Malé kuchyne v paneláku: 7 nápadov ako ich zariadiť
V bytovkách nie je zvyčajne miesta nazvyš. Každý centimeter sa počíta. Ako si v takých prípadoch poradiť, keď potrebujete v byte nielen spať, oddychovať, ale aj variť? Ako poukladať všetky dôležité veci, keď je v kuchyni ešte aj okno, alebo viac dverí? A ako priestor zveľadiť alebo kam umiestniť, chladničku, stôl a stoličky? Dnes vám ukážeme niekoľko možností, vďaka ktorým zistíte, že aj malé kuchyne v paneláku dokážu splniť svoj účel a dokonca aj dobre vyzerať.
V bytovkách nie je zvyčajne miesta nazvyš. Každý centimeter sa počíta. Ako si v takých prípadoch poradiť, keď potrebujete v byte nielen spať, oddychovať, ale aj variť? Ako poukladať všetky dôležité veci, keď je v kuchyni ešte aj okno, alebo viac dverí? A ako priestor zveľadiť alebo kam umiestniť, chladničku, stôl a stoličky? Dnes vám ukážeme niekoľko možností, vďaka ktorým zistíte, že aj malé kuchyne v paneláku dokážu splniť svoj účel a dokonca aj dobre vyzerať.
Ako využiť malú panelákovú kuchyňu?
Typické socialistické malé kuchyne v paneláku sa podobali ako vajce vajcu. Väčšina z nich už stihla byť prerobená do modernejšej podoby, no stále je čo vylepšovať. Občas sa objavia aj nové kuchyne v bytovkách, čo im chýbajú metre do pohodlia a detaily do krásy. S čím všetkým sa môžete stretnúť?
Úskalia panelákových kuchýň
Kto sa raz ocitol v paneláku, určite vie, ako vyzerajú malé kuchyne v paneláku alebo čo znamená prechodná kuchyňa. Dvere z mini kuchyne do obývačky a zároveň do komory alebo aj do kúpeľne či do chodby. Nič z toho sa nedá vynechať. Niektoré kuchyne majú ešte aj dvere na balkón a okno čo siaha od steny po stenu. Ktoré dvere vynechať a kam so skrinkami? Ak má kuchyňa navyše rozmer dvakrát tri metre, zdá sa to byť naozaj náročná úloha. Nemajte však obavy, riešenia existujú a niektoré nájdete aj v našom článku. Súčasné možnosti našťastie poskytujú skvelé technické aj dizajnové riešenia, takže si stačí už len všetko vopred dobre naplánovať.
Základ je v dobrom plánovaní
Ak sa zrovna chystáte na prerábku či zariaďovanie a premýšľate ako zariadiť malú kuchyňu v paneláku, začnite pozorným plánovaním a základnými otázkami:
- Pre koľko osôb bude kuchyňa určená?
- Budú sa v kuchyni pohybovať aj deti alebo starí ľudia?
- Ako často plánujete hostiť návštevu?
- Koľko času budete venovať vareniu a koľko času jedeniu?
- Dá sa jedálenský stôl presunúť inde, ale má byť súčasťou kuchyne?
- Bez akého vybavenia sa v kuchyni nezaobídete? Potrebujete v kuchyni umývačku riadu, sušičku ovocia, mikrovlnnú rúru či komoru na zásoby?
- Chcete aby bola kuchyňa vizuálne prepojená s ďalšími miestnosťami, alebo pôsobila samostatne?
- Aký je váš vysnívaný štýl kuchyne a koľko do toho chcete investovať? Hodí sa k ostatnému vybaveniu bytu alebo budete meniť aj to?
