Malá detská izba pre dve deti: šikovné nápady a inšpirácie
Detská izba má byť nielen štýlová, ale aj praktická, aby deťom poskytovala dostatok miesta na uloženie všetkých potrieb a hračiek. Okrem toho musí predstavovať príjemné útočisko, kam sa vaše ratolesti po celom dni vrátia, oddýchnu a naberú nové sily. Prípadne, kde sa len dobre zahrajú a zabudnú aj na tie najmenšie starosti, ktoré ich trápia. Zariaďovanie musí byť o to viac premyslené, keď máte menší byt a jednotlivé miestnosti nie sú tak rozmerné. Malá detská izba pre dve deti dokáže zabrať, no keď si ju správne naplánujete, získate potrebnú rovnováhu medzi dizajnom a funkciou.
Detská izba má byť nielen štýlová, ale aj praktická, aby deťom poskytovala dostatok miesta na uloženie všetkých potrieb a hračiek. Okrem toho musí predstavovať príjemné útočisko, kam sa vaše ratolesti po celom dni vrátia, oddýchnu a naberú nové sily. Prípadne, kde sa len dobre zahrajú a zabudnú aj na tie najmenšie starosti, ktoré ich trápia. Zariaďovanie musí byť o to viac premyslené, keď máte menší byt a jednotlivé miestnosti nie sú tak rozmerné. Malá detská izba pre dve deti dokáže zabrať, no keď si ju správne naplánujete, získate potrebnú rovnováhu medzi dizajnom a funkciou.
1 izba, 2 deti: ako si s tým poradiť?
Zariadenie detskej izby môže byť inšpirované rôznymi filmami, seriálmi alebo obľúbenými filmovými postavičkami. Keď však plánujete jednu miestnosť pre dve deti, pamätajte na jednu vec – menej je viac. Príliš veľa doplnkov a zbytočných detailov bude zaberať potrebné miesto a spraví viac škody ako úžitku.
To, aký nábytok, dekorácie alebo kúsky prinesiete do detskej izby sa odvíja hlavne od veku:
- najmenšie deti – čiže bábätká a deti navštevujúce škôlku. Ide o vek, kedy ratolesti nepotrebujú príliš veľa vecí, preto stačí, keď do miestnosti dáte dve postieľky, veľa hračiek, mäkké koberce a vytvoríte im aj detský kútik v byte.
- deti v predškolskom a školskom veku – deti, ktoré majú tesne pred pubertou, potrebujú už klasickú posteľ a písací stôl. V detskej izbe by ale mal zostať hrací kútik a hračky, ku ktorým deti ešte stále inklinujú. Ak chcete ušetriť, deťom kúpte rovno klasickú posteľ pre dospelých, ktorá vydrží dlhé roky.
- tínedžeri – dospievajúce deti potrebujú kvalitnú posteľ, dostatočne veľký písací stôl a niekoľko komôd alebo poličiek na oblečenie. Čo všetko potrebujete do izby pre tínedžerov? Zamerajte sa hlavne na úložné priestory, ktorými môžu byť okrem klasických skriniek aj zásuvky pod posteľou šetriace miesto. Hračky dajte úplne preč a nechajte, aby si tínedžeri vybrali svoje vlastné dekorácie a doplnky.
Farby do detskej izby sa odvíjajú od samotnej osobnosti dieťaťa. Keď vyrastie, samé sa rozhodne, k čomu viac inklinuje. V malej detskej izbe pre dve deti sa môžu snúbiť aj dva rozličné štýly.
Rozloženie nábytku v detskej izbe pre dve deti
Úložný priestor na hračky, oblečenie a neskôr aj na veci do školy je kľúčovým prvkom. V malej detskej izbe pre dve deti musí byť dobre premyslený, aby bol dostatočne veľký, no pritom nezaberal veľa z miestnosti.
Postele: klasické, poschodové alebo rozkladacie?
Výborným riešením do malej detskej izby pre dve deti je poschodová alebo rozkladacia posteľ. Šetrí miesto, vyzerá moderne a deti si, hlavne pri poschodovom modeli, užijú veľa zábavy. Okrem rebríka môže mať aj zaujímavé schodíky, šmýkačku alebo bunker vo vrchnej časti.
Ak deti nechcú postele pri sebe, môžete zvoliť riešenie 2v1, ktoré v sebe kombinuje stôl v spodnej a posteľ vo vrchnej časti. Takýto multifunkčný kúsok dáte na jednu aj druhú stranu a vytvoríte tak trochu súkromia, ktoré v spoločných miestnostiach chýba.
Nemáte žiadne praktické nápady do detskej izby, no potrebovali by ste vyriešiť problém s nedostatkom priestoru? Riešením je multifunkčný nábytok spĺňajúci hneď niekoľko funkcií:
- rozkladacia pohovka – počas dňa šetrí miesto a poskytuje priestor na posedenie a oddych, a vo večerných hodinách sa mení na veľkú a pohodlnú posteľ.
- rozkladacie postele – sú veľmi podobné ako pohovky s tým rozdielom, že sa po zložení tvária ako jednolôžkové postele. Po roztiahnutí poskytnú priestor pre dve aj viac detí.
- výklopné postele – po rokoch sa znova vracajú praktické výklopné postele. Počas dňa môžu byť v jednej línii so stenou či dokonca, môžu z jednej strany poskytovať aj úložný priestor. Po vyklopení poskytujú mäkké lôžko pre jednu alebo dve osoby.
- riešenia 2v1 alebo 3v1 – riešenia 2v1 kombinujú posteľ a stôl, riešenia 3v1 majú navyše aj skrinky alebo police na uloženie vecí.
