Japandi: Japonský minimalizmus a škandinávska funkčnosť
Ak spojíte Japonsko so Škandináviou, vznikne z toho dizajnový vzťah menom Japandi. Relatívne nový štýl bývania, ktorý získava na popularite a jeho estetika sa zameriava na prírodné prvky, jednoduchosť a pohodlie. Názov vznikol spojením slov japanese a scandi. Berie si to najlepšie z oboch, pričom spája japonský minimalizmus a funkčný škandinávsky štýl. Japonská životná filozofia wabi sabi, ktorá nachádza krásu v nedokonalosti, sa výborne dopĺňa so škandinávskym konceptom hygge, prinášajúcim teplo domova a útulnosť. Poďte objaviť tento štýl bývania spolu s nami!
Ak spojíte Japonsko so Škandináviou, vznikne z toho dizajnový vzťah menom Japandi. Relatívne nový štýl bývania, ktorý získava na popularite a jeho estetika sa zameriava na prírodné prvky, jednoduchosť a pohodlie. Názov vznikol spojením slov japanese a scandi. Berie si to najlepšie z oboch, pričom spája japonský minimalizmus a funkčný škandinávsky štýl. Japonská životná filozofia wabi sabi, ktorá nachádza krásu v nedokonalosti, sa výborne dopĺňa so škandinávskym konceptom hygge, prinášajúcim teplo domova a útulnosť. Poďte objaviť tento štýl bývania spolu s nami!
Čo je to japandi a čo obnáša tento štýl v interiéri?
Základnou myšlienkou hygge je, že váš domov je svätyňou, ktorá má navodiť pocit pohodlia už od vchodových dverí. Japandi dodáva škandinávskemu štýlu trochu nedokonalosti. Zaznelo o ňom, že je doslova protijedom na kultúru vyhadzovania, keďže sa snaží o vysoko kvalitné a nadčasové dizajny. Dizajnéri tieto myšlienky spojili do jednej. Obe vychádzajú z jednoduchosti, tlmených farieb a striedmosti. Namiešajte si japandi v interiéri a zistite, ako získať tento vzhľad.
Interiérové farby a materiály v japandi štýle
Popularita japandi tkvie v udržateľnosti japonského štýlu. Čoraz viac ľudí pristupuje zodpovedne k životnému prostrediu a hľadajú aj súvisiace štýly bývania. Japonský štýl a škandinávske bývanie uprednostňujú jednoduchosť, vzdušnosť, prírodné materiály, dekory a recykláciu. Odrážajú sa tu svetové trendy. Štýl sa vyznačuje kvalitným remeselným spracovaním a ručne vyrábanými kúskami, ktoré dlho vydržia.
Japandi je esteticky príjemný štýl, ktorý je charakteristický tlmenými, neutrálnymi farbami, čistými líniami a minimálnym, dobre upraveným nábytkom. Má rád veľa denného, prirodzeného svetla a zelene, prinášajúcej život. Nenechajte sa oklamať dojmom, že interiérový dizajn v štýle japandi je chudobný a prázdny. Minimalizmus v byte je zámer. V takomto priestore sa oveľa ľahšie udržiava poriadok.
Ako si vybrať nábytok a dekorácie do bytu v japandi štýle?
Základom štýlu je jednoduchosť a minimalizmus. Nábytok má mať jednoduché línie, bez zbytočných príkras. Menej je tu viac. Vychádzajte preto z farebnej palety a rozhodnite sa pre tlmené a neutrálne tóny, neaplikujte nič veľmi biele alebo svetlé. Ak by ste mali pocit, že je neutrálnych farieb až príliš, pomôžte si niektorou kontrastnou farbou typickou pre škandinávske bývanie – bledoružová, modrá farba, žltá, alebo čierna farba.
Kľúčové sú materiály
Kombinujte druhy dreva, ratan a bambus, čisté škandinávske línie s nepravidelnosťami a viditeľnou štruktúrou japonských materiálov a tvarov. Vyberajte kvalitné a prírodné materiály. Svetlé a tmavé drevo vytvoria harmonický pocit a výborne spolu fungujú.
