Biela farba v interiéri

Učarovala vám biela farba na stenu? Gratulujeme vám, biela je opäť v kurze. Ak vymaľujete izbu na bielo, budete tam cítiť otvorenú, čistú a priestrannú atmosféru. Perfektné kombinácie farieb na steny zahŕňajú aj bielu. Považuje sa za tichú alebo jednoduchú farbu. Vždy, keď príde ten správny čas, aby ste zvažovali interiérové farby, biela je okamžite a takmer vždy na rade. Skrátka sa na ňu vždy môžete spoľahnúť. Pozrite si s nami inšpirácie pre zariadenie interiéru, ako môže vyzerať biela aj vo vašej domácnosti!

Biela farba na stenu: prehľad 20 základných odtieňov

Biela farba na stenu nie je ani zďaleka monotónna, hoci by sa tak mohlo na prvý pohľad zdať, pretože patrí medzi základné farby. Dokáže však pekne prekvapiť a zahrať na tú správnu nôtu. Či už ide o moderné kuchyne, farebné inšpirácie pre spálne, alebo si novú farbu pýta vaša moderná obývačka, tento odtieň vás nikdy nesklame. Ponúkame vám nazrieť do bielej fantázie.

  1. klasická biela – odtieň, ktorý sa radí medzi základné farby a predstavuje univerzálne a svieže riešenie pre každé zariadenie interiéru. Reprezentuje jemné snehové vločky alebo prázdny hárok papiera.
  2. perlová biela – elegancia, ženskosť a šarm v jednom. Presne to je jemný, snehový odtieň bielej perly. Farba obsahuje tóny žltej a modrej, takže vytvára veselý a príjemný kontrast.
  3. krémová biela – biely odtieň s množstvom žltej farby pripomína čerstvú smotanu. Obľúbený je už po stáročia, ako v interiéri, tak aj v módnom a kozmetickom priemysle.
  4. bavlnená biela – podobná ako klasická biela s tým rozdielom, že má jemné sivé odtiene. Je vďaka tomu ako stvorená do interiérov, kde prevláda minimalizmus, industriálny štýl a severský trend.
  5. kokosová biela – teplý odtieň s pomerne vysokým obsahom žltej dokáže zmierniť ostrú a strohú klasickú bielu.
  6. snehová biela – studené farby a odtiene bielej sú čisté a jemné, presne ako snehová biela. Tá vyvoláva predstavu mrazivých zimných rán, čistú prikrývku snehu, snehuliakov a guľovačky plné smiechu.
  7. porcelánová biela – na rozdiel od klasickej bielej má v sebe tóny sivej a ružovej, ktoré ju zjemňujú a robia z nej farbu určenú aj do miestností, kde sa oddychuje.

Ďalšie odtiene

  1. púdrová biela – ide o bielu, v ktorej sa jemne objavuje žltá farba. Vyzerá podobne, ako farba detského púdru a skvelo sa ladí s teplejšími odtieňmi, ako béžová farba, bordová farba či zelená farba.
  2. biely odtieň slonoviny – zažltnutý biely odtieň je tak trochu dotykom minulosti. Používal sa totižto pred stovkami rokov, keď boli v obľube slonovinové detaily. V súčasnosti sa považuje za čistý odtieň, vhodný na podporenie prirodzeného svetla v interiéri.
  3. mušľová biela – tento krásny odtieň v sebe skrýva jeden poklad – je ním ružová farba a jej romantické odlesky. Pôsobí veľmi elegantne a žensky, podporuje harmóniu a miernu nostalgiu za dlhými letnými večermi.
  4. béžová farba – nie každý to vie, no béžová je jedným zo základných odtieňov bielej. Interiér vie oživiť, dodať mu šmrnc a zvýrazniť niektoré detaily. Zabraňuje sterilnosti a strohosti, ktorú so sebou prináša klasická biela farba na stenu.
  5. pergamenová biela – ak neviete, ako vyzerá tento odtieň, stačí si predstaviť starý pergamen, ktorý sa využíval v minulosti namiesto papiera. Biela s nádychom hnedej je aj po rokoch moderná a nadčasová. Nemusíte sa jej báť.
  6. odtieň šampanského – unikátna farba s prirodzenou eleganciou v sebe ladí mierne žlté, zlaté a ružové tóny. Ako jej názov napovedá, vyzerá takmer rovnako ako obľúbený šumivý nápoj.
  7. biely odtieň škrupiny vajíčka – tomuto odtieňu ste pravidelne vystavovaní v kuchyni alebo pri prechádzke obchodom v časti, kde sa predávajú vajíčka. Jemná, takmer telová farba, sa hodí najmä vo forme doplnkov.
  8. vanilková biela – moderná obývačka, kuchyňa aj spálna sú ako stvorené pre vanilkovú s nádychom žltej. Tento odtieň sa radí medzi teplé farby vytvárajúce pohodu a teplo domova.