Pracovný kútik určite nesmie chýbať
Detská izba v malom byte musí obsahovať aj pracovný kútik, kde sa bude dieťa sústrediť na úlohy do školy či iné povinnosti. Písací stôl nesmie byť spoločný, aby sa vaše ratolesti navzájom nerušili a mohli pracovať súčasne. Nábytok musí byť dostatočne veľký a nesmú mu chýbať ani úložné priestory vo forme zásuviek a poličiek.
Z praktických doplnkov do pracovného kútika sú ako stvorené nástenky, poličky a úložné boxy. Samozrejmosťou je tiež dostatočne veľký odpadkový kôš a pohodlná stolička s možnosťou nastavenia výšky a ergonomickými opierkami.
Šatník a úložné priestory pre dve deti
Úložného priestoru je v malej detskej izbe pre dve deti vždy málo, preto sa z neho snažte vyťažiť maximum. Najlepším riešením sú šatníkové skrine siahajúce po strop s kombináciou skriniek a zásuviek. Z “tajných” a praktických úložných priestorov sú populárne zásuvky pod posteľou, do ktorých nevidno.
Keď vám nevadí investovať viac, výbornou alternatívou je detská izba na mieru, v ktorej odborník navrhne úložné priestory tak, aby opticky miestnosť nezmenšovali. Zároveň jej pridajú na štýlovosti a nadčasovosti.
Jednotlivé zóny v detskej izbe
Aby detská izba pôsobila ucelene, musíte v nej vytvoriť praktické zóny pre rôzne aktivity. Napríklad:
- zóna na prácu – mal by sa v nej nachádzať stôl, stolička a ďalšie potreby pre prácu. Vyhnite sa ale rušivým elementom, ako hračkám a dekoráciám, ktoré by mohli deti rozptyľovať.
- zóna na spanie a oddych – obsahuje len posteľ, prípadne lampu a menší nočný stolík so zásuvkami, kde si dieťa odloží mobil, knihu a pohár s vodou.
- zóna na hranie – tvorí ju mäkký koberec, na ktorom môžu deti sedieť a ležať, hračky, spoločenské hry a vankúše. Pridať môžete aj veľké sedacie vankúše alebo malý stolík so stoličkami.
Jednotlivé zóny sa môžu navzájom prelínať a vlievať do seba, čím sa vytvorí príjemná domáca atmosféra. V takýchto prípadoch si dávajte pozor na udržiavanie poriadku. Hračky by nemali zasahovať do zóny pre prácu alebo na oddych.
Malá detská izba pre dve deti: 2 dievčatá alebo 2 chlapci
Malá detská izba pre dve deti sa spravidla zariaďuje oveľa jednoduchšie, keď sú v nej dve dievčatá alebo dvaja chlapci. Ich štýl je zvyčajne podobný, čo uľahčuje zariaďovanie v nízkom veku.
Izba pre dve dievčatá
Dievčatá majú radšej skôr svetlé interiérové farby, preto je dobré siahnuť po pastelových odtieňoch, ako:
- béžová farba
- biela farba
- ružová farba
- sivá farba
- fialová farba
Odlišovať sa bude pravdepodobne aj výber hračiek. Dievčatá inklinujú skôr k plyšovým zvieratkám a bábikám. Neskôr, keď budú staršie, môžu zariadenie aj farby veľmi ľahko vymeniť.
Izba pre dvoch chlapcov
Chlapčenské izby sú zvyčajne tmavšie a okrem pastelových farieb sa využívajú aj sýtejšie odtiene:
- odtiene modrej
- tmavšia sivá
- hnedá
Klasikou z hračiek pre chlapcov sú autíčka, komiksy a rôzne postavičky z akčných filmov. Platí tu však to isté, čo pri dievčatách – neskôr si deti môžu zariadenie úplne zmeniť. Je preto dobré, keď to s dekoráciami a menšími detailmi nebudete preháňať.
Malá detská izba pre chlapca a dievča
Máte chlapca a dievča, a netušíte, ako pre nich zariadiť izbu? Dôležitý je neutrálny tón a vytvorenie súkromia.
Malá detská izba pre dve deti: oddelenie
Detská izba v malom byte síce bojuje s priestorom, no dá sa oddeliť na dve časti bez toho, aby pôsobila stiesnene. Urobiť tak môžete jemným závesom alebo paravánom, ktorý deťom poskytne dostatok súkromia vždy, keď ho budú potrebovať.
Predelenie izby vytvorí hranicu medzi dvoma odlišnými štýlmi, ktoré v miestnosti budú s veľkou pravdepodobnosťou panovať.
Neutrálny tón detskej izby
Ak chcete, aby izba pôsobila jednotne a deti sú moc malé na to, aby si zvolili zariadenie samé, stavte na neutrálny tón vhodný pre chlapca aj dievča. Z farieb sú to biela, hnedá a béžová farba, no skvelo poslúžia aj pastelové farby, napríklad bledozelená a jemná žltá.
V rámci hračiek budú malým deťom stačiť aj plyšové zvieratká, rôzne kreatívne hry, omaľovánky a neskôr spoločenské hry.
Zariaďte svojim deťom izbu tak, aby sa v nej cítili komfortne, príjemne a bezpečne. Vytvorte im miesto, kam sa budú rady vracať, a kde nájdu vždy svoje útočisko. A síce to znie náročne, keď si necháte poradiť praktickými radami od Westwing, všetko bude oveľa jednoduchšie!
Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a pohodlnejší!