Dekorácie do bytu sa nesú v minimalistickom duchu. Zaobstarajte si kúsky, ktoré dlhšie vydržia a obstoja v skúške času. Zariadenie interiéru vhodne doplnia zrkadlá, koberčeky, vázy, glazovaná keramika, stolové lampy, umelecké diela, pokojne aj vlastnoručné. Ozdobia priestor a nespôsobia neporiadok. Nezabudnite ani na živé, ale aj sušené izbové rastliny. Tie sú dôležitým prvkom na zjemnenie minimalistických priestorov. Vhodné sú aj bonsaje, popínavé rastliny, rôzne trávy ako pampová tráva, či ikebany.
Ako výzdoba, poslúžia aj vetvičky prinesené z vychádzky. Pekne pôsobia buď vo váze alebo samorasty zavesené na stene, podsvietené napríklad jemnými LED svetlami. Dekorácie tvoria jednoduché závesné alebo stolové lampy. Prirodzené svetlo prenikajúce oknami je vždy prínosom, dajte mu možnosť prežiariť váš domov.
Japandi: ako si zariadiť interiér podľa tohto štýlu
Japonci radi žijú blízko pri zemi a podľa toho vyzerá aj ich zariadenie domu. Dominuje im nízky nábytok, stoly, postele, vankúše na sedenie na zemi, futónové matrace na spanie.
Škandinávci uprednostňujú praktický, pohodlný a estetický nábytok. Ako prienik medzi oboma štýlmi by ste v obývačke mohli hľadať širšiu a pohodlnú, nie príliš vysokú sedačku. K sedačke postavte nízky stolík a na zem položte vankúše, ktoré sa podobajú tým, aké používajú v Japonsku.
Zariadenie s vkusom
Vyhnite sa mohutnému nábytku, ako sú masívne komody, šatníky a stoly. Obíďte aj prezdobené čalúnenie na matracoch, stoličkách a sedačkách. Použite textúry a prírodné tkaniny. Japonci majú radi vo svojich domovoch krásne vzory, Škandinávci zasa príjemné textúry. Investujte do vankúšov, závesov, prehozov na posteľ, prikrývok a aj do riadu. Namixujte si tento príjemný, nie však chladný štýl.
Aj koberce sú veľmi dôležité, predovšetkým tie z prírodných materiálov. Položte si jeden k posteli, aby ste hneď po zobudení cítili na nohách hrejivé teplo. Na posteli použite vlnené alebo bavlnené materiály. Do spálne hľadajte nízkoprofilový nábytok, s jednoduchými a čistými líniami. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Priestor má byť vzdušný a prežiarený denným svetlom. Držte sa jemných, tlmených farieb a prírodných tkanín a materiálov, príjemných na dotyk aj pohľad.
Kuchyne v tomto štýle majú dostatok úložného priestoru a sú organizované, multifunkčné, vyznačujú sa otvorenými policami, na ktorých je vystavená keramika a riad. Sú vyrobené z kvalitného dreva s viditeľnou štruktúrou. Steny sa zvyčajne farebne ladia do biela, béžova alebo do siva. Japonský vzhľad okien v kuchyni dodajú papierové rolety alebo panely. Doplňte ich živými rastlinami do políc alebo zavesenými na stenách. Do týchto kuchýň sa hodí nielen jedálenský kút, ale aj barový pult a štýlové stoličky.
Buďťe IN aj v japandi
Trendy v bývaní 2022 kladú dôraz na udržateľnosť a prírodné materiály a majú niekoľko prienikov so štýlom japandi. Jedným z trendov roku 2022 budú napríklad presklené dvere na predelenie priestorov. Pre navodenie pocitu ako v Japonsku, použite paravan alebo posuvné dvere a steny, ktoré sa v origináli volajú shoji.
Ak sa chcete tomuto štýlu úplne priblížiť a máte na to priestor, vytvorte aj v exteriéri miesto klasiky zenovú záhradu. V záhrade sa spájajú energie jing a jang. Japonci sú v intenzívnom spojení s prírodou a veria, že v tejto záhrade môže človek jednoducho byť a tvoriť, a to predovšetkým v rovnováhe s prírodou. Ak na to priestor nie je, viete si takúto mini záhradku stvoriť aj sami v byte na mininálnom priestore. Starostlivosť a údržba o ňu je mimoriadne upokojujúca činnosť.