Nápady ako zariadiť malý byt jednoducho a účinne
Malý byt je príležitosťou a zároveň výzvou. Pre mnohých je to jediná možnosť, ako bývať. Objavte váš talent, ako zariadiť minimálny priestor a staňte sa majstrom optických ilúzií úsporných metrov štvorcových! Veľkou výhodou je, že je nenáročný na údržbu a jeho upratovaním nestrávite pol dňa. Upevňuje vzťahy medzi jeho obyvateľmi a dá sa zariadiť podľa najnovších trendov. Malý byt potrebuje zaujímavé, flexibilné a funkčné nápady na usporiadanie. Vytvorte útulný priestor, kam sa radi vrátite každý deň. Pozrite si naše nápady ako zariadiť malý byt na útulné miestečko, inšpirujte sa!
Malý byt je príležitosťou a zároveň výzvou. Pre mnohých je to jediná možnosť, ako bývať. Objavte váš talent, ako zariadiť minimálny priestor a staňte sa majstrom optických ilúzií úsporných metrov štvorcových! Veľkou výhodou je, že je nenáročný na údržbu a jeho upratovaním nestrávite pol dňa. Upevňuje vzťahy medzi jeho obyvateľmi a dá sa zariadiť podľa najnovších trendov. Malý byt potrebuje zaujímavé, flexibilné a funkčné nápady na usporiadanie. Vytvorte útulný priestor, kam sa radi vrátite každý deň. Pozrite si naše nápady ako zariadiť malý byt na útulné miestečko, inšpirujte sa!
Malý byt: 6 efektívnych riešení ako ho zariadiť
Zariadenie interiéru malého bytu nemusí byť strašiakom, ak dodržíte zopár zlatých pravidiel. Zároveň v ňom môžete mať všetko, čo k životu potrebujete.
1. Voľte svetlé farebné odtiene
Medzi prvé dobré nápady, ako zariadiť malý byt, je premyslieť farebnú paletu. Do malých priestorov vyberajte svetlé farby na steny. Riaďte sa podľa kľúča – dva svetlé odtiene a jedna akcentová tmavšia. Jemne pastelová na jednej zo stien zaručene oživí váš životný priestor.
Je potrebné, aby interiérové farby priestor opticky zväčšili, zľahčili a dodali vzdušnosť. Žiada si to tiež minimum farieb na nábytku a dekoráciách, aby nepôsobili rušivo. Dekorácie do bytu a doplnky môžu byť pastelové, krémové či sivé.
2. Vyberte si nižší, ľahký a multifunkčný nábytok
Menej je viac, tu platí dvojnásobne a dva v jednom je najfunkčnejší prístup. Na prvý pohľad skriňa alebo komoda sa môže na noc zmeniť na posteľ. Pohovka sa zmení na kreslo, úložný priestor, aj spaciu zónu. Taburetka v sebe môže pod sedákom skrývať ďalší úložný priestor a poslúži aj na vyloženie nôh. Vyberajte nábytok na nožičkách alebo na zavesenie na stenu, lineárny a otvorený do priestoru. Na nábytku dodajte miestnosti tmavšie akcenty.
3. Použite správne a dostatočné osvetlenie
Osvetlenie pomáha zväčšiť a zútulniť priestor. Počas dňa je to práve maximálne prúdenie denného svetla oknami. Večer sú efektné nastaviteľné bodové svetlá, zapustené do stropu. Rozptýľte svetlo po celom byte. Optimálne je, ak intenzitu a farbu svetla viete prispôsobiť potrebám. Svetlo rozptýlia aj nástenné svietidlá. Nevhodné sú masívne, visiace a stojace lampy.
TIP: Pozrite si naše inšpirácie na osvetlenie obývačky!
4. Vytvorte oddelené zóny
Určite hranicu dvoch priestorov – knižnicou, kobercom, zástenou z ratanu, kvetmi, závesom či barovým pultom. Pomôže, ak je pod kuchyňou iná podlaha ako v obývacom priestore. Vizuálne zorganizujete miestnosť sklenenou stenou. Vzdušné, nenápadné a originálne – to sú vhodné inšpirácie pre malý byt.
5. Vyberajte správne doplnky
„Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi!” Malé triky vyrobia viac priestoru, aj keď len opticky. Zrkadlom vyčaríte väčšie, presvetlenejšie, širšie priestory a plní aj dekoračnú funkciu. Umiestnite zrkadlá na dvere skríň alebo oproti oknu. Svetlo, ktoré sa odráža od zrkadla, spôsobí, že je miestnosť jasnejšia alebo väčšia. Magickú atmosféru vyčaríte, ak zrkadlo umiestnite za svetelný zdroj, napríklad za sviečku či nočnú lampu. Veľké zrkadlo malej miestnosti dodáva hĺbku, oprite ho o stenu a položte na zem, spraví to doslova divy!
