fialová farba v interiéri

Fialová farba patrí medzi obľúbené pastelové farby. Možno za to môže aj to, že fialová farba sa v staroveku spájala s bohatstvom a dôležitým postavením v spoločnosti. Vytváranie fialového farbiva si vyžadovalo veľké úsilie a náklady, ktoré si mohli dovoliť iba veľmi bohatí jedinci. Vizuálne je fialová farba jednou z najťažšie rozlíšiteľných farieb. Poznáme ju v rôznych odtieňoch a z hľadiska dizajnerskych princípov sa pokladá za sekundárnu. Prezradíme vám, ako ju môžete zapracovať do vášho interiéru. 

Fialová farba a jej význam v interiéri

Hypnotická fialová pripomínajúca letnú oblohu za súmraku alebo počas západu slnka je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá chladnejší odtieň do svojho príbytku. Fialová patrí medzi interiérové farby, ktoré dokážu v lete miestnosť schladiť a v zime do nej priniesť pravé teplo domova.

Význam fialovej farby: odlišnosti medzi tmavými a bledými odtieňmi

Fialová farba predstavuje spojenie dvoch protikladov, studenej modrej a teplej červenej, a jej význam sa odvíja od toho, aký odtieň si vyberiete. Keď ju do interiéru zvolíte v sýtom tóne, prinášate si doň duchovno, mystiku, mágiu, originalitu a veľa inšpirácie. Kde tento odtieň využijete?

  • pracovňa
  • obývačka
  • detská izba

Bledý odtieň fialovej symbolizuje lásku a obetavosť, vytvára harmonické prostredie a uvoľňuje napätie. Práve preto sa hodí do miestností ako:

  • spálňa
  • detská izba
  • hosťovská izba
  • jedáleň

3 najkrajšie odtiene fialovej farby

Fialová patrí medzi odvážnejšie interiérové farby, ako napríklad tmavá modrá farba alebo svetlá ružová. Je dobrým doplnkom pre základné farby, s ktorými často kontrastuje. Aby ste pochopili, ako sa najlepšie využije vo vašom domácom priestore, je dobré naučiť sa, ako môže ovplyvňovať vašu náladu a do akých interiérov sa hodí.

  1. Svetlejšie odtiene fialovej (napríklad levanduľová alebo lila) – sú ideálne na vytvorenie sofistikovaného a príjemného miesta pre oddych a spánok. Opticky dokážu priestor otvoriť, preto sa ich nemusia báť ani majitelia menších bytov a domov.
  2. Hlbšie baklažánové odtiene fialovej – sú sýte a teplé. Používajú sa ako farba na stenu, ak chcete docieliť útulnosť a eleganciu. Akcenty tmavofialovej farby na vankúšoch alebo iných dekoratívnych textíliách dodajú monochromatickým miestnostiam patričnú hĺbku. Tmavé tóny však vedia ubrať z potrebných centimetrov, preto si na ne dávajte v malých interiéroch pozor.
  3. Very Peri – bola trendy farbou v roku 2022, je to jemnejší odtieň fialovej, ktorý pôsobí hravo a radostne, a do interiérov prináša sviežosť. Jej cieľom je priniesť pokoj, zmierniť problémy so zaspávaním a bojovať proti depresii a zlým náladám. Opticky otvára interiéry, skvelo sa kombinuje s bielou a inými bledšími odtieňmi, a pôsobí nadčasovo.

TIP: Ak ste zvedaví, ktorá farba je trendy v roku 2023, pozrite sa tu: farba roka 2023!

Ako kombinovať fialovú farbu? 5 najobľúbenejších štýlov

Fialová farba, presnejšie pastelový odtieň Very Peri, bola farbou roka 2022, preto by vo vašom interiéri rozhodne nemala chýbať. Okrem množstva skvelých výhod, ktoré prináša, sa hodí k mnohým štýlom bývania, od moderného a provensálskeho až po minimalizmus. Nebojte sa odtiene fialovej pustiť aj do vašej domácnosti. Uvidíte, oživia vaše steny a mnohé doplnky. Predstavte si, ako luxusne vyzerajú na sedačke alebo na kuchynských dvierkach, ktoré budú dokonale ladiť s krémovou. Inšpirujte sa!

