie.

Založiť si záhradu či už v záhone alebo doma na balkóne je vždy veľkou výzvou, ktorá vyžaduje dôkladné plánovanie záhrady a starostlivosť. Nie je však nič krajšie ako sa potom zahryznúť do vlastnej domácej zeleninky, ktorá síce nebude vyzerať tak dokonale ako zo supermarketu, ale intenzitou chuti a radosťou z dopestovania sa jej nič nevyrovná! Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a radami do záhrady a dopestujte si vlastnú, chutnú zeleninu už aj na balkóne!

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!