Iné odtiene bielej

  1. ľanová biela – ak hľadáte zaujímavé interiérové farby, ľanová to istí. Takmer zlatistý odtieň vyzerá v kombinácii s bielou dômyselne a nenútene. Zladiť k nemu môžete aj pastelové farby ako modrú, ružovú či fialovú.
  2. alabastrová biela – jedinečný odtieň, ktorého základom je biela s chladnejšími odtieňmi sivej a zelenej. Najčastejšie sa objavuje v sochárstve a umení.
  3. šifónová biela – šifón má teplý odtieň broskyne. Najlepšie si s ním poradia moderné spálne. Podporuje intimitu. Ak však hľadáte príjemnú bielu farbu na stenu, nebojte sa ju dať aj do jedálne, kuchyne či chodby.
  4. pepermintová biela – kým väčšina bielych odtieňov kombinuje žlté a ružové odtiene, pepermintová biela sa môže pýšiť zelenými. Najľahšie ju zakomponujete do interiéru na jar a v lete, no využívať sa dá po celý rok.
  5. broskyňová biela – jemný teplý odtieň s ružovými a červenými tónmi sa hodí hlavne k pastelovej ružovej a modrej. Ak chcete podporiť jeho sýtosť, výborným riešením je bordová farba. 

Biela farba na stenu: 4 aspekty ako si správne vybrať

Biela farba na stenu ponúka príležitosť pre ďalší farebný svet. Môže to byť pokojne skvelá kombinácia farieb so sivou alebo béžovou či modrou. Farba roka 2022 je jednoducho aj biela, alebo vzájomné kombinácie niekoľkých jej odtieňov. Dôvodom je fakt, že harmonizuje priestor a, podobne ako čierna, vyvažuje ostatné farby tak, aby bol výsledný dojem príjemný. Pred jej výberom myslite na štyri základné aspekty.

Zvážte svoj priestor

Biela dokáže otvoriť akýkoľvek priestor a vniesť doň potrebné centimetre navyše. Ak teda v príbytku nemáte veľa miesta, siahnite skôr po chladnejších tónoch a odtieňoch. Najlepšie sú interiérové farby ako:

  • klasická biela 
  • perlová biela 
  • porcelánová biela
  • alabastrová biela

Na druhej strane, keď máte viac miesta a biela nie je len na otvorenie interiéru, stavte na odtiene:

  • krémová biela 
  • púdrová biela 
  • mušľová biela 
  • broskyňová biela

Myslite na prirodzené svetlo a neignorujte umelé svetlo

Najčastejší príklad toho, ako sa môže do domácnosti vniesť čistota a svetlo, je biela farba na stenu. Ľahko ju skombinujete s čímkoľvek a hodí sa ako na steny v detskej izbe, tak aj na zariadenie v interiéri. Ide o nekomplikovanú farbu, ktorá dokáže vniesť svetlo do akejkoľvek miestnosti. Je takisto nekonfliktná a vie stmeliť všetko dohromady. 

Pri výbere svetiel sa držte jednoduchého pravidla. K bledým odtieňom pridajte žlté svetlo na ich zjemnenie, k žltým zas chladné na ich presvetlenie a vyrovnanie tónov. Takýmto spôsobom dosiahnete najlepšie výsledky.

Studené biele či teplé biele farby

Biela sa zvyčajne delí do troch kategórií, z ktorých si vyberáte podľa potrieb:

  • teplé farby – nie sú príliš svetlé alebo sterilné, navádzajú harmóniu a pravú domácu atmosféru.
  • studené farby – dodávajú miestnostiam rozmer, no musíte ich dekorovať niečím teplým, napríklad interiérovým textilom, aby neboli príliš strohé.
  • galerijné biele farby – najčistejšie biele farby, ktoré sa často používajú v umeleckých galériách a na veľkých plochách, aby dali vyniknúť nápadným dielam.

Biela farba na stenu: porovnajte rôzne možnosti

Pri výbere bielej nezostaňte len pri jednom odtieni, siahnite po desiatke ďalších. Navzájom ich kombinujte a vytvorte u vás doma magický svet bielej. Vrstvite ich a použite aj iné odtiene, napríklad teplé farby jesene či sýte tóny leta. Nebojte sa ani metalických farieb ako je zlatá a strieborná. Sú vizitkou luxusu a elegancie. Pozdvihnite detaily a postarajte sa, aby v miestnosti spolu všetko hralo a nič sa navzájom nevylučovalo.

Biela farba na stenu: 10 nápadov ako ju kombinovať

Poradíme prečo a ako vymaľovať spálňu na bielo, ale aj to, ako touto farbou doplniť iné izby.