Fialová v kombinácii so žltou

Tieto dve nápadné farby sú žiarivé, a hoci sú doplnkové, často sa používajú na vytvorenie rôznych nálad v priestore. Zatiaľ čo fialová má tendenciu navodiť pokojnú atmosféru, žltá je tá energickejšia. Pre vytvorenie vyváženého priestoru pomocou týchto dvoch farieb je najlepšie dodržiavať pravidlo 60-30-10. Mali by ste aplikovať teplý neutrálny odtieň na 60%, jemný fialový na 30% a jasno žltý odtieň 10%. Tým vytvoríte vizuálne zaujímavú, ale stále upokojujúcu miestnosť.

Fialová farba v kombinácii s ružovou

Fialová s ružovou sú odvážnou farebnou kombináciou, ktorá docieli nespútanú náladu. Dobre spolupracujú, ak sú vyvážené s pastelovými tónmi. V miestnosti začnite s bielymi alebo krémovými stenami a farby doplňte jemnejšími odtieňmi. Na väčšie a výraznejšie prvky, ako je čalúnenie a závesy, použite pastelovú fialovú a v dekoráciách radšej jasnejšiu ružovú. Ak dekorujete detskú izbu, choďte do pastelového vzhľadu. Dospievajúce dievčatá ocenia odvážne akcenty, ako je kombinácia ametystu a žiarivej ružovej, napríklad magenta farba, na neutrálnom pozadí bielych stien.

TIP: Ak sa vám magenta nepáči, no hľadáte výraznú ružovú, skvelá je aj cyklamenová, ktorá si s tmavou fialovou výborne sadne.

Fialová farba v kombinácii s bielou

Biela farba je dokonalým partnerom pre fialovú farbu, pretože umožňuje, aby sa fialová stala ústredným bodom miestnosti. Ak máte radi bohatšie fialové variácie, biela ich perfektne podčiarkne. Môžete použiť napríklad teplú alebo studenú bielu vo väčšine priestoru, potom neutrálnu farbu a nakoniec na dekoráciách fialovú. Táto trojkombinácia sa skutočne oplatí dodržať. Ak máte radi nádych fialovej na stenách, vyskúšajte sa pohrať s jej intenzitou.

Fialová farba v kombinácii so sivou a antracitovou

Fialová farba si rozumie snáď s každým odtieňom vrátane antracitovej, ktorá na prvý pohľad pripomína čiernu. Antracitová farba je v súčasnosti veľmi populárna, pretože je neutrálna jednak v moderných, ale aj v tradičných interiéroch. Nehovoriac o tom, že vytvára perfektné pozadie pre fialové akcenty. Ak sa vám zdá fialovo-antracitová miestnosť príliš tmavá a ponurá, zvýraznite ju bledšími odtieňmi, napríklad:

  • bielou
  • krémovou
  • telovou
  • bledosivou

Fialová farba v kombinácii so zelenou

Fialová a zelená farba na prvý pohľad nevyzerajú ako tá najlepšia kombinácia, no keď si zvolíte správne odtiene, môžete získať interiér ako z časopisu. Nevyberajte však pastelové farby, ale krásne sýtofialové a tmavozelené tóny, ktoré sa postarajú o glamour obývačku, spálňu alebo pracovňu. Do takejto kombinácie následne pridajte zlaté akcenty, kovové detaily a čierne doplnky. Z ďalších farieb môžete zvoliť aj tmavohnedú, sivú, vínovočervenú a dobrou voľbou je aj staroružová.

TIP: Biela farba na stenu dokáže vytvoriť zaujímavý kontrast, ktorý opticky otvorí priestor a prinesie doň trochu sviežosti.

Fialová farba na stenu

Fialová farba sa mnohým spája s luxusom, eleganciou a nadčasovosťou. Presne toto vám dokáže poskytnúť, keď si ju zvolíte ako farbu na stenu v obývačke, pracovni alebo v chodbe. Pracovať by ste s ňou však mali opatrne, aby nespravila viac škody, ako úžitku. Na čo všetko myslieť?

