Detská izba v malom byte? Pozrite si naše 4 inšpirácie
Aj v malom priestore sa dá vyčarovať rozprávková atmosféra či trendy priestor pre vaše deti. Stačí dobre premyslieť kam s posteľou, oblečením, stolíkom a hračkami a vybrať správne farby a doplnky. Ak neviete, ako na to a hľadáte inšpirácie ako môže vyzerať detská izba v malom byte, tak ste tu správne. Pripravili sme pre vás praktické tipy a užitočné informácie pre zariadenie izby pre deti aj tíndedžerov, do ktorej sa pomestia nielen vaše ratolesti, ale aj všetko, čo potrebujete.
Aj v malom priestore sa dá vyčarovať rozprávková atmosféra či trendy priestor pre vaše deti. Stačí dobre premyslieť kam s posteľou, oblečením, stolíkom a hračkami a vybrať správne farby a doplnky. Ak neviete, ako na to a hľadáte inšpirácie ako môže vyzerať detská izba v malom byte, tak ste tu správne. Pripravili sme pre vás praktické tipy a užitočné informácie pre zariadenie izby pre deti aj tíndedžerov, do ktorej sa pomestia nielen vaše ratolesti, ale aj všetko, čo potrebujete.
4 návrhy pre malé detské izby podľa veku dietaťa
Zariadiť detský kútik v byte je otázkou hodín alebo týždňov, podľa toho, ako je pre vás táto činnosť zábavná. Či už ide o úplne malé deti alebo tie väčšie, tu je niekoľko odporúčaní, ktoré sa vám pri zariaďovaní malej detskej izby môžu hodiť.
Detská izba pre bábätko
Kým je dieťa maličké, veľa miesta nepotrebuje, no na druhej strane je veľa toho, čo potrebuje. Aby ste mali všetko po ruke, premyslite si vopred pohyb po miestnosti a voľte taký nábytok, ktorý vám starostlivosť o dieťatko uľahčí. Prebaľovaciu skrinku voľte podľa vlastnej výšky a postieľku tak, aby vám vydržala dlhšie, nielen prvý rok. Oblé tvary nábytku, poličky a praktické zásuvky vám budú veľkými pomocníkmi a dodajú izbe ľahkosť.
Zariadenie detskej izby
Akonáhle začne dieťa chodiť do škôlky a neskôr do školy, pribudnú nové aktivity aj viac vecí. Detská izba v malom byte je preto pre mnohých rodičov veľkou výzvou: ako udržať poriadok a nebrániť pritom detskej tvorivosti, hravosti a túžbe po pohybe? Čarovná palička na to žiaľ neexistuje, ale výberom praktických odkladacích priestorov s veselými tvarmi a farbami, ako sú rôzne koše, poličky a variabilné stolíky, môžete deti motivovať k poriadku aj vlastnej kreativite.
Tip: Zahrajte sa s deťmi hru „kto trafí viac hračiek do koša“. Ak zvolíte kôš v tvare zvieratka bude to ešte zábavnejšie.
Izby pre tínedžerov
A čo s izbou, keď dieťa dosiahne tínedžerský vek? Tam platí len jedno pravidlo. Nechajte to na nich. Alebo zariaďujte aspoň trochu podľa ich predstáv. Výber farieb a požiadavky vás môžu prekvapiť, no možno zistíte, že majú celkom dobré nápady. Slečny určite poteší zrkadlo, ktoré navyše priestor opticky zväčší a chlapcom doprajte steny v detskej izbe, ktoré môžu meniť podľa svojich preferencií. Praktické organizéry na školské potreby alebo dizajnové krabice im podobne ako menším deťom vedia pomôcť udržať poriadok.
Izba plná rôznych detí
Malá detská izba pre dve deti alebo aj viac detí rôzneho veku, je ešte väčšou výzvou ako izba pre tínedžerov, no aj to sa dá zvládnuť. Dôležité je poskytnúť každému dieťaťu aj pocit súkromia, jedinečnosti a bezpečia. Závesy nad posteľ vytvoria intímnu zónu, zatiaľ čo farebne odlíšené skrinky, koše a poličky pomôžu rozdeliť priestor.
Tip: Bývate pod strechou a neviete čo s priestorom? Inšpirujte sa našim článkom malé podkrovné detské izby.
7 pravidiel pre malú detskú izbu
Čo je vlastne malá detská izba? Podľa noriem by mala mať detská izba minimálne 8m2 pre jedno dieťa a aspoň 12m2 pre deti dve. Ak má vaša izba viac metrov, je to jednoduchšie, no aj menej metrov sa dá pekne a účelne zariadiť. Aby detská izba v malom byte plnila svoj účel, venujte pozornosť týmto pravidlám:
- Zariadenie interiéru detskej izby prispôsobte veku a počtu detí
- Vyvarujte sa neporiadku – použite čo najviac úložných priestorov
- Menej je viac: zvoľte si jednotný štýl a ten dodržujte
- Uprednostnite prírodné materiály a svetlé farby
- Väčšie deti zapojte do plánovania, aby sa vo svojej izbe cítili „doma“
- Doprajte každému dieťaťu vlastný kútik, miesto, ktoré bude iba ich
- Vytvorte čarovnú atmosféru dôrazom na detaily
Zariadenie malej detskej izby: aké farby zvoliť?
Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že detská izba v malom byte by mala obsahovať svetlé a jemné farby, aby priestor opticky zväčšila. Ale nemusí to tak byť vždy. Na čo je dobré myslieť ak vyberáte interiérové farby do detskej izby?
Žiarivé farby dokážu dodať izbe svetlo a výrazná farba zaujímavý dizajnový a harmonizujúci prvok. Pri výbere farieb je dobré brať do úvahy vek a temperament dieťaťa. Jemné odtiene a studené farby, ako je modrá a zelená, dokážu deti upokojiť a naopak, výrazné živé odtiene a teplé farby dodajú tichším deťom energiu a živosť. Ak sa sýtejších farieb obávate, zvoľte ich najskôr len pre doplnky do bytu, dekorácie alebo drobné kusy nábytku. Ich väčšie použitie nechajte na neskôr, keď si deti budú schopné zariadiť izbu po svojom.
Medzi vhodné farby do detskej izby patrí jemná žltá, béžová, bledomodrá, zelená a tyrkysová farba. Vyhnite sa použitiu červenej farby pre väčšie plochy, ktorá môže byť pre detskú psychiku príliš energetizujúca až agresívna.
Detský kútik na hranie či šatník v inej miestnosti
Niekedy je v malom byte náročné vykúzliť ešte zvlášť izbu pre deti na hranie. A navyše je to oriešok aj vtedy, keď chcú byť deti neustále vo vašej blízkosti. Čo s tým?
- Vytvorte detský kútik v byte na hociktorom mieste, kde sa budú deti cítiť dobre, vo svojom tvorivom svete a zároveň v bezpečí vašej prítomnosti.
- Použiť môžete detskú ohrádku a neskôr hravý spôsob ohraničenia priestoru, napríklad stanom, baldachýnom, kobercom či vankúšmi.
- A čo s detským oblečením ak nemá dieťa vlastnú izbu? Namaľujte jednu skrinku a vyčleňte ju celú dieťaťu.
Kreatívne úložné priestory
Detská izba v malom byte vyžaduje veľkú dávku kreativity, aby sa do nej pomestilo úplne všetko, čo tam chcete mať. Čím menší priestor, tým je to náročnejšie, no nie nemožné.
Aby ste udržali aj určitú dávku estetiky, je dobré venovať úložným priestorom potrebnú pozornosť a dbať na zachovanie vybraného štýlu. Pri veľkej rôznorodosti totiž môže izba pôsobiť disharmonicky, podobne ako keď je tam neporiadok.
Čo môžete využiť ako úložný priestor do detskej izby? Tu sú niektoré užitočné nápady do detskej izby:
- Integrovaný nábytok: posteľ, lavica alebo stolík s úložným priestorom šetria miesto a využívajú každý centimeter priestoru.
- Košíky: malé, veľké, zvieratkové, dizajnové, farebné či neutrálne, vždy splnia svoj účel a sú navyše ekologické.
- Plastové boxy: variabilné a s rôznymi veľkosťami poskytujú praktický úložný priestor na hračky, farbičky a rôzne drobnosti, ktoré by sa inak stratili.
- Boxy pod posteľ: úložné boxy sú skvelí pomocníci pre menej často využívané veci, napríklad sezónne oblečenie alebo športové náčinie.
- Kartónové krabice: stačí prispôsobiť farebnosť a vybrať si správnu veľkosť, alebo namaľovať či oblepiť staré a priestoru na odkladanie ľahkých vecí je hneď viac.
- Staré kufre: sú dizajnové a trendy pre moderný aj rustikálny štýl, ideálne ak majú rodinnú históriu a ukrývajú vlastné príbehy.
- Drevené debničky: nové alebo staré, namaľované či prírodné, vždy vyzerajú dobre, treba ich len naplniť alebo aj poukladať na seba.
Výber správneho osvetlenia do malej detskej izby
Správne osvetlenie domu je mimoriadne dôležité pre pocit pohody a primeranej aktivity. Jeho výberu preto venujte dostatok času a nezaškodí aj poradiť sa s odborníkmi. Rovnakú pozornosť samozrejme vyžaduje aj detská izba v malom byte. Aj tu berte do úvahy tri základné typy osvetlenia:
- Centrálne alebo stropné osvetlenie: vyžaduje neutrálne biele svetlo. Odporúčaná svetlosť je približne 100-200 lumenov / luxov na 1 m2. Je dobre viditeľné aj keď nesvieti, preto dbajte aj na jeho estetickú hodnotu.
- Relaxačné tlmené osvetlenie: robí správnu večernú náladu teplým bielym svetlom a pomáha aj tým bojazlivejším deťom zvládnuť prechod do tmy. Často sa využívajú rôzne LED žiarovky, girlandy, pásy či bodové svetlá.
- Pracovné svetlo: umožňuje deťom hrať sa, tvoriť a učiť sa aj vo večerných hodinách. Pracovné lampy môžu mať aj studené biele svetlo, ktoré podporuje výkonnosť a ideálne ak je polohovateľné. Stojace pracovné lampy odporúčame používať len pre väčšie deti.
Na záver už len zopakujme, že aj detská izba v malom byte má svoje čaro a možno ešte väčšie ako pri veľkých izbách. Ak sa vám naše inšpirácie páčili, pozrite si ďalšie naše nápady ako zariadiť malý byt.
Radi by ste získali ďalšie inšpirácie? Registrujte sa bezplatne na Westwing, využite exkluzívne ponuky a spravte svoj domov ešte krajším.