  • klasická biela farba na stenu do kuchyne – máte menšiu kuchyňu, než by ste si priali? Biela ju výrazne zväčší. Efekt znásobíte, ak použijete svetlé farby aj na zariadenie kuchynskej linky. Biela farba na stenu v kuchyni je najlepším možným riešením, hoci sa o ňu budete musieť viac starať. V každom prípade dosiahnete pocit voľnosti, nadčasovosti a štedrého priestoru. Aby ste zmiernili chladný dojem, prineste do miestnosti farbené prvky, výrazné obrazy či dekorácie. Pomôžu aj svietidlá.
  • biela farba na stenu v modernej obývačke – asi vás neprekvapíme, keď povieme, že biela je charakteristická pre severské krajiny. Škandinávska obývačka je typicky svetlá a jasná. Jej bielosť núti otvoriť oči a vnímať jej krásu v plnom rozsahu. Moderná obývačka nesie overené prvky minimalizmu a dopĺňa ich o funkčné, praktické aspekty, ktoré si určite ako fanúšik súčasného štýlu rozhodne užijete.

Ďalšie nápady

  • biele spálňové dekorácie – načerpajte skvelé inšpirácie pre spálne v bielej farbe! Budú fungovať ako uspávanka. Fanúšikovia bielych izieb používajú na označenie príťažlivosti slová ako pokojná a nerušivá. Kľúčom k úspešnému celoplošnému bielemu princípu je zapojiť textúru, vkĺznuť do jemných vzorov alebo rôznych odtieňov bielej farby a doplniť ju knihami, umením či rastlinami.
  • biele steny navodzujúce spánok – nemôžete podstúpiť úplnú renováciu spálne? Vymaľujte ju! Ak si lámete hlavu nad tým, ako vymaľovať spálňu, poradíme vám. Doprajte jej bielu čistotu. Čerstvá farba je známa ako najlacnejší a najrýchlejší spôsob nového pocitu v celej miestnosti. Pridajte snehobielu posteľnú bielizeň a hneď sa budete cítiť ako v luxusnej hotelovej izbe. Biela totiž nikdy nevyjde z módy a aj interiéroví dizajnéri sa k nej s radosťou vracajú.
  • biela so zlatou v akejkoľvek miestnosti – táto kombinácia je trefa do čierneho. Niektorí odborníci na dizajn ju dokonca označujú za kráľovskú. Na bielej stene sa budú skvelo vynímať zlaté rámy na obrazy, zrkadlá alebo iné nástenné doplnky. Metalická farba dodáva istú eleganciu a honosnosť. Obľúbeným odtieňom uplynulých sezón je ružové zlato. Pôsobí žensky, jemne a zároveň dodáva pocit honosnosti. Skúste zvoliť zlaté sošky alebo stolové či stropné svietidlá ako ústredné motívy a viac doplnkov netreba.

Iné nápady

  • kombinácia farieb so sivou – samotná sivá alebo antracitová farba bez žiadnej ďalšej doplnkovej farby by pôsobila mdlo. Hoci je v súčasnosti moderná, doplňte ju o teplejšie odtiene bielej alebo béžovej. Rozmer pridajte pomocou viacerých povrchových úprav, napríklad na steny aplikujte matný povrch, na obkladačky zas mierne trblietavý a nezabudnite ani na strop.
  • kontrast s čiernou – je vám blízka čierna farba a chcete ju dostať do interiéru? Na to, aby nepôsobila príliš chladne, smútočne a opticky nezmenšovala miestnosť, ju zvýraznite bielou. Získate tak nadčasový kontrast, ktorý priláka všetky pohľady a postará sa o priestor vhodný na oddych aj prácu.
  • pastelové farby a biela – eleganciu a nežnosť bielej podporíte pastelovými farbami, ako napríklad ružovou, modrou, zelenou či žltou. Do miestností ich prineste najmä v doplnkoch.
  • biele detaily – ak nechcete bielu farbu na stenu, prineste ju do interiéru vo forme jemných dekorácií, ako napríklad váz, sošiek, nástenných doplnkov či taburetiek.
  • farba roka 2022 – bledučká fialová s názvom Very Peri je ako stvorená na ladenie s bielou. Dostaňte toto duo do obývačky a osviežte ho čiernou či zlatou, prípadne nechajte, aby vyniklo samostatne.

Ak chcete štýlový príbytok, nemusíte sa riadiť aktuálnymi trendmi. Hlavné je, aby ste sa vy cítili v danej farebnej kombinácii dobre. S istotou vám však môžeme sľúbiť, že keď si jeden z uvedených odtieňov obľúbite, bude sa vám ľahko kombinovať s inými farbami a aj zariadením. Získate štýl a vytvoríte si príjemný domov. Biela farba na stenu nie je nikdy krokom vedľa. A hoci sa niektorým môže zdať obyčajná, vo vhodnej kombinácii s nábytkom a dekoráciami sa rozhodne nudiť nebudete.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!