  • Tmavý odtieň interiér opticky zmenšuje, preto si dobre premyslite, či ho chcete v menšom byte skutočne použiť. Ak by ste po ňom túžili, nafarbite ním len jednu stenu a na ďalšie použite bielu, bledosivú alebo krémovú.
  • Tmavá fialová pôsobí ponuro a môže vytvárať negatívnu atmosféru, preto je dobré, keď do takto nafarbeného interiéru zvolíte hravé farby, ktoré vyčaria úsmev na tvári. Sú to napríklad ružová farba, červená farba, zelená, biela alebo žltá.
  • Fialovú môžete na steny priniesť aj vo forme zaujímavých tapiet kombinujúcich viac farieb alebo tónov fialovej, geometrické vzory, nápisy a potlače.
  • Ak sa vám zdá fialová mdlá, stenu doplňte nástennými dekoráciami, ako napríklad obrazmi, zrkadlom so zlatým rámom, kovovými doplnkami v asymetrických tvaroch či masívnymi hodinami.

TIP: Neviete si poradiť s kombinovaním farieb? Prečítajte si náš článok sprievodca farbami a zistite, ktoré odtiene si výborne rozumejú a ktoré sú presným opakom

Fialová farba s rôznymi materiálmi

Vybrali ste si do svojho príbytku krásnu fialovú? V tom prípade by ste mali vedieť, s akými materiálmi si najlepšie rozumie:

  • zamat a hodváb – tmavofialová vynikne najmä na luxusných materiáloch, ako je zamat alebo hodváb. Vyberte si zamatové poťahy na vankúše alebo hodvábne obliečky, prípadne jednofarebné prehozy na posteľ a kreslo, a dekorujte nimi obývačku, spálňu či hosťovskú izbu.
  • tmavšie druhy dreva – k tmavým tónom fialovej zvoľte aj tmavšie druhy dreva, ako napríklad borovica, smrekovec, čerešňa, akácia, céder či eben. Do interiéru si zaobstarajte drahší drevený nábytok, ktorý vydrží dlhé roky, alebo siahnite po imitácii dreva, ktorá je lacnejšia a na prvý pohľad je takmer na nerozoznanie.
  • svetlejšie druhy dreva – ak ste si vybrali bledšie fialové odtiene, zvoľte k nim aj nábytok zo svetlejšieho dreva, ako je napríklad jedľa, breza, bambus či kaučukovník.
  • lesklé materiály a kov – k tmavým aj bledým odtieňom fialovej môžete vybrať drevo s lesklou úpravou alebo tmavý lesklý a minimalistický kov v sfarbení podľa vášho uváženia.

Farebné kombinácie s fialovou farbou

Nehľadiac na to, pre aké materiály sa rozhodnete, nezabudnite na správne farebné kombinácie. Pri fialovej sa vám otvára nespočetne veľa možností.

  • Fantasticky ladí fialová s čiernym nábytkom, ale pre niekoho môže byť táto kombinácia ponurá. Tieto farby fungujú dobre ako akcenty. Použite len jednu fialovú stenu a čiernu sedačku, pričom zvyšok obývačky môžete vymaľovať jednofarebne bielou alebo krémovou.  
  • Čierne doplnky a malé prvky fialovej farby pridávajú na zaujímavosti a hĺbke bez toho, aby príliš zaťažili miestnosť. 
  • Fialovú farbu môžete perfektne kombinovať s hnedou pomocou orechového dreveného nábytku a iných architektonických detailov. Ak máte možnosť, zachovajte drevené parkety alebo trámy.
  • Tmavé odtiene na textíliách vytvoria tiež mimoriadne elegantné efekty. Napríklad čalúnené jedálenské stoličky alebo obrazy na stenách. Čo vám i návšteve určite vyrazí dych je fialová farba v kombinácii so zlatými doplnkami. Sošky a umelecké diela, kovové dekorácie na stenu budú pôsobiť famózne. 
  • Takisto môžete vytvoriť hĺbku v priestore zmiešaním dvoch až troch odtieňov fialovej so zlatým nábytkom alebo kovaním na nábytku.

Je na vás, do akej miery pustíte pastelové farby do vášho života. Fialová rozhodne patrí k tým obľúbeným a dokáže vášmu domovu vdýchnuť život a ľahkosť.

Pozrite si naše exkluzívne ponuky na našej klubovej stránke Westwing, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!