Príprava zariaďovania kuchyne
Premysleli ste si, čo všetko naozaj potrebujete a čo ani veľmi nie? Môžete pokračovať tým, že si miestnosť pozorne zmeriate. Pre každé plánovanie kuchyne budete potrebovať nasledovné rozmery:
- dĺžka, šírka a výška všetkých stien
- veľkosť okien, stien vedľa okien a výška parapetnej dosky od zeme
- umiestnenie prívodov vody, plynu a elektriny
- vývod na digestor
- umiestnenie dverí a ich veľkosť
Keď už budete mať základnú predstavu o vašej novej kuchyni a jej rozmery, môžete sa pustiť do detailnejšieho návrhu. Či už si na návrh trúfate sami, alebo sa chystáte požiadať o pomoc odborníkov, pripravili sme pre vás zaujímavé inšpirácie do kuchyne, ktoré sa vám môžu pri plánovaní zísť.
7 tipov, ako zariadiť malé kuchyne v paneláku
Všetky malé kuchyne v paneláku potrebujú trochu pozornosti, aby sa stali praktickými a plnili aj estetickú funkciu. Ako sa s tým popasovať a na čo pri plánovaní nezabúdať? Tu sú základné pravidlá, ktoré je potrebné pri zariaďovaní kuchyne dodržať:
- Vychádzajte z možností a priestoru, ktoré máte reálne k dispozícii, nie z katalógových riešení a radšej investujte do kuchyne na mieru ako to neskôr ľutovať.
- Rozdeľte priestor na jednotlivé zóny a berte do úvahy postupnosť: skladovanie (vyloženie nákupu), varenie (príprava jedla), umývanie (čistenie), stolovanie (jedenie).
- Myslite na praktickosť: vedľa varnej dosky a drezu nechajte priestor aspoň 60 cm na manipuláciu s jedlom a kuchynskými potrebami.
- Rozmiestnite elektrické zásuvky podľa využitia a počtu spotrebičov a nezabudnite na prívod elektriny pre digestor, varnú dosku a chladničku.
- Využite všetok voľný priestor: vrchné skrinky môžu siahať až po strop, rohy a úzke priestory viete využiť špeciálnym vybavením.
- Vybavenie kuchyne prispôsobte času, ktorý v kuchyni trávite a nekupujte zbytočne zariadenie a veci, ktoré nebudete mať čas využívať.
- Zvážte spojenie dvoch miestností do jednej: malá kuchyňa s obývačkou v otvorenej dispozícii pôsobí vzdušnejšie.
Zariadenie malej kuchyne v paneláku: 4 základné riešenia
Malé kuchyne v paneláku dokážu mať svoje čaro a mnoho tvárí, záleží od zvoleného štýlu aj dispozičného riešenia. Akú sú typické panelákové kuchyne a čo s nimi?
1. Malé rohové kuchyne
Ak vám zostal v kuchyni len jeden voľný roh, kde môžete umiestniť skrinky a ostatné vybavenie, buďte kreatívni. Na jednu stranu umiestnite police alebo skrinky až po strop a druhú stenu nechajte voľnú pre zväčšenie objemu. Aby ste priestor oživili, môžete ho natrieť originálnou farbou alebo použiť tehlový či drevený obklad, na ktorý zavesíte potrebné kuchynské náčinie.
Malá kuchyňa do U
Kuchyňa s tvarom U je jednoduchá na používanie, pretože všetko potrebné máte hneď po ruke, stačí sa otočiť. Myslite však na to, aby mali dvierka na protiľahlých stranách dosť miesta na otvorenie. To znamená, že ak máte 60 cm skrinky s dvierkami oproti sebe, vzdialenosť medzi nimi musí byť minimálne 120 cm.
Tip: Čaká vás rekonštrukcia, alebo ste kúpili malometrážny byt? Objavte naše inšpirácie pre malý byt a zariaďte si ho vkusne a jednoducho.