6. Menej je viac: obmedzte materiály a štruktúry
Vyhýbajte sa mohutným štruktúram a ťažkým látkam. Voľte radšej hladké, elegantné tkaniny. Prírodné odtiene, svetlé farby v kombinácii s ich tmavými odtieňmi a hladšie prírodné materiály ako drevo, tkaniny, koža a sklo.
Veľké nápady ako zariadiť malý byt
Nápady ako zariadiť malý byt nájdete všade. Stačí zavrieť oči a predstaviť si, ako by sa dalo ušetriť miesto. Kde naopak nechcete, aby sa šetrilo? Na akom mieste by ste radi mali viac priestoru? Poďte sa inšpirovať!
Obývacia izba v malom byte
Ako zariadiť malú obývačku? Obývačka v malom priestore musí byť multifunkčná. Často býva spojená s kuchyňou. Riešením môže byť barový pult, ktorý zároveň slúži ako stravovací kútik a predeľovací prvok. V prípade, že je miestnosť malá, nahraďte pult okrúhlym stolom a vaša jedáleň, aj pracovný kútik sú hotové. Spálňu od obývačky oddelíte zástenou i závesom. Do malej obývačky si taktiež zariaďte rozkladaciu pohovku, ktorá bude slúžiť pre vašich hostí!
Spálňa v malom byte
Riešenie, ako zariadiť malú spálňu, spojenú s obývačkou, môže byť trochu rébus, ale vyriešite aj ten. Spálňa v obývačke s klasicky veľkou posteľou, je v malom byte risk, ale nie je to nemožné. Vždy záleží od dispozícií priestoru. Najmenší rozmer matraca pre dve osoby býva 140×200 cm, plus rozmer hrúbky postele. Skvelým riešením oddelenia spálne od obývačky, je presklená stena s posuvnými dverami a možnosťou súkromia. Zatiahnete záves, spustíte žalúzie a je to!
Každý centimeter je vzácny a vo veľmi malom byte, vymeňte posteľ za rozkladaciu pohovku. Bude skvelým miestom pre stretnutie pri víne, s priateľmi a dobrým filmom.
Inšpirácie do malej spálne:
- Uvažujte nad posteľou s úložným priestorom na periny.
- Plávajúce poličky umiestnite na stenách podľa potreby.
- Ďalšie úložné priestory sa nájdu v čele postele, vyššie na stene, pod stropom i na parapete okna.
Kuchyňa v malom byte
Kreativite, ako zariadiť malú kuchyňu, sa medze nekladú. Ak varíte často, venujte kuchyni pozornosť. Multifunkčné spotrebiče, dva v jednom-rúra s mikrovlnkou, rozmiestnenie kuchynskej linky, praktické úložné priestory v závesných, presklených skrinkách, najnutnejšie vybavenie, všetko vám ušetrí každý centimeter. Lesklé plochy a zrkadlová stena za linkou opticky zväčšia byt. Vyžadujú si však častejšiu údržbu.
Kúpeľňa v malom byte
Malá kúpeľňa ako oáza oddychu? Je to možné! Ak sa do tej vašej nezmestí vaňa, vymeňte ju za murovaný sprchový kút, oddelený sklenenou stenou. Zrkadlo nad umývadlom umiestnite medzi svetlá. Ak nemáte v kúpeľni okno, použite viacero svetelných zdrojov, ideálne zo stropu. V sprchovom kúte a pod zrkadlom môžu byť poličky, na ktoré poukladáte kozmetiku.
Nápady na malé kúpeľne – ponechajte si vaňu aj s batériou, zaobstarajte sklenenú zástenu na vaňu a sprchovací panel s hlavovou sprchou. Spravte v stene nad vaňou výklenok – úložný priestor na sprchovacie potreby. Nástenná sanita – toaleta a umývadlo sa ľahšiu udržujú čisté a zväčšia malú kúpeľňu.
TIP: Inšpirujte sa našim videom, ako si efektívne zorganizovať kúpeľňu!