Malá kuchyňa do L
Otvorená kuchyňa v tvare L má mnoho výhod, aj keď je malá. Pôsobí vzdušne a ak je na jednej strane aj okno má aj dostatok svetla. Aby ste nestrácali drahocenný priestor, využite otočné police v spodnej rohovej skrinke. Ak chcete priestor trochu uzavrieť, ale nie veľmi, ukončite linku stenou, zníženým sadrokartónovým stropom alebo vyššou skrinkou.
Kuchyňa spojená s obývačkou
Máte radi otvorené priestory? Potom spojte kuchynskú časť s oddychovou. Malé kuchyne v paneláku získajú odstránením steny a prepojením s obývačkou nový rozmer. Pre oddelenie oboch miestností môžete využiť kuchynský ostrovček, barový pult alebo použiť iné farby do kuchyne a iné do obývačky.
Ako organizovať malé kuchynské linky?
Možno sa zdá, že malé kuchyne v paneláku sú také malé, že je zbytočné ich nejako špeciálne organizovať. Ale opak je pravdou! Čim viac pozornosti budete venovať detailom, tým menej času strávite hľadaním a prehrabovaním sa medzi vecami. Tu je pár tipov, ako si uľahčíte život v malej kuchyni:
Nevyhnutné vybavenie
Bez organizérov a rôznych praktických odkladacích pomôcok sa v malej kuchyni nezaobídete. Vďaka nim nájdete presne to, čo potrebujete. Závesné systémy, priehradky na príbory a pomôcky, rôzne dózy, koreničky a nádoby na drobnosti vám výrazne uľahčia orientáciu. Aby všetko pekne spolu ladilo a nerozbíjalo priestor, vyberte si jednotný štýl a ten dodržujte.
Praktické a skladné doplnky
Pri zariaďovaní kuchyne nezabudnite ani na drobnosti, ktoré vám spríjemnia každodenné používanie kuchyne. Patria sem užitočné dávkovače, praktické etažérky na ovocie, praktické odmerky, držiaky na príbory či na kuchynské utierky. Miesto ušetríte aj pomôckami a doskami na krájanie, ktoré môžete zavesiť. Ak si budete vyberať srdcom, budú vám títo malí pomocníci robiť radosť vždy, keď vám na ne padne zrak.
Rekonštrukcia malej kuchyne v paneláku
Máte pocit, že malé kuchyne v paneláku sa nedajú nafúknuť ani prerobiť na očarujúce miesto za pár dní? Myslite pri prerábke na týchto pár vecí a dielo sa vám určite podarí:
- Radšej dvakrát zmerajte, ako potom búrajte: dobre si všetko premerajte a naplánujte dopredu, aby ste sa vyhli nečakaným prekvapeniam.
- Myslite prakticky: efektné, ale nepraktické riešenia vám v malom priestore začnú časom zavadzať, preto nezabúdajte hlavne na úžitkové vlastnosti.
- Hrajte sa so svetlom: uprednostnite svetlé farby a materiály, ktoré pôsobia ľahko a sviežo a nezabudnite na praktické osvetlenie.
- Využite priestor na maximum: použite vysoké skrinky, zásuvky, otočné police v rohoch, závesné systémy a police, ktoré šetria priestor.
- Venujte pozornosť detailom: vyberte si kvalitné a praktické doplnky do kuchyne, dekorácie a úložné riešenia, ktoré spolu ladia a priestoru dodajú šmrnc.
- Buďte kreatívni: zásuvné a rozkladacie stolíky, police nad oknom, sklenené steny, drevený obklad alebo netradičné kachličky dodajú priestoru originalitu a vašu vlastnú pečať.
Na záver už len dodajme, že aj malé kuchyne v paneláku dokážu prekvapiť, čo poviete? Veríme, že sa vám podarí vyčarovať ten správny priestor pre vaše kuchárske umenie. Ak chystáte zmeny aj v iných častiach bytu, pozrite si aj ďalšie naše nápady ako zariadiť malý byt.
Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte čerstvé inšpirácie aj exkluzívne ponuky pre svoje krajšie bývanie.