Detská izba v malom byte
Detská izba v malom byte znamená rastúci nábytok, vyvýšené postele, postele pre viac detí, aj poschodové postele alebo s ďalšími rozkladacími lôžkami. Do mini izieb je výhodný multifunkčný nábytok, všetko v jednom, ako je vyvýšená posteľ, poličky na hračky a knihy, stôl so zásuvkami pre školáka, skriňa na oblečenie a úložná veľká zásuvka. Maximálne využite poskytujú plávajúce poličky na stenách, priestory pod posteľou alebo závesné skrinky nad hlavami na skladovanie vecí. Deti získajú priestor na hranie. Ak má byť detská izba v miestnosti s obývačkou, oddeľte priestor prelamovanou priečkou.
Máte malú chodbu?
Ako zariadiť malú predsieň, môže byť tiež výzvou. Využite výklenok za dverami a spravte si v ňom malý šatník. Zrkadlo môže byť priamo na dverách šatníka. Zbytok chodby využijete na lavicu na sedenie a obúvanie, či háčiky na vešanie kabátov alebo malú dekoráciu. Nezabudnite na bodové osvetlenie. Vo všeobecnosti, vyberajte úzky profil nábytku – skrinky, výklopné botníky, šatníky a posuvné dvere.
Nápady ako zariadiť malý byt v paneláku
Aj s malým priestorom zahráte veľké divadlo. Nápady ako zariadiť malý byt existujú a majú svoje pravidlá.
- Zóny – v spojených priestoroch sú veľmi dôležité. Ľahšie sa zorientujete a udržíte poriadok.
- Odstráňte dvere – byt sa bude zdať väčší. Ak to možné nie je, nahraďte ich sklenenými a posuvnými.
- Vertikálny úložný priestor – v malých bytoch sa ráta každý centimeter a všetko, čo je nad zemou, nezavadzia. Vysoké police či skrinky vysoko na stene je výborný spôsob riešenia úložných priestorov.
- Viacúčelový nábytok – sedačky a postele s úložným priestorom či modulárny nábytok, ktorý sa prispôsobí vášmu bytu.
- Umiestnenie nábytku a dekorácie – byt neprepĺňajte nábytkom a doplnkami. Veľké kusy nábytku sústreďte pri stenách. Hľadajte doplnky, ktoré nezaberú priestor, ako sú obrazy, záclony, zrkadlá, tapety či zaujímavé rolety.
- Udržujte poriadok – stačí jedna zabudnutá deka alebo oblečenie a dojem sa stráca. Nech má všetko svoje miesto!
Malý byt inšpirácie: nechajte sa inšpirovať našim výberom
Dobré nápady ako zariadiť malý byt, sú minimalistické štýly. Sú si na prvý pohľad veľmi podobné, ale každý má vlastnú filozofiu. Vo video vám ukážeme, ako štýlovo a zároveň prakticky viete zariadiť aj váš malý byt.
Moderný malý byt
V súlade so zásadami moderného štýlu, obmedzte množstvo farieb aj nábytku na minimum. K multifunkčnej sedačke (s funkciou na spanie) zlaďte svetlý konferenčný stolík. Moderný štýl nemá rád príliš veľa dekorácií, ale ani prílišnú monochromatickosť – naaranžujte minigalériu čiernobielych fotografií na stene nad pohovkou. V spálni narušíte farebnú monotónnosť vymaľovaním steny za posteľou, výraznejšou farbou.
Malý byt v škandinávskom štýle
Neutrálna biela, svetlé odtiene dreva a prírodné materiály sú ako stvorené do malých bytov. Sú základom škandinávskeho štýlu. Svetlé farby stien a parkiet v teplom odtieni dopĺňajú koberce z vlny alebo juty. Vyberajte jednoduchý, ľahký nábytok, ako sú stolíky, ktoré sa dajú umiestniť pod seba – nezaberajú miesto. Škandinávsku náladu dodajú vankúše na pohovke. Geometrické tvary podlahových dlaždíc pod kuchyňou, v duchu scandi, vytýčia hranice kuchyne.
Japandi v malom byte
Úsporný dizajn v tomto štýle by mohol byť tým pravým orechovým pre malý byt. Základná biela stena, minimálne, až žiadne dekorácie, neutrálne a zemité farby v kontraste s čiernou. Prírodné odtiene ružovej, modrej, hnedej alebo zelenej, sú férovým kompromisom Japonska a Škandinávie. Obľúbené sú kontrasty svetlého a tmavého dreva. Celkový vzhľad je usporiadaný, jednoduchý, pohodlný, takmer chudobný. Podstatné je, že v priestore je len nevyhnutný nábytok a doplnky.
Dúfame, že sme vás našimi tipmi inšpirovali a bude pre vás jednoduchšie nájsť nápady ako zariadiť malý byt.
Prezrite si našu klubovú